Pogoda na weekend: Parno i Szalenie burzowo.

Weekend na Podhalu zapowiada się po pierwsze politycznie. W niedzielę Polacy wybiorą prezydenta RP . Po drugie bardzo monsunowo. Nurze z piorunami i ulewne deszcze będą nam towarzyszyć przez cały tydzień. Uważajcie na siebie, bo opady będą będą bardzo intensywne, a to może doprowadzić do podtopień i lokalnych powodzi na podhalańskich drogach

Warunki na szlakach

Szlaki są w wielu miejscach mokre, błotniste i śliskie. Woda utrzymuje się jeszcze między innymi na Wielkiej Polanie Małołąckiej. Szczególnie dużo błota znajduje się na Ścieżce nad Reglami, zwłaszcza pomiędzy Doliną Chochołowską, a Lejową. W wyższych partiach Tatr Wysokich, głównie w zacienionych żlebach, zalega jeszcze miejscami śnieg. Jest on twardy i zmrożony. Przejście przez płaty tego typu śniegu, bez odpowiedniego sprzętu zimowego oraz umiejętności prawidłowego posługiwania się nim, grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem. Na graniach śnieg stopniał już całkowicie.

Zagrożenia

  • W dniach 26-28 czerwca prognozowane są silne burze z gradem, intensywne opady deszczu oraz silny wiatr. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed nadejściem burzy.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 28.06.2020
do godz. 19:30 dnia 29.06.2020

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, głównie w pierwszej części nocy. Miejscami możliwe przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów w burzy miejscami do 20 mm. W drugiej części nocy miejscami możliwe krótkotrwale mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C, wysoko w Tatrach około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, okresami słaby zmienny. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, południowo – zachodni i zachodni, okresami z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 70 km/h, z kierunków zmieniających się.

W dzień zachmurzenie początkowo umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego. Postępujące od zachodu przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 40 mm, miejscami możliwe kumulacje opadu do 60 mm. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C, wysoko w Tatrach około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, skręcający na północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, południowy skręcający na północno-zachodni. W czasie burz wiatr dość silny i silny, w porywach do 80 km/h, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h, z kierunków zmieniających się.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 19:30 dnia 29.06.2020
do godz. 19:30 dnia 30.06.2020

W nocy początkowo zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu oraz zanikające burze. Potem większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Prognozowana suma opadów w burzy miejscami do 15 mm. Lokalnie w obszarach rozpogodzeń możliwe krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do około 400 m, zwłaszcza w obniżeniach terenu. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C, wysoko w Tatrach około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko początkowo porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, z kierunków zmieniających się.

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18°C do 21°C, na szczytach Tatr około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, zachodni.

Dyżurny synoptyk: Tadeusz Stolarczyk
Godzina i data wydania: 2020-06-28 13:3

TPN , TOPR, IMGW-BIP

Redakcja2019
Jano Janas
konto czerwone
konto czerwone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.