Kultura: Inwestycje :Modernizacja Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu …i znów się nie wstrzelili w temat ?

Modernizacja Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu nadal pod znakiem zapytania. Firmy budowlane chcą za duźo czy urzędnicy nie umieją prawidłowo oszacować kosztów?

Trzeci przetarg na modernizację MOK w Nowym Targu znów zalicza fiasko. Propozycje firm budowlanych zamykają się w widełkach 37 do 35 mln zł. Takiej kasy niestety nie przewidziano w budżecie miasta . Urzędnicy skalkulowali inwestycję na poziomie 25 mln zl i to juź z uwzględnieniem 9 mln dotacji Marszałka Małopolski.

Pietwsze plany modrnizacji MOK Nowy Targ sięgają lat 90- tych. Wówczas wartość koniecznych prac szacowano na 10 mln PLN.

Dziś ta kwota wydaje się śmiesznie małą, a to właśnie z powodu takich kosztorysów ekipy Barbary Pachniowskiej / byłej dyrektor MOK/zdecydowano się na pełną modernizację. Pachniowską zwolniono , a jej miejsce od dwóch kadencji zajmuje Bolesław Bara.

Trzeci przetarg pokazał, źe koszty modernizacji tylko rosną. Po pierwszym przetargu mówiącym o kwocie 18 mln zł brakowało 9 mln .

Po kolejnym przetargu mowa była juź o 30 mln zł . Nadal w zapasue miejskim była kwota 9 mln od Marszałka Małopolski i 21 mln po stronie miasta.

Po ostatnim przetargu oferentów jest trzech i tp jedyny progres całej procedury. Kwoty modernizacji wzrosły z 30 mln zł na pulę proponowaną przez firmy 35- 37 mln .

Tymczasem miasto twierdzi, ze skłonne byłoby wydać 25 mln zł .Szkopuł w tym, ze miasto do tej kwoty w pierwszej kolejnoßci wliczyło dotację marszałkowską , co nie daje szans na ruszenie z miejsca. Pakiet obietnic wyborczych do zrealizowania przez ekipę pełniącego drugą kadencję funkcję burmistrza Grzegorza Watychy nawet nie drgnął zalegając w koszu kiełbasy wyborczej .

Ula Starzyk & Kaśka Steskal

HOT TOP: Krempachy : Wysadzili bankomat we wsi.

Pirotechnicy i śledczy prowadzą działania w miejscowości Krempachy w pow. Nowotarskim .W nocy złodzieje wysadzili bankomat . Straty jeszcze nie są znane.

Złodzieje tuz przy placówce bankowej we wsi Krempachy wysadzili w nocy bankomat.

Z pierwszych informacji wynika, ze łupem złodziei padły pieniądze. Nie wiadomo jednak czy w bankomacie w ogóle były i ile.

Chociaź policja nie udziela szczegółowych informacji to wiadomo, że śledztwo w tej fazie koncentruje się na poszukiwaniach sprawców.

Wiadomo teź , źe użyte materiały wybuchowe uszkodziły równieź budynek Banku Spółdzielczego .

Badania laboratoryjne koncentrują się na próbkach materiałów wybuchowych uźytych do wysadzenia budynku i na badaniu śladów zapachowych. O ewentualnych nagraniach monitoringu bankowego nikt nawet nie wspomina.

Jeśli potwierdzą się doniesienia o kradzieźy pieniędzy z bankomatu przez złodziei , będzie to jeden z nielicznych przypadków udanego skoku na bankomat. Dotąd złodzieje przegrywali z zabezpieczeniami systemowymi.

Jasiek Hajno

Turystyka :Tatry: Z Giewontu na izbę wytrzeźwień za 180 zł.

180 zł – tyle zapłacił za nocleg w izbie wytrzeźwień KPP Zakopane 55- letni krakowianin, który pod wpływem alkoholu wdrapał się na Giewont. Pijany turysta do policyjnego hotelu został przewieziony śmigłowcem TOPR .

Jak wynika z ustaleń turysta z Krakowa wędrując szlakiem na Giewont dodawał sobie animuszu alkoholem. Pijanego męźczyznę zauwazyli inni turyści i to oni powiadomili ratownkków TOPR.

Toprowcy uznali, że 55- latek jest zagrożeniem nie tylko sam dla siebie, ale też dla innych . W chwili zatrzymania męzczyzna wydychał 1, 8 promila alkoholu

Pijany turysta po dobie spędzonej na izbie wytrzeźwień w Zakopanem został zwolniony do domu

Za nocleg z transportem VIP – na pokładzie śmigłowca zapłaci tylko 180 zł.

Madzia Rubiś & Jagna Podgórski

Rozrywka : Podhalańskie Maźoretki Mistrzyniami Europy

Fot. Anna Zborek

Podhalańskie Mażoretki w Zagrzebiu zwycięźyły w Mistrzostwach Europy .Dziewczyny i jeden chłopak z Naprawy i Podwilka zmierzyli się z setką najlepszych europejskich teamòw, 2500 maźoretek i 750 układami choreograficznymi .

Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. Batony).

Autor: Ula Starzyk & Maryla Błaźusiak

Turystyka : Tatry : Rysy są źle oznakowane . Turysta chce zaskarżyć TPN

fot. Ula Starzyk p

Turysta , który zgubiła się na Rysach chce zaskarżyć Tatrzański park Narodowy . W mediach społecznościowych poszukuje prawnika, który pomoże mu dochodzić swoich praw.

Z powodu złego oznakowania szlaku na Rysy z Morskiego Oka sześcioosobowa grypa turystów z Bielska – Białej po zdobyciu Rysów we mgle dotarła na słowacką stronę .

Tu wezwani na pomoc policjanci nie odstawili turystów na parking w Palenicy Białczańskiej , ale do słowackiego hotelu. Według turysty, który chce dochodzić odszkodowania od TPN ta przygoda kosztowała go ok 2900 zł .

Turysta uważa, że pobłądził zdobywając Rysy o godz. 19:00 ponieważ Tatrzański Park Narodowy nie oznakował szczytu tak , by mógł przy mocno ograniczonej widoczności dotrzeć w drodze powrotnej na szlak z Rysów do Polski.

Wpis bije rekordy oglądalności . Faktem jednak jest , że wiele osób twierdzi, ze tatrzańskie szlaki nie są dobrze oznakowane

Bartek Bachleda

Dobra Książka: VI Keeland ” Kusząca Pomyłka „- rekomendują Ewa Skuta & Daga Gormann

„Powieść Keeland to piękne połączenie humoru, miłości i przyprawiających o dreszcze namiętnych dialogów. Serce  uderza miarowo jak metronom, wyczekując dalszego ciągu”.- czytamy w „USA Today”

To dobra rekomendacja dla zniewalającej, niesamowicie kuszącej książki jednej z najpopularniejszych autorek romansów, VI Keeland

Historia z pozoru dość typowa . Zaczyna się w małym pubie, gdzie bohaterowie romansu spotykają się po raz pierwszy .

To właśnie tam Rachel powiedziała Caine’owi, co myśli o jego kłamstwach, ale też i o tym jak postrzega jego potężne ego .

Wyliczanka Rachel jest dość krótka, ale burzliwa : 1.bez wahania zaciągnął jej przyjaciółkę do łóżka. 2.Zapomniał wspomnieć, że jest żonaty.

Bohaterka żarliwie wypowiadając słowa nie zdawała sobie nawet sprawy, że wywołuje tylko lekki uśmiech na idealnej twarzy Caine’a

…i nagle zdała sobie sprawę z tego, że chyba zaszła pomyłka …Mając nadzieję, że nigdy więcej go nie zobaczy lekko się wycofała

Miało już nie być drugiego spotkania . Tymczasem już następnego ranka okazało się, że Caine jest nowym profesorem na wydziale muzyki w Brooklyn College.

Ona , ku jej zdziwieniu ,właśnie została jego asystentką. Obydwoje robią wrażenie niepokornych i piekielnie pociągających , a przy tym dość niefortunnie wrobionych przez zbieg okoliczności .

Jak po takim pierwszym spotkaniu zdołają utrzymać odpowiednią zawodową relację?, Czy będą umieli profesjonalnie się zachowywać

Odpowiedzi na te pytania ale tez i wiele innych zabawnych sytuacji znajdziecie na kartkach ” Kuszące Pomyłki”

Daga Gormann & Ewa Skuta

Poczta Humoru Weekendowego : Spod samiućkich Tatyr

Na Równi Krupowej w Zakopanem na ławce siedzi atrakcyjna wczasowiczka
i czyta książkę. Dosiada się do niej Jasiek.
– Jakom to panienka ksiązkę cytajom?
– Pewno, góralu, nie zrozumiecie. To jest „Geografia seksu”.
– I co tam pisom?
– Że najlepszymi kochankami są Żydzi i Indianie.
– Ja tam nieucony jestem, ale grzecny. Zabocyłek się przedstawić.
Nazywam się Mojżesz Winnetou.

Baca oprowadza turystów po Tatrach.
– Tatry mają dwa miliony lat i trzy miesiące.
– Baco, skąd wiecie tak dokładnie?
– A był tu jeden profesor, a ze czy miesioncki tymu i gadoł, ze mają dwa miliony. To ilez to dzisok mogą mieć?

Przychodzi turysta do bacy i pyta:
– „Baco, macie jakiś pokój do wynajęcia?”
– „Mom.”
– „Za ile?”
– „Dwiście.”
– „Baco! Za tyle? To bardzo drogo!”
– „Panocku ale tu jest piknie.”
– „No dobra baco, ale musi tu być spokój i żadnych dzieci.”
– „Tu nimo żadnych dzieci.”
Turysta idzie spać. Rano o godz. 5 – rumor, wrzask, z poddasza wypada czereda dzieci. Wrzeszczą, wywracają meble. Turysta zwleka się z wyra i zaspanym głosem mówi do bacy:
– „Baco, tu nie miało być żadnych dzieci!”
– „Dzieci? To są sku******y nie dzieci!”

Baca z gaździną jadą w pole:
– Słuchojcie no baco – zagaduje gaździna – coś mi się wydaje, ze nasa Maryś jest w ciązy…. tylko jak to mozliwe? Chłopaka ni mo, na potancówki nie chodzi, w nocy śpi z nomi…
– A bo z womi tak zowse – zdenerwował się baca – w nocy się porozkrywata, dupy
powypinata i po ciemku poznaj która cyja…

Baca z Zakopanego wsiada do pociągu, którym jadą same góralki ze wsi. Dosiada się do jednej z nich:
– Baco, uważajcie na jajka!
– Aa to jajeczka na targ wieziemy?
– Nie – gwoździe.

♥ Siedzi baca przed chatką. Przed bacą kloc drewna i kupka wiórków. Przechodzi turystai pyta:
– Baco! Co tam strugacie?
– Ano, cółenko sobie strugom.
Turysta poszedł. Następnego dnia rano przechodzi tamtędy i widzi bacę. Baca siedzi przed klockiem drewna i go struga. Przed bacą górka wiórów. Turysta pyta:
– Baco! Co tam strugacie?
– Ano, stylisko do łopaty sobie strugom.
Następnego dnia: Baca siedzi przed chatką, w rękach trzyma drewienko, przed nim kupa wiórów. Ten sam turysta pyta:
– Baco! Co teraz strugacie?
– Jak nic nie spiepse, to wykałacke…

Lech Turek

Turystyka; Pogoda:Zagrzmi , Zachmurzy i Poleje .

Weekendowa pogoda niestety nie będzie nas rozpieszczać . Dziś na całym Podhalu opady deszczu będą przelotne, jutro i w sobotę wprawdzie prognozowane jest tylko zachmurzenie , ale za to w niedzielę ma lać i grzmieć .Termometry niestety nie zachwyca nas temperaturą . Słupek rtęci nadal będzie oscylował w okolicach 15 kresek i nic nie wskazuje na to, by przypomniały sobie o nas tropikalne upały .

Uważajcie na turystycznych szlakach . Będzie mokro i ślisko , a poza tym burzowo . Na szczęście schronisk w górach mamy pod dostatkiem to i na barową pogodę znajdzie się sposób i miłe towarzystwo

Jano Janas

Warunki na szlakach( TPN)

Ruch turystyczny w Tatrach jest bardzo duży. Osobom wybierających się do Morskiego Oka zalecamy korzystanie z komunikacji zbiorowej (busy), ponieważ może zabraknąć miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej oraz na Łysej Polanie.

Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym są niekorzystne. Opad deszczu przyczyniły się, iż na leśnych odcinkach szlaków, miejscami jest błoto oraz bardzo ślisko. W partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Niemal całkowicie stopniał zalegający na wysokogórskich szlakach śnieg, jednak mogą tam miejscami występować niewielkie oblodzenia. Zamknięty jest szlak w Wyżniej Dolinie Chochołowskiej na przełęczy pod Wołowcem (zamknięcie szlaku związane jest z zagrożeniem spowodowanym spadaniem kamieni z remontowanego odcinka szlaku). Również niewielkie utrudnienia napotkamy w rejonie Rakonia i Kończystego Wierchu oraz na szlaku do schroniska Stara Roztoka. Prosimy w tych miejscach stosować się do poleceń pracowników Parku.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA( IMGW – BIP )

Ważność: od godz. 07:30 dnia 11.07.2019
do godz. 07:30 dnia 12.07.2019

W dzień zachmurzenie duże i miejscami przelotne opady deszczu, możliwe także burze. W czasie burz wysokość opadu miejscami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 14°C do 16°C, w partiach szczytowych Tatr około 6°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, wieczorem słabnący; północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 60 km/h. Wysoko w górach wiatr od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 65 km/h, po południu stopniowo słabnący na 20 km/h do 25 km/h; północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże. Temperatura minimalna od 7°C do 9°C, w partiach szczytowych Tatr około 3°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr początkowo umiarkowany, północno-zachodni, później słaby, zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 12.07.2019
do godz. 07:30 dnia 13.07.2019

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Po południu miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, w partiach szczytowych Tatr około 9°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 8°C do 10°C, w partiach szczytowych Tatr około 4°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Dyżurny synoptyk: Bartłomiej Pietras
Godzina i data wydania: 2019-07-11 05:24