E-wizy do Petersburga dla obywateli 53 państw w tym Polski

Wizy elektroniczne do Petersburga i obwodu leningradzkiego w Rosji weszły w życie od 1 października br. Tylko w tym roku Petersburg odwiedziło 8 mln turystów.

Uzyskanie takiej wizy na ośmiodniowy pobyt jest bezpłatne. E-wiza wydawana będzie obywatelom 53 państw, w tym Polski.

Podobne rozwiązanie wprowadzono już w obwodzie kaliningradzkim i na Dalekim Wschodzie.

Teraz, aby uzyskać wizę do Petersburga, nie są potrzebne zaproszenia ani zaświadczenia o rezerwacji hotelowej, a jedynie wniosek wypełniony drogą elektroniczną na specjalnej stronie internetowej MSZ Rosji i zdjęcie w formacie elektronicznym.

E-wizy są jednorazowe i dotyczą trzech typów wiz: -turystycznej,

-biznesowej

– humanitarnej,

na pobyt innego rodzaju trzeba ubiegać się o wizę zwykłą.

Wniosek elektroniczny należy złożyć nie wcześniej niż 20 dni i nie później niż cztery dni przed planowaną podróżą. Po złożeniu wniosku wiza jest wydawana w terminie do czterech dni kalendarzowych, bez pobierania żadnych opłat. Informacja o uzyskanej wizie przychodzi na wskazany adres poczty elektronicznej i należy ją wydrukować lub np. zachować w smartfonie. Na przejściu granicznym wystarczy okazanie potwierdzenia o e-wizie funkcjonariuszowi straży granicznej.

„E-wiza umożliwi wjazd do Rosji przez przejścia graniczne położone na terenie Petersburga i obwodu leningradzkiego: lotnicze, morskie, samochodowe i piesze.- czytamy w serwisie Polskiej Agencji Prasowej – Na razie nie jest możliwy wjazd z taką wizą przez przejścia kolejowe. Wiza umożliwi pobyt tylko w tym regionie i wyjechać z niego należy także przez przejścia graniczne na jego terenie.

Są to przejścia na lotnisku Pułkowo w Petersburgu, w portach morskich: Wysock (obwód leningradzki), Port Wielki – Dworzec Morski Sankt-Petersburg (Petersburg), Port Pasażerski Sankt-Petersburg (Petersburg), przejścia samochodowe: Iwangorod, Torfjanowka, Brusnicznoje, Swietogorsk oraz przejście piesze Iwangorod. Są one położone na granicach obwodu leningradzkiego i dwóch państw Unii Europejskiej: Finlandii i Estonii.

W 2018 roku Petersburg odwiedziło około ośmiu milionów turystów . Prognozuje się że z e-wizami ich liczba może przekroczyć dziewięć milionów

Redakcja2019Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone