Polityka : ” Róbmy jak robią inni ” – czyli euro bez perspektyw.

Jarosław Gowin Fot. Ula Starzyk
W nowotarskim hotelu Casa odbyła się konferencja na temat Euro zorganizowana przez zakopiańskiego działacza partii Jarosława Gowina Andrzeja Guta- Mostowego.

W publicznej debacie obok ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w-ce premiera rządu Prawa i Sprawiedliwości dr Jarosława Gowina udział wzięli : marszałek małopolski Kozłowski, dr Marek Ditl z Warszawy, dr Krzysztof Guc z Krakowa i dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz klubu Jagiellońskiego. Oraz cała plejada rekinów lokalnego biznesu i śmietanka ekonomiczna Podhala a także konsul honorowy Słowacji Wiesław Wojas.

Prelegenci podkreślając zalety euro jako waluty ważnej w sektorze turystyki i przedsiębiorczości kreślili jednocześnie czarne scenariusze . Dowodzili, że przyjęcie wspólnej waluty Unii Europejskiej nie jest korzystne dla Polski.

Każde rozwiązanie ma dobre i złe strony – filozoficznie zauważał w- ce premier Jarosław Gowin oddając sprawę w ręce swoich ekspertów.

Aspekty czysto ekonomicznej historii euro były przedmiotem wykładu dr Marka Ditla powołującego się na założenia ideowego modelu euro noblisty Roberta Mandeli.
Historia pokazała, ze istnieje mocny związek pomiędzy zintegrowanymi kryzysami finansowymi krajów Eurlandu a ich produktywnością – dowodził dr Marek Ditl twierdząc, że Polska luka produktywności do średniej strefy euro sięga 25 % . Wyrównuje ją euro po kursie 4, 25 pln. Proponowany kurs 3, 8 pln za euro przy wprowadzeniu wspólnej waluty to droga do katastrofy.- uzasadniał

-W Polsce brakuje stabilnego kursu waluty – mówił dr Krzysztof Guc wymieniając słabe strony przyjęcia euro – ale też niestabilne są stopy procentowe i NBP musi mieć większą niezależność ./../ Polska nie ma też odpowiedniej produktywności i może obawiać się silniejszych sąsiadów. Jako euroentuzjasta twierdzę, ze gospodarka interpretowana ze względów politycznych to źle . Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy gospodarczo i ekonomicznie gotowi na euro.

-Polska ma jeszcze duży rynek wewnętrzny by się rozwijać – dowodził dr Marcin Kędzierski- a to daje nam komfort w miarę stabilnej waluty własnej .
Zalecenia ogólne w sprawie euro ? Patrzmy na to, co robią inni : Szwecja, Dania i róbmy to co oni, zabezpieczając przede wszystkiminteres naszych przedsiębiorców .

Takie programowe założenia w tej kampanii politycznej w wyborach parlamentarnych będą dominować po stronie Zjednoczonej Prawicy , której przewodzi Prawo i Sprawiedliwość. Argumentem przeciwko euro jest brak procedury wyjścia ze strefy . Brexit , który z wielkim oporem testuje Wielka Brytania wobec braku przyjęcia wspólne waluty nie jest procedurą wyjścia ze strefy .
– Przyjęcie euro to jest zatrzaśnięcie drzwi po stronie , w której nie ma klamki – tłumaczył Andrzej Gut – Mostowy forując tezę , że nie można ślepo iść i nie wiedzieć nic na temat wyjścia awaryjnego
Wygląda tez na to , ze decyzja o przyjęciu wspólnej waluty nie będzie poparta ekonomiczną analizą ,a owczym pędem zapatrzenia na takie kraje jak Szwecja , Dania czy Wielka Brytania .
W żadnym z wystąpień nikt nie pokazał zgromadzonym, ze tak naprawdę to taka polityka prowadzi Polskę do przedpokoju oczekujących i proszących, a nie do puli państw siedzących przy głównym stole , decydujących i rządzących .

Ula Starzyk

Fot. Ula starzyk

Turystyka : Cały golf czy tylko mini . W Nowym Targu rośnie apetyt na grę mistrzów .

Pole golfowe w Nowym Targu może być jedną z najlepszych inwestycji w mieście . Inwestycja , która w naturalnych warunkach ma mieć nawet kilkanaście hektarów nie jest wcale na wyrost.

O golfie w Nowym Targu nikt dotąd nie myślał poważnie . Elitarna gra nie była brana poważnie przede wszystkim przez władze miasta. teraz nieśmiało się mówi, że być może powstaną pola mini golfowe w nowotarskiej strefie relaksu. Niestety mówi się, ze docelowo będą to pola tylko dla dzieci.

Kilkanaście hektarów , które trzeba przeznaczyć pod taką inwestycje jest ponoć na Podhalu sprawą nieosiągalną . Tymczasem zaprzecza tej tezie obecność pola golfowego na Gubałówce w Zakopanem .Poniżej mapa pól golfowych w Małopolsce.

Mini Golf w wersji dla dzieci to już milowy krok w myśleniu nowotarskiej władzy . Czy odważy się na Mini Golf w wersji dla dorosłych ? Tereny przeciez niezagospodarowane nad brzegiem Białego Dunajca są chyba najlepszym dowodem na to, ze miejsca tam dosyć .

Nad Białym Dunajcem fot. Ula Starzyk

Na caraibskich wyspach często wielości naszych dużych miast pola golfowe powstają wokół wszystkich największych pensjonatów . Czy jakiś Brytyjczyk ma wątpliwości , ze w Hayatt Resort’s może zabraknąć pola golfowego w jakimkolwiek zakątku świata? Ten krajobraz na zdjęciu powyżej różni się tylko tym od Caraibskiego , że brakuje tutaj zdecydowanych działań

zdjęcia ilustracyjne Club Golf

Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone

Turystyka : Kolarstwo : Ścieżki rowerowe .

Słowacy dominują na ścieżkach rowerowych szlaku wokół Tatr.

Dobry dień – to najczęściej słyszane pozdrowienia na ścieżce rowerowej w Borze Kombinackim w Nowym Targu .

Słowacy dominują na historyczno – kulturowo – przyrodniczym szlaku rowerowym wokół Tatr . Według statystyk są na ogół lepiej przygotowani niż ich sąsiedzi z Polski. Rodzinne wypady często kończą się przy granicy Polsko- Słowackiej. Decyduje o tym nie brak sił ani chęci , ale brak odpowiedniego wyposażenia .

Przepisy dla rowerzystów po słowackiej stronie są restrykcyjne . Bez kasku, kamizelki odblaskowej i odpowiednio wyposażonego roweru nie ma co wjeżdżać poza granicę Polski. Policja nie stosuje tam ostrzeżeń , a obcokrajowcom chętnie wlepia najwyzsze mandaty liczone w Euro.

Powyższa tablica powinna Wam pomóc uzupełnić braki w kolarsim wyposażeniu według słowackich norm , ale tez i przyswoić sobie bryk najczęściej używanych zwrotów , które pozwolą Wam zasięgnąć języka

Adam Mareczek