Lawinowa 3 w Tatrach

Stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dziś ogłosiło 3- ci w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego, a to oznacza że wyjście w góry łączy się z dużym ryzykiem

Opis stopnia zagrożenia

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

Silny wiatr wraz z opadem śniegu utworzył znaczne depozyty śnieżne na twardym podłożu na wszystkich wystawach. W dolnej części tatr świeży śnieg zalegający na mokrej niestabilnej warstwie. Uwaga na depozyty śnieżne w depresjach, pod ścianami i w rejonie grani.

PAMIĘTAJ, ŻE PRZY ZBYT WYSOKIM ZAGROŻENIU LAWINOWYM AKCJA RATUNKOWA MOŻE DOTRZEĆ DO CIEBIE ZBYT PÓŹNO BY CI POMÓC!

Monitoring pogody TOPR …

Żròdło TOPR

Redakcja2019
Bartek Bachleda
konto czerwone
konto czerwone