Turystyka :Pogoda :Podhale:Pochmurzy, poleje powieje i zagrzmi – weekend

Tary szlak do doliny Jaworzynki fot. Ula Starzyk

Temperatura dziś rano nas zaskoczyła arktycznym uderzeniem. 5 stopni Celsjusza na Podhalu w lipcu to ziąb . Na szczęście w dzień pogoda się poprawi. Już teraz słupek rtęci zaczyna oscylować w okolicach przyzwoitych 20 kresek . Dziś według synoptyków maksymalnie termometry pokażą 21 stopni, w sobotę 23 stopnie , a w niedzielę 22 kreski. Spodziewane są przelotne opady deszczu, może zagrzmieć . Cały weekend będzie wietrzny . Zimniej tylko wysoko w górach . Pamiętajcie , by wybierając się w góry ;przygotować się na każdą ewentualność, bo pogoda jak kobieta zmienną jest , a w górach zmienia się tylko szybciej.

Turystyczne lato rozwija się z każdym dniem. Piękna pogoda sprawiła, że wszystkie szczyty są oblegane . Pełne ręce roboty ma TOPR. Ratownicy interweniowali już chyba na wszystkich najważniejszych szczytach . Nie pomagają żadne ostrzeżenia , a śnieg w górach o tej porze roku traktujemy raczej jak wyzwanie. Na brak interwencji nie narzekają też wszystkie możliwe grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego .

Piękno Pienin przyciąga jak magnes .Flisacy pełnymi łodziami kursują ze Sromowiec Wyżnych do Szczawnicy .Ogromnym zainteresowaniem cieszą się malownicze Trzy Korony, a zaliczenie Sokolicy jest tutaj must havem . Coraz częściej jednak turyści wybierają mniej oblegane trasy .

W tym sezonie najbardziej familijnymi górami są Gorce. Przy schronisku pod Starymi Wierchami pojawiła się nowa atrakcja : rzeźba z aluminium M. Batkiewicza w stylu czerwonego kapturka z wilkiem-Chociaż wielu twierdzi, ze to babcia, którą gajowy wydobył z brzucha wilka. Powinniście koniecznie sami ją zobaczyć .

Turbacz fot. M. Kolasa

Planujesz wypad w góry i celujesz w modny szlak . pamiętaj, że to gratka dla rannych ptaszków. Im później wyjedziesz tym dłużej czekasz . Rezygnować jednak z aktywności nie ma powodów . Korzystaj z urlopu i relaksu omijając trudności.

Na całym Podhalu obowiązuje zakaz wjazdu motocyklami i quadami na szlaki turystyczne. Jak słono smakuje mandat przekonali się niesforni , którzy ruszyli do Gorczańskiego Parku Narodowego i zostali przyłapani przez straż .

Trasa rowerowa fort.M Kolasa

Masz rower to masz ochotę na przygodę. Trasy rowerowe na całym Podhalu to gwarancja pięknych widoków, fascynujących przeżyć i ekscytujących wyzwań .( Uwaga 6 i 7 lipca br zamknięta jest trasa rowerowa wokół Boru Na Czerwonem w Nowym Targu biegnąca wzdłuż lotniska . Tu akurat weekend będzie pod znakiem pikniku lotniczego.

fot.pexels

Coraz więcej osób biega. Pamiętajcie jednak , ze weekendowe trasy biegowe często w weekend zamieniają się w typowo rowerowe , a ruch na nich taki, ze czasem trudno wbić szpilkę i trzeba się trochę łokciami porozpychać

Redakcja2019Jano Janas

PS. Jak zwykle poniżej znajdziecie oryginalny komunikat TPN i prognozę IMGW

Kolej na Kasprowy Wierch fot. Ula Starzyk

Warunki na szlakach( TPN)

Ruch turystyczny w Tatarach jest bardzo duży. Dla osób wybierających się do Morskiego Oka zalecamy korzystanie z komunikacji zbiorowej (busy), ponieważ parkingi na Palenicy Białczańskiej i na Łysej Polanie zapełniają się już w godzinach porannych i może na nich zabraknąć miejsc.

Warunki do uprawiania turystyki są dobre. Wybierając się w wyższe partie Tatr Wysokich należy jednak wziąć pod uwagę, że w miejscach zacienionych i żlebach (m.in. w rejonie Orlej Perci i szlaku na Rysy) nadal utrzymują się resztki śniegu. Przechodząc przez takie miejsca, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo się tam poślizgnąć. Na niektórych szlakach trwają remonty i nieznaczne utrudnienia można napotkać w następujących miejscach: szlak na Grzesia, Trzydniowiański Wierch z Doliny Jarząbczej , Kończysty Wierch oraz szlak do schroniska Stara Roztoka. Prosimy w tych miejscach stosować się do poleceń pracowników Parku.

Flisacy : Przełom Dunajca fot. T. Muller

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA( IMGW-BIP)

Ważność: od godz. 07:30 dnia 05.07.2019
do godz. 07:30 dnia 06.07.2019

W dzień stopniowy od północy województwa wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna na Podhalu od 18°C do 20°C, wysoko w Tatrach około 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni.
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna na Podhalu od 7°C do 10°C, wysoko w Tatrach około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 06.07.2019
do godz. 07:30 dnia 07.07.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna na Podhalu od 18°C do 21°C, wysoko w Tatrach około 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna na Podhalu od 9°C do 12°C, wysoko w Tatrach 11°C. Wiatr umiarkowany, zachodni.

Dyżurny synoptyk: Romuald Kaseja
Godzina i data wydania: 2019-07-05 05:05