Ciepło popada

Ten weekend będzie ciepły i chmurny. Jeszcze tylko jutro zdrowo powieje , bo z prędkością 13 km /h, ale to ostatnie podrygi przypominający o niedawnej sile orkanu Sabina. Po tym ostatnim pozostały powalone drzewa, zerwane dachy i echo wielkiej ludzkiej tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie na nieczynnym wyciągu na Rusińskim Wierchu zerwany dach zabił na oczach ojca rodziny trzy kobiety: 53-letnią matkę i córki 15 – letnią i 21-letnią ,raniąc w potylicę 17-latka.Całe Podhale na znak żałoby , bez jakichkolwiek dyrektyw zatrzymało wszystkie wyciągi.

W górach nadal panują trudne warunki. Obowiązuje lawinowa dwójka. Im wyże tym trudniej. Szlaki są zawiane i nieprzetarte , a zaspy i zamiecie śnieżne to codzienność. Na dodatek jest bardzo ślisko,bo dzienne słońce roztapia śnieg, który mrozi noc. Pamiętacie , że raki, czekan i tzw. lawinowe ABC jest wymogiem przy wędrówkach po górach o tej porze roku. Szczególnym must havem są umiejętności i doświadczenie w zimowych wędrówkach.

Naturalnie będzie padać padać . Parasole i kalosze przydadzą się nawet tym, którzy wybierają się tylko na Krupówki , czy do Nowego Targu .

Wszystkie jednak pogodowe anomalie zrekompensuje Wam Święto Zakochanych. Życzymy Wam zatem , by ten weekend był pełen miłości , radości i ciepła płynącego z głębi serca

Warunki na szlakach

Na szlakach zalega warstwa świeżego śniegu, który pokrył śnieg starszy, zmrożony. Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko. Na niektórych, mniej uczęszczanych szlakach, wciąż zalegają połamane przez wiatr gałęzie oraz pojedyncze drzewa, które jednak nie stanowią przeszkody w przejściu szlaku. Są one na bieżąco usuwane. Powyżej górnej granicy lasu wiele szlaków jest nieprzetartych, a śnieg jest z reguły głęboki. W wielu miejscach, zwłaszcza w formacjach wklęsłych potworzyły się zaspy śniegu nawianego przez wiatr. W partiach graniowych odczuwalne są miejscami porywy silniejszego wiatru. Wybierając się w wyższe partie gór, należy posiadać duże doświadczenie górskie, odpowiedni sprzęt (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętność posługiwania się nim oraz umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 07:30 dnia 14.02.2020
do godz. 07:30 dnia 15.02.2020

W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, w Tatrach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, na szczytach Tatr około -6°C. Temperatura maksymalna wystąpi przed południem. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h), w porywach do 65 km/h; zachodni skręcający na północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże. Słabe opady śniegu, początkowo miejscami także deszczu ze śniegiem, w Tatrach opady śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, lokalnie spadek temperatury do -4°C, na szczytach Tatr około -10°C. Wiatr początkowo umiarkowany i porywisty, później słaby. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny słabnący do umiarkowanego, początkowo w porywach do 65 km/h; północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 15.02.2020
do godz. 07:30 dnia 16.02.2020

W dzień początkowo zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu rozpogodzenia. Rano możliwe jeszcze słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, lokalnie w obniżeniach terenu około -2°C, na szczytach Tatr około 2°C. W górach temperatura maksymalna wystąpi wieczorem. Wiatr słaby, wieczorem miejscami umiarkowany; zachodni skręcający na południowy. Miejscami w obniżeniach terenu wiatr słaby zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami w dolinach i obniżeniach terenu mgła ograniczająca widzialność do 300 m, w rejonie mgieł zachmurzenie duże. Temperatura minimalna od -1°C do 2°C, lokalnie w dolinach spadek temperatury do -9°C, na szczytach Tatr około 2°C. Temperatura minimalna w Tatrach wystąpi wieczorem, potem wzrost temperatury do około 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowy i południowo-zachodni, lokalnie w dolinach wiatr słaby zmienny. W Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, zachodni.

Dyżurny synoptyk: Tadeusz Stolarczyk
Godzina i data wydania: 2020-02-14 04:05

źródło: TPN, TOPR, IMGW-BIP


Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone