Cypr zmienił zasady wjazdu dla Polaków

Cypr .Skała Afrodyty fot. Facebook/ Aldona Czerny

Zmieniły się zasady wjazdu na Cypr. Obywatele Polski, którzy teraz wjeżdżali na Cypr dość swobodnie teraz będą musieli okazać na granicy ważny Unijny Certyfikat Szczepień Covid 19( osoby zaszczepione, ozdrowieńcy ) lub ujemny wynik testu PCR zrobiony maximum 72 godziny przed przyjazdem .

Cypr. Kyrenia fot. Pinterest/ Max Wojtas

Polska od 18 października znalazła się w strefie pomarańczowej według cypryjskiego MSZ , a to oznacza koniec z ulgowym traktowaniem osób niezaszczepionych. Nowe zasady wjazdu obowiązują od 21 października br.

Nadal granicę morską czy powietrzną oraz lądową Cypru możesz przekraczać na mocy traktatu Unijnego z Schoengen na podstawie dowodu osobistego czy ważnego paszportu.

Ron Lach
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Unia Europejska znowelizowała listę państw bezpiecznych.

USA fot. Michał Ludwiczak

Unia Europejska skreśliła z listy państw bezpiecznych sześć kolejnych krajów świata. Z unijnych kierunków „bezpiecznych podróży” zostały skreślone Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Oznacza to, że obywatele tych państw podczas przekraczania granic Unii Europejskiej zostaną poddani większej kontroli.

UE nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza UE, którzy są w pełni zaszczepieni. Co ważne, w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do UE. Chociaż Euroland nadaje ton polityce bezpiecznego podróżowania w dobie pandemii to każde państwo w UE prowadzi również autonomiczną politykę w tym zakresie.

Ula Starzyk

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Italia :Green Pass przy wejściu do budynków użyteczności publicznej . Sycylia w żółtej strefie.

Włochy, Sycylia, Katania fot. Giovanna

Włosi zaostrzyli przepisy pandemiczne. Okazanie paszportu covidowego tzw Green Pass ,będzie nie tylko przepustką do wjazdu do kraju, ale też przepustką do wejścia na basen czy do restauracji, przed wejściem do teatrów, kin, na imprezy i zawody sportowe, do muzeów, siłownie, a także do parków rozrywki czy kasyn.

Paszport covidowy będzie konieczny, żeby wejść na pokład samolotu (dotyczy to zarówno lotów krajowych, jak i międzynarodowych), statków i promów, pociągów Intercity czy autobusów dalekobieżnych kursujących przez więcej niż dwa regiony,

Obostrzenia nie dotyczą komunikacji miejskiej, czyli np. metra czy autobusów, a także pociągów regionalnych. We Włoszech od 1 września paszporty covidowe będą obowiązkowe dla nauczycieli wszystkich szczebli oświaty i studentów oraz pracowników szkół , w tym również szkół wyższych.

Sycylia jako jedyny region Italii znalazła się w żółtej strefie. Liczba dobowych zakażeń wirusem COVID 19 bije tu wszelkie rekordy.

Wskaźnik zachorowalności na Covid-19 wyniósł 187 osób na 100 tys. mieszkańców (za bezpieczny próg ISS uznaje 50 osób). Rośnie również liczba chorych pacjentów w szpitalach – przekroczony został krytyczny pułap 15 proc. zajętych łóżek. Z kolei obłożenie oddziałów intensywnej terapii na Sycylii wynosi obecnie 12 proc. (limit został przekroczony o 2 proc.). Na Sycylii do lekarzy trafiają całe rodziny zarażone koronawirusem .

Ogłoszenie na Sycylii żółtej strefy wiąże się z przywróceniem części obostrzeń, m.in. obowiązkowego noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), skrócenia czasu pracy restauracji (chodzi o życie nocne) oraz ograniczenia do czterech liczby osób siedzących przy jednym stoliku w restauracji.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal

Konto zielone
konto zielone

Turystyczne ambicje Nowego Targu to tylko mit.

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR

Rozwój turystyki w mieście Nowy Targ od pokoleń następujących po sobie samorządowców ma być priorytetem polityki miasta. Obecna władza obiecywała w kampanii wyborczej budowę nawet wyciągu narciarskiego, ale w drugiej kadencji obecnego burmistrza okazało się , że tylko obiecywała i wyciągu nie będzie .

Gorce, droga na Turbacz fot. Ula Starzyk

W rozwój turystyki w Tatrach bardziej uwierzyły władze gminne. Ekipa wice -wójta gminy Nowy Targ buduje ścieżkę w koronach drzew o dość nośnej nazwie Brama Gorce. Projekt realizowany jest jako inwestycja prywatna , a sam samorządowiec jest tam tylko prywatnie udziałowcem . Brama Gorce pnie się do góry , ale jak to w Nowym Targu nie ma do niej dojazdu. Nie ma też profesjonalnego parkingu . W rejonie Długiej Polany, im bliżej Turbacza tym więcej aut. Każdy parkuje gdzie popadnie .

Gorce , Długa Polana fot. Ula Starzyk

Prywatny właściciel nawet przygotował działkę pod parking w Gorcach , powyżej GOPR-ówki na Długiej Polanie , ale nie będzie do niego dojazdu. Powód jest prozaiczny . Granice miasta kończą się na wysokości budynku, gdzie stacjonuje tutejszy oddział podhalańskiej grupy GOPR . Odrobinę dalej gospodarza nie ma .

Wszystko wskazuje na to, że chociaż teren w obrębie Długiej Polany jest w planach miasta terenem przeznaczonym pod działalność usługową , to jednak granice miasta nie sięgają wszystkich miejsc.

Od lat poniżej GOPR-ówki na Długiej Polanie wyznaczone jest niewielkie miejsce parkingowe . Latem często mocno puste, zimą oblężone do granic możliwości . Amatorzy białego szaleństwa korkują nie tylko parking przy pobliskim wyciągu, ale całą drogę wzdłuż nieistniejącego jeszcze , ale planowanego tam chodnika . Nikt jednak dotąd w mieście nie interesował się miejscami parkingowymi w okolicach Długiej Polany. Zainteresował się prywatny inwestor. Problem w tym , że dziki parking, chociaż wyżwirowany nie może prosperować oficjalnie, bo nie ma do niego drogi dojazdowej.

Turystyka obecnie to nie tylko posiadanie góry na, którą można wejść, ale i konieczność udostępnienia infrastruktury. Nie tylko pod Turbaczem potrzebne są parkingi, ale i toalety , a nawet małą gastronomia. Dość dziwnie w tej sytuacji wyglądają zapowiedzi budowania atrakcji turystycznych w Gorcach , kiedy do nich nikt nie dojedzie , bo auta nie będzie miał gdzie zostawić . Naturalnie można posiłkować się przykładem zakopiańskich Kuźnic, gdzie na rondo pod Kasy kolejki na Kasprowy Wierch wjeżdżają tylko pojazdy posiadające specjalne zezwolenia, ale trzeba też uczciwie zauważyć, że cała ulica Bronisława Czecha w Zakopanem i zakopiański COS w dobie najazdu turystów udostępniają całodzienne miejsca parkingowe .

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Ogień na Lazurowym Wybrzeżu . Ewakuowano tysiące ludzi

Pożary o powierzchni około 5 tys. ha szaleją na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji. Płonie las, łąki , a do 6 rano spaliło się 100 domy. Trzy osoby zostały lekko ranne, a 19 podtruło się dymem.  Już wtorek rano z ogniem walczyło ok. 700 strażaków, a tysiące osób, w tym turystów, prewencyjnie ewakuowano z okolicznych domów i kempingów.

Pożar na Lazurowym Wybrzeżu wybuchł w poniedziałek późnym popołudniem w mieście Gonfaron w departamencie Var, niedaleko autostrady A57. Ogień, podsycany przez gwałtowny mistral, nadal rozprzestrzenia się od Masywu Maurów w kierunku zatoki Saint-Tropez.

Francja . Lazurowe Wybrzeże fot . twitter

Z informacji podanych przez francuskie media wynika, że strażacy ewakuowali tysiące ludzi. Ewakuowano turystów z siedmiu popularnych kempingów w miejscowościach : Croix Valmer, Gassin i Cavalaire. Doszczętnie spłonął teren kempingu Charlemagne w Grimaud. Zamknięto ośrodek wypoczynkowy linii Air France . Wczasowiczów i mieszkańców terenów przewieziono do budynków okolicznych gmin.

źródło :AFP

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

Tunel pod Zakopianką nadal nie jest gotowy.

Zakopianka
Zakopianka

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie rozpatruje wniosek włoskiej firmy Astaldi o przesunięcie terminu oddania budowanego tunelu. Wykonawca robót budowlanych tłumaczy, ze prace przeciągnęły się z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych i pandemii.

Przesunięty już z 2020 roku na luty 2022 roku termin znów ma zostać wydłużony o kilka miesięcy, ale póki co GDDKiA nie podjęła jeszcze żadnej decyzji i utrzymuje, że termin : luty 2022 jest nadal aktualny.

Już dziś wiadomo, że zapewnienia ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o Sylwestrowych podróżach tunelem są nieaktualne . Kibice nie przyjadą też tunelami na Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem , teraz okazuje się, ze mogą nie przejechać nawet w marcu 2022, bo tunele są nadal nie gotowe.

Przymnijmy, że zgodnie z umową jaką podpisała GDDKiA z włoskim wykonawcą-Firmą Astaldi : dwa tunele (o długości ok 2 km każdy) w rejonie Lubonia Małego miały być oddane pod koniec 2020 roku, tj po 54 miesiącach. , Koszt robót wyceniono 29 czerwca 2016 roku na prawie miliard złotych. .

Prace nad drążonymi tunelami przeciągnęły się , kiedy przy wylocie portalu południowego ( tej w kierunku Zakopane – Kraków ) trafiono na duży wypływ wody, którego nie odnotowano w trakcie prac geologicznych .Konieczność przeprojektowania tunelu i sprawa wykonania dodatkowych zabezpieczeń spowodowała przesunięcie terminu wykonania zaleconych prac na rok 2022 .Teraz w grę wchodzi nowy , wydłużony termin , Tu stanowiska są rozbieżne . Astaldi oczekuje przesunięcia terminu oddania obiektu o kilka dobrych miesięcy , GDDKiA mówi o kilku tygodniach.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Wstrzymany ruch pociągów pomiędzy Chabówką i Zakopanem, zamknięta droga 958 i ulice Rdzawki zamieniły się w rwący potok.

Akcja ratunkowa fot. OSP Rdzawka

Ostatnie ulewy, jakie nawiedziły Podhale spowodowały, że nieprzejezdna jest droga wojewódzka ( DW) 958 prowadząca przez Rabę Wyżną . Zamknięcie tej podhalańskiej arterii komunikacyjnej było konieczne ze względów bezpieczeństwa . Wszystko przez lawinę błotną, która zsunęła się również z nasypu kolejowego blokując drogę i zagrażając torom kolejowym. Na dodatek lawina porwała z sobą powalone drzewa , które w wielu miejscach blokowały przejazd. Już w nocy z 5/ 6.08.2021 rozpoczęła się akcja usuwania zwałów ziemi . Droga 958 biegnąca przez Rabę Wyżną jest nieprzejezdna. Ruch samochodowy kierowany jest na objazdy.

Oznaczenia zamknięcia drogi znajdują się na skrzyżowaniu w m. Czarny Dunajec oraz w m. Chabówka w rejonie stacji paliw ORLEN-informuje Dariusz Machaj z komendy powiatowej policji.  

Według wstępnych informacji roboty w rejonie osuwiska w Rabie Wyżnej potrwają do poniedziałku 9.08.2021.

Raba Wyżna fot. OSP. Rdzawka

W związku z zaistniałą sytuacją w Rabie Wyżnej, PKP zamknęło tory na trasie Chabówka / koło Rabki – Zakopane. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych w Chabówce przesiadają się z pociągu na podstawione jako transport zastępczy, autobusy.

Rdzawka fot. ODP Rdzawka

Usuwane są też skutki wezbrania potoku w Rdzawce, który wylał z brzegów i zalał ulice. Straż pożarna usuwa drzewa. Nawałnica powaliła je wprost do lokalnej rzeki i to właśnie one spowodowały nadmierne piętrzenie się rwącego potoku.

Rdzawka fot. OSP Rdzawka

Wygląda też na to, że zapowiadane załamanie się pogody, prognozowane burze i ulewne deszcze w ten weekend znów mogą postawić na nogi wszystkie możliwe służby ratunkowe

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Miało być tak pięknie ….a tu : gigantyczne korki, zapchane parkingi do Morskiego Oka . Bez e- biletu nie wjedziesz , a i tak jadą

Droga do Morskiego Oka fot ZDW

Od 2 sierpnia 2021 na wszystkich parkingach przy Drodze do Morskiego Oka tj, na parkingu Palenica Białczańska i Łysa Polana obowiązują wykupione e- bilety. Tatrzański Park Narodowy zrezygnował ze sprzedaży biletów przez obsługujących parking , po to by uniknąć niepotrzebnych korków .

Plan wydawał się klarowny i jasny. Okazało się jednak, ze niekoniecznie jest on jasny dla kierowców, którzy szturmują drogi w kierunku Morskiego Oka .Policzono, że na 1100 wykupionych miejsc parkingowych jechało 2100 kierowców . Gigantyczne korki ciągnęły się i kilometrami i godzinami. Łut szczęścia , na który liczyli kierowcy bez e-biletu kończył się na rondzie Łysa Polana, gdzie zmuszeni byli zawrócić na alternatywne parkingi.

instrukcja TPN
instrukcja TPN

Z informacji zamieszczonych na stronie www.tpn.pl wynika, że bilety na dany dzień schodzą jak świeże bułeczki. O ile w dni powszednie można jeszcze coś kupi c w wersji last minute , o tyle na sobotę bilety są już dawno wyprzedane. Koszt zaparkowania auta na parkingu Palenica Białczańska czy Łysa Polana to 35 zł.

zdjęcia operacyjne Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem

Pamiętajcie też , że nie wolno pozostawiać samochodów zaparkowanych na poboczu drogi. Policja odholuje je na wasz koszt.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Zmiana turnusu – Drożeją bilety autobusowe z Krakowa do Zakopanego .

Dworzec Autobusowy Karków

Turystyczny boom w Tatrach niestety nie wpłynął na ceny biletów autobusowych. Przewoźnicy na trasie Kraków – Zakopane , podnieśli koszty przejazdu średnio o 2 zł. Ponoć wpływ na to mają ceny paliw .

W Szwagropolu bilet kosztował będzie 24 zł , podobnie zapłacimy przewoźnikowi Majer ,ale to i tak średnio mniej niż bilet, który oferuje Flixbus – tu bilet na autobus o 4;15 kosztuje 59 , 99zł

Taniej pod Tatry przyjedziesz z Krakowa pociągiem , Bilet kosztuje tutaj od 15,50 – 25 zł, a czas przejazdu wobec totalnych korków na Zakopiance zaczyna być podobny.

Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone