Pogoda na weekend : Bajecznie

Atak zimy w na Podhalu sprawił, ze warunki do uprawiania turystyki mamy nadal dość wymagające. W górach śnieg i zawierucha . Siła wiatru w Tatrach według synoptyków ten weekend może osiągnąć nawet 33 km/h. Śniegiem cieszyć się będziemy jeszcze w ten weekend , ale zapowiadane plusowe temperatury z pewnością nie pozwolą mu zagościć na dłużej. Uważacie też na wiatr. Ten będzie wiał bardzo silnie , chociaż z przerwami, a załamania pogody mają stać się standardem .

Piękno tatrzańskich szlaków z pewnością zachwyca i widokami i odgłosami i śladami.W górach stukają dzięcioły, polują rysie ,sarny i jelenie szukają pożywienia ,kozice się pasą , lisy zaczęły swój okres godowy, a niedźwiedzie i świstaki smacznie śpią

Ruch na szlakach turystycznych zróżnicowany. Wysoko w Tatrach bardzo mało turystów . Ogromny ruch notuje się w Dolinie Kościeliskiej i Kirach, nie brakuje amatorów wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch, ale rekordy o te porze roku bije nadal Morsie Oko , dużym zainteresowaniem cieszą się też Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Nadal zamknięty jest zielony szlak z Hali Gąsienicowej na Waksmundzką Rówień.

fot. TPN / Stanisław Wierzbanowski

Warunki na szlakach

Warunki do wędrówek w dniu dzisiejszym są w znacznej mierze bardzo niekorzystne. W Tatrach zalega dużo świeżego śniegu. Niektóre szlaki, zwłaszcza te graniowe są nieprzetarte bądź pozawiewane przez wiatr. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w warunkach zimowych w tej części Tatr wymaga bardzo dużego doświadczenia górskiego i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim, jak i posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Niski pułap chmur w partiach graniowych znacznie utrudnia widzialność. Szlaki dojściowe do schronisk są w większości przetarte, jednak pod warstwą świeżego śniegu zalega warstwa lodu bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg. Na wycieczki dolinne, do poziomu schronisk niezbędne będą raczki oraz kijki trekkingowe.

Turysto dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia.

fot. TPN/ Jan Krzeptowski Sabała

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 06.02.2020
do godz. 07:30 dnia 07.02.2020

Rano zachmurzenie małe i umiarkowane. Później wzrost zachmurzenia do całkowitego i opady śniegu. Temperatura maksymalna na Podhalu od -3°C do -2°C, na szczytach Tatr około -9°C. Wiatr rano słaby, południowo-zachodni, później umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h), w porywach do 70 km/h, północny skręcający na północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym – przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Temperatura minimalna na Podhalu od -3°C do -2°C, na szczytach Tatr około -9°C. Temperatura minimalna wystąpi wieczorem, później powolny wzrost temperatury o 1°C. Wiatr początkowo umiarkowany i porywisty, później słaby; zachodni skręcający na północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 07.02.2020
do godz. 07:30 dnia 08.02.2020

W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady śniegu. Później stopniowy zanik opadów i po południu większe przejaśnienia, a wieczorem rozpogodzenia. Temperatura maksymalna na Podhalu od 0°C do 2°C, na szczytach Tatr około -7°C. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący do umiarkowanego; północny. Przed południem w Tatrach zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Temperatura minimalna od -12°C do -10°C, w Obniżeniu Orawsko-Podhalańskim lokalnie od -16°C do -14°C, na szczytach Tatr około -8°C. Wiatr słaby, początkowo zmienny, później z kierunków południowych. Wysoko w Tatrach wiatr początkowo umiarkowany, północny, później słaby, zmienny.

Dyżurny synoptyk: Iwona Lelątko
Godzina i data wydania: 2020-02-06 05:34

źródlo: TPN, IMiGW-BIP, TOPR

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone