Dobra Książka : Wendy Moore ” Chirurg” – rekomendują Ewa Skuta&Jacek Imiela&Daga Gormann

Makabryczna, ale fascynująca… Zdecydowanie nie dla wrażliwych odbiorców”.- recenzje „The Guardian” nie pozostawiają złudzeń. To nie opowieść o grzecznym chłopcu, który podniósł chirurgię do rangi nauki lecz o człowieku gotowym na wszystko

Książka dla fanów „Rzeźników i lekarzy” Lindsey Fitzharris.

” Chirurg ” to krwawa i wstrząsająca opowieść o narodzinach nowoczesnej chirurgii i jej ojcu – Johnie Hunterze.

„Odcięte ramię leżało na stole sekcyjnym i gniło. Pozbawione krwi mięśnie wyglądały upiornie blado, lecz włosy porastające przedramię oraz paznokcie sprawiały wrażenie tak samo żywych jak wtedy, gdy jeszcze stanowiły część ciała mężczyzny. Pragnąc zaimponować starszemu o dziesięć lat bratu Williamowi, dwudziestoletni John wziął do ręki przygotowany wcześniej skalpel, by rozpocząć swoją pierwszą sekcję ciała człowieka. […] kiedy John Hunter wykonał pierwsze cięcie przez twardą skórę ramienia mężczyzny, bardzo się starał nie wzdrygnąć ani nie okazać wstrętu. Z pewnością wiedział, że to najważniejszy sprawdzian, najważniejsza chwila w jego życiu.”

A to dopiero zaledwie zapowiedź początków kariery Johna Huntera – człowieka, który podniósł chirurgię do rangi nauki.

Bohater przez wiele lat prowadził nowatorskie badania anatomiczne i eksperymenty. Przy okazji stawiając czoła potężnym problemom.

W osiemnastowiecznym Londynie zdobycie ciała do sekcji graniczyło z cudem. Młody chirurg nie przebierał w środkach. Każdy chwyt był dozwolony . Tak oto Hunter wszedł do przestępczego półświatka. Na jego polecenie przestępcy wykradali z cmentarzy świeże, dopiero co zakopane zwłoki.

Hunter zgromadził niezwykłą kolekcję osobliwości medycznych:zakonserwowane w ogromnych słojach ciała pięcioraczków, czy szkielet olbrzyma.

Chirurg to opowieść o niezwykłym człowieku, który dla dobra nauki był gotów podjąć każde wyzwanie: od pokrojenia truchła wieloryba po potraktowanie własnego penisa skalpelem z bakterią rzeżączki.

Powiecie , że książka obrzydliwa ? My dodamy, że jest nie tylko obrzydliwa , ale przede wszystkim fascynująca w tej obrzydliwości i determinacji człowieka .

żródło: Empik

redakcja2019
Ewa Skuta
Jacek Imlela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone