Świeci , leje, wieje-weekend pod znakiem mgieł

fot.pexels

Poranne i wieczorne mgły będą w tym tygodniu znacznie ograniczać widoczność Uważacie na drogach . Rano i wieczorem nawierzchnie ulic będą bardzo śliskie i mokre. Jeszcze tylko w sobotę będzie w miarę pogodnie. W niedzielę synoptycy prognozują deszcz i mocne ochłodzenie – słupek rtęci spadnie z 10 ( sobota )kresek powyżej zera do 5( niedziela) stopni Celsjusza.Niedziela ( 10.11.br) zapoczątkuje dość mokry cały nadchodzący tydzień. Kalosze i parasol obok ciepłych swetrów będą modowym must have’m. Przygotujcie się tez na silniejsze podmuchy wiatru, który w porywach będzie osiągał 11 km/h .

Wysoko w górach leży śnieg. Pamiętajcie , że szlaki mogą być zasypane , a pokrywa śnieżna nie jest jeszcze stabilna. Planując wypady w góry nie zapomnijcie o odpowiedniej odzieży , rakach, czekanach , a przede wszystkim o koniecznym doświadczeniu i umiejętnościach w pakiecie z miarą sił na zamiary.

Dobre wiadomości dla turystów są takie: od soboty TPN otwiera szlak w Dolinie Strążyskiej, misie jeszcze nie śpią i ruszają połączenia autobusowe ze Słowacją otwierając nowe możliwości zwiedzania Tatr u naszych południowych sąsiadów. Najważniejsza zaś z dobrych wiadomości jest taka, że Tatry, Pieniny i Gorce jesienią są równie piękne jak latem.

Nienajlepsze wieści dotyczą tras rowerowych . Otwierane z pompą ścieżki za unijną kasę, – chluba całej Małopolski -zaczynają wymagać na gwałt remontów . Amatorzy turystyki rowerowe póki co nieśmiało alarmują, że stan nawierzchni jest fatalny i w wielu miejscach zaczyna zagrażać bezpieczeństwu. Na razie jednak te sygnały są delikatnie mówiąc ignorowane przez samorządowe władze lokalne. Pewne jest jednak to, że przyjdzie się im z nimi zmierzyć.

fot. pexels

Warunki na szlakach

Ruch turystyczny wzrasta, należy jednak pamiętać, że powyżej 1400 m n.p.m. zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami występują pod nim oblodzenia i jest ślisko. Niżej położone szlaki są w wielu miejscach mokre i zalega na nich błoto, dotyczy to zwłaszcza bocznych szlaków odchodzących z Doliny Chochołowskiej. W Dolinie Chochołowskiej oraz Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace. Nie ma możliwości przejścia z Brzezin na Halę Gąsienicową, Doliną Suchej Wody, ponieważ jest tam remontowany most. Od 09.11 zostanie otwarty szlak w Dolinie Strążyskiej.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 09.11.2019
do godz. 07:30 dnia 10.11.2019

Dniem zachmurzenie małe i umiarkowane wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów deszczu, wysoko w Tatrach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna na Podhalu od 11°C do 14°C, wysoko w Tatrach około 3°C. Wiatr słaby wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego w porywach do 70 km/h z kierunków południowych. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h) w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni i południowy.
W nocy zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, na południu województwa miejscami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 15 mm. W partiach szczytowych Tatr powyżej 1800 m n.p.m. opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 15 cm. Temperatura minimalna na Podhalu od 3°C do 6°C, wysoko w Tatrach około -2°C. Wiatr słaby, zmienny, w drugiej części nocy z kierunków północnych. W Tatrach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, stopniowo słabnący do umiarkowanego, południowy skręcający na wschodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 10.11.2019
do godz. 07:30 dnia 11.11.2019

W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów na północy województwa do 20 mm. W partiach szczytowych Tatr powyżej 1800 m n.p.m. opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 20 cm. Temperatura maksymalna na Podhalu od 4°C do 7°C, wysoko w Tatrach około 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zmieniających się.
W nocy początkowo pochmurno z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, wysoko w Tatrach śniegu. Nad ranem postępujące większe przejaśnienia i zanik opadów. Temperatura minimalna na Podhalu od -2°C do 1°C, wysoko w Tatrach -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w Tatrach dość silny, południowy i południowo-zachodni.

Dyżurny synoptyk: Romuald Kaseja
Godzina i data wydania: 2019-11-09 04:22

żródło; TOPR, TPN, IMGW

Redakcja2019Jano Janas

konto czerwone
konto czerwone