Pierwszy weekend października :chłodno, chmurnie i deszczowo

Intensywne opady deszczu – takie ostrzeżenie obowiązuje w kilku województwach w Polsce, w tym w Małopolsce.Wysoko w górach pada śnieg ,a temperatury spadają już lekko poniżej zera . Szlaki są śliskie i oblodzone. Uważać muszą też kierowcy. szczególnie rano i wieczorem. Po opadach nawierzchnia dróg staje się bardzo śliska i łatwo stracić przyczepność . Dziś i jutro wprawdzie jeszcze w miarę pogodnie, ale w sobotę bez parasola i kaloszy nie wychodźcie z domu. Weekend będzie dość chłodny. Słupek rtęci będzie się wahał pomiędzy 7 a 5 kreskami powyżej zera . Dopiero we wtorek będzie znów słonecznie , ale pełne słońce prognozowane jest tylko tego dnia. Od wtorku też będzie nieco cieplej, bo synoptycy przewidują od 9 do 11 stopni Celsjusza. Wybierając się na turystyczne czy rowerowe eskapady pamiętacie o odpowiednich strojach, by weekend nie okazał się przyczyną przeziębień . Trzymajcie się przeto ciepło i nie rezygnujcie z aktywności . Tatry , Pieniny i Gorce urzekają swą jesienną urodą

Warunki na szlakach( TPN)

Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym są bardzo niekorzystne. Powyżej 1400 m.n.p.m występuje świeży opad śniegu, a w wyższych partiach oblodzenie – prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz rozwagi. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W dolnych partiach szlaki są miejscami mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową, a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz u wylotu Doliny Starorobociańskiej. W Dolinie Chochołowskiej i Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace.

Turysto dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA( IMGW_BIP)

Ważność: od godz. 07:30 dnia 03.10.2019
do godz. 07:30 dnia 04.10.2019

W dzień początkowo zachmurzenie całkowite, później duże z większymi przejaśnieniami. Rano stopniowo zanikające opady deszczu, a w Tatrach powyżej 1400 m n.p.m. – śniegu. Po południu możliwe przelotne opady deszczu, a w Tatrach powyżej 1400 m n.p.m. – śniegu. Temperatura maksymalna na Podhalu od 6°C do 8°C, na szczytach Tatr około -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w Tatrach powyżej 1200 m n.p.m. – śniegu. Temperatura minimalna na Podhalu od 1°C do 3°C, na szczytach Tatr około -5°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 04.10.2019
do godz. 07:30 dnia 05.10.2019

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami słabe przelotne opady deszczu, a w Tatrach powyżej 1400 m n.p.m. – śniegu. Temperatura maksymalna na Podhalu od 8°C do 10°C, na szczytach Tatr około -1°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w Tatrach wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, po północy wzrastające do całkowitego. Nad ranem możliwe słabe opady deszczu, a w Tatrach powyżej 1400 m n.p.m. – śniegu. Temperatura minimalna na Podhalu od 2°C do 4°C, na szczytach Tatr około -3°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w Tatrach wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Dyżurny synoptyk: Iwona Lelątko
Godzina i data wydania: 2019-10-03 05:39

JRedakcja2019 Jano Janas

Konto zielone
konto zielone