Pogodnie ,słonecznie, wietrznie – długi weekend pod znakiem przymrozków

fot. Ula Starzyk

Długi weekend listopadowy łączy dwie istotne sprawy : odwiedziny na grobach naszych bliskich i sprawy bezpieczeństwa na drogach. Pogoda będzie nam sprzyjać. Na całym Podhalu będzie słonecznie i mroźno. Uważajcie na drogach :szczególnie rankiem i wieczorami , kiedy nawierzchnia ulic będzie śliska, Łatwo stracić przyczepność i kontrolę nad pojazdem. Inny powód do koncentracji dla kierowców to policyjna akcja znicz , która ma na celu zwiększyć wasze bezpieczeństwo na drogach. W całej Polsce Komenda Główna Policji zmobilizowała drogówkę i lotnictwo .

W górach wzmagał się będzie wiatr już w najbliższą sobotę osiągać będzie prędkość 15 km/h. Synoptycy wieszczą, że wysoko w Tatrach znów zdrowo sypnie śniegiem.

Tymczasem długoterminowe prognozy pogody mówią , że słońcem cieszyć będziemy się już tylko do piątku. Następny długi weekend zapowiada się na pod znakiem deszczu i chmur. Niech duch pogody i słońca wam towarzyszy a moc będzie z nami .

fot.pixabay

Warunki na szlakach ( TPN)

W Tatrach pogoda zachęca do górskich wędrówek, należy jednak pamiętać, że powyżej 1800m n.p.m. występują oblodzenia oraz świeży śnieg. Szlaki w dolinach, są w niektórych miejscach śliskie, zwłaszcza w godzinach porannych. Miejscami może zalegać błoto, jest go szczególnie dużo na Ścieżce nad Reglami między Dol. Lejową, a Dol. Chochołowską, w stronę Bobrowieckiej Przełęczy oraz u wylotu Doliny Starorobociańskiej. W Dolinie Chochołowskiej oraz Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace. Apelujemy o dostosowanie trasy wycieczki tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem, gdyż po godzinie 16:00 robi się już ciemno.

Turysto dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia.

fot. Ula Starzyk

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA (IMGW-BIP)

Ważność: od godz. 19:30 dnia 01.11.2019
do godz. 19:30 dnia 02.11.2019

W nocy zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego i dużego. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, na szczytach Tatr około -3°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, a po północy miejscami dość silny, południowo-wschodni i południowy. Wiatr słaby i umiarkowany, wzmagający się do dość silnego, miejscami do silnego, od 25 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowy. Wysoko w górach wiatr od 30 km/h do 40 km/h wzmagający się na 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady deszczu, w Tatrach powyżej 2200 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C, na szczytach Tatr około 3°C. Wiatr dość silny, miejscami silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowy. Wysoko w górach wiatr od 30 km/h do 45 km/h, miejscami do 60 km/h, w porywach do 100 km/h km/h, południowy i południowo-zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 02.11.2019
do godz. 19:30 dnia 03.11.2019

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 7°C, lokalnie około 3°C, na szczytach Tatr około 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy. Wysoko w górach wiatr od 25 km/h do 40 km/h, miejscami do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy i południowo-zachodni.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 13°C do 16°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w górach wiatr od 30 km/h do 50 km/h, miejscami do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Dyżurny synoptyk: Witold Wiążewski
Godzina i data wydania: 2019-11-01 13:23

Redakcja2019Jano Janas

konto czerwone
konto czerwone