Zima atakuje w górach. 33 cm śniegu na Kasprowym Wierchu

Ośnieżone Tatry chociaż są niewidoczne najczęściej z powodu niskiego pułapu chmur wyglądają malowniczo . To jednak bardzo niebezpieczne piękno.

Powyżej 1500 m.n.p.m wszystkie szlaki turystyczne są poryte warstwą śniegu i lodu. Bez czekana , raków, odpowiedniej odzieży i butów , a przede wszystkim bez doświadczenia nie należy się wybierać w góry. Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie .

Na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do 5 kresek poniżej zera , Śniegu przybywa tu prawie każdego dnia. W niedzielę 6.10 br było uz prawie 33 cm białego puchu. Wygląda na to, że sezon narciarski w Tatrach w tym roku ruszy wcześniej niż przed samymi świętami Bożego Narodzenia.

Niestety aura ma wpływ na pogarszające się warunki uprawiania turystyki. TOPR i GOPR raczej zaleca dużą ostrożność przy planowaniu wypadów w góry. Szlaki są śliskie i niebezpieczne o tej porze roku, a śnieg niestabilny.

Trudne warunki panują nie tylko w Tatrach. Przed wędrówkami ostrzega się też wybierających się w Beskidy, na Babią Górę i w Pieniny. Tylko Gorce póki co na razie nie budzą wątpliwości .

Redakcja2019Bartek Bachleda

Konto zielone
konto zielone