Mgliście i pogodnie – zapowiada się słoneczny weekend

Połączony Huragan Dorian i Gabrielle wywołały sztorm nad jedynym polskim morzem . Piękna końcówka lata zapowiada się w górach – Poranki wprawdzie są pełne mgieł znacznie ograniczających widoczność, ale mgły szybko opadają. Wrzesień będzie ładny tak jak i pierwsza połowa października. Warto więc zaplanować sobie weekendowe wypady. Pamiętajcie, by na najpopularniejsze szlaki wybierać się wcześnie rano i by korzystać z komunikacji publicznej .Wyjątkowo pięknie jest teraz nie tylko w Tatrach, ale i w Pieninach , Gorcach i pod Babią Górą .

Amatorzy turystyki rowerowej mają na całym Podhalu szeroką ofertę , która staje się coraz bogatsza . Od krótkich lokalnych tras do długich szlaków rowerowych wokół Tatr polskich i słowackich do europejskich autostrad rowerowych Euro Vello włącznie .

Coraz większą popularnością cieszą się podhalańskie baseny i aquaparki. Gros z nich oferuje kąpiele w wodach termalnych.

Rabka kusi tężnią solną i gamą kosmetyków robionych na bazie tutejszych solanek .Przemysł kosmetyczny mocno wspierany przez medycynę estetyczną to kolejny kierunek turystyki, który zaczyna docierać na Podhale . Dowodem na to są wyrastające jak grzyby po deszczu kliniki medyczne i mnożące się centra SPA/

Tatry , czerwone wierchy
Tatry , czerwone Wierchy

Warunki na szlakach TPN

Szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont jest zamknięty do odwołania.

Opady deszczu spowodowały, że szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową, a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz w dolnych partiach Doliny Starorobociańskiej. W miejscach powyżej 2 tys. metrów występują oblodzenia. Utrudnienia związane z remontem szlaków napotkamy w rejonie: drogi z Kuźnic na Myślenickie Turnie, w Wyżnij Chochołowskiej Dolinie i Dolinie Olczyskiej prowadzone są prace naprawcze mostków. Ponad to, w Dolinie Chochołowskiej i Lejowej Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne i w tych miejscach mogą również występować nieznaczne utrudnienia. Prosimy zachować szczególną ostrożność i stosować się do poleceń osób prowadzących prace.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 11.09.2019
do godz. 19:30 dnia 12.09.2019

W nocy zachmurzenie małe. W drugiej części nocy miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 5°C do 8°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 19°C do 21°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 12.09.2019
do godz. 19:30 dnia 13.09.2019

W nocy zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Nad ranem miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8°C do 10°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, po południu miejscami wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 18°C do 20°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr umiarkowany, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni.

Dyżurny synoptyk: Piotr Wałach
Godzina i data wydania: 2019-09-11 11:35

Redakcja2019Jano Janas

Konto zielone
konto zielone