Polska aktywowała Unijne procedury. Polacy wrócą do kraju za darmo.

fot. Alexander Parnic

Polacy przebywający za granicą może wrócić do kraju za darmo. Rząd aktywował unijny mechanizm, by sprowadzić obywateli do Polski.

Propozycja UE zakłada pokrycie 75% kosztów przelotu (resztę płaci państwo), ale obliguje do zabrania na pokład obywateli innych krajów. To kłóci się z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z którym granice dla cudzoziemców są tymczasowo zamknięte. Ten fakt spowodował, że do piątku polski rząd nie starał się o wdrożenie procedur sprowadzania do kraju swoich obywateli według procedur UE.

Haneda Airport
Photo: Highcore/Pixta

O zmianie decyzji władz poinformowała oficjalnie w poniedziałek Polska Agencja Prasowa. PAP, powołując się na źródła UE.PAP donosi, że unijnym mechanizmem zostali objęci Polacy przebywający w  Czadzie Sudanie, Nepalu i na Malediwach. Unia Europejska zapłaci 75% kosztów przelotu ewakuacyjnego, a 25% pokryje państwo. Obywatele nie poniosą kosztów rejsu.

Foto: Jun Sato / Getty Images

W dziwny sposób działają natomiast konsulaty i placówki dyplomatyczne w krajach azjatyckich. Gazeta Krakowska opisuje przypadek mieszkańca Krakowa, który od pięciu dni koczuje na lotnisku w Tokio odcięty od wszelkich możliwości powrotu do kraju. Nasz rodak żyje dzięki wodzie z kranu na tokijskim lotnisku. Obywatel polski pozostawiony w trudnej sytuacji poza granicami kraju ma prawo liczyć na pomoc polskich dyplomatów . Tymczasem ani konsul RP w Japonii ani żaden Atache trudnym położeniem Polaka w Tokio się nie interesował . Gdyby nie dramatyczny wpis w mediach społecznościowych sprawa zdesperowanego Krakusa na tokijskim lotnisku nigdy nie zostałaby nagłośniona. Tymczasem nasz rodak w zamieszczonym wpisie twierdzi, że na tokijskie lotnisko stawił się natychmiast, gdy ogłoszono pandemię koronawirusa COVID-19. Wtedy okazało się , że odwołano wszystkie loty z Tokio, a nasze placówki dyplomatyczne okazały się absolutnie bezużyteczne w tej sytuacji.

Lotnisko w Tokyo jest w światowych rankingach zaliczanych do największych . Zajmuje czwartą pozycję. Obsługuje rocznie ponad 87,1 mln pasażerów.

Redakcja2019
Jagna Podgórski
Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.