Podsumowanie wakacji w Polsce

Ministerstwo Sportu i Turystyki podsumowało sezon turystyczny w Polsce . Z tych danych wynika, że w 2019 roku Polskę odwiedziło 19,6 miliona turystów z zagranicy, a rok wcześniej – 18,3 miliona. To wzrost aż o 7,5% względem analogicznego okresu w 2018

Najczęściej odwiedzali nas: Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie i Niemcy , Z prowadzonych rankingów tez wynika, że Warszawa, Kraków i Gdańsk – to najpopularniejsze miasta wybierane przez zagranicznych turystów tego lata.

Więcej Polaków widziało krakowski Rynek, niż warszawską starówkę . Rośnie popularność Katowic w tych rankingach.

W czołówce najchętniej wybieranych kierunków znalazły się głównie duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Do tak dużej popularności największych ośrodków miejskich z pewnością przyczyniają się dobra infrastruktura lotnicza, szeroka baza hotelowa oraz mnogość zabytków, atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz doskonałych restauracji .

Swoiste rekordy biją Katowice, którymi zainteresowanie spowodowane jest zdaniem fachowców rosnącą popularnością festiwali muzycznych organizowanych w regionie, które gromadzą amatorów muzyki (i imprezowania) z całego świata.

W pierwszej dziesiątce nie zabrakło również nadmorskich miast, takich jak Świnoujście, Międzyzdroje i Kołobrzeg oraz Poznania i Zakopanego.

Skąd ci turyści ?

Według analiz mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec odwiedzali Polskę w te wakacje najczęściej. Warto dodać, w zestawieniu przodowali również turyści podróżujący z… Korei Południowej, którzy szukali połączeń lotniczych niemal sześć razy częściej niż w minione wakacje. Nie bez znaczenia mogą być bliskie relacje ekonomiczne pomiędzy krajami – Korea Południowa jest trzecim największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce*.

Co ciekawe, Polska jest atrakcyjnym kierunkiem na lato również dla mieszkańców innych egzotycznych miejsc na świecie. Jak pokazują wyszukiwania lotów, Hindusi, Saudyjczycy, Meksykanie i Emiratczycy szukali w te wakacje połączeń zdecydowanie częściej niż w ubiegłym roku.

Zestawienie krajów, które odnotowały największe wzrosty zainteresowania spośród 30 najczęściej szukających połączeń lotniczych do Polski.

Lp. Kraj Wzrost zainteresowania (2019 vs. 2018)
1. Korea Południowa 559%
2. Indie 140%
3. Ukraina 86%
4. Norwegia 81%
5. Arabia Saudyjska 75%
6. Grecja 74%
7. Meksyk 69%
8. Zjednoczone Emiraty Arabskie 47%
9. Brazylia 44%
10. Finlandia 41%

Turystyczne magnesy

Poza urokliwymi krajobrazami i największymi miastami, wielu zagranicznych turystów docenia również skarby polskiej kultury, sztuki i nauki, czyli miejsca które zostały zakwalifikowane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa – miasta które od lat plasuje w czołówce najpopularniejszych kierunków pośród obcokrajowców – znajduje się aż 14 obiektów umieszczonych w tym zestawieniu i które regularnie przyciągają rzesze zagranicznych turystów.

źródło: MSiT

fot.pexels

Redakcja2019Adam Mareczek

Redakcja2019Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone