Wybory Prezydenckie – jutro upływa termin dopisania się do list wyborców

fot. pexels

 Tylko do wtorku 23 czerwca br . można dopisać się do spisu wyborców w wyborach prezydenckich. Umożliwi to głosowanie poza miejscem zameldowania lub stałego zamieszkania. Można to zrobić również przez internet. Do piątku ( 26.06.2020)można z kolei odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, upoważniający do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym. Wybory prezydenta RP odbędą się w Polsce 28.06.2020.

W wyborach prezydenckich, aby zagłosować poza miejscem zameldowania lub stałego zamieszkania należy wpisać się do rejestru lub spisu wyborców. Można to zrobić do 23 czerwca. Wniosek składa się w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos w najbliższych wyborach lub przez internet(do wtorku 23 czerwca do godz. 23:59 można dopisać się również przez internet. – Jedynym, co powinniśmy przygotować, aby skorzystać z tej e-usługi jest profil zaufany i adres, pod którym będziemy w dniu wyborów )

Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Jeżeli nie zdążyłeś dopisać się do spisu wyborców lub po prostu nie wiesz jeszcze gdzie będziesz w dniu wyborów, ale wiesz, że będziesz chciał głosować poza miejscem zamieszkania do piątku 26 czerwca możesz odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Należy to zrobić w urzędzie gminy, w której jesteś wpisany do spisu wyborców. Zaświadczenie urząd wydaje od ręki.

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można głosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.