Cypr zmienił zasady wjazdu dla Polaków

Cypr .Skała Afrodyty fot. Facebook/ Aldona Czerny

Zmieniły się zasady wjazdu na Cypr. Obywatele Polski, którzy teraz wjeżdżali na Cypr dość swobodnie teraz będą musieli okazać na granicy ważny Unijny Certyfikat Szczepień Covid 19( osoby zaszczepione, ozdrowieńcy ) lub ujemny wynik testu PCR zrobiony maximum 72 godziny przed przyjazdem .

Cypr. Kyrenia fot. Pinterest/ Max Wojtas

Polska od 18 października znalazła się w strefie pomarańczowej według cypryjskiego MSZ , a to oznacza koniec z ulgowym traktowaniem osób niezaszczepionych. Nowe zasady wjazdu obowiązują od 21 października br.

Nadal granicę morską czy powietrzną oraz lądową Cypru możesz przekraczać na mocy traktatu Unijnego z Schoengen na podstawie dowodu osobistego czy ważnego paszportu.

Ron Lach
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Matera – tu kręcili najnowszego Bonda

Italia. Matera fot. pexels

Na 12 mld euro wpływu z turystyki liczy włoska Matera – Miasto, gdzie kręcono sceny do najnowszej edycji Jamesa Bonda. Film ” Nie czas umierać ” właśnie wszedł na ekrany kin i święci wielkie triumfy.

no Time to Die , Daniel Craig w roli Jamesa Bonda

Film o agencje 007 kręcony na Maderze od 2017 roku do 2021 to 140 produkcja realizowana w malowniczej scenerii regionu Basilicata wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .Poza No Time to Die kręcono tu m.in sceny do słynnego filmu Mela Gibsona “Pasja”, czy filmu “Wonder Woman”.

James Bond – Matera

Matera stała się wizytówką regionu dopiero wtedy , gdy w latach 80-tych dostrzeżono potencjał w tzw. Sassi położonych w historycznej części miasta. Sassi tworzą unikatowe domostwa drążone w skale., ale zanim skalne domy stały się wizytówką miasta i zaczęły przyciągać filmowców, były synonimem biedy, skrajnego ubóstwa, wręcz zacofania. Zamieszkujący je ludzie żyli bez prądu, bieżącej wody, dzieląc ciasne pomieszczenia ze zwierzętami.

Italia. Matera

Sassi opustoszało, gdy zamieszkujący je ludzie zostali przeniesieni do nowocześniejszych domów. Do lat 80. Sassi przypominało o swojej mrocznej historii zupełnie nie przystającej do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Potencjał kamiennego miasta został dostrzeżony.

Matera . Sassi

W wydrążonych jaskiniach zaczęły powstawać hotele, restauracje butiki a Matera otrzymała drugie, lepsze życie. Każda realizacja filmowa ściągała do miasta tysiące turystów . Czy filmowy plan Bonda znów przyciągnie tu miliony ludzi czas pokaże .

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Mamut w Szczawnicy ? – Czy loty narciarskie będą w Pieninach?!

Skocznia narciarska mamucia w Obersdorfie

Do Mamutów w Planicy, Vikersund, Tauplitz/Bad Mitterndorf i Oberstdorfie dołączył teraz wirtualny projekt K- 200 w Szczawnicy. Dokładna lokalizacja Mamuta w Szczawnicy to wzgórze Jarmuta , z którego roztacza się widok na całe Pieniny. Autorem projektu jest student Politechniki Karkowskiej Dominik Pacholik . Polski Mamut- o ile zostanie zrealizowany – może być piąta na świecie skocznią narciarską o punkcie konstrukcyjnym K – 200 i pierwszym tego typu kompleksem w Polsce.

Skocznia Mamucia w Vikersund

Pomysł utworzenia Centrum Skoków Narciarskich w Szczawnicy zakłada budowę pięciu obiektów: K-40, K-60, K-95, K-120, K-200. Praca magisterska została ukierunkowana na Szczawnicę dlatego, by budowa pierwszej w kraju skoczni mamuciej była również impulsem do rozwoju miasta leżącego w centrum Pienin .

Dawid Kubacki na podium w Seefeld

Dawid Kubacki – mistrz świata z Seefeld twierdzi, że :’

– Projekt robi duże wrażenie z wizualnego punktu widzenia. Takiego kompleksu skoczni nie ma nigdzie na świecie, szczególnie tak połączonego wybiegami.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Lawa wyrzucana przez Cumbre Vieja dotarła do oceanu.

Wybuch wulkanu na La Palmie. Lawa dotarła do oceanu
erupcja wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł na początku zeszłego tygodnia na kanaryjskiej Wyspie La Palma, dotarła już do oceanu. Spowodowało to uformowanie się nad wybrzeżem ciemnej chmury. Nowe porcje rozżarzonej lawy wciąż napływają na brzeg. sytuacja staje niebezpieczna , bo przy zetknięciu lawy z wodą oceaniczną tworzą się związki kwasu solnego , pary i lawy i popiołów wulkanicznych. Oddychanie takimi oparami jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Wulkan pobił już swoja największą moc z 1971 roku Teraz emituje już o 3 mln. metrów sześciennych popiołów . Tylko do niedzieli wyrzucił 46,3 mln metrów sześciennych popiołu.

Wulkanolodzy zauważyli też , że od poniedziałkowego popołudnia erupcja stała się nietypowa, .Wulkan emituje fale grawitacyjne. Ten rodzaj erupcji zwany hawajskim, charakteryzuje się rzadszymi eksplozjami. Lawa stała się rzadsza i bardziej lepka , a to oznacza złe wieści, bo będzie miała lepszą zdolność przemieszczania się .

Lawa zniszczyła już na La Palmie około 260 hektarów ziemi oraz ponad 700 budynków. Ewakuowanych zostało ok. 6 tys. domów, w tym trzy całe miejscowości, w których rejonie miał nastąpić kontakt rozgrzanej lawy z chłodnym oceanem.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

” Dojrzałość ” czyli 19.Festiwal Muzyki Współczesnej – Sacrum Profanum 2021 w Krakowie

Zapoczątkowana rok temu idea muzycznej metafory życia w tym roku pokaże drugą odsłonę . W Krakowie startuje festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum i potrwa od 29 września do 3 października w różnych przestrzeniach na terenie miasta.

„Dojrzałość” – hasło tegorocznej edycji będzie kontynuacją ubiegłorocznej idei „Młodość” . Zwieńczeniem metafory życia wokół Sacrum Profanum będzie edycja planowana za rok. Trylogia jest humanistyczną rozmową o szeroko rozumianej Muzyce Współczesnej .

Po pandemicznej przerwie wywołanej światową epidemią wywołaną przez wirusa SARS 2 COVID 19 festiwal z przestrzeni internetowej przenosi się w sferę żywej konfrontacji Dojrzałości z Młodością. Podczas festiwalu usłyszymy zarówno klasyczne , a czasem nawet nawet zapomniane kompozycje, jak i zupełnie nowe i premierowe utwory.

Festiwal rozpocznie się 29 września w Łaźni Nowej od spektaklu „Purification” Katarzyny Karwat z muzyką Agaty Zubel. Widowisko to eksperyment na granicy muzyki i teatru, stawiający pytanie o styk tych dwóch sfer i istniejące pomiędzy nimi napięcie.

30 września koncert w ICE Kraków. Organizatorzy postanowili zestawić ze sobą młodą belgijską kompozytorkę Mayę Verlaak z Olivierem Messiaenem, a awangardowego gitarzystę Jima O’Rourke’a z Igorem Strawińskim oraz konceptualną twórczynię Ryoko Akama z Antonem Webernem. Na bazie trzech muzycznych tradycji: klasycznej, współczesnej i awangardowej – zbudowano program koncertu „Trzy kolory”, zainspirowanego słynną trylogią filmową Krzysztofa Kieślowskiego.

Koncert solowy Martyny Zakrzewskiej :„Akordy ezoteryczne” będzie okazją do poznania twórczości fortepianowej Barbary Buczek, wybitnej polskiej kompozytorki, której utwory przez wiele lat uchodziły za niemożliwe do wykonania z racji nagromadzenia trudności wykonawczych i skrajnej różnorodności. Miejsce koncertu zostanie podane w ostatniej chwili tym, którzy kupili nań bilet.

