Cypr zmienił zasady wjazdu dla Polaków

Cypr .Skała Afrodyty fot. Facebook/ Aldona Czerny

Zmieniły się zasady wjazdu na Cypr. Obywatele Polski, którzy teraz wjeżdżali na Cypr dość swobodnie teraz będą musieli okazać na granicy ważny Unijny Certyfikat Szczepień Covid 19( osoby zaszczepione, ozdrowieńcy ) lub ujemny wynik testu PCR zrobiony maximum 72 godziny przed przyjazdem .

Cypr. Kyrenia fot. Pinterest/ Max Wojtas

Polska od 18 października znalazła się w strefie pomarańczowej według cypryjskiego MSZ , a to oznacza koniec z ulgowym traktowaniem osób niezaszczepionych. Nowe zasady wjazdu obowiązują od 21 października br.

Nadal granicę morską czy powietrzną oraz lądową Cypru możesz przekraczać na mocy traktatu Unijnego z Schoengen na podstawie dowodu osobistego czy ważnego paszportu.

Ron Lach
Konto zielone
konto zielone

Brama w Gorce rośnie … droga do niej iście góralska

Brama w Gorce .Pawilon edukacyjny fot. Facebook / bramawgorce

Jedna z największych atrakcji Gorców wchodzi w fazę końcową . Na finiszu okazuje się, że Miasto Nowy Targ nie jest gotowe na nalot turystów , ani pod względem komunikacyjnym ani pod względem parkingowym .

Brak współpracy pomiędzy spółką Brama w Gorce sp. z.o.o a miastem Nowy Targ i Gminą Nowy Targ oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym i Starostwem Nowy Targ właśnie daje o sobie znać . Radny Miasta Nowy Targ Artur Kret zwraca uwagę na fakt, że w dobie otwarcia wieży widokowej i ścieżki edukacyjnej w koronach drzew tj, Bramy w Gorce mieszkańców Nowego Targu czekają uciążliwe korki.

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp, zoo

Turystów zaś , którzy szczęśliwie dojadą na Długą Polanę może spotkać niemiła niespodzianka w postaci braku miejsc parkingowych . Wszystko z powodu braku współpracy między samorządami, administracją rządową i Parkiem Narodowym .

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp.z.o.o / Marcin Kolasa

Miasto Nowy Targ wprawdzie zapewnia , ze w swoich granicach już rozpoczęło przygotowania do usprawnień komunikacyjnych , ale nie może nic zrobić , kiedy teren do niego nie należy. Może okazać się , że główna atrakcja Gorców utknie w jednym wielkim korku . Czy takie widoki z Bramy w Gorce zrekompensują czas zmarnowany na czekanie na wolne miejsce parkingowe , a seans filmowy z odgłosami natury w tle ukoi zszargane nerwy ? Tego nie wiemy, ale bazując na zdjęciach zamieszczonych przez spółkę realizującą projekt jesteśmy pewni, że jest o co powalczyć .

Brama w Gorce Spółka z o.o.

2 października o 21:43  · Widoki⛰☀️ z wieży🗼 zapierają dech w piersiach🤗, a jeszcze 3 poziomy do góry💪#Chyba zobaczymy szczyty😁
#kaktusrośnie

Brama w Gorce . Ścieżka w koronach drzew fot. Facebook / bramawgorce sp. z,o,o
Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Nowa atrakcja Małopolski nadal czeka na odbiór. Leśne molo na Miejskiej Górze w Nowym Sączu ciągle zamknięte .

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Piękne widoki z panoramą na miasto, niebo i góry to główne atuty Leśnego Mola, które już stoi w Starym Sączu .Ścieżka w koronach Tatr chociaż jest już gotowa to nadal czeka na odbiór, a to oznacza, że wydłuża się poślizg otwarcia obiektu. Według pierwszych zapowiedzi turystyczna atrakcja Starego Sącza miał być gotową pod koniec sierpnia 2021 . Tymczasem mamy już drugą połowę października, a obiekt nadal nie jest oddany do użytku.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

 Leśne Molo to ścieżka w koronach drzew z punktem widokowym, pomostami, hamakami i siatkami. Oryginalnie prezentują się pomosty, które częściowo są przeszklone i umieszczone aż 18 metrów nad ziemią tworząc trakt o długości prawie 300 metrów.  Najdłuższe elementy konstrukcji stalowej mają 18 metrów i ważą 5 ton.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Leśne Molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze to nie tylko obiekt z piękną panoramą miasta , czy miejsce podnoszące ciśnienie tym, którzy cierpią na lęk wysokości , ale i obiekt edukacyjny. To tu historia Starego Sącza staje otworem przed zwiedzającymi , a dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, zainstalowanym w kapsułach – kulach zajrzymy bezinwazyjnie do świata tutejszej fauny i flory.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Podhale :Szus rowerem wśród bobrów.

torfowisko Baligówka

Odrowąż i Czarny Dunajec na Podhalu połączy jesienią 2022 roku malownicza trasa rowerowa przez urokliwe torfowisko na Baligówce . Będzie to pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa biegnąca przez bobrowisko.

Bóbr fot, Pinterest

Nową trasę rowerową wytyczono w dziewiczym terenie : po bagnach i torfowiskach. Z uwagi na uwarunkowania wykorzystana zostanie tutaj austriacka , dawna metoda budowy zwana ” dylówką”, a to oznacza, że w bagnach zostaną zatopione zostaną połówki drzew modrzewiowych .

Ścieżka będzie dostępna jedynie dla rowerzystów . Przed ruchem samochodowym chronić ja mają specjalne zapory.

Ścieżka rowerowa prowadzić będzie kładką rowerowa na Potoku Piekielnickim. Atrakcją dla jadących tą trasą będą… bobry. Ścieżkę bowiem poprowadzono przez bobrowisko tak, by można było popatrzeć na życie europejskich gryzoni.

Symboliczną łopatę pod budowę nowej ścieżki rowerowej Czarny Dunajec – Baligówka – Odrowąż w lipcu 2021 roku. Planuje się, że inwestycja zakończy się jesienią 2022 roku.

Torfowisko . Zagroda Baligówka fot. bolgspot.com

Ważne jest i to, że w dotychczasowej jedynej atrakcji tego zakątka gminy , w Zagrodzie Edukacyjnej Baligówka( tuż przy przystanku autobusowym) zawsze możemy chwilę odpocząć po lub przed trasą . Zjeść dobrego oscypka, napić się żętycy , posłuchać o historii pasterstwa i zobaczyć jak wytwarza się sery regionalne , a wędrując 3 km odcinkiem bagien zwanych ścieżką edukacyjną na 13 tablicach poczytać o wyjątkowych okazach fauny i flory torfowiska , którego historia zaczęła się przed 11 tys. lat i które pamięta cofanie się lodowca z kotliny Nowotarsko- Orawskiej.

mapa Baligówki

Istotne dla nowej, ciągle jeszcze budowanej ścieżki rowerowej z szusem przez bobrowisko jest to, że zostanie włączona w system tras rowerowych Podhala i będzie łączyć się ze Szlakiem wokół Tatr i międzynarodową rowerostradą Vello Dunajec . To daje jej dodatkową szansę na włączenie się w turystyczne atrakcje Podhala odwiedzane przez turystów z całego świata.

Baligówka fot. tumałopolska.pl

Trochę wiedzy

Baligówka :pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika i na lewym brzegu potoku Piekielnik, na średniej wysokości 660 m n.p.m. Hydrologiczną atrakcją Baligówki jest to, że przez płaskie tereny torfowiska biegnie dział wód między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku

Powstawanie torfowisk na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej zaczęło się około 10-11 tysięcy lat temu. Po ustąpieniu lodowca kotlina pokryta była rozlewiskami i młakami, które stopniowo zamulane było niesionymi przez wodę osadami tworzącymi stożki napływowe, równocześnie też podlegały zarastaniu, w którym wielki udział miał mech torfowiec. Z jego obumarłych szczątków tworzył się torf. Rocznie przybywa około 1 mm torfu.

Unikatowa flora bagien na Baligówce :bagnica torfowa, bagno zwyczajne, czermień błotna, przygiełka biała, rosiczka długolistna, siedmiopalecznik błotny, turzyca bagienna, turzyca skąpokwiatowa, żurawina drobnoowocowa.

Z rzadkich gatunków zwierząt występują motyle czerwończyk nieparek i modraszek nausitous, ptaki błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, cietrzew zwyczajny, derkacz zwyczajny, włochatka zwyczajna

żródło; gmina Czarny Dunajec, wikipedia, Tu Małopolska

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Biuro Podróży, którego agendy działają w Polsce ogłosiło upadłość. 69 turystów jest poza granicami.

Lotnisko

69 turystów z Polski jest aktualnie na wakacjach, które wykupili w Mouzenidis Travel, a 250 osób otrzyma z funduszu gwarancji ubezpieczeniowej zwrot za wykupione i niezrealizowane wyjazdy . Biuro Podróży Mouzenidis Travel złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego( UMWM) wniosek o upadłość.

Turyści, którzy wyjechali z Mouzenidis Travel do Grecji i Turcji mają wrócić 10 i 15 września do kraju. W piśmie skierowanym do UMWM zarząd Mouzenidis Travel zapewnia, ze te wyjazdy są opłacone i nie będzie żadnych kłopotów z powrotem turystów .

Mniej zadowolonych będzie 250 osób, które wykupiło wyjazdy w terminie późniejszym. Klienci biura, którzy wykupili takie wyjazdy mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu ubezpieczyciela Signal Iduna Polska: (022) 50-56-100. W oficjalnym komunikacie czytamy

„Biuro Podróży Mouzenidis Travel zablokowało już sprzedaż imprez na kolejne miesiące. Ok. 250 osób, które wykupiły wycieczki, a z uwagi na upadek biura nie będą mogły ich zrealizować, będą miały możliwość odzyskiwania wpłat w ramach gwarancji ubezpieczeniowej”

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Via – Carpatia . Polsko- słowackie rozmowy o transporcie.

Polsko-słowackie rozmowy o transporcie

Budowa transgranicznego odcinka szlaku Via Carpatia, a także rewizja sieci TEN-T były głównymi tematami rozmowy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wiceministra infrastruktury Rafała Webera z ministrem transportu i budownictwa Słowacji Andrejem Doležalem.

Spotkanie, które odbyło się 8 września 2021 r. na konferencji „Europa Karpat”, w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, było okazją do podsumowania polsko-słowackiej współpracy nad przygotowaniem wspólnego wniosku do Komisji Europejskiej o sfinansowanie z instrumentu CEF 2.0 budowy transgranicznego odcinka szlaku Via Carpatia. W wyniku podjętych rozmów ze stroną słowacką oraz Komisją Europejską na ten temat zredagowany został list intencyjny, który zostanie przekazany Komisji Europejskiej. W trakcie spotkania poruszono także kwestie działań państw V4 w zakresie włączenia do sieci TEN-T czterech głównych projektów priorytetowych, wskazanych we „Wspólnym oświadczeniu Ministrów Transportu V4 ws. zbliżającej się rewizji sieci TEN-T”. Ministrowie uzgodnili również konieczność dalszych działań na rzecz wspólnych projektów Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej.

Via Carpatia

Strona słowacka wyraziła otwartość na wspólne wystąpienie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o środki z instrumentu CEF na budowę transgranicznego odcinka Via Carpatia między Polską i Słowacją. W tym celu podjęto wspólne przygotowania pod kątem formalno – prawnym niezbędne do zrealizowania tego rozwiązania.

– Dziś mamy realną szansę na odniesienie sukcesu poprzez wspólne działanie, solidarnie dla dobrej, obiecującej przyszłości naszego regionu. Dlatego jeszcze raz dziękuję Panu Ministrowi za przychylność dla naszej propozycji wspólnego wnioskowania do KE. Razem naprawdę możemy więcej uczynić dla obywateli naszych państw, którzy będą korzystali z tych połączeń oraz regionów, które lepiej i szybciej rozwiną się gospodarczo – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obecnie szlak Via Carpatia liczy, wraz z odgałęzieniami, ponad 8800 km. Przebiega przez regiony zamieszkałe przez ponad 125 mln ludzi. Na terytorium Polski długość głównej osi Via Carpatia wynosi 715 km, a wraz z odgałęzieniami, aż 1600 km. Kluczową trasą stanowiącą oś korytarza jest droga ekspresowa S19 biegnąca wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju.

List intencyjny

Przedstawiciele obu ministerstw opracowali wspólny list intencyjny skierowany do Komisji Europejskiej, który zostanie dołączony do wniosku aplikacyjnego, aby dodatkowo podkreślić skalę zaangażowania i gotowość sprawnego wdrożenia proponowanego projektu. Przedmiotem listu jest wola złożenia wspólnego polsko-słowackiego wniosku aplikacyjnego do CEF w ramach naboru planowanego do ogłoszenia we wrześniu bieżącego roku. Wniosek ma obejmować po stronie polskiej budowę dwóch odcinków drogi S19: Miejsce Piastowe – Dukla, a także Dukla – Barwinek. Z kolei po stronie słowackiej wniosek będzie obejmował dokumentację techniczną dla odcinka biegnącego od granicy państwa do miejscowości Hunkovce. Według listu koordynatorem wniosku będzie strona polska.

– Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym staraniom wniosek aplikacyjny uzyska poparcie Komisji Europejskiej, co umożliwi nam przyspieszenie budowy strategicznego korytarza komunikacyjnego Unii Europejskiej, jakim jest droga Via Carpatia – stwierdził wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Rewizja sieci TEN-T

W drugiej części rozmowy podniesiono kwestię zbliżającej się rewizji sieci TEN-T. Podkreślono aktualność oświadczenia ministrów transportu V4 w tej sprawie. Wspólne projekty, które określono w tym dokumencie, to m.in. włączenie całości międzynarodowego korytarza drogowego Via Carpatia oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego do sieci bazowej TEN-T, rozwój linii kolejowych dużych prędkości w regionie państw V4, a także poprawa połączeń wodnych śródlądowych oraz żeglowności na Dunaju, Odrze i Łabie.

– Polska podejmuje konsekwentne działania w celu włączenia priorytetowych elementów infrastruktury transportowej do sieci TEN-T w ramach prowadzonego obecnie procesu jej rewizji. Postulaty te były zaprezentowane przez polskich przedstawicieli podczas obu rund konsultacji roboczych Komisji Europejskiej z państwami członkowskimi w sprawie przyszłego kształtu sieci TEN-T. Będą także konsekwentnie podnoszone podczas kolejnej, III rundy spotkań, zaplanowanej na wrzesień 2021 r. – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ministrowie potwierdzili także dalszą realizację wspólnych prac na rzecz projektu kolei dużych prędkości łączących państwa Grupy Wyszehradzkiej oraz rozmawiali na temat Pakietu Mobilności i jego negatywnych skutkach dla europejskiego klimatu.

komunikat prasowy resortu

Konto zielone
konto zielone

Pienińscy flisacy liczą zyski a w Krakowie straty. Żegluga w Małopolsce na dwóch biegunach.

Flisacy
Flisacy

Rekordową liczbę 265 tys, turystów w dwa miesiące przewieźli pienińscy flisacy. Zw statystyk wynika, że rekordy na Przełomie Dunajca padały w lipcu i sierpniu. To wówczas całe rodziny z dziećmi wybierały się na malowniczą wycieczkę tratwami. Pienińskim flisakom pomogła też kooperacja z uznanymi przewoźnikami, którzy sprzedają łączone bilety na atrakcję regionu jaką jest spływ Przełomem Dunajca.

Statki pod Wawelem w Krakowie

Tymczasem 30 armatorów statków w Krakowie liczy straty. Piękny weekend pokazał, że o statkach na Wiśle zapomniały władze i chociaż po ulewnych deszczach poziom wody na Wiśle już w piątek był w normie to nie było komu zakazu żeglugi na Wiśle odwołać i armatorzy ponieśli tylko same straty.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Do Morskiego Oka z Nowego Targu …ale pod warunkiem, że będą unijne fundusze.

Morskie Oko fot, facebook/ waldemar Ałdaś

Na szlak turystyczny do Morskiego Oka być może za rok będzie można dojechać z Nowego Targu. Miasto Nowy Targ chce uruchomić połączenie z Miasta na Palenicę Białczańską ,gdzie ma swój początek szlak do Morskiego Oka nad Czarny Staw i na Rysy. Połączenie realizowane przez MZK w Nowym Targu byłoby połączeniem całorocznym. Tyle tylko, że cały plan uruchomienia połączenia i uratowania finansów Miejskiego Zakładu Komunikacji opiera się na unijnej dotacji . Tymczasem kasy z eurolandu może nie być, bo ….na drodze stoi małopolska uchwała anty LGBT. Jeśli sejmik małopolski utrzyma ją w mocy , strumień euro może popłynąć w kierunku dość dalekim od Małopolski .

Redakcja2019
Józek Batkiewicz

Konto zielone
konto zielone

Unia Europejska znowelizowała listę państw bezpiecznych.

USA fot. Michał Ludwiczak

Unia Europejska skreśliła z listy państw bezpiecznych sześć kolejnych krajów świata. Z unijnych kierunków „bezpiecznych podróży” zostały skreślone Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Oznacza to, że obywatele tych państw podczas przekraczania granic Unii Europejskiej zostaną poddani większej kontroli.

UE nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza UE, którzy są w pełni zaszczepieni. Co ważne, w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do UE. Chociaż Euroland nadaje ton polityce bezpiecznego podróżowania w dobie pandemii to każde państwo w UE prowadzi również autonomiczną politykę w tym zakresie.

Ula Starzyk

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone