Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Podhale :Szus rowerem wśród bobrów.

torfowisko Baligówka

Odrowąż i Czarny Dunajec na Podhalu połączy jesienią 2022 roku malownicza trasa rowerowa przez urokliwe torfowisko na Baligówce . Będzie to pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa biegnąca przez bobrowisko.

Bóbr fot, Pinterest

Nową trasę rowerową wytyczono w dziewiczym terenie : po bagnach i torfowiskach. Z uwagi na uwarunkowania wykorzystana zostanie tutaj austriacka , dawna metoda budowy zwana ” dylówką”, a to oznacza, że w bagnach zostaną zatopione zostaną połówki drzew modrzewiowych .

Ścieżka będzie dostępna jedynie dla rowerzystów . Przed ruchem samochodowym chronić ja mają specjalne zapory.

Ścieżka rowerowa prowadzić będzie kładką rowerowa na Potoku Piekielnickim. Atrakcją dla jadących tą trasą będą… bobry. Ścieżkę bowiem poprowadzono przez bobrowisko tak, by można było popatrzeć na życie europejskich gryzoni.

Symboliczną łopatę pod budowę nowej ścieżki rowerowej Czarny Dunajec – Baligówka – Odrowąż w lipcu 2021 roku. Planuje się, że inwestycja zakończy się jesienią 2022 roku.

Torfowisko . Zagroda Baligówka fot. bolgspot.com

Ważne jest i to, że w dotychczasowej jedynej atrakcji tego zakątka gminy , w Zagrodzie Edukacyjnej Baligówka( tuż przy przystanku autobusowym) zawsze możemy chwilę odpocząć po lub przed trasą . Zjeść dobrego oscypka, napić się żętycy , posłuchać o historii pasterstwa i zobaczyć jak wytwarza się sery regionalne , a wędrując 3 km odcinkiem bagien zwanych ścieżką edukacyjną na 13 tablicach poczytać o wyjątkowych okazach fauny i flory torfowiska , którego historia zaczęła się przed 11 tys. lat i które pamięta cofanie się lodowca z kotliny Nowotarsko- Orawskiej.

mapa Baligówki

Istotne dla nowej, ciągle jeszcze budowanej ścieżki rowerowej z szusem przez bobrowisko jest to, że zostanie włączona w system tras rowerowych Podhala i będzie łączyć się ze Szlakiem wokół Tatr i międzynarodową rowerostradą Vello Dunajec . To daje jej dodatkową szansę na włączenie się w turystyczne atrakcje Podhala odwiedzane przez turystów z całego świata.

Baligówka fot. tumałopolska.pl

Trochę wiedzy

Baligówka :pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika i na lewym brzegu potoku Piekielnik, na średniej wysokości 660 m n.p.m. Hydrologiczną atrakcją Baligówki jest to, że przez płaskie tereny torfowiska biegnie dział wód między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku

Powstawanie torfowisk na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej zaczęło się około 10-11 tysięcy lat temu. Po ustąpieniu lodowca kotlina pokryta była rozlewiskami i młakami, które stopniowo zamulane było niesionymi przez wodę osadami tworzącymi stożki napływowe, równocześnie też podlegały zarastaniu, w którym wielki udział miał mech torfowiec. Z jego obumarłych szczątków tworzył się torf. Rocznie przybywa około 1 mm torfu.

Unikatowa flora bagien na Baligówce :bagnica torfowa, bagno zwyczajne, czermień błotna, przygiełka biała, rosiczka długolistna, siedmiopalecznik błotny, turzyca bagienna, turzyca skąpokwiatowa, żurawina drobnoowocowa.

Z rzadkich gatunków zwierząt występują motyle czerwończyk nieparek i modraszek nausitous, ptaki błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, cietrzew zwyczajny, derkacz zwyczajny, włochatka zwyczajna

żródło; gmina Czarny Dunajec, wikipedia, Tu Małopolska

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Turystyczne ambicje Nowego Targu to tylko mit.

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR

Rozwój turystyki w mieście Nowy Targ od pokoleń następujących po sobie samorządowców ma być priorytetem polityki miasta. Obecna władza obiecywała w kampanii wyborczej budowę nawet wyciągu narciarskiego, ale w drugiej kadencji obecnego burmistrza okazało się , że tylko obiecywała i wyciągu nie będzie .

Gorce, droga na Turbacz fot. Ula Starzyk

W rozwój turystyki w Tatrach bardziej uwierzyły władze gminne. Ekipa wice -wójta gminy Nowy Targ buduje ścieżkę w koronach drzew o dość nośnej nazwie Brama Gorce. Projekt realizowany jest jako inwestycja prywatna , a sam samorządowiec jest tam tylko prywatnie udziałowcem . Brama Gorce pnie się do góry , ale jak to w Nowym Targu nie ma do niej dojazdu. Nie ma też profesjonalnego parkingu . W rejonie Długiej Polany, im bliżej Turbacza tym więcej aut. Każdy parkuje gdzie popadnie .

Gorce , Długa Polana fot. Ula Starzyk

Prywatny właściciel nawet przygotował działkę pod parking w Gorcach , powyżej GOPR-ówki na Długiej Polanie , ale nie będzie do niego dojazdu. Powód jest prozaiczny . Granice miasta kończą się na wysokości budynku, gdzie stacjonuje tutejszy oddział podhalańskiej grupy GOPR . Odrobinę dalej gospodarza nie ma .

Wszystko wskazuje na to, że chociaż teren w obrębie Długiej Polany jest w planach miasta terenem przeznaczonym pod działalność usługową , to jednak granice miasta nie sięgają wszystkich miejsc.

Od lat poniżej GOPR-ówki na Długiej Polanie wyznaczone jest niewielkie miejsce parkingowe . Latem często mocno puste, zimą oblężone do granic możliwości . Amatorzy białego szaleństwa korkują nie tylko parking przy pobliskim wyciągu, ale całą drogę wzdłuż nieistniejącego jeszcze , ale planowanego tam chodnika . Nikt jednak dotąd w mieście nie interesował się miejscami parkingowymi w okolicach Długiej Polany. Zainteresował się prywatny inwestor. Problem w tym , że dziki parking, chociaż wyżwirowany nie może prosperować oficjalnie, bo nie ma do niego drogi dojazdowej.

Turystyka obecnie to nie tylko posiadanie góry na, którą można wejść, ale i konieczność udostępnienia infrastruktury. Nie tylko pod Turbaczem potrzebne są parkingi, ale i toalety , a nawet małą gastronomia. Dość dziwnie w tej sytuacji wyglądają zapowiedzi budowania atrakcji turystycznych w Gorcach , kiedy do nich nikt nie dojedzie , bo auta nie będzie miał gdzie zostawić . Naturalnie można posiłkować się przykładem zakopiańskich Kuźnic, gdzie na rondo pod Kasy kolejki na Kasprowy Wierch wjeżdżają tylko pojazdy posiadające specjalne zezwolenia, ale trzeba też uczciwie zauważyć, że cała ulica Bronisława Czecha w Zakopanem i zakopiański COS w dobie najazdu turystów udostępniają całodzienne miejsca parkingowe .

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Koniec z koleją pod Giewont.

Pociąg fot. Ono Kosuki

Od 1 września znikają połączenia kolejowe na trasie Sucha Beskidzka Zakopane. Na tory wchodzą ekipy remontowe .Prowadzone przez PKP roboty mają skrócić czas dojazdu pod Giewont. Póki co pasażerowie pociągów w Suchej Beskidzkiej do Zakopanego przesiądą się na autobusową komunikację zastępczą

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Tunel pod Zakopianką nadal nie jest gotowy.

Zakopianka
Zakopianka

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie rozpatruje wniosek włoskiej firmy Astaldi o przesunięcie terminu oddania budowanego tunelu. Wykonawca robót budowlanych tłumaczy, ze prace przeciągnęły się z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych i pandemii.

Przesunięty już z 2020 roku na luty 2022 roku termin znów ma zostać wydłużony o kilka miesięcy, ale póki co GDDKiA nie podjęła jeszcze żadnej decyzji i utrzymuje, że termin : luty 2022 jest nadal aktualny.

