Pogoda na weekend :

jesień fot. Ludvig Hedenborg

Ten weekend temperaturami nas nie rozpieści. W Tatrach 5-6 stopni Celsjusza, w okolicach Babiej Góry 8 stopni Celsjusza ( w sobotę trochę popada) , W Pieninach 7-9 stopni Celsjusza , a w Gorcach 6-8 kresek powyżej zera. Szału temperaturowego więc nie będzie , ale słońce już tak i powody do ruchu coraz większe. Do 5 listopada nie będzie kursować kolej linowa na Kasprowy Wierch- trwa przegląd techniczny przed kolejnym sezonem turystycznym. Wybierając się w góry uważajcie . Na szlakach jest dość ślisko. Pamiętajcie o rakach i czekanach , a przede wszystkim o bezpiecznych odległościach i Trzymajcie się zdrowo.

Kolej na Kasprowy Wierch fot. PKL

TATRY:Warunki na szlakach( TPN)

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega cienka warstwa śniegu oraz występują liczne oblodzenia, zwłaszcza po stronie północnej. Jest bardzo ślisko. Poruszanie się w tej części Tatr wymaga dużego doświadczenia górskiego, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, raczki, czekan, kask) jak również umiejętności posługiwania się nim. Odradzamy wycieczki w te partie Tatr. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się silny wiatr, który może uniemożliwić, bądź utrudnić poruszanie się.

Na leśnych odcinkach szlaków jest mokro, ślisko oraz błotniście, miejscami również występują oblodzenia, szczególnie w miejscach zacienionych jak: Ścieżka nad Reglami czy Droga pod Reglami.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego jest zamknięty od 4 października 2021 r. do odwołania (w obu kierunkach).
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka jest zamknięty z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania (w obu kierunkach).
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) jest zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
   
Pieniny fot. Facebook PPN I love Pieniny/ Marek Pieczonka

PIENINY: Warunki na szlakach( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.


Od 20 października
Utrudnienia na Drodze Pienińskiej (szlak czerwony) na odcinku od pawilonu edukacyjnego PPN do granicy państwa. Ze względu na przegląd zbocza i usuwanie luźnych kamieni ruch będzie chwilowo wstrzymywany. Dojście do przewozu międzybrzegowego od strony Szczawnicy możliwe od godziny 9:00.


Uwaga! Szlak żółty od Krościenka do przełęczy Szopka jest zamknięty w dni robocze od 5.10.2021 do odwołania.

fot. facebook/BgPN

BESKIDY :Warunki na szlakach( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre. W Babiogórskim Parku Narodowym rozpoczął się sezon na sadzenie jodły. W szkółkach pojawiły się nowe nasiona i nowe rośliny, które już niebawem szumieć będą nad naszymi głowami.

Gorczański Park Narodowy fot. GPN

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Brama w Gorce rośnie … droga do niej iście góralska

Brama w Gorce .Pawilon edukacyjny fot. Facebook / bramawgorce

Jedna z największych atrakcji Gorców wchodzi w fazę końcową . Na finiszu okazuje się, że Miasto Nowy Targ nie jest gotowe na nalot turystów , ani pod względem komunikacyjnym ani pod względem parkingowym .

Brak współpracy pomiędzy spółką Brama w Gorce sp. z.o.o a miastem Nowy Targ i Gminą Nowy Targ oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym i Starostwem Nowy Targ właśnie daje o sobie znać . Radny Miasta Nowy Targ Artur Kret zwraca uwagę na fakt, że w dobie otwarcia wieży widokowej i ścieżki edukacyjnej w koronach drzew tj, Bramy w Gorce mieszkańców Nowego Targu czekają uciążliwe korki.

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp, zoo

Turystów zaś , którzy szczęśliwie dojadą na Długą Polanę może spotkać niemiła niespodzianka w postaci braku miejsc parkingowych . Wszystko z powodu braku współpracy między samorządami, administracją rządową i Parkiem Narodowym .

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp.z.o.o / Marcin Kolasa

Miasto Nowy Targ wprawdzie zapewnia , ze w swoich granicach już rozpoczęło przygotowania do usprawnień komunikacyjnych , ale nie może nic zrobić , kiedy teren do niego nie należy. Może okazać się , że główna atrakcja Gorców utknie w jednym wielkim korku . Czy takie widoki z Bramy w Gorce zrekompensują czas zmarnowany na czekanie na wolne miejsce parkingowe , a seans filmowy z odgłosami natury w tle ukoi zszargane nerwy ? Tego nie wiemy, ale bazując na zdjęciach zamieszczonych przez spółkę realizującą projekt jesteśmy pewni, że jest o co powalczyć .

Brama w Gorce Spółka z o.o.

2 października o 21:43  · Widoki⛰☀️ z wieży🗼 zapierają dech w piersiach🤗, a jeszcze 3 poziomy do góry💪#Chyba zobaczymy szczyty😁
#kaktusrośnie

Brama w Gorce . Ścieżka w koronach drzew fot. Facebook / bramawgorce sp. z,o,o
Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Nowa atrakcja Małopolski nadal czeka na odbiór. Leśne molo na Miejskiej Górze w Nowym Sączu ciągle zamknięte .

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Piękne widoki z panoramą na miasto, niebo i góry to główne atuty Leśnego Mola, które już stoi w Starym Sączu .Ścieżka w koronach Tatr chociaż jest już gotowa to nadal czeka na odbiór, a to oznacza, że wydłuża się poślizg otwarcia obiektu. Według pierwszych zapowiedzi turystyczna atrakcja Starego Sącza miał być gotową pod koniec sierpnia 2021 . Tymczasem mamy już drugą połowę października, a obiekt nadal nie jest oddany do użytku.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

 Leśne Molo to ścieżka w koronach drzew z punktem widokowym, pomostami, hamakami i siatkami. Oryginalnie prezentują się pomosty, które częściowo są przeszklone i umieszczone aż 18 metrów nad ziemią tworząc trakt o długości prawie 300 metrów.  Najdłuższe elementy konstrukcji stalowej mają 18 metrów i ważą 5 ton.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Leśne Molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze to nie tylko obiekt z piękną panoramą miasta , czy miejsce podnoszące ciśnienie tym, którzy cierpią na lęk wysokości , ale i obiekt edukacyjny. To tu historia Starego Sącza staje otworem przed zwiedzającymi , a dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, zainstalowanym w kapsułach – kulach zajrzymy bezinwazyjnie do świata tutejszej fauny i flory.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend : Będzie cieplej

Jesień , fot. Dawid Bartus

Sobota i niedziela w górach zapowiada się pogodnie . Temperaturowego szoku nie będzie. Termometry pokażą : w Tatrach 9-10 , w Beskidach 7-9, w Pieninach 10-12 i w Gorcach 17-20 stopni Celsjusza. Istotne jest to, że synoptycy nie przewidują absolutnie żadnych opadów . Więcej ten weekend będzie zapowiedzią cieplejszej , drugiej połowy października . Czeka więc nas weekend pełen jesiennego uroku, słonecznych promieni, szelestów liści i stukotu spadających kasztanów i szyszek .Te same prognozy mówią., że do 29 października będziemy wchłaniać uroki Złotej Polskiej Jesieni. Korzystajcie więc z darów natury i trzymajcie się zdrowo.

Jesień fot, pexels/ pixabay

TATRY : Warunki na szlakach( TPN)

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach, są niekorzystne. Na szlakach w wielu miejscach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych błotniście. W wyższych partiach Tatr pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu oraz występują oblodzenia. Odradzamy wycieczki w te partie Tatr.

Na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinkach: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kalatówki – Hala Kondratowa, występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Jesień fot. pexels/ Alice Alinari

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową został zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową został zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz został zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Od 4 października 2021 r. został zamknięty fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego (w obu kierunkach).
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka zotał zamknięty (w obu kierunkach) z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) został zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).

 •  
Jesień fot. pixabay

PIENINY :Warunki na szlakach ( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Uwaga! Szlak żółty od Krościenka do przełęczy Szopka jest zamknięty w dni robocze od 5.10.2021 do odwołania

Jesień fot. pixabay

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Gorce fot. Olga Shenderova

GORCE : Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend: Ciepło, jesiennie , spacerowo

Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Weekend wbrew panującym obrazom za oknem zapowiada się ciepło i pogodnie , ale chmurnie . W Tatrach termometry pokażą 10 stopni Celsjusza , a na Podhalu 9 w sobotę i 10 w niedzielę .

Uważajcie w Bukowinie Tatrzańskiej na grzybiarzy. Według lokalnego portalu podhale 24 są uzbrojeni w siekiery i broń. – ponoć grasują tam niedźwiedzie. Dziwi tu postawa TPN , które nie reaguje na takie pogłoski, mimo, że Bukowina Tatrzańska jeśli nie należy do Parku to do jego otuliny, a niedźwiedzie są pod ścisłą ochroną .Na dodatek Bukowina Tatrzańska to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Podhalu.

W Pieninach – będzie nieco cieplej : 10 stopni w sobotę i 11 w niedzielę. Cieplej i bezchmurnie będzie w Babiogórskim Parku Narodowym . Tu słupek rtęci podskoczy do 12 kresek. Najcieplejszy weekend zapowiada się jednak w Gorcach . Tu meteorolodzy wieszczą temperatury w granicach 14- 16 stopni Celsjusza. Co ważne , synoptycy nie przewidują ani kropli deszczu. Wykorzystajcie piękną polską jesień na aktywny wypoczynek. Do zobaczenia na szlaku i Trzymajcie się zdrowo.

Tatry. Zawrat- Świnica

TATRY: Warunki na szlakach( TPN)

Na szlakach jest w wielu miejscach mokro i ślisko. W wyższych partiach Tatr wciąż wieje silny wiatr. Na leśnych odcinkach szlaków występuje gdzieniegdzie błoto.

Na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Od 4 października 2021 r. do odwołania zostaje zamknięty fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego (w obu kierunkach).
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka zostaje zamknięty (w obu kierunkach) z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) zostaje zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).

 •  
Pieniny , Jesień Dunajec fot. Pixabay

PIENINY : Warunki na szlakach( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Uwaga!Szlak żółty od Krościenka do przełęczy Szopka jest zamknięty w dni robocze od 5.10.2021 do odwołania.

Tylko do końca października będzie można skorzystać ze spływu Dunacjem. Na amatorów tej atrakcji teraz czekają piękne krajobrazy i wyjątkowe buczynowe stoki Pienin.

Beskidy. Babia Góra fot. BgPN

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

W sobotę 9 października 2021 roku o godz. 15-stej na parkingu przy dyrekcji BgPN w Zawoi Barańcowejspotykają się amatorzy nordic- walking – czytamy na stronach Babiogórskiego Parku Narodowego –

. Zapraszamy do wspólnej dwugodzinnej wędrówki z kijkami lub kijami po jednej ze ścieżek edukacyjnych tworzących „Babiogórską Parzenicę”. Spacer z kijami chcemy zakończyć ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasy na Polance Odkrywców. Prosimy o zabranie nie tylko kijków lub kijów, ale przede wszystkim dobrego humoru.

Ze względów aprowizacyjnych prosimy do 7 października 2021 r. o powiadomienie telefoniczne lub przesłanie mailowo potwierdzenia wzięcia udziału w naszej imprezie.

Gorce. Polana Zielenica fot. GPN / DK

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Mamut w Szczawnicy ? – Czy loty narciarskie będą w Pieninach?!

Skocznia narciarska mamucia w Obersdorfie

Do Mamutów w Planicy, Vikersund, Tauplitz/Bad Mitterndorf i Oberstdorfie dołączył teraz wirtualny projekt K- 200 w Szczawnicy. Dokładna lokalizacja Mamuta w Szczawnicy to wzgórze Jarmuta , z którego roztacza się widok na całe Pieniny. Autorem projektu jest student Politechniki Karkowskiej Dominik Pacholik . Polski Mamut- o ile zostanie zrealizowany – może być piąta na świecie skocznią narciarską o punkcie konstrukcyjnym K – 200 i pierwszym tego typu kompleksem w Polsce.

Skocznia Mamucia w Vikersund

Pomysł utworzenia Centrum Skoków Narciarskich w Szczawnicy zakłada budowę pięciu obiektów: K-40, K-60, K-95, K-120, K-200. Praca magisterska została ukierunkowana na Szczawnicę dlatego, by budowa pierwszej w kraju skoczni mamuciej była również impulsem do rozwoju miasta leżącego w centrum Pienin .

Dawid Kubacki na podium w Seefeld

Dawid Kubacki – mistrz świata z Seefeld twierdzi, że :’

– Projekt robi duże wrażenie z wizualnego punktu widzenia. Takiego kompleksu skoczni nie ma nigdzie na świecie, szczególnie tak połączonego wybiegami.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Szlak na Rysy znów dostępny

Tatry. Rysy fot. Beata Filipczak

Tatrzański Park Narodowy zakończył remont słynnego szlaku turystycznego na Rysy na odcinku Czarny Staw – Rysy .

