Nie idźcie w góry apeluje TOPR. Ratownicy sprowadzają grupę turystów, którzy noc spędzili uwięzieni w Tatrach

Suche Czuby Konradzkie to tam w piątek wieczorem utknęły cztery osoby. 15 ratowników nie zdołało dotrzeć do potrzebujących pomocy, bo pieszą wspinaczkę uniemożliwiał silny wiatr i śnieg. Start śmigłowca z uwagi na panujące warunki atmosferyczne jest niemożliwy .Turyści noc spędzili w Tatrach.O ich kłopotach ratowników poinformowali kontaktujący się z nimi nabliżsi członkowie rodziny.

Akcję ratunkową wznowiono dziś rano. Turyści , którzy utknęli na szaku noc spędzili w wydrążonej w śniegu jamie. Ich stan określanh jest jako niezły. Grupę w drodze powrotnej pilotuje 16 ratowników TOPR, którzy bladym świtem podjęli ponowną próbę dotarcia do turystów.

Kolejna ekipa ratowników TOPR idzie w kierunku Murowańca . To stamtąd dochodzi wołanie o pomoc turysty, który nie czuje się na siłach,by zejść samodzielnie.Wiadomo, że mężczyzna nocował w śnieżnej jamie nad Zamarzłym Stawem .

Z pierwszych informacji, jakie przekazali ratownicy wynika, że eskortowani turyści nie byli przygotowani nawet w stopniu podstawowym na wędrówki po górach w sezonie zimowym :

Turyści -dodamy – czterej mężczyźni , którzy nocowali w wydrążonym w śniegu schronieniu w rejonie Suchych Czub Kondrackich mieli wprawdzie zimowe ubranie, ale nie mieli sprzętu do zimowej turystyki, ani tzw ” Lawinowego ABC”, to znaczy, że nie posiadali detektora, sondy i łopatki. Nie mieli też ani raków ani czekanów. Podobnie turysta, który utknął przy Zmarzłym Stawie – nie miał zimowego ekwipunku , nie zabrał też ze sobą podstawowych elementów zimowego okrycia : czapki i rękawiczek, ale za to miał ze sobą namiot i śpiwór.

Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego. Warunki w górach są bardzo trudne. Ratownicy odradzają wyjście w góry. 

„Pokrywa śnieżna na stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo.

Zejście lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu – czasem wystarczy nieopatrzny krok , czy mały kamyk, by samoistnie runęły masy śniegu

Redakcja2019
Jagna Podgórski
Redakcja2019
Madzia Rubiś- Pacek

.

konto czerwone
konto czerwone