Już dziś wiadomo, że zapewnienia ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o Sylwestrowych podróżach tunelem są nieaktualne . Kibice nie przyjadą też tunelami na Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem , teraz okazuje się, ze mogą nie przejechać nawet w marcu 2022, bo tunele są nadal nie gotowe.

Przymnijmy, że zgodnie z umową jaką podpisała GDDKiA z włoskim wykonawcą-Firmą Astaldi : dwa tunele (o długości ok 2 km każdy) w rejonie Lubonia Małego miały być oddane pod koniec 2020 roku, tj po 54 miesiącach. , Koszt robót wyceniono 29 czerwca 2016 roku na prawie miliard złotych. .

Prace nad drążonymi tunelami przeciągnęły się , kiedy przy wylocie portalu południowego ( tej w kierunku Zakopane – Kraków ) trafiono na duży wypływ wody, którego nie odnotowano w trakcie prac geologicznych .Konieczność przeprojektowania tunelu i sprawa wykonania dodatkowych zabezpieczeń spowodowała przesunięcie terminu wykonania zaleconych prac na rok 2022 .Teraz w grę wchodzi nowy , wydłużony termin , Tu stanowiska są rozbieżne . Astaldi oczekuje przesunięcia terminu oddania obiektu o kilka dobrych miesięcy , GDDKiA mówi o kilku tygodniach.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

„Oko Ognia Oceanu” w Zatoce Meksykańskiej – awaria rurociągu .

płonące morze w Zatoce Meksykańskiej

Płonie morze w pobliżu Półwyspu Jukatan w Zatoce Meksykańskiej . Powód , rozszczelnienie rurociągu transportującego paliwo z pobliskiej platformy wiertniczej.

Do awarii doszło w piątek o świcie. Rozszczelnienie podwodnej arterii rurociągu doprowadziło do wybuchu i pożaru.

Pomarańczowe płomienie ognia widoczne były na oceanie około 150 metrów od platformy wiertniczej Pemex na zachód od Półwyspu Jukatan w Meksyku. Gaz wydostawał się nad wodę, gdzie ulegał samozapłonowi.

Obraz zapytania wyszukiwania wizualnego

Z żywiołem przez pięć godzin walczyło kilka statków. Ostatecznie pożar udało się ugasić – poinformował meksykański koncern naftowy Pemex. -Nikt nie został ranny.
Tymczasem w sieci krążą filmy i zdjęcia z pożaru, który internauci ochrzcili okiem ognia oceanu.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Koniec złudzeń . Droga pod Tatry z gwarancją korków

Korki fot . Bumper to bumper traffic

Paraliż Zakopianki, mimo inwestycji nie maleje . Każdy długi weekend sprawia, że droga pod Tatry jest kompletnie zatkana. Nadchodzące wakacje, ani prowadzone inwestycje póki co nie rozwiązały problemu szybkiej komunikacji pod Giewont. GDDKiA też nie ma dobrych wiadomości na przyszłość i za korki na drodze szybkiego ruchu w kierunku Tatr i Krakowa obwinia kierowców, bo biją rekordy przepustowości drogi , a to skutkuje zatorami.

Ponoć antidotum na zablokowaną drogę Tatrzańską ma być kolej . Tyle tylko, że czas przejazdu w tym wypadku jest mało atrakcyjny, nawet wtedy, gdy jedziesz ekspresem .Standardowo teraz to 3 h . Za 5-6 lat, kiedy wybudowany zostanie węzeł Podłęże jest szansa na 1,6 h , a ten czas zaczyna konkurować z czasem przejazdu komunikacji publicznej.

Póki co kierowcy mkną pod Tatry i nie chcą wracać do historycznych czasów, kiedy to turyści do Zakopanego jechali ciuchcią i wdychali świeże górskie powietrze spacerując po Krupówkach i górskich szlakach.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Chroń nowotarską strefę relaksu

nowotarska Strefa Relaksu fot. Ula Starzyk

Nowotarska Strefa Relaksu ( 2017)może zniknąć z mapy miasta. Wszystko z powodu obwodnicy, która w pierwszym i drugim wariancie budowy obwodnicy nie omija zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego, Strefa Relaksu nad Białym Dunajcem, która 4 lata temu wygrała w cuglach Miejski Budżet Obywatelski kosztowała 238 tys. zł . Była- według mieszkańców miasta – jedną z najbardziej potrzebnych inwestycji w mieście. Nowotarska Strefa Relaksu wpisywała się idealnie w plan zagospodarowania brzegów potoku Biały Dunajec.

Do 11 czerwca b.r trwają konsultacje społeczne w sprawie przebiegu południowej obwodnicy miasta . Dyskutowane są trzy warianty przebiegu drogi wyznaczone przez projektantów GDDKiA . Tylko wariant trzeci pozwala na uchronienie terenów Nowotarskiej Strefy Relaksu przed całkowitą dewastacją i do głosowania na to rozwiązanie namawiają inicjatorzy obrony Strefy Relaksu w Mieście Nowy Targ.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Trzy warianty południowej obwodnicy Nowego Targu – konsultacje

fot. ula starzyk

Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedłożyła do miejskiej konsultacji trzy warianty południowej obwodnicy miasta Nowy Targ. Wszystko w ramach rządowego projektu budowy 100 obwodnic miast. Projekt dla Nowego Targu ma udrożnić komunikację w samym mieście a przede wszystkim wyprowadzić połączenia tranzytowe z Polski przez Białkę Tatrzańską do Jurgowa i na Słowację,

Wariant 1 wpisuje się niemal całkowicie w korytarz pod drogę, który został wyznaczony w miejscowym planie zagospodarowania. Częściowo ingeruje jednak w obszar „Nowotarskiej Strefy Relaksu”, co skutkowałoby przeniesieniem części wyposażenia i zagospodarowania tego terenu w inne miejsce. W pobliżu rzeki Białego Dunajca wariant przebiega nad początkiem istniejącej kładki dla pieszych. Po przekroczeniu rzeki droga zmierza początkowo w kierunku wschodnim, aby na końcowym odcinku dowiązać się do istniejącego ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 969.Na tym odcinku obwodnica krzyżuje się poprzez przejazd z ul. Lotników i przebiega przez tereny przeznaczone na usługi. Dla tego wariantu nie ma możliwości realizacji skrzyżowania w jednym poziomie, z uwagi na istniejącą klasę drogi oraz realizację postulatu, aby nie ograniczać prędkości (co wymusiłaby lokalizacja skrzyżowania). Na odcinku od km 3+200 do końca wariant ten wpisuje się w istniejący pas drogowy drogi krajowej nr 49 (wpisany także w MPZP)

Wariant 2 prawie w całości omija teren „Nowotarskiej Strefy Relaksu”, co najpewniej nie będzie wymagało jej zmian. Na odcinku przejścia przez rzekę Biały Dunajec planowane jest tak duże oddalenie od istniejącej kładki, że proponowane jest rozwiązanie polegające na zmianie dojść i dojazdów do niej, bez jakiegokolwiek naruszania samego obiektu. Ruch pieszy i rowerowy planowany jest do prowadzenia kładką oraz pod projektowanym obiektem mostowym przy rzece. Wariant ten częściowo wchodzi na tereny przewidziane dla zabudowy usługowej. Obwodnica krzyżuje się bezkolizyjnie z ul. Lotników.

W końcowym odcinku przebiegu wariant 2 dowiązany jest do DK49, ale z uwagi na niekorzystny kąt skrzyżowania istniejącą drogę krajową trzeba przebudować. Na tym odcinku wariant przebiega przez tereny przeznaczone pod zabudowę usługową. Od projektowanego ronda planowana jest także budowa odcinka drogi gminnej, który skomunikuje teren Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz składowiska.

