Wietrznie, mroźnie i słonecznie – pogodny weekend przed nami

To ostatnie dni z przebłyskami słońca , które w najbliższy wtorek przesłonią chmury i zaleją deszcze oraz śniegi. Zmrok zapada dość wcześnie . Uważajcie na szlakach i pamiętajcie, że wędrówki turystyczne dozwolone są tylko do zmierzchu.Przed nami na dole Black Friday, a to oznacza zakupową kumulację.

W górach wzmaga się wiatr. W sobotę jego siła osiągnie 11 km/h. Mokro nie tylko w Tatrach, Gorcach i Pieninach , ale i na drogach . Kierowcy noga z gazu – zwłaszcza wczesnym prankiem i późnym popołudniem – wtedy najszybciej można stracić kontakt ze śliską nawierzchnią ulic. W najbliższy czwartek stacje meteo prognozują pierwsze opady śniegu na całym Podhalu , a nie tylko w górach. Trzymajcie się ciepło i nie dajcie się wiatrowi

Warunki na szlakach( TPN)

W dniu dzisiejszym warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Z powodu opadów deszczu wszystkie szlaki są mokre. W wyższych partiach Tatr, od wysokości około 1800 m n.p.m. zalega śnieg i występują oblodzenia. Na niżej położonych szlakach występuje błoto, zwłaszcza w rejonie Doliny Chochołowskiej oraz na Ścieżce nad Reglami pomiędzy Dol. Chochołowską a Kościeliską. W Dolinie Chochołowskiej, Starorobociańskiej oraz Lejowej, Wspólnota Leśna 8 Wsi prowadzi prace leśne i  w tych miejscach błota jest najwięcej. Na niektórych szlakach mogą zalegać jeszcze gałęzie i pojedyncze drzewa, powalone przez wiatr. Są one na bieżąco usuwane. Należy pamiętać, że listopadowe dni są wyjątkowo krótkie. Słońce zachodzi już przed godziną 16:00. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 21.11.2019
do godz. 07:30 dnia 22.11.2019

W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, a w Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. – śniegu. Temperatura na Podhalu około 8°C, na szczytach Tatr około 0°C. Wiatr początkowo słaby, wschodni, później umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w Tatrach wiatr od 25 km/h do 35 km/h w porywach do 60 km/h, wzmagający się na 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h; południowy. Wysoko w Tatrach okresami zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu, a w Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. – śniegu. Temperatura minimalna na Podhalu około 5°C, na szczytach Tatr około -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w Tatrach wiatr od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h; południowy. Wysoko w Tatrach możliwe zawieje śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 22.11.2019
do godz. 07:30 dnia 23.11.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe słabe opady deszczu. W Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna na Podhalu około 8°C, na szczytach Tatr około 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w Tatrach wiatr od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h; południowy.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna na Podhalu około 2°C, na szczytach Tatr około -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w Tatrach wiatr od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h; południowy.

Dyżurny synoptyk: Iwona Lelątko
Godzina i data wydania: 2019-11-21 05:33

źródło; TOPR, TPN, IMiGW

Redakcja2019Jano Janas

konto czerwone
konto czerwone