Niestety nadal zamknięty jest remontowany szlak czerwony na odcinku Psia Trawka – Rówień Waksmundzka oraz fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego. Przejścia nie ma także szlakiem niebieskim prowadzącym górną częścią Polany Kalatówki na odcinku od schroniska do końca odejścia na Halę Kondratową.

Remonty szlaków turystycznych trwają też w rejonie Orlej Perci. Tam zamknięte są szlaki: czerwony na odcinku Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową; czarny na odcinku Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową oraz żółty na odcinku Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz.

Uważajcie na szlakach , bo wieje halny . To oznacza, ze możecie w najlepszym wypadku nie móc oderwać się od gleby , a że halny bywa zdradziecki to jedni spodziewają się wybuchu zimy w górach i ostrej ulewy na Podhalu a inni tego, że wybuchnie znów piękne lato.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend:jesiennie

Jesień fot. Pixabay

Weekend zapowiada się dość pogodnie . Tylko w Tatrach spodziewane są w niedzielę przelotne opady deszczu. Uważajcie jednak na szlakach. Rano jest ślisko, a szlaki bywają oblodzone. Najcieplej będzie w Pieninach 20/21 stopni. Celsjusza, w Tatrach 17/19 stopni , a w Gorcach i Nowym Targu 16/17 stopni. Październik wita nas zatem pięknie i jesiennie. Pamiętajcie , że zaczyna się czas infekcji grypowych i nie dajcie się nabierać na kaszel palacza. Trzymajcie się zdrowo . Do zobaczenia na szlaku.

Tatry fot. Facebook/ Zakopane

TATRY :Warunki na szlakach( TPN)

W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na skutek intensywnych opadów deszczu szlaki są mokre i śliskie. W partiach graniowych pada deszcz ze śniegiem. Niski pułap chmur powyżej górnej granicy lasu ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Na niżej położonych szlakach zalega dużo błota i występują kałuże.

Na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka zostaje zamknięty (w obu kierunkach) z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania.
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 1 września 2021r. do odwołania z wyłączeniem sobót i niedziel. W przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) zostaje zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
   

PIENINY : Warunki na szlakach( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Uwaga!

Informujemy, że planowany jest remont nawierzchni szalku turystycznego od Krościenka do przełęczy Szopka (szlak żółty). Szlak może być okresowo zamykany. Prosimy o uwzględnienie alternatywnych dróg dojścia na szczyty Trzech Koron i Sokolicy oraz do zamku Pieniny. 

Babia Góra fot. BgPN

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BgPN)

Warunki do uprawiania turystyki dobre .

Dziś kończą się prace konserwatorskie na Diablaku :

Uwaga!Ze względu na prace konserwacyjne ⚒🖌 kierunkowskazy na Diablaku⛰ zostają zdjęte do czwartku 30.09.2021r. Za utrudnienia przepraszamy- poinformował w mediach społecznościowych Babiogórski Park Narodowy

Borsuk w Gorczańskim Parku Narodowym

GORCE : Warunki na szlakach ( GPN)

Na szlakach mokro po opadach deszczu. W wielu miejscach tworzą się kałuże i błoto. Bywa ślisko.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Tłumy turystów pod Tatrami . Słowacka turystka oberwała kamieniem w głowę .

Zakopane , Krupówki
Zakopane , Krupówki

Piękna pogoda sprawiła, że na Krupówkach nadal tłumy turystów. Szczególnie podczas weekendu . Turystyczne żniwa sprawiają, że kwitnie handel a wraz z nim branża turystyczna., transportowa i medyczna. Ta ostatnia za sprawą górskich wypadków .

Zakopiański szpital w każdy weekend przyjmuje ponadnormatywnych turystów, którzy ulegli mniejszym czy większy wypadkom. Gros z nich to ofiary wypadków w górach.

Opinię publiczną w tą sobotę zelektryzowały wieści z Tatr Polskich. To tam w okolicach Grzbietu ( grań Ciemniaka -Tatry Zachodnie ) słowacka turystka oberwała w głowę spadającym kamieniem . Siła uderzenia była tak duża, ze nieprzytomną kobietę do szpitala transportowali ratownicy. Kobieta , jak większość turystów w Tatrach nie miała żadnego kasku, który chroniłby ją przed takim ciosem.

O dbałość o bezpieczeństwo w Tatrach stale apeluje TOPR i TPN . Nadal jednak te apele rozbijają się często o mur niezrozumienia.

Redakcja2019
Bartek Bachleda

Konto zielone
konto zielone