Weekend pod znakiem chmur opadów i oziębienia.

Poranne przymrozki są teraz codziennością . W Tatrach lawinowa dwójka i zakaz wejść do TPN ,Wysokie wiosenne temperatury, które w ostatnich dniach wprowadzały nas w dobry nastrój nieoczekiwanie spadną w niedzielę do -3 kresek. Wzmagał się będzie wiatr z 7 km/h w piątek do 11 m/h w sobotę i 15 km /h w niedzielę .Tymczasem wielkimi krokami zbliża się wiosna. krokusy, podbiały i bazie kwitną na potęgę, a ptaki zaczynają wić gniazda i gdyby nie zagrożenie i pandemia grypy -koronawirus COVID19 byłoby całkiem pięknie .

Warunki na szlakach

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel Premiera RP i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć teren TPN do odwołania. Co to oznacza?

  •      Zamknięte są punkty wejścia do Parku.
  •      Obowiązuje zakaz wejścia na wszystkie szlaki.
  •      Schroniska są zamknięte do odwołania.
  •      Parkingi są nieczynne.
  •      Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu są nieczynne.

 Ta drastyczna, ale spójna z działaniami rządowymi, decyzja została również uzgodniona z podmiotami działającymi w Tatrach: PKL, PTTK, Wspólnotą Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie. Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że turyści podróżują, korzystają ze środków komunikacji, restauracji i innych miejsc dostępnych publicznie, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii. Zamknięcie terenu Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Schroniska na terenie TPN zawieszają świadczenie usług do odwołania.

W Tatrach powyżej górnej granicy lasu śnieg jest bardzo twardy i mocno zalodzony. Warunki w tej części Tatr są bardzo trudne. Na graniach śnieg jest w wielu miejscach wywiany do warstwy lodu. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych śnieg miejscami robi się grząski i przepadający. Szlaki w dolnych partiach w większości pokryte są lodem i jest bardzo ślisko.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 19.03.2020
do godz. 19:30 dnia 20.03.2020

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe przelotne opady deszczu. W górach powyżej 1800 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura minimalna od 3°C do 5°C, na szczytach Tatr około -2°C. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni, a lokalnie zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwa burza. Wysoko w górach powyżej 1800 m n.p.m. opady śniegu. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C, na szczytach Tatr około -1°C. Wiatr przed południem słaby, zmienny, po południu słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 20.03.2020
do godz. 19:30 dnia 21.03.2020

W nocy zachmurzenie całkowite. Opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. W Tatrach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C, na szczytach Tatr około -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni, skręcający na północno-wschodni.

W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem, przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 8 cm. W górach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej o 12 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, na szczytach Tatr około -7°C. Temperatura maksymalna wystąpi rano. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, północno-wschodni, miejscami powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Dyżurny synoptyk: Monika Kaseja
Godzina i data wydania: 2020-03-19 12:32

źródło; IMGW, TPN, TOPR

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.