Pogoda na weekend : Pachnie latem

fot. pexels

Zbliżający się wielkimi krokami weekend zapowiada się słonecznie, ciepło i wietrznie .Co ważne – od 18 maja br. TOPR zawiesił aż do odwołania komunikaty na temat zagrożenia lawinowego w Tatrach . Uważajcie jednak na szlakach , bo wiele z nich jest nadal oblodzonych. Poranne przymrozki w całym kraju dadza się we znaki nie tylko ogrodnikom. Szczególnie uważać musza kierowcy w górach, gdzie nawierzchnia ulic będzie dość śliska. Niedziela – zgodnie z przewidywaniami synoptyków – będzie ostatnim pogodnym dniem . Początek nowego tygodnia zapowiada się burzowo i deszczowo. Pierwsze przejaśnienia spodziewane są w środę. Ważne jest to, że słupek rtęci będzie teraz szybował w górę ,Zdecydowanie idzie lato. Trzymajcie się zdrowo

Italia fot. pexels

Warunki na szlakach

Powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna zróżnicowana. W szczególności w żlebach, depresjach śnieg w godzinach rannych jest zmrożony, a w godzinach popołudniowych robi się przepadający. Występują również oblodzenia. W miejscach zacienionych i  żlebach znajdujących się po  północnej stronie zmrożony i twardy śnieg utrzymuje się przez cały dzień. Na grani w wielu miejscach brak pokrywy śnieżnej, wystają kamienie. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim. W dolnych częściach Tatr w wielu miejscach na szlakach zalega błoto, zwłaszcza na Ścieżce nad Reglami na odcinku Dolina Chochołowska – Dolina Lejowa.

Udając się do Doliny Pięciu Stawów zalecamy wejście szlakiem czarnym, szlak zielony koło Siklawy jest mocno zalodzony. Niewielkie utrudnienia napotkamy na czarnym szlaku pod Niżnią Kopą spowodowane osunięciem się kamieni. Tatrzańskie stawy rozmarzają – lód jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy nie wchodzić na taflę lodu.

fot.pexels

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA

Ważność: od godz. 19:30 dnia 20.05.2020
do godz. 19:30 dnia 21.05.2020

W nocy zachmurzenie małe, przejściowo umiarkowane. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C, na szczytach Tatr około -3°C. Wiatr słaby, północny, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, północno-wschodni i północny.

W dzień zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C, na szczytach Tatr około -1°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północny.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 21.05.2020
do godz. 19:30 dnia 22.05.2020

W nocy zachmurzenie początkowo małe, wzrastające nad ranem do umiarkowanego. Temperatura minimalna od -2°C do 1°C, lokalnie przygruntowe przymrozki do -3°C, na szczytach Tatr około -4°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewaga kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, północny i północno-wschodni.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami małe. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany wzmagający się do dość silnego, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Dyżurny synoptyk: Małgorzata Marcinek
Godzina i data wydania: 2020-05-20 13:14

Redakcja2019
Jano Janas
konto czerwone
konto czerwone