Kultura : Muzyka : Gospel : Manchester Inspiratonal Voices z Waynem Ellingtonem w Szczawnicy.

Chór Manchester Inspirational Voices fot. Ula Starzyk

Warto zauważyć , że program i sam chór Manchester Inspirational Voices ,w stylowych wnętrzach kościoła św. Wojciecha w Szczawnicy, prowadził znakomity wokalista jazzowy i gospel, nauczyciel, dyrygent i kompozytor, który wraz z The Kingdom Choir miał zaszczyt występować na ślubie księcia Harrego i Meghan Merkel .

Przyjechali z Wielkiej Brytanii, by w ramach ” Muzyki nad Zdrojami ” głosić dobrą nowinę. Koncertowy wieczór w konwencji spiritual & gospel wypełniło 15 pieśni w wykonaniu chóru z Wielkiej Brytanii . W tym repertuarze znalazły się m.in Psalm 1 czy Hallelujah. Koncert zakończył się wielką owacją na stojąco . Chór z Manchesteru zobaczyć będzie można jeszcze w niedziele w krakowskim Centrum Kultury ,

Gospel (gospels) to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), , której początki sięgają XIX-wiecznej kultury czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański.

Gospel wywodzi się z jęz. staroangielskiego. Nazwa gospel (pochodzi od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.

Gospel to gatunek muzyczny, który wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel.

Stąd wywodzi się geneza jazz . Sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie. Obecnie współistnieją obok siebie zarówno klasyczny gospel, jak i jego nowoczesne odmiany, m.in. praise & worship[1][2].

W Polsce gospel rozwija się od kilku lat. Jednym z najstarszych chórów jest Gospel Joy z Poznania oraz Kraków Gospel Choir. Co roku organizowanych jest kilkanaście warsztatów gospel w całym kraju m.in w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Kluczborku, Stargardzie, Szczecinie, Cieszynie oraz Łodzi, a także w Wałbrzychu, Przemyślu, Sieprawiu i Skawinie. Od kilku lat odbywają się także festiwale muzyki gospel m.in. Festiwal 7xGospel w Krakowie, Festiwal Wiosna Gospel w Lublinie czy Gospel Camp Meeting Osiek. „( wikipedia org.)

autor : Ula Starzyk

żródło; wikipedia .org.

Nowy Targ : Piknikowy ferment czyli awantura o Nowotarski Piknik Lotniczy. Poznajcie gwiazdę – pilota Myśliwca F 16 : mjr Dominik Zappity Duda – 37 -latek , który osiągnął w lotnictwie wielki sukces.

Domini Duda pilot F 16 – fot. Mariusz Kamiński

Od wczoraj trwa wielka batalia wokół nowotarskiego pikniku lotniczego . Internet czerwony . Ścierają się przeciwnicy i zwolennicy . Poszło o hałas , który według oponentów mieszkających w VIP strefie nowotarskiego Penthousu na Polanie Szaflarskiej jest nieznośny . Oliwy do ognia dolał przelot F 16 , który na chwile zatrząsł posadami tego świata.

Jest piątek. Słysze charakterystyczny warkot i siłę myśliwca F16 . To nie dlatego mdleją w nim normalni śmiertelnicy, że on tak dudni, ale przede wszystkim z powodu przeciążeń na jakie narażeni są w trakcie szybkiego przemieszczania się .F 16 rozwija prędkość do 2300 km/h Niektórzy jeszcze pamiętają incydent z premierem Leszkiem Millerem i F 16 , który zakończył się w szpitalu. Leszek Miller wykorzystał wtedy okazję , by przelecieć się najnowocześniejszą wojskową maszyną lotniczą .

Ten przelot nad Nowym Targiem był jest Genesis .Naprzeciwko moich okien trwa remont w sąsiednim bloku. Kto tylko mógł wisiał w oknach. Ulica Szaflarska praktycznie stanęła . Stanęło tez całe miasto … Gdzieś z oddali usłyszałam sceniczny szept – ćwiczy …

  • Jezu ja zamarłam z wrażenia – mówi mi sympatyczna pani , która spotykam na spacerze – ale to było takie straszne i takie piękne . Byłam na rynku. Dzieci machały rękami . Ludzie się cieszyli . Dobrze, ze ten F 16 też do nas przyleciał.

– No jest siła . W telewizji tego nie widać – mówi mi znajomy senior , pan Antoni – wyjąłem sobie nawet lepsze okulary, żeby go widzieć . No i zobaczyłem . Teraz dopiero mogę w pełni docenić ten zakup .

Super . Widziałaś , widziałaś jak leciał ?- rozmawiają ze sobą dwie młode dziewczyny – no to było coś . Idziemy go pooglądać z bliska nie ma innej opcji.

Wieczorem tego samego dnia na forach internetowych przelewa się fala krytyki. Stąd dowiaduje się o cierpieniach ludzi i zwierząt . Najwięcej gorzkich słów płynie z Polany Szaflarskiej .Ktoś grozi nawet doniesieniami do stosownych służb, do RDOS, ktoś jeszcze sądem .

” Wiem jak wygląda strach przed śmiercią – pisze do mnie znajoma- po przelocie F 16 nie słyszałam przez kilka minut . To graniczyło z zawałem serca . Tego nie można wytrzymać .

Dzień potem wiem , ze to grupa inicjatywna o 13:00 powiadomiła RDOS o możliwości naruszenia strefy i nadmiernym hałasie . Piknikowe pokazy zmieniają tor i program .

W sobotę moi sąsiedzi zgadują , który samolot przelatuje. Ich rozmowy są na tyle głośne , ze nie muszę nawet wyglądać przez okno, żeby się dowiedzieć , że coś nie gra .

Lotnisko publikuje nowy program . Z sobotnich pokazów wyskakuje F 16 .

Chwilę potem słyszę pod oknem redakcji taki tekst :

-No i czemu oni nie latają , jak mieli latać ? Niech latają . My będziemy patrzeć i będziemy krytykować . No , ale jak mamy krytykować, jak nie latają

Janusz i Grażyna?- taka jest ta mentalność Nowotarska . Z jednej strony chcą z drugiej strony krytykują …. i jak to mówią organizatorzy choćbyś na uszach stawał i tak wszystkim nie dogodzisz.

Pamiętajmy, że myśliwiec F 16 jako gwiazda jest nowy w Nowym Targu i jako hit pikniku właśnie płaci frycowe po góralsku.

MJR Domini Duda -F 16 . fot. Agencja Milenia Wojskowego /Piotr Łysakowski

Za sterami myśliwca F 16 37 letni Mjr Dominiki Zippity Duda z Tiger Team Poland . Pilot utytułowany. człowiek sukcesu, który zdobył już wszystko .Zanim to nastąpiło miał jeden główny cel – usiąść za sterami popularnego Jastrzębia.

Od 9 lat służy w 31 bazie Lotnictwa taktycznego.Dominik Duda pochodzi z małopolskich Ryglic .To tu w szkole podstawowej wsiadł po raz pierwszy do szybowca i zakochał się w lotnictwie . Jako 15-latek skakał ze spadochronem , od 16 roku życia lata szybowcem, potem przesiadł się na samolot.

By wsiąść za stery F 16 rzucił wszystko: nauczył się perfekcyjnie języka angielskiego i w 2,5 roku zdobył uprawnienia .Absolwent wyższej szkoły Sił Powietrznych dziś jest instruktorem, jednym z najlepszych pilotów w kraju , ma uprawnienia Mission Commander’a, które pozwala na dowodzenie międzynarodową kompanią powietrzną, jest liderem F-16 Tiger Demo Team Poland – polskiej grupy demonstracyjnej F16, którą można zobaczyć na pokazach w całym kraju i nie tylko.

Jego 10 minutowe pokazy to jak trening crossofitowy podczas którego musi podejmować błyskawiczne decyzje , by perfekcyjnie wykonać ewolucje .

Teraz macie okazję z bliska zobaczyć chłopaka, który lata najszybszym wojskowym samolotem . Poza malowniczością ewolucji z flarami czy bez Dominik Zipity Duda swoje pokazy kończy machaniem skrzydłami dziękując w ten sposób za uwagę .

Adam Mareczek & Ula Starzyk