Pogoda na weekend: ciepło

fot.pexels

Ten weekend zaczyna Zimna Zośka, a to oznacza poranne przymrozki. Nadchodzący piątek będzie pochmurny i stosunkowo zimny. Za to sobota i niedziela ,według synoptyków , znów przypomni nam o pięknej , pogodnej wiośnie. Wybierając się w góry pamiętajcie jednak , że wysoko w Tatrach leży śnieg i panują warunki iście zimowe .Pamiętajcie też o zasadach bezpieczeństwa nawet wysoko w górach . Tylko w poprzedni weekend w Tatrach było 20 tys. osób, a to oznacza, że w weekendy jest tam dość tłoczno. Bardziej wiosenne warunki oferują turystom Pieniny , Beskidy i Gorce . Uważajcie na dzikie zwierzęta i trzymajcie się zdrowo

fot.pexels

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Na niżej położonych szlakach jest mokro i ślisko, w wielu miejscach zalega błoto, zwłaszcza na Ścieżce nad Reglami na odcinku Dolina Chochołowska – Dolina Lejowa. Niski pułap chmur oraz mgła ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń, zwłaszcza w wyższych partiach gór, gdzie panują jeszcze warunki zimowe. Na szlakach zalega tam śnieg, który w godzinach porannych jest twardy i zmrożony, zaś po południu robi się grząski i przepadający. W wielu miejscach występują oblodzenia. Jest bardzo ślisko. Udając się do Doliny Pięciu Stawów zalecamy wejście szlakiem czarnym, szlak zielony koło Siklawy jest mocno oblodzony. Poruszanie się w warunkach zimowych wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności posługiwania się nim. 

Tatrzańskie stawy rozmarzają – lód jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy nie wchodzić na taflę lodu.

fot. pexels

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 14.05.2020
do godz. 19:30 dnia 15.05.2020

W nocy przeważać będzie zachmurzenie duże, a nad ranem całkowite. W drugiej części nocy i nad nad ranem pojawią się opady deszczu, w partiach szczytowych Tatr deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C, lokalnie spadek temperatury do około 0°C, na szczytach Tatr około 0°C, -1°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północno-wschodniego. Na szczytach Tatr wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni i południowo-zachodni.
W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, okresowo o umiarkowanym natężeniu – suma opadów miejscami nawet do 25 mm. W Tatrach opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w opady śniegu. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany; wschodni i północno-wschodni, wieczorem północny. Na szczytach Tatr wiatr dość silny i silny południowo-zachodni, porywisty, wieczorem skręcający na północno-zachodni. Wysoko w Tatrach po południu i wieczorem zawieje i zamiecie śnieżne.

fot. pexels

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 15.05.2020
do godz. 19:30 dnia 16.05.2020

W nocy początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu, a w Tatrach opady śniegu, ale po północy stopniowy zanik opadów i większe przejaśnienia. Po północy na Podhalu miejscami mglisto. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C, przy gruncie około 0°C, na szczytach Tatr około -3°C. Wiatr słaby, północny skręcający na północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków północnych.
W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C, na szczytach Tatr około 4°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków północnych i zachodnich

Dyżurny synoptyk: Krzysztof Jania
Godzina i data wydania: 2020-05-14 12:43

Redakcja2019
Jano Janas
konto czerwone
konto czerwone