)1.2021.„Muzyka niedawna” w Auli Florianka to koncert muzyki: Pawła Mykietyna, Agaty Zubel i Pawła Szymańskiego. Trzy osobowości nie wpisujące się w żadne trendy . Każda rozwija swoje własne style, tworząc często utwory odbijające się głośnym echem w środowisku artystycznym. I

Koncerty „LEM: Lapidarna Ekspresja Moderny” oraz „Summa Lemmologiae” (2 października w ICE Kraków) Sacrum Profanum włączy się w obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Przygotowane specjalnie dla festiwalu dwa programy z premierowymi kompozycjami, wykonają na żywo zespoły proMODERN oraz Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble z sopranistką Joanną Freszel.

„Dojrzałość” (3 października w ICE Kraków) – wyznacznikiem będzie nowa kompozycja Olego Hübnera, zainspirowana czasem izolacji, pandemii, przyspieszonym dojrzewaniem w obliczu wyzwań oraz domową sonosferą. Usłyszymy też utwory Kelley Sheenan, Neo Hülckera i Marty Śniady. Całość w wykonaniu Ensemble Kompopole.

Finał Specjal : (3 października w ICE Kraków) rocznicowy koncert zatytułowany „47 ½ Anniversary” zagra ceniony Arditti Quartet. Usłyszymy wyłącznie kompozycje napisane dla tegoż zespołu, Usłyszymy utwory współczesnych kompozytorek i kompozytorów – Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligeti, Xenakis i Lachenmann

żródło; Materiały prasowe

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Warszawska restauracja Der Elefant tylko dla zaszczepionych .

fot.Galeria Der Elefant,

Restauracja przy palcu Bankowym w Warszawie Der Elefant jako pierwsza w Polsce od 1 października b.r będzie wpuszczać tylko zaszczepionych przeciw COVID-19, mających status ozdrowieńca albo posiadających negatywny test na koronawirusa wykonany maksymalnie 48h wcześniej pisze Wprost – To pierwszy taki przypadek w Polsce. Rząd dotąd nie wydał rozporządzeń , które wprowadzałyby taki ład. Tymczasem w e=wielu europejskich miastach bywanie w restauracjach narzuca wymóg zaszczepienia się na Covid -19

Redakcja2019
Marylka Błażusiak
Konto zielone
konto zielone

Awaryjne lądowanie polskich turystów wracających z Kenii i wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich .

Wakacje fot. pexels

Samolot linii Enter Air z polskimi turystami na pokładzie zmuszony był wylądować awaryjnie w Etiopii. Pasażerami wracającymi z Kenii , na miejscu zaopiekował się Ambasador i Konsul RP. Awarię w końcu usunięto i polscy turyści wrócili do kraju . Niestety część walizek została w Afryce.

Mapa La Palma

W niedzielę ( 19,09,2021 ) na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wybuch wulkanu poprzedziły tygodniowe silne wstrząsy sejsmicznie . Lawa zniszczyła 166 domów , zablokowane są dwie główne ulice . Ewakuowano ponad 6 tysięcy osób z wyspy , którą zamieszkuje 8o tys. osób. Nie wiadomo kiedy ziejący lawą wulkan się uspokoi.

Wulkan Cumbre Vieja fot. blogspot.com

Wulkan Cumbre Vieja był nieaktywny przez 50 lat. Naukowcy są zdania, że jeśli spadnie się stożek wulkanu lub zapadnie się ściana Hiszpanii , a nawet Portugalii, Francji, Irlandii , Brazylii Kanadzie oraz wschodnim wybrzeżom USA grozi wielkie niebezpieczeństwo.

Erupcja wulkanu może wywołać gigantyczne tsunami. Ustalono bowiem, że wybuch wulkanu przed pół wiekiem wywołał potężną falę sięgającą od 200 do 600 metrów, a lokalnie nawet 900 m . Wówczas skutki erupcji wulkanu Cumbre Vieja były katastrofalne i odczuwalne w różnych częściach świata.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Zakopane : Żarty się skończyły . Niedźwiedź spaceruje po Gubałówce

niedźwiedź brunatny fot. web

Król Tatr znów dał o sobie znać. Spacerującego po Gubałówce niedźwiedzia nawet nagrali mieszkańcy. Zwierzę w otoczeniu ludzkich osiedli czuje się dość swobodnie. Zdaniem leśników , jak wielu innych przedstawicieli dzikiej przyrody brunatny miś przywędrował na Gubałówkę zwabiony zapachem jabłek . Dla niedźwiedzi brunatnych właśnie rozpoczął się czas intensywnego żerowania przed zimowym , długim snem .

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą by nie narażać się na bezpośrednie spotkanie z niedźwiedziem, ponieważ może ono zakończyć się atakiem na człowieka.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Kraków : 20. Wielka Parada Smoków

Wielka Parada Smoków pod Wawelem fot. Teatr Groteska

Dziś tj. w sobotę 11.09.2021 o godz. 22.00 w Krakowie rozpocznie się jubileuszowa 20-taWielka Parada Smoków. Realizację wielkiego widowiska plenerowego powierzono w tym roku ekipie Teatru Groteska, który świętuje 75-te urodziny.

W sobotę nad Wisłą pojawi się kilkanaście wielkogabarytowych smoków, w tym kilka zupełnie nowych. Figury zaprojektowane przez Piotra Plesnera wykonały pracownie Teatru Groteska. Największe z nich mają od kilkunastu do 25 metrów długości.

Wielka Parada Smoków fot. Teatr Groteska

Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób. Tegoroczne będzie nawiązywać do barokowych „fedów” – „feux d’artifices”, czyli spektakularnych pokazów fajerwerków popularnych zwłaszcza na książęcych i królewskich dworach, gdzie pirotechnika i prospekty czyli malowane elementy scenograficzne były powszechnie wykorzystywane. Twórcy widowiska, którego bohaterami są smoki sięgną po najnowocześniejsze technologie: reflektory, lasery i efekty pirotechniczne, a dramaturgię spektaklu zbuduje muzyka. Co ważne- tegoroczne widowisko będzie miało nową, proekologiczną formułę. Podczas pokazu zostanie użyta pirotechnika „silence” – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna.

 To, że możemy przedstawić jubileuszową 20. Paradę Smoków to dla nas wielki zastrzyk energii i ogromna radość – powiedział PAP dyrektor Teatru Groteska i pomysłodawca parady Adolf Weltschek, podkreślając, że -Mamy nadzieję, że wywołamy u widzów zdumienie i zachwyt nad pięknem i zmiennością obrazów 

Wielka Parada Smoków fot. Teatr Groteska

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest krakowski Teatr Groteska, po raz pierwszy została zorganizowana w 2000 roku.

Impreza każdego roku pod Wawelem gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów. Smoczy spektakl nawiązuje bezpośrednio do legendy o Smoku Wawelskim i z czasem -jak pomnik Smoka pod Wawelem – wtopił się w krajobraz grodu Kraka. Tradycyjnie już podczas Wielkie Parady Smoków ,ulicami Krakowa płynął barwny pochód, podczas którego przedszkolaki i uczniowie małopolskich szkół prezentowali zaprojektowane i wykonane własnoręcznie figury smoków, najpiękniejsze z nich były nagradzane.

Ważnym elementem smoczego święta w grodzie Kraka był piknik rodzinny oraz plenerowe widowisko „światło i dźwięk” na Wiśle.

Statystyki mówią , że do 20-letniego jubileuszu Wielkiej Parady Smoków w wydarzeniu wzięło udział około miliona osób.

Wielka Parada Smoków była też zapraszana do wielu miejsc na świecie. Gościła m.in : w Irlandii, Portugalii, Walii, Czechach, Norwegii, a nawet w Chinach.

Krakowski Teatr Groteska został założony w 1945 roku. Jest teatrem , który obok ciekawych w formie i tematyce bajkowych spektakli dla dzieci i młodzieży proponuje także spektakle dla widzów dorosłych. Na scenie Teatru Groteska przez 75-lat istnienia zanotowano ok. 500 premier.

żródło: PAP, e-teatr

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone