77 rocznica wybuchu Powstanie Warszawskiego

fot. arch PBN

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Trwało tylko 63 dni .Powstańcy, licząc na wsparcie zbliżającego się frontu Armii Czerwonej w wsparcie aliantów , prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

żródło PAP

Dobra Książka : Joanna Mokosa-Rykalska ” Matka siedzi z tyłu ” -rekomendują : Ewa Skuta, Jacek Imiela, Daga Gormann

fot. emouk.com

Bohaterka -Mistrzyni ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie! Jest jak Bareja w spódnicy. Wśród szyderców czuje się jak ryba w wodzie. Siedzi z tył.. Jednak nie odpuszcza ani sobie ani innym. Czujnym okiem skanuje każdą sferę życia. Przyznać jednak trzeba, że nawet jeśli wykpi, obśmieje, wścieknie się, palnie gafę , zagra na nerwach, to robi to z wdziękiem i polotem, jakich mało. Sarkazm , bystrość i bezkompromisowość towarzyszą jej zawsze.

Lektura dla tych, co chcą sobie odpuścić i tych, którzy mają dystans do siebie i do życia. Dla zmęczonych codziennością, którzy chcą się zanurzyć w świecie przygód pełnym groteski, absurdu i dobrego humoru.- czytamy w opisie wydawcy i to jest najlepsza rekomendacja dla tych, którzy świat postrzegają przez pryzmat śmiechu i dobrej zabawy

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Turcja” Bodrum – ewakuowani turyści zamieszkali w innych hotelach

Turkey fot. ERDEM SAHIN

Ewakuowani z kurortu Bodrum na Morzu Egejskim turyści ,łodziami zostali przewiezieni w bezpieczne miejsca i zakwaterowani w innych hotelach w Turcji. Na pomoc wypoczywającym na zagrożonych pożarem terenach wypłynęły statki straży przybrzeżnej oraz prywatne łodzie i jachty..

W wyniku pożarów , jakie od środa szaleją w śródziemnomorskich miejscowościach Turcji :6 osób zmarło, 500 jest rannych , setki ludzi zostało bez dachu nad głową .

Tureckie władze twierdzą, ze do soboty udało im się opanować 91 ze 101 pożarów .Jeden z pożarów został wzniecony przez dzieci , co do innych turecka policja nadal prowadzi dochodzenie. Przypominajmy, że akcje gaśniczą utrudniały upały , a przede wszystkim mocno wiejący wiatr.

Ofiary śmiertelne odnotowano w pożarach popularnych, turystycznych kurortów  Manavgat( 5 osób) i Marmaris( 1 osoba). Teraz pożary gaszą samoloty. Flotę turecką sześciu samolotów gaśniczych w tym zakresie wzmocnili Ukraińcy i Rosjanie. Teraz łącznie pożary w Turcji gasi 13 samolotów .

Straty są niewyobrażalne. W pięciu prowincjach ogłoszono stan klęski.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Zmiana turnusu – Drożeją bilety autobusowe z Krakowa do Zakopanego .

Dworzec Autobusowy Karków

Turystyczny boom w Tatrach niestety nie wpłynął na ceny biletów autobusowych. Przewoźnicy na trasie Kraków – Zakopane , podnieśli koszty przejazdu średnio o 2 zł. Ponoć wpływ na to mają ceny paliw .

W Szwagropolu bilet kosztował będzie 24 zł , podobnie zapłacimy przewoźnikowi Majer ,ale to i tak średnio mniej niż bilet, który oferuje Flixbus – tu bilet na autobus o 4;15 kosztuje 59 , 99zł

Taniej pod Tatry przyjedziesz z Krakowa pociągiem , Bilet kosztuje tutaj od 15,50 – 25 zł, a czas przejazdu wobec totalnych korków na Zakopiance zaczyna być podobny.

Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Gubałówka : Plażowy Chillout na wysokości

Już od 2 lipca 2021 do 28 sierpnia 2021 czekamy na Was na Gubałówce!

Piękne krajobrazy, niepowtarzalne widoki i moc atrakcji – czyli rozpoczynamy tegoroczne lato.

W każdy wtorek, środę oraz czwartek od godziny 11.00 do godziny 15.00 zapraszamy wszystkie dzieci na plażowe animacje, w programie między innymi:

·       Budowanie zamków z piasku

·       zabawy z chustą edukacyjną

·       pokazy baniek mydlanych

W każdy piątek, sobotę i niedzielę od godziny 15.00 do godziny 20.00

Wszystkich szukających odprężenia zachęcamy do skorzystania ze strefy Chill przygotowanej na naszej Plaży. Będziecie tam mogli usiąść wygodnie w stylowych meblach, posłuchać muzyki, a przy okazji podziwiać przepiękną panoramę Tatr — relaks po całym tygodniu GWARNTOWANY!  

Turcja płonie. 4 osoby nie żyją . 183 osoby są ranne .Ogień całkowicie pochłonął prawie już 650 ha ziemi. Tysiące ludzi straciło wszystko. Ewakuowano hotel Bodrum

fot. Guduru Ajay Bhargav

Cztery osoby zginęły w pożarach w południowej Turcji – wynika z relacji tureckich władz- Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych. Ewakuowano kilkadziesiąt wiosek, a w turystycznej miejscowości Bodrum

Pożary wybuchły w lasach w pobliżu znanych wypoczynkowych kurortów : Manavgat, Alanyi, Adany, Mersin, Bodrum i Marmaris. Zdewastowane są dziesiątki domów, pól i zagród w kilku wsiach.

Władze tureckie nie wykluczają podpalenia. Uważają , że rozprzestrzenianie się ognia naraz w czterech kierunkach wskazuje na przestępczy proceder. Akcja ratownicza ciągle trwa. Na pomoc Turkom ruszyły m.in : trzy rosyjskie bombowce wodne . Pomoc w poskromieniu żywiołu zapowiedziały władze Azerbejdżanu , a nawet rząd Grecji – mimo napietych stosunków dyplomatycznych między tymi krajami. Od środy z pożarami na południu kraju walczy 4000 strażaków , helikoptery i samoloty.

Dziennikarz sportowy TVP , który przebywał w Bodrum tak opisuje całą sytuację .

Z relacji innych polskich turystów przebywających w kurortach tureckich wynika, że zbliżające się zagrożenie spowodowało odcięcie wszystkich mediów, w tym internetu. Wyłączono elektryczność, a hotele korzystają z zasialania awaryjnego. Jak długo – tego nikt nie wie. Na dodatek w powietrzu unosi się ciężka chmura niosąca zapach spalenizny . Wiatr nawiewa do basenów spalone fragmenty roślin. Polscy rezydenci i koordynatorzy w tej sytuacji często nawet nie wiedzą , ze ogień przeszedł już góry i o zagrożeniu dowiadują się od turystów .

Turcja to popularny kierunek letniego wypoczynku dla wielu Polaków. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że polska ambasada w Ankarze i konsulat honorowy w Antalyi pozostają w kontakcie z miejscowymi służbami.

Placówka w Ankarze oraz Konsulat Honorowy w Antalyi pozostają w stałym kontakcie z miejscowymi służbami i rezydentami biur turystycznych. Według informacji otrzymanych od lokalnych służb w tej chwili sytuacja jest pod kontrolą i nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak nie należy wykluczać ryzyka rozprzestrzeniania się ognia – zaznaczył resort spraw zagranicznych w opublikowanym czwartkowym komunikacie.Prosimy więc o zachowanie czujności, słuchanie komunikatów miejscowych służb, a także rejestrację w systemie Odyseusz https://odyseusz.msz.gov.pl i zapisanie numeru do konsula dyżurnego +90 530 469 12 61 – zaapelowało MSZ. Resort podkreśla, że telefon jest „dostępny w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji konsula, w razie bezpośredniego zagrożenia”.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Poczta humoru weekendowego :

arch. gift
Młody lew został przywieziony do ZOO i umieszczony w klatce obok starego lwa.
Przyszedł dozorca i staremu lwu rzucił ogromny kawał mięsa, młodemu zaś dwa banany.
Rozgoryczony młody lew pyta starego:
- Co to za dyskryminacja, dlaczego ja mam jeść banany?
- To żadna dyskryminacja. Po prostu znowu obcięli budżet i ciebie przyjęli na etat małpy.
Idą sobie dwie pijane blondynki przez plażę.
Nagle policjant zatrzymał je i rzekł:
- Dowody
- Plum, plum
Dwie blondynki wygrały nagrodę.
Nie wiedzą co z nią zrobić, aż w końcu Zuza mówi:
- wiem, polecimy na słońce
- co Ty spalimy się
- przecież polecimy w nocy.
Facet łapie stopa, zatrzymuje się TIR z wieeelką naczepą, facet wsiada, jadą... Po kilkunastu kilometrach TIR zaczyna zwalniać, silnik wyje, kierowca redukuje biegi a samochód traci siłę i zatrzymuje się, kierowca wyjmuje spod siedzenia bejsbola, wyskakuje z auta i nawala dookoła w plandekę. Autostopowicz zrobił oczy jak 5 złoty, ale widzi, że kierowca wkurzony, więc o nic nie pyta, . Ruszają, jadą dalej, po kilkunastu kilometrach sytuacja powtarza się, zatrzymują się, kierowca ponownie sięga po bejsbola, ale autostopowicz nie wytrzymuje z ciekawości i pyta, co jest grane, a kierowca na to:
- Wiesz pan wiozę 30 ton kanarków, samochód ma ładowność 20 ton, więc nie ma bola - połowa musi latać!
– Tatusiu, czy zdajesz sobie sprawę, że mama jest lepszym kierowcą niż ty?
– Chyba żartujesz?
– Uwierz mi. Sam tłumaczyłeś, że przy zaciągniętym hamulcu ręcznym, samochód nie ruszy z miejsca, a mama wczoraj przejechała prawie 15 kilometrów!
- Słuchaj, czy patrzysz swojemu mężowi w oczy podczas stosunku?
- Hmm... Raz spojrzałam... Stał w drzwiach.
– Tatusiu, czy zdajesz sobie sprawę, że mama jest lepszym kierowcą niż ty?
– Chyba żartujesz?
– Uwierz mi. Sam tłumaczyłeś, że przy zaciągniętym hamulcu ręcznym, samochód nie ruszy z miejsca, a mama wczoraj przejechała prawie 15 kilometrów!
Chłopiec wchodzi do fryzjera, a ten szepcze do klienta:
- To jest najgłupsze dziecko na świecie. Proszę popatrzeć, pokażę panu.
Fryzjer bierze w jedną rękę dolara, a w drugą dwie dwudziestopięciocentówki. Woła chłopca i pyta:
- Które wybierasz?
Chłopiec bierze dwudziestopięciocentówki i wychodzi.
- I co, nie mówiłem? - triumfuje fryzjer - Ten dzieciak nigdy się nie nauczy!
Jakiś czas później klient wychodzi i widzi chłopca wracającego z lodziarni.
- Hej, mały! Mogę zadać ci pytanie? Czemu wziąłeś dwudziestopięciocentówki zamiast dolara?
Chłopiec polizał loda i odpowiedział:
- Ponieważ w dniu, kiedy wezmę dolara, gra się skończy!
Tragedia: wychodzisz za mąż z miłości, a ten drań okazuje się bez grosza!
Mama woła dziecko na podwórku:
- Jaaaaaaaaaaaaaasiu do dooooomu!
- A co?! Spać mi się chce?
- Nie! Głodny jesteś!
Redakcja2019
Lech Turek
Konto zielone
konto zielone

Akcja ratownicza nad Jeziorem Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie , wodny patrol fot. zdjęcia operacyjne policji / KPP Nowy Targ

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał do szpitala nieprzytomnego 16-latka, którego wyłowiono z Jeziora Czorsztyńskiego. Natychmiastowa akcja ratunkowa i reanimacja przyniosła rezultaty. 16-latek zaczął oddychać .a

Wypadek wydarzył się w chwili, kiedy 16-latek wypoczywający w gronie rówieśników wszedł do wody. Nagle zniknął. Na pomoc ruszyli natychmiast jego koledzy i przygodnie wypoczywający tam ludzie , włącznie z ratownikiem medycznym korzystającym z urlopu.

Śmigłowiec LPR w akcji fot . OSP Maniowy

Według naocznych świadków zdarzenia chłopak nagle zniknął pod wodą i się nie wynurzał . Kiedy wyciągnięto go na brzeg chłopak był nieprzytomny i nie oddychał . Ludzie, którzy w tym czasie również wypoczywali nad Jeziorem Czorsztyńskim powiadomili pogotowie i policję oraz straż pożarną , na pomoc wezwano też LPR.

Ostatecznie, poszkodowanego , śmigłowcem przetranspirowano do szpitala. Teraz lekarze walczą o jego życie .Policja ustala przyczyny wypadku.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend : Zagrzmi , poleje , pogrzeje.

Świnica z Kasprowego Wierchu fot. TOPR

Ten weekend będzie burzowy i dość mokry. Już w piątek spodziewane są pierwsze burze. W sobotę po raz kolejny niebo da o sobie znać , a w niedzielę już tylko pojawią się przelotne opady deszczu.. Lipiec odchodzi z przytupem i łzami zapowiadając dość mokry początek kolejnego tygodnia. Upalne lato jednak nie odpuści i pierwsza połowa sierpnia będzie pełna żaru z nieba. Tymczasem trzymajcie się zdrowo i …do zobaczenia na szlaku

Morskie Oko fot, facebook/ waldemar Ałdaś

TATRY : Warunki na szlakach:( TPN)

Na parkingi przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji parkingu, ponieważ wszystkie miejsca zostały wyprzedane.

Na szlakach miejscami jest mokro i ślisko, szczególnie na kamieniach. Na odcinkach leśnych zalega  błoto oraz występują kałuże. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody. W Tatrach panuje duży ruch turystyczny, szczególnie w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) tworzą się kolejki – dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Świnicy, Rysów oraz rejonu Orlej Perci. Prosimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy oraz zachować rozwagę. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

PIENINY ” Warunki na szlakach ( PPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre.
Szlaki miejscami zabłocone.

Uwaga na burze! Sprawdzaj prognozy pogody i radary burzowe. W czasie burzy nie wychodź na galerie widokowe i w miejsca eksponowane. Przebywanie na terenie Parku w niesprzyjających warunkach (burza, silny wiatr) grozi niebezpieczeństwem.

UWAGA! Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego przebywa niedźwiedź. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy o zakazie zbaczania z wyznaczonych szlaków turystycznych.

fot.Facebook? BgPN / G. stopka

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BgPN)

Warunki do uprawiania turystyki bardzo dobre . Z dniem 02 czerwca otwarta została dla ruchu turystycznego Akademicka Perć.

Gorce, Modrzyk Górski fot GPN/ JT

GORCE : Warunki na szlakach ; ( GPN)

Warunki do uprawiania turystyki bardzo dobre.
Szlaki miejscami zabłocone.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Strefa wakacyjna i weekendowe koncerty w nowotarskim rynku.

W piątek startuje seria weekendowych koncertów , realizowanych w ramach strefy wakacyjnej w nowotarskim rynku.- nowej propozycji miasta na lato w mieście , która w tym roku zastąpić ma odwołane z powodu pandemii dwie duże miejskie imprezy : Powitanie Lata oraz Jarmark Podhalański.

W koncertowy wekeend w strefie wakacji zobaczymy :

1. PIĄTEK 30 lipca, godz. 21:00 – koncert B.R.O – Next Level  oraz Antony Esca

 2. SOBOTA 31 lipca, godz. 21:00- koncert Roman Bosski oraz Dj Alvaro mike  

Poza wspólną zabawą w rytmach RAP/HIP-HOP/POP, czekają na Was WODNY ŚLIZG SKIMBOARDOWY oraz strefa sportowa i rekreacyjna. Naturalnie nie można pominąć i dodatkowych bonusów w postaci orzeźwiających lodów i drinków , słodkości , czy pysznych kaw i dań serwowanych w ogródkach kawiarenek czy okolicznych restauracji .

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone