Jubileusz 35 lat w trzeźwości.

Razem wypili niejedno morze wódki. Razem mają też mnóstwo lat trzeźwości . Są dowodem na to, że z uzależnieniami można skutecznie walczyć .Ciekawostką jest to, że górale z Nowego Targu uczyli warszawiaków i założyli im identyczny Klub jak ten w Nowym Targu

Wszystko zaczęło się 35 lat temu , w roku 1984 z inicjatywy grupy :Jacek Świst i Krzysztof Szymański , Stanisław Kasowski i Zbigniew Dróżdż( I – szy prezes NKA’ Rodzina ) powołano do życia Nowotarski Klub Anonimowych Alkoholików , który przekształcił się w Nowotarski Klub Abstynenta wspierany do dziś przez grupę modlitewną działającą przy nowotarskim dekanacie : kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Klub AA przytuliła na początku stara plebania NSPJ, potem chwilę pomieszkiwali w sali kominkowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu . Za czasów rządów słynnego naczelnika nowotarskiego, a później wójta gminy Szaflary Stanisława Ślimaka udało im się znaleźć obecne lokum przy ulicy Kościuszki 8 w Nowym Targu.

To tutaj , całymi rodzinami promują nową jakość życia , życia bez nałogu. .Wspólnie odpoczywają i bawią się.

Mikołaj Florczak – były prezes Klubu a teraz jego członek tak widzi życie towarzyskie tej wspólnoty:

Mikołaj Florczak były prezes NKA ” Rodzina „

Najważniejsza jest jednak terapia . Korzystają z niej przede wszystkim osoby uzależnione, ale nie tylko. Pani Krystyna Dyda – teraz członek NKA” Rodzina ” jest nie tylko dobrym duchem Klubu , ale przede wszystkim wsparciem dla rodzin . Zapytana przez nas dlaczego terapia osoby uzależnionej wymaga wręcz obecności całej rodziny:

Krystyna Dyda – członek Klubu Rodzina

Społeczna izolacja i wykluczenie to nic dobrego . Każda pomoc pozwalająca przywrócić do życia człowieka jest ważna . Nowotarski Klub Alkoholików od początku łączy zajęcia terapeutyczne z organizacją czasu wolnego . O skutkach tych działań pięknie mówi były prezes Tadeusz Broźny dzieląc się jednocześnie z Wami swoją trudną drogą .

Tadeusz Broźny – były prezes Klubu , obecnie członek NKA Rodzina

Wyjazdy do zaprzyjaźnionych klubów , zagraniczne wojaże,dziś wspólne wczasy , imprezy okolicznościowe i wiele innych aspektów tworzą niepowtarzalną atmosferę , która towarzyszy od początku istnienia placówki. Statystyki mówią, że w pierwszej fazie działalności klub liczył 61 członków opłacających składki dziś tych składkowych członków jest już tylko 25. To stanowi niewielką część zespołu składającego się w dużej mierze z sympatyków, fanów i osób korzystających z terapii zajęciowej. Przez 35 lat zdaniem prezesów przez Nowotarski Klub przewinęło się kilkadziesiąt setek ludzi.

O postrzeganiu Nowotarskiego Klubu Alkoholików Rodzina mówi świeżo upieczony, obecny prezes Wojciech Dyda .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.