– Wariant 3 prawie w całości jest zgodny z korytarzem przewidzianym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, z drobnymi przesunięciami wynikającymi z przyjętych rozwiązań technicznych. W końcowym odcinku przebiegu wariant 3 dowiązany jest do istniejącego przebiegu. Od projektowanego ronda planowana jest także budowa odcinka drogi gminnej, który skomunikuje teren Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz składowiska wpisanego w MPZP 

Umowa na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcja programowa dla budowy południowej obwodnicy Nowego Targu została podpisana 15 października 2020 r. Wykonawca ma uzyskać decyzję środowiskową dla inwestycji. Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej planowane jest w sierpniu 2022 r. Koszt robót wokół dokumentacji przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 2 mln 937 tys. zł.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Nowy Targ : Wyciągu krzesełkowego na Dziubasówkach nie będzie ?

Dziubasówki fot wikipedia , J. Opioła

Wyciąg narciarski, który miał powstać w malowniczym miejscu tj. na Dziubasówkach w Nowym Targu niestety mimo upływu lat i wyborczych obietnic ma szansę na niepowstanie . Intencyjne zgody prawie wszystkich właścicieli gruntów w tym rejonie rozbiły się o zgodę jednej osoby . Według nieoficjalnych danych to żona radnego, który w ławie Rady Miasta Nowy Targ zasiada kolejną kadencję . Pytany o to sam radny – dziś na eksponowanym fotelu RM , twierdził, że żona się nie godzi a jemu nic do tego. Żona radnego nie zgodziła się na wyciąg , ale już na zmianę terenów na Dziubasówkach na budowlane i owszem.

Projekt budowy wyciągu na Dziubasówkach powstał w 2005 roku .Upadł kilka lat temu. Inwestorem wyciągu miał być Adam Bielawa , prowadzący wyciąg w Małem Cichem , który tak wspomina ten czas

– Pięć lat chodziliśmy za tym. Wytyczone mieliśmy trzy trasy zjazdowe, w tym trasę spełniającą wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Dogadaliśmy się z 70 osobami. Tylko jeden właściciel działki postawił weto.

Rada Miasta Nowy Targ ma debatować nad projektem właścicieli gruntów mówiącym o przekwalifikowaniu gruntów na budowlane. Ponoć mają tu powstać obiekty turystyczne . Przyjąć trzeba w obecnym układzie politycznym w radzie, że większość rady podniesie rękę tak jak im burmistrz każe. W wywiadzie dla Gazety Krakowskiej Grzegorz Watycha jednoznacznie daje do zrozumienia jakie jest jego zdanie.

– Nic się nie dzieje w temacie budowy tej stacji. Od paru lat nic nie słychać i nie widać. Choć szkoda, bo to przedsięwzięcia było dla naszego miasta bardzo pożądane. Szkoda, że na razie to upadło – mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu. dodaje, że wnioski mieszkańców zostaną poddane pod obrady rady miasta. – Musimy się wspólnie zastanowić, co zrobić z tym rejonem Nowego Targu, czy faktycznie zrezygnować z planów budowy stacji narciarskiej, czy dalej utrzymywać takie zapis w planie – mówi Grzegorz Watycha. Dodaje on jednak, że temat musi być przedyskutowany pod kątem braku inwestora, ale także ogólnej sytuacji branży narciarskiej w kontekście np. ocieplenia klimatu.

My pytamy po co nam obiekty, jeśli nie stwarzamy powodów , by turystyka w Nowym Targu była atrakcyjna dla turystów pieszych i zmotoryzowanych w lecie i narciarzy zimą?

Maciej Jachymiak – były wicestarosta nowotarski i polityk , a przede wszystkim lekarz psychiatra , jeszcze niedawno sprzyjający obecnemu burmistrzowi , całą sytuację z rezygnacją z budowy wyciągów na Dziubasówkach komentuje w swoim felietonie na łamach lokalnego portalu podhale24 tak :

Franciszek Józef ( wielki pierdoła )rządził 68 lat! Ciekawe ile będzie rządzić Wataha? Uważam, że gdzieś tyle powinna. Wtedy może uda się coś z programu wyborczego zrealizować. Jak utrzymają swoje tempo, to za jakieś 30 lat powstanie pierwsza sala gimnastyczna, a za 60 pałac lodowy. Piękny jak Schonbrunn.

źródło: Zakopane nasze Miasto , podhale24, inf. własna

Ula Starzyk
Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone