Ciepło, wietrznie i słonecznie- weekend na Podhalu iście wiosenny

Kolarze, ściezki rowerowe
ścieżki rowerowe

Halny powróci w ten weekend. Według synoptyków w Tatrach wiatr będzie wiał z prędkością nawet 130 km /h .Za to będzie ciepło i słonecznie. W Tatrach totalna odwilż. Śnieg, który poprószył tatrzańskie szczyty spływa teraz na potęgę.est więc mokro i ślisko, ale też bardzo kameralnie. Ruch turystyczny w Tatrach jest tak niewielki, że wręcz kameralny. Urok tego stanu est taki, że można pobyć sam na sam z naturą i wsłuchać się w jej odgłosy. Sobotę i w niedzielę termometry na Podhalu pokażą od 12 do 13 kresek . Dobra wiadomość jest taka, że równie piękny będzie cały nadchodzący tydzień , warto więc aktywnie wykorzystać ciepło i piękno listopada

W lesie słychać sójkę, dzięcioła oraz szukające pokarmu sikory. Niekiedy wzdłuż dolin przelatuje kruk szukający odpadków pozostawionych przez turystów… Przyrodnicy przypominają, że w parku narodowym nie można dokarmiać zwierzyny ani pozostawiać po sobie żadnych resztek. Świstaki poszły spać. Zimowe nory zostały przez nie zamknięte poprzez zabicie wejść materiałem skalnym i ziemią. Wyżej można się natknąć na pasące się blisko szlaku kozice oraz niedźwiedzia, który na szczęście zachowuje bezpieczną odległość i nie podchodzi zbyt blisko szlaku. Wyżej jest jeszcze sporo borówek i brusznic, a to oznacza, że kozice i niedźwiedzie pożywienia mają dość. Słynny Jeleń zwany „Kolczykiem” po rykowisku wrócił na drogę do Morskiego Oka i jest główną atrakcją turystyczną. Zdaniem leśników z powodu dokarmiania go jeleń zupełnie zatracił chęć przebywania w lesie. Orzechówki i lisy również korzystają z łatwo dostępnych resztek pożywienia

 Ruch turystyczny wyraźnie zmalał. Zakończył się już wypas owiec na polanach tatrzańskich. Nadal obowiązuje zakaz poruszania się po parku od zmierzchu do świtu. Pod koniec miesiąca zostanie na okres zimowy zamknięta Jaskinia Mroźna. Wyruszając na grań, należy pamiętać o możliwych oblodzeniach szlaku.

Warunki na szlakach

Wiatr Halny wytopił znaczną część śniegu. Niemniej jednak zalega on jeszcze w wyższych partiach Tatr, powyżej około 1800m n.p.m., pod warstwą śniegu mogą występować oblodzenia. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń oraz silniejszy wiatr. W dolnych partiach szlaki są w większości mokre i śliskie, miejscami może zalegać błoto, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej. Na niektórych szlakach mogą zalegać pojedyncze drzewa i gałęzie, które są na bieżąco usuwane. W Dolinie Chochołowskiej oraz Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne. Prosimy stosować się do poleceń osób prowadzących prace. Należy pamiętać, że listopadowe dni są wyjątkowo krótkie. Słońce zachodzi już około godziny 16:00. Wycieczkę trzeba zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 15.11.2019
do godz. 07:30 dnia 16.11.2019

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr początkowo słaby, pod wieczór umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Wysoko w górach możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 6°C do 9°C, na szczytach Tatr około 4°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, w porywach do 70 km/h. Wysoko w Tatrach wiatr bardzo silny, od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 16.11.2019
do godz. 07:30 dnia 17.11.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Wysoko w górach możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C, wysoko w Tatrach około 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr bardzo silny, od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni.

W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna od 6°C do 8°C, na szczytach Tatr około 3°C. Wiatr słaby, wschodni. Wysoko w Tatrach wiatr silny, od 40 km/h do 50 km/h w porywach do 80 km/h, południowy.

Dyżurny synoptyk: Łukasz Harasimowicz
Godzina i data wydania: 2019-11-15 06:01

Redakcja2019Jano Janas

konto czerwone
konto czerwone