Opóźnione i odwołane loty bez gratyfikacji ?

Komisja Europejska pracuje nad zmianami , które w efekcie cofną przywileje pasażerów dotyczące odszkodowań za opóźnione i odwołane loty. Obecne stawki odszkodowań wynoszą: 250 euro za lot do 1500 km, 400 euro za lot na dystansie 1500-3500 km, 600 euro za lot na dystansie powyżej 3500 km.

Teraz podróżni mają bardzo określone prawa. Po zmianach 70 proc. pasażerów, którzy dzisiaj mogą ubiegać się odszkodowania, zostanie ich pozbawionych.

Unia Europejska jest za zmianami. Komisja Europejska postuluje, by za opóźnienie lub odwołanie lotu nie można się było ubiegać się o pieniądze. Samo opóźnienie, za które należne jest odszkodowanie, miałoby też zostać wydłużone.(przewiduje wydłużenie czasu opóźnienia lotów z trzech godzin do pięciu, a dłuższych lotów do 12 godzin. Dotyczy to opóźnień, za które linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność)

Zmianie ma ulec rozporządzee WE 261/2004 z 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowań i pomocy dla pasażerów po odmowie przyjęcia na pokład lub odwołaniu lub też dużym opóźnieniu lotów.

Według Magdaleny Bursy-Łapińskiej, radca prawnego z AirHelp , na opinię którego powołuje się Rzeczpospolita : – Prace nad zmianami są prowadzone od dłuższego czasu, ale teraz, w związku z pandemią oraz problemami finansowymi linii lotniczych, zmiany mają duże szanse na przyjęcie przez Komisję Europejską.

Powodem są naciski lobby lotniczego. Linie , które teraz płacą za odwołane loty wywołane usterkami technicznymi, nie zamierzają tego robić, ani tym bardziej płacić odszkodowań za loty, które „odwołała” pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego śmiertelną chorobę COVID-19.

źródło: PAP, Rzeczpospolita

Redakcja2019
Ula Starzyk
konto czerwone
konto czerwone