Dobra Książka: J.R.R.Tolkien” Upadek Gondolinu- rekomendują Ewa Skuta i Daga Gormann

fot.empik.com

John Ronald Reuel Tolkien( urw 1892 roku w Oranii ) jeden z najbardziej znanych na świecie pisarzy, uznawany za prekursora literatura fantasy znów nas zaskoczy.

Autor licznych opowieści rozgrywających się w mitycznym , pełnym magii świecie dotąd zadziwiał filozofią i wiedzą z zakresu literatury dawnej oraz zdolnościami językowymi, a w tym znajomością 30 języków świata , z których kilka zaliczanych est do tzw. języków martwych takich, jak starożytna greka, łacina, czy staroirlandzki. Teraz znów będzie na topie

Tolkiem, któremu rozgłos przyniosła seria „Władca Pierścieni” oraz seria Hobbit popełnił jeszcze jedno dzieło.

15.10. 2019 roku na półkach księgarskich pojawi się „Upadek Gondolinu” Powieść, która czekała na publikację ponad sto lat!

„Upadek Gondolinu” to opowieść o świecie, w którym ścierają się dwie największe moce : Morgoth, ucieleśnienie zła, który ze swej fortecy Angband dowodzi ogromną armią i Ulmo ( Władca Wód ), ucieleśnienie dobra

Obie potężne moce działają skrycie i na nieszczęście mają jeden upatrzony cel:Gondolin, miasto piękne i ukryte. To ono odegra kluczową rolę we wzajemnej wrogości bogów

Gondolin zbudowali Noldorowie,byli mieszkańcy boskiego Valinoru. To oni, zbuntowali się i uciekli do Śródziemia. Tej krainy poszukują zarówno wysłannicy zła jak i dobra.

Wszystko dzieje się w atmosferze wielkiej kłótni Bogów w Valinorze,wzajemnych podstępów, oskrżeń wrogich działań i romantycznych przeżyć w Gondolinie .

Wszystko jednak ma swój kres. Tajemnica Gondolinu zostaje odkryta. Potworna zdrada wieszczy upadek miasta.Złe moce palą i mordują wszystko, ale nie znajdują wszystkiego.

Końcowa scena ucieczki głównych bohaterów : Tuora, Idril i małego Eärendela daje nadzieję.Powieść kończy się obrazem oglądanych przez górską rozpadlinę płonących kikutów miasta. W ten sposób uciekinierzy wkraczali w nową opowieść, o Eärendelu, której Tolkien nie napisał, lecz która została naszkicowana w niniejszej książce w oparciu o inne źródła.

Upadek Gondolinu” jest dla fanów twórczości Tolkiena najprawdziwszym Świętym Graalem. Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we Władcy Pierścieni  i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że „Upadek Gondolinu” był „pierwszą prawdziwą opowieścią” o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Barlogowie. Wydanie zawiera różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena.-czytamy w opisie wydawcy-
Rękopis powieści został odnaleziony w pozostawionym przez pisarza archiwum.
– czytamy w opisie wydawcy –Redakcją i opracowaniem tekstu zajął się ponad 90-letni syn autora, Christopher, który zapowiedział, że będzie to ostatnie wydane dzieło jego ojca.

redakcja2019Ewa Skuta

Redakcja2019Daga Gormann

Konto zielone
konto zielone