Popada , poświeci, poburzy…ale będzie ciepło

Nowy Targ -kładka na Białym Dunajcu widok na Gorce
fot. Ula Starzyk

W ten weekend słupek rtęci będzie wahała się między 19 a 25 kreskami . Równie ciepło zapowiada się cały następny tydzień . W tej łyżce miodu jest i łyżka dziegciu. Słońce będzie często za chmurami . Poza tym zdrowo zagrzmi i podpada .Optymizmem napawa jednak fakt, że synoptycy przewidują, ze ostatni tydzień wakacji będzie ciepły.

Wykorzystajcie go aktywnie .Pamiętajcie tez, że na popularnych szlakach turystycznych jest tłok . Jeśli lubicie kolejki , to zapraszam do długiej i zapewniającej 6 godzinne stanie w kolejce na Kasprowy Wierch i trochę krótsze , bo 30 min stanie w kolejce na Gubałówkę .Przypominam Wam tez , ze bilety do TPN, na kolejki PKL, oraz na Spływ Przełomem Dunajca możecie kupić on-line i w biletomatach – trochę drożej niż w kasie- KW- 79 zł – on -line 99 zł Konik w Kużnicach 150 PLN

pięknie zapowiada się tez początek września. Temperatury będą wprawdzie nieco niższe, ale w końcu jak w piosence ” Jesień się zaczyna”

Tatry, kolej na kasprowy Wierch
Tatry , kolejka na Kasprowy fot. Ula Starzyk

Warunki na szlakach TPN

Ruch turystyczny w Tatrach jest duży. Wybierając się w stronę Morskiego Oka, zalecamy skorzystać z komunikacji zbiorowej (busy), ponieważ parkingi na  Palenicy Białczańskiej oraz na Łysej Polanie  szybko się zapełniają. W partiach graniowych niski pułap chmur ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Po nocnych opadach deszczu wszystkie szlaki są mokre, a znajdujące się na nich kamienie mogą być śliskie, na odcinkach leśnych zalega błoto i kałuże. Przy łańcuchach pod kopułą szczytową Giewontu, na szlaku na Rysy oraz w rejonie Orlej Perci tworzą się zatory, co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Niewielkie utrudnienia związane ze ścinką drzewa oraz jego załadunkiem napotkamy w rejonie Doliny Starorobociańskiej, Iwaniackiej oraz Bobrowieckiej Przełęczy w stronę Polany Chochołowskiej. Należy zachować tam szczególną ostrożność.

UWAGA :

Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Fot. pexels

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

( IMiGW- BIP)

Ważność: od godz. 07:30 dnia 22.08.2019
do godz. 07:30 dnia 23.08.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu, w Tatrach burza. Temperatura maksymalna od 19°C do 21°C, wysoko w Tatrach około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków wschodnich.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, początkowo duże. W Tatrach początkowo możliwe przelotne opady deszczu. W kotlinach nad ranem lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 8°C do 11°C, wysoko w Tatrach około 9°C. Wiatr słaby, wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 23.08.2019
do godz. 07:30 dnia 24.08.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane okresami duże, w Tatrach możliwy przelotny deszcz lub burza. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, wysoko w Tatrach około 13°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. W kotlinach nad ranem lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 10°C do 12°C, wysoko w Tatrach około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Dyżurny synoptyk: Szymon Poręba
Godzina i data wydania: 2019-08-22 05:23

Redakcja2019Jano Janas

Konto zielone
konto zielone