Nie poleje i nie posypie i nie zagrzmi…chociaż wysoko w górach Zima

Weekend zapowiada się pogodny. Wszystko wskazuje na to, że piątek , sobota i i niedziela upłyną pod znakiem słońca wyglądającego spod chmur i rosnącej temperatury. Według prognoz długoterminowych w piątek termometry pokażą 12 stopni Celsjusza , a słupek rtęci będzie się każdego dnia podnosił aż do poniedziałku-termometry pokażą tego dnia aż 20 kresek . Cały kolejny tydzień aż do piątku będzie bardzo pogodny.

Wybierasz się w Tatry? Pamiętaj, że powyżej 1200 m n.p.m zaczyna się królestwo Zimy. Szlaki są zasypane, śliskie i oblodzone . Perspektywa patrzenia na posypane niczym cukrem pudrem góry z bliska bardzo kusząca, ale i szalenie niebezpieczna. Wybierając się do Czarnego Stawu Gąsienicowego pamiętacie , że nie możecie liczyć na odpoczynek w zamkniętym schronisku Murowaniec . Do 20 listopada br schronisko jest nieczynne. Powód ? Remont.

Pogoda wymarzona dla amatorów biegania, jazdy na rolkach i rowerzystów, ale też dla grzybiarzy. Nie zapomnijcie, że w niedzielę mamy pogodę dla polityków i wybieramy nowy skład parlamentu : senatu i sejmu oraz rządu na kolejną kadencję

Warunki na szlakach( TPN)

Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym powyżej 2000m.n.p.m są niekorzystne. Szlaki przykryte są śniegiem, pod którym w wielu miejscach występują oblodzenia – prosimy o zachowanie szczególnej rozwagi. W Tatrach porywy wiatru mogą osiągnąć około 60 km/h. Na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W dolnych partiach szlaki są miejscami mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz u wylotu Doliny Starorobociańskiej. W Dolinie Chochołowskiej i Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA( IMiGW- BIP)

Ważność: od godz. 07:30 dnia 11.10.2019
do godz. 07:30 dnia 12.10.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, wzmagający się do silnego, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C, na szczytach Tatr około 1°C. Wiatr umiarkowany, wzmagający się do dość silnego, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni i południowy.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 12.10.2019
do godz. 07:30 dnia 13.10.2019

W dzień zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C, na szczytach Tatr około 13°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 80 km/h, po południu stopniowo słabnący, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h, po południu stopniowo słabnący, południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

Dyżurny synoptyk: Michał Solarz
Godzina i data wydania: 2019-10-11 04:59

Redakcja2019Jano Janas

Konto zielone
konto zielone