Magiczna noc spadających gwiazd.

Fot . pexels/

Perseidy w tak zwanej fazie maximum na niebie pojawią się w nocy z 12 na 13 sierpnia b.r .Widoczne będą na niebie po zapadnięciu zmroku. Astrologowie twierdzą, że w ciągu godziny możemy spodziewać się nawet 100 zjawisk .Perseidy będą ślizgać się po niebie z prędkością 59 km/sec. Noc spadających gwiazd jak co roku przyciągnie z pewnością tłumy obserwatorów .

Główną przeszkodą dla obserwujących może stać się Księżyc, który w tym roku o tej porze wchodzi w fazę pełni . Jego blask zdaniem specjalistów ograniczy widoczność Perseidów

By oglądać Perseidy w całej krasie należy patrzeć w niebo z dala od świateł. – Najlepiej wydostać się z miasta i pojechać na wieś, z dala od lamp ulicznych. Trud się opłaci, bo- zdaniem znawców tematu – zobaczyć można będzie od około 20 do 40 meteorów w ciągu godziny, które stworzą piękne widowisko.

Astronomowie pocieszają, że jeśli z powodu chmur wasze obserwacje skończą się fiaskiem warto spróbować kolejnej nocy, bo Perseidy wciąż będą aktywne, choć nie tak jak w nocy swojego maksimum.

Noc Spadających Gwiazd 2019 – czyli gdzie oglądać w tłumie

Perseidy można obserwować samemu, albo wybrać się na organizowane w wielu miejscach Polski spotkania pod chmurką. W tym roku na wspólne obserwacje nocnego nieba organizowane są poza Warszawę. Na blisko trzygodzinne podpatrywanie spadających gwiazd amatorzy patrzenia w niebo wybierają się np. na Górki Szymona w Piasecznie -wydarzenie: Piaseczyńska Noc Spadających Gwiazd

„W trakcie maksimum, mieszkańcy Warszawy będą mogli oglądać rój meteorów m.in w Centrum Nauki Kopernik. Dla gości będą przygotowane prelekcje, teleskopy i leżaki. Co więcej, wokół CNK zostaną wygaszone światła, by obserwatorzy mogli lepiej cieszyć się widokiem nocnego nieba. Tej nocy zgaśnie też iluminacja na PGE Narodowym, więc również okolice Poniatówki będą świetną miejscówką na astronomiczne obserwacje”- twierdzi radio Zet

Z okazji maksimum roju Perseidów imprezy organizowane są też np.w Parku Kasprowicza w Szczecinie, w Parku Centralnym w Olsztynie czy na Kopcu Kraka w Krakowie.

Spadające gwiazdy, meteory czy Perseidy?

Spadające gwiazdy, Perseidy i meteory -takie zjawisko zachodzi wtedy, gdy maleńkie okruchy materii, nie większe od ziarnka piasku, dostają się do naszej atmosfery i na skutek tarcia powodują świecenie gazów na trasie swojego przelotu. Z naszej perspektywy wygląda to tak, jakby gwiazdy odrywały się ze sfery niebieskiej i szybowały w dół. Stąd właśnie potoczna nazwa – spadające gwiazdy, choć w rzeczywistości z gwiazdami i ze spadaniem nie mają dużo wspólnego.

Tak naprawdę tych okruchów materii w kosmosie jest całe mnóstwo. Możemy je obserwować przez cały rok. Jednak, że w pewnych porach roku w różnych obszarach nieba meteory są bardziej aktywne. To konkretne komety generują sporą ilość tychże okruchów materii. Ich nazwy są zależne od tego, z jakiego gwiazdozbioru wylatują. Sierpniowe są związane z gwiazdozbiorem Perseusz – stąd mowa o Perseidach.

Spadające gwiazdy znów zobaczymy w grudniu. Wtedy z nieba spadnie deszcz Geminidów, a w styczniu Kwadrantydów.

żródlo: Radio Zet

Redakcja2019oprac. Ula Starzyk

Konto zielone
konto zielone