Turystyka : Komunikacja ; Kaskada na drogach. Noga z gazu.

Około 5 tys policjantòw bieźe udział w skomasowanej akcji pomiaru na polskich drogach .

Uwaźajcoe3, bo pomiary prowadzpne są w róznych punktach tej samej drogi , a to oznacza , ze radiowozy spotkacie wiele razy.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na prowadzeniu statycznej kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często niezbyt długim, odcinku drogi.

Wiadomo teź, że letnia akcja szczególnym nadzorem objmuje m. in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Józek Batkiewicz

Turystyka : Tatry: Zamknięty zielony szlak turystyczny z Doliny Chochołowskiej na Wołowiec

Wyżnia Chochołowska pod Wołowcem fot mapa/Adama TNT

Od 11 lipca, z powodu prac remontowych zamknięty zostaje szlak turystyczny Polana Chochołowska – Dolina Wyżnia Chochołowska – przełęcz pod Wołowcem (szlak zielony). Wszystko z powodu zagrożenia spowodowanego spadaniem kamieni na remontowanym odcinku szlaku. Zamknięcie potrwa kilka dni.

Według wstępnych szacunków , prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia szlak zostanie ponownie otwarty..

Wołowiec nadal będzie osiągalny szlakiem turystycznym przez Grzesia, Długi Upłaz i Rakoń.

Adam Mareczek

Turystyka : TATRY: Kozice policzone

fot. Stanisław Wierzbanowski

Łącznie 950 osobników w Tatrach po polskiej i słowackiej stronie -Tak podsumowano liczenie kozic w Tatrzańskim Parku Narodowym podczas wiosennej akcji. Celem akcji jest ustalenie orientacyjnego przyrostu młodych koźląt. Z Rachmistrze ustalili, że mamy więcej o 11,1 % młodych koźląt i to jest więcej o 1,6 % niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Statystyczne granice błędu szacuje się od 10 do 31 % .

Po polskiej w tym sezonie zinwentaryzowano 359 kozic, w tym 31 capów, 88 kóz, 42 koźlęta tegorocznych, 17 zeszłorocznych, 6 w wieku 2–3 lat, 128 dorosłych osobników nierozpoznanych co do płci,- w tym : 25 młodych bliżej nierozpoznanych co do wieku oraz 22 osobniki zupełnie nierozpoznane co do płci i wieku.

Po stronie słowackiej było 591 kozic, w tym 63 koźląt w pierwszym roku życia. Dla Tatr polskich i słowackich łączny wynik liczenia został ustalony na 950 kozic, w tym 105 młodych urodzonych tej wiosny.

Kozice w Tatrach regularnie po stronie polskiej i słowackiej liczone są od 1957 roku.

autor: Madzia Rubiś

Turystyka :Nowy Targ : Uwaga -ekshibicjonista w lesie

jagoda
jagoda

Pogoda sprzyja wypadom do lasu . Kuszą jagody , poziomki grzyby . W letnim rozbrykaniu wczoraj w samym środku ścieżki edukacyjne w Borze na Czerwonem w Nowym Targu spotkaliśmy ekshibicjonistę

Mężczyzna nie był skrępowany ani tym , że wokół ludzie zbierają borówki, ani tym , że ktoś może go zobaczyć . na Tym razem zboczeniec natknął się na koleżankę z naszej redakcji, która wybrała się w głąb rezerwatu. Na szczęście obyło się tylko na strachu i niesmaku , jaki pozostał po człowieku z obnażonymi genitaliami . Wprawdzie ta dewiacja z reguły groźna nie jest, ale nigdy nic nie wiadomo .

Czarne borówki są pyszne i kuszące , ale bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie puszczajcie swoich dzieci bez opieki nawet w tak często odwiedzane miejsca jak rezerwat Bór na Czerownem

Maja Lampart

Turystyka; Tatry :Pogoda: Śnieg w lipcu

fot. TPN

Tej nocy w Tartach spadł śnieg . Z wtorku na środę biały puch pojawił się wysoko w górach. Z danych IMGW wynika, że na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do -0,2 stopni Celsjusza.

Ratownik dyżurny TOPR ostrzega, że szlaki będą mokre. Jeżeli temperatury przekroczą zero, mogą wystąpić lokalne oblodzenia. Teraz w górach jest kompletne zachmurzenie i mgły, które utrudniają orientację. Godzinę temu w rejonach Morskiego Oka temperatura w najwyższych szczytach zbliżała się tylko do zera .

Śnieg w lipcu to ewenement , ale nie taki odosobniony.