Pogoda na weekend: Ciepło, wietrznie i świątecznie

Rysie zaczęły migracje, niedźwiedzie śmiało kroczą po turystycznych – pustych teraz szlakach, a sarny i jelenie coraz śmielej spacerują po opustoszałych ludzkich osiedlach. Cietrzewie szykują się szukają par , a żaby rozpoczęły gody, a wilki wyruszyły na polowania . Nad Tatrami kołują sokoły wędrowne , a sowy i puszczyki pohukiwaniami straszą nocą. Tymczasem słychać pliszkę górską, pliszkę siwą, drozdy śpiewaki, rudziki, pustułkę i kaczki krzyżówki oraz pluszcze. a kozice przygotowują się do wykotów, kwitną krokusy i lepiężniki i wierzby. Tatry wykorzystują bezruch i majestatycznie wchodzą w czas wiosny. Tylko świstaki śpią i zdają się ignorować wszystko nie pokazując się jeszcze ze swoich norek . Świąteczny weekend będzie bardzo ciepły, ale wzmaga się wiatr . Może trochę ;pokropić .We wtorek nastąpi totalne ochłodzenie , ale końcówka przyszłego tygodnia znów zapowiada się pięknie. Szkoda tylko, że ten cud natury nie można przekuć w aktywność. Obowiązujące zakazy w dobie epidemii koronawirusa Sars 2- COVID 19 nie pozwalają na orzystanie z pięknej pogody . Bądź on the top i zostań w domu.

Warunki na szlakach

Na wniosek Prezesa Rady Ministrów w związku ze stanem epidemii od 3 kwietnia do odwołania obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty (dotyczy również mieszkańców powiatu tatrzańskiego!).
Co to oznacza?

  •      Obowiązuje zakaz wejścia na wszystkie szlaki. Dotyczy również stałych mieszkańców powiatu      
         tatrzańskiego. 
  •      Schroniska są zamknięte do odwołania.
  •      Parkingi są nieczynne.
  •      Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu są nieczynne.

Zalecenia

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty do odwołania. Zamknięcie dotyczy również stałych mieszkańców powiatu tatrzańskiego.       

Zamknięcia szlaków pieszych

Wszystkie szlaki oraz obiekty turystyczne na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są zamknięte do odwołania.

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 12.04.2020
do godz. 19:30 dnia 13.04.2020

W nocy zachmurzenie początkowo małe, później wzrastające do umiarkowanego. Nad ranem możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 6°C, miejscami 8°C, lokalnie w dolinach spadek do -1°C, na szczytach Tatr około 1°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, w dolinach lokalnie słaby. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, nad ranem dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego, aż do wystąpienia po południu przelotnych opadów deszczu lub burzy. Miejscami możliwe opady krupy śnieżnej lub małego gradu. Suma opadów w burzy punktowo do 20 mm. Wysoko w Tatrach, powyżej 1800 m n.p.m. po południu opady śniegu, miejscami przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach do 15 cm. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, w porywach do 65 km/h, a w zasięgu burzy do 80 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni, wysoko w Tatrach po południu powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 13.04.2020
do godz. 19:30 dnia 14.04.2020

W nocy zachmurzenie początkowo duże, nad ranem postępujące od północy większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu ze śniegiem przechodzące w opady śniegu, w górach początkowo powyżej 1700 m n.p.m., później powyżej 700 m n.p.m. opady śniegu. Początkowo możliwe burze. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie do 7 cm, w Tatrach lokalnie do 10 cm. Nad ranem miejscami wystąpi zamarzanie mokrej po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, lokalnie w obniżeniach terenu spadek temperatury do -5°C, na szczytach Tatr około -15°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni, w dolinach lokalnie słaby. W burzach początkowo porywy wiatru do 60 km/h. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie popołudniu, słabe, przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C, na szczytach Tatr około -10°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni. W Tatrach wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Dyżurny synoptyk: Tadeusz Stolarczyk
Godzina i data wydania: 2020-04-12 13:24

źródło: IMGW-BIP, TPN, TOPR

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone