Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Turystyczne ambicje Nowego Targu to tylko mit.

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR

Rozwój turystyki w mieście Nowy Targ od pokoleń następujących po sobie samorządowców ma być priorytetem polityki miasta. Obecna władza obiecywała w kampanii wyborczej budowę nawet wyciągu narciarskiego, ale w drugiej kadencji obecnego burmistrza okazało się , że tylko obiecywała i wyciągu nie będzie .

Gorce, droga na Turbacz fot. Ula Starzyk

W rozwój turystyki w Tatrach bardziej uwierzyły władze gminne. Ekipa wice -wójta gminy Nowy Targ buduje ścieżkę w koronach drzew o dość nośnej nazwie Brama Gorce. Projekt realizowany jest jako inwestycja prywatna , a sam samorządowiec jest tam tylko prywatnie udziałowcem . Brama Gorce pnie się do góry , ale jak to w Nowym Targu nie ma do niej dojazdu. Nie ma też profesjonalnego parkingu . W rejonie Długiej Polany, im bliżej Turbacza tym więcej aut. Każdy parkuje gdzie popadnie .

Gorce , Długa Polana fot. Ula Starzyk

Prywatny właściciel nawet przygotował działkę pod parking w Gorcach , powyżej GOPR-ówki na Długiej Polanie , ale nie będzie do niego dojazdu. Powód jest prozaiczny . Granice miasta kończą się na wysokości budynku, gdzie stacjonuje tutejszy oddział podhalańskiej grupy GOPR . Odrobinę dalej gospodarza nie ma .

Wszystko wskazuje na to, że chociaż teren w obrębie Długiej Polany jest w planach miasta terenem przeznaczonym pod działalność usługową , to jednak granice miasta nie sięgają wszystkich miejsc.

Od lat poniżej GOPR-ówki na Długiej Polanie wyznaczone jest niewielkie miejsce parkingowe . Latem często mocno puste, zimą oblężone do granic możliwości . Amatorzy białego szaleństwa korkują nie tylko parking przy pobliskim wyciągu, ale całą drogę wzdłuż nieistniejącego jeszcze , ale planowanego tam chodnika . Nikt jednak dotąd w mieście nie interesował się miejscami parkingowymi w okolicach Długiej Polany. Zainteresował się prywatny inwestor. Problem w tym , że dziki parking, chociaż wyżwirowany nie może prosperować oficjalnie, bo nie ma do niego drogi dojazdowej.

Turystyka obecnie to nie tylko posiadanie góry na, którą można wejść, ale i konieczność udostępnienia infrastruktury. Nie tylko pod Turbaczem potrzebne są parkingi, ale i toalety , a nawet małą gastronomia. Dość dziwnie w tej sytuacji wyglądają zapowiedzi budowania atrakcji turystycznych w Gorcach , kiedy do nich nikt nie dojedzie , bo auta nie będzie miał gdzie zostawić . Naturalnie można posiłkować się przykładem zakopiańskich Kuźnic, gdzie na rondo pod Kasy kolejki na Kasprowy Wierch wjeżdżają tylko pojazdy posiadające specjalne zezwolenia, ale trzeba też uczciwie zauważyć, że cała ulica Bronisława Czecha w Zakopanem i zakopiański COS w dobie najazdu turystów udostępniają całodzienne miejsca parkingowe .

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Koniec z koleją pod Giewont.

Pociąg fot. Ono Kosuki

Od 1 września znikają połączenia kolejowe na trasie Sucha Beskidzka Zakopane. Na tory wchodzą ekipy remontowe .Prowadzone przez PKP roboty mają skrócić czas dojazdu pod Giewont. Póki co pasażerowie pociągów w Suchej Beskidzkiej do Zakopanego przesiądą się na autobusową komunikację zastępczą

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Tunel pod Zakopianką nadal nie jest gotowy.

Zakopianka
Zakopianka

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie rozpatruje wniosek włoskiej firmy Astaldi o przesunięcie terminu oddania budowanego tunelu. Wykonawca robót budowlanych tłumaczy, ze prace przeciągnęły się z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych i pandemii.

Przesunięty już z 2020 roku na luty 2022 roku termin znów ma zostać wydłużony o kilka miesięcy, ale póki co GDDKiA nie podjęła jeszcze żadnej decyzji i utrzymuje, że termin : luty 2022 jest nadal aktualny.

Już dziś wiadomo, że zapewnienia ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o Sylwestrowych podróżach tunelem są nieaktualne . Kibice nie przyjadą też tunelami na Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem , teraz okazuje się, ze mogą nie przejechać nawet w marcu 2022, bo tunele są nadal nie gotowe.

Przymnijmy, że zgodnie z umową jaką podpisała GDDKiA z włoskim wykonawcą-Firmą Astaldi : dwa tunele (o długości ok 2 km każdy) w rejonie Lubonia Małego miały być oddane pod koniec 2020 roku, tj po 54 miesiącach. , Koszt robót wyceniono 29 czerwca 2016 roku na prawie miliard złotych. .

Prace nad drążonymi tunelami przeciągnęły się , kiedy przy wylocie portalu południowego ( tej w kierunku Zakopane – Kraków ) trafiono na duży wypływ wody, którego nie odnotowano w trakcie prac geologicznych .Konieczność przeprojektowania tunelu i sprawa wykonania dodatkowych zabezpieczeń spowodowała przesunięcie terminu wykonania zaleconych prac na rok 2022 .Teraz w grę wchodzi nowy , wydłużony termin , Tu stanowiska są rozbieżne . Astaldi oczekuje przesunięcia terminu oddania obiektu o kilka dobrych miesięcy , GDDKiA mówi o kilku tygodniach.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

Turcja płonie. 4 osoby nie żyją . 183 osoby są ranne .Ogień całkowicie pochłonął prawie już 650 ha ziemi. Tysiące ludzi straciło wszystko. Ewakuowano hotel Bodrum

fot. Guduru Ajay Bhargav

Cztery osoby zginęły w pożarach w południowej Turcji – wynika z relacji tureckich władz- Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych. Ewakuowano kilkadziesiąt wiosek, a w turystycznej miejscowości Bodrum

Pożary wybuchły w lasach w pobliżu znanych wypoczynkowych kurortów : Manavgat, Alanyi, Adany, Mersin, Bodrum i Marmaris. Zdewastowane są dziesiątki domów, pól i zagród w kilku wsiach.

Władze tureckie nie wykluczają podpalenia. Uważają , że rozprzestrzenianie się ognia naraz w czterech kierunkach wskazuje na przestępczy proceder. Akcja ratownicza ciągle trwa. Na pomoc Turkom ruszyły m.in : trzy rosyjskie bombowce wodne . Pomoc w poskromieniu żywiołu zapowiedziały władze Azerbejdżanu , a nawet rząd Grecji – mimo napietych stosunków dyplomatycznych między tymi krajami. Od środy z pożarami na południu kraju walczy 4000 strażaków , helikoptery i samoloty.

Dziennikarz sportowy TVP , który przebywał w Bodrum tak opisuje całą sytuację .

Z relacji innych polskich turystów przebywających w kurortach tureckich wynika, że zbliżające się zagrożenie spowodowało odcięcie wszystkich mediów, w tym internetu. Wyłączono elektryczność, a hotele korzystają z zasialania awaryjnego. Jak długo – tego nikt nie wie. Na dodatek w powietrzu unosi się ciężka chmura niosąca zapach spalenizny . Wiatr nawiewa do basenów spalone fragmenty roślin. Polscy rezydenci i koordynatorzy w tej sytuacji często nawet nie wiedzą , ze ogień przeszedł już góry i o zagrożeniu dowiadują się od turystów .

Turcja to popularny kierunek letniego wypoczynku dla wielu Polaków. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że polska ambasada w Ankarze i konsulat honorowy w Antalyi pozostają w kontakcie z miejscowymi służbami.

Placówka w Ankarze oraz Konsulat Honorowy w Antalyi pozostają w stałym kontakcie z miejscowymi służbami i rezydentami biur turystycznych. Według informacji otrzymanych od lokalnych służb w tej chwili sytuacja jest pod kontrolą i nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak nie należy wykluczać ryzyka rozprzestrzeniania się ognia – zaznaczył resort spraw zagranicznych w opublikowanym czwartkowym komunikacie.Prosimy więc o zachowanie czujności, słuchanie komunikatów miejscowych służb, a także rejestrację w systemie Odyseusz https://odyseusz.msz.gov.pl i zapisanie numeru do konsula dyżurnego +90 530 469 12 61 – zaapelowało MSZ. Resort podkreśla, że telefon jest „dostępny w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji konsula, w razie bezpośredniego zagrożenia”.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Słowacja, Chorwacja i Czechy zmieniają zasady wjazdu.

Zmieniają się zasady wjazdu do Słowacji, Chorwacji i do Czech . Część granic zostanie zamknięta . Już dziś 5 lipca 2021 zostaną wprowadzone kontrole na granicach ze Słowacją . Czasowo ma zostać zamknięte przejście graniczne ze Słowacją : Łysa Polana , Chochołów .

Od 9 lipca swobodnie będą mogły podróżować do Czech, Słowacji i Chorwacji osoby zaszczepione , posługujące się Europejskim Certyfikatem Covidowym ( UCC)tzw. paszportem covidowym, oraz tzw. ozdrowieńcy na podstawie zaświadczenia o przebytej chorobie wywołanej wirusem SARS 2 Covid 19, Każda inna osoba będzie zmuszona wypełnić formularz i odbyć kwarantannę, którą może zakończyć ujemny wynik testu PCR po 5 dniach . Słowacja rezygnuje całkowicie z powszechnych dotąd z tanich testów antygenowych. Więcej – osoby, które migrują między Słowacją a państwami ościennymi z powodu pracy mają czas na zaszczepienie do 9 sierpnia br. P o tym terminie osoby niezaszczepione będzie obowiązywać 14-dniowa kwarantanna.

Kontrole na granicach 9 lipca przywracają też Czesi. Wpuszczane będą jedynie osoby zaszczepione oraz posiadające zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 lub mające negatywny wynik testu. Istotne jest też to, że Czesi nie uznają połowicznego zaszczepienia .

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Koniec złudzeń . Droga pod Tatry z gwarancją korków

Korki fot . Bumper to bumper traffic

Paraliż Zakopianki, mimo inwestycji nie maleje . Każdy długi weekend sprawia, że droga pod Tatry jest kompletnie zatkana. Nadchodzące wakacje, ani prowadzone inwestycje póki co nie rozwiązały problemu szybkiej komunikacji pod Giewont. GDDKiA też nie ma dobrych wiadomości na przyszłość i za korki na drodze szybkiego ruchu w kierunku Tatr i Krakowa obwinia kierowców, bo biją rekordy przepustowości drogi , a to skutkuje zatorami.

Ponoć antidotum na zablokowaną drogę Tatrzańską ma być kolej . Tyle tylko, że czas przejazdu w tym wypadku jest mało atrakcyjny, nawet wtedy, gdy jedziesz ekspresem .Standardowo teraz to 3 h . Za 5-6 lat, kiedy wybudowany zostanie węzeł Podłęże jest szansa na 1,6 h , a ten czas zaczyna konkurować z czasem przejazdu komunikacji publicznej.

Póki co kierowcy mkną pod Tatry i nie chcą wracać do historycznych czasów, kiedy to turyści do Zakopanego jechali ciuchcią i wdychali świeże górskie powietrze spacerując po Krupówkach i górskich szlakach.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Chroń nowotarską strefę relaksu

nowotarska Strefa Relaksu fot. Ula Starzyk

Nowotarska Strefa Relaksu ( 2017)może zniknąć z mapy miasta. Wszystko z powodu obwodnicy, która w pierwszym i drugim wariancie budowy obwodnicy nie omija zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego, Strefa Relaksu nad Białym Dunajcem, która 4 lata temu wygrała w cuglach Miejski Budżet Obywatelski kosztowała 238 tys. zł . Była- według mieszkańców miasta – jedną z najbardziej potrzebnych inwestycji w mieście. Nowotarska Strefa Relaksu wpisywała się idealnie w plan zagospodarowania brzegów potoku Biały Dunajec.

Do 11 czerwca b.r trwają konsultacje społeczne w sprawie przebiegu południowej obwodnicy miasta . Dyskutowane są trzy warianty przebiegu drogi wyznaczone przez projektantów GDDKiA . Tylko wariant trzeci pozwala na uchronienie terenów Nowotarskiej Strefy Relaksu przed całkowitą dewastacją i do głosowania na to rozwiązanie namawiają inicjatorzy obrony Strefy Relaksu w Mieście Nowy Targ.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Trzy warianty południowej obwodnicy Nowego Targu – konsultacje

fot. ula starzyk

Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedłożyła do miejskiej konsultacji trzy warianty południowej obwodnicy miasta Nowy Targ. Wszystko w ramach rządowego projektu budowy 100 obwodnic miast. Projekt dla Nowego Targu ma udrożnić komunikację w samym mieście a przede wszystkim wyprowadzić połączenia tranzytowe z Polski przez Białkę Tatrzańską do Jurgowa i na Słowację,

Wariant 1 wpisuje się niemal całkowicie w korytarz pod drogę, który został wyznaczony w miejscowym planie zagospodarowania. Częściowo ingeruje jednak w obszar „Nowotarskiej Strefy Relaksu”, co skutkowałoby przeniesieniem części wyposażenia i zagospodarowania tego terenu w inne miejsce. W pobliżu rzeki Białego Dunajca wariant przebiega nad początkiem istniejącej kładki dla pieszych. Po przekroczeniu rzeki droga zmierza początkowo w kierunku wschodnim, aby na końcowym odcinku dowiązać się do istniejącego ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 969.Na tym odcinku obwodnica krzyżuje się poprzez przejazd z ul. Lotników i przebiega przez tereny przeznaczone na usługi. Dla tego wariantu nie ma możliwości realizacji skrzyżowania w jednym poziomie, z uwagi na istniejącą klasę drogi oraz realizację postulatu, aby nie ograniczać prędkości (co wymusiłaby lokalizacja skrzyżowania). Na odcinku od km 3+200 do końca wariant ten wpisuje się w istniejący pas drogowy drogi krajowej nr 49 (wpisany także w MPZP)

Wariant 2 prawie w całości omija teren „Nowotarskiej Strefy Relaksu”, co najpewniej nie będzie wymagało jej zmian. Na odcinku przejścia przez rzekę Biały Dunajec planowane jest tak duże oddalenie od istniejącej kładki, że proponowane jest rozwiązanie polegające na zmianie dojść i dojazdów do niej, bez jakiegokolwiek naruszania samego obiektu. Ruch pieszy i rowerowy planowany jest do prowadzenia kładką oraz pod projektowanym obiektem mostowym przy rzece. Wariant ten częściowo wchodzi na tereny przewidziane dla zabudowy usługowej. Obwodnica krzyżuje się bezkolizyjnie z ul. Lotników.

W końcowym odcinku przebiegu wariant 2 dowiązany jest do DK49, ale z uwagi na niekorzystny kąt skrzyżowania istniejącą drogę krajową trzeba przebudować. Na tym odcinku wariant przebiega przez tereny przeznaczone pod zabudowę usługową. Od projektowanego ronda planowana jest także budowa odcinka drogi gminnej, który skomunikuje teren Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz składowiska.

– Wariant 3 prawie w całości jest zgodny z korytarzem przewidzianym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, z drobnymi przesunięciami wynikającymi z przyjętych rozwiązań technicznych. W końcowym odcinku przebiegu wariant 3 dowiązany jest do istniejącego przebiegu. Od projektowanego ronda planowana jest także budowa odcinka drogi gminnej, który skomunikuje teren Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz składowiska wpisanego w MPZP 

Umowa na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcja programowa dla budowy południowej obwodnicy Nowego Targu została podpisana 15 października 2020 r. Wykonawca ma uzyskać decyzję środowiskową dla inwestycji. Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej planowane jest w sierpniu 2022 r. Koszt robót wokół dokumentacji przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 2 mln 937 tys. zł.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Twardy lockdown a matematyka

Tatry fot. TPN/ Stanisław Wierzbanowski

Od dziś( sobota 27,03.2021) obowiązują nowe obostrzenia, które rząd zarządził na nadchodzące dwa tygodnie .Obostrzenia obejmują nie tylko sfery życia zawodowego , ale i prywatnego z włączeniem nadchodzących świąt Wielkanocnych.

Obostrzenia dotknęły sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych, które będą zamknięte, podobnie jak galerie handlowe, w których mogą działać tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie. 

W pozostałych miejscach od soboty (27 marca) obowiązują nowe limity osób:

* w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, będzie to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych,

* w sklepach o większej powierzchni – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

Całkowity zakaz działalności obejmie salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Zamknięte pozostaną zrównież hotele.

Kościoły pozostają otwarte , ale i tu wprowadzono nowy limit osób. W świątyni od soboty będzie mogła przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Pozostałe obostrzenia: zakrywanie ust i nosa, oraz 1,5-metrowa odległość od innych osób, zostają bez zmian.

Zamknięte będą żłobki i przedszkola.

Od soboty rząd zamknął żłobki i przedszkola. Będą one dostępne tylko dla dzieci pracowników medycznych, a także dzieci pracowników służb porządkowych. Rodzice będą mogli w tym czasie skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – wynika ze strony internetowej www.gov.pl.

To rozporządzenie budzi szereg wątpliwości. Placówki opiekuńcze nie mają bowiem rejestrów zatrudnienia rodziców, a organizowanie instytucjonalnej opieki dla kilku maluchów jest kosztowne.

Sport. Zamknięte m.in. siłownie i baseny

Obiekty sportowe będą mogły prowadzić działalność tylko dla sportu zawodowego, a wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Zamknięte dla społeczności pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Praca zdalna zalecana jest tam, gdzie tylko to jest możliwe, Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, ponadpodstawowych i słuchacze kształcenia zawodowego będą uczyć się , aż do odwołania , tylko zdalnie.

Nadal zamknięte będą teatry, kina i muzea, oraz galerie sztuki.

Rząd nie wprowadził zakazu przemieszczania się, ale premier Mateusz Morawiecki zaapelował do obywateli, aby w czasie świąt wielkanocnych wstrzymali się od dużych spotkań i spędzali te dni tylko w gronie najbliższej rodziny.

Premier pochwalił się też, że w Polsce zaszczepiono już 5 mln obywateli. tę kwestie [podważa portal gazeta,pl. Dziennikarze policzyli i są zdania, że rząd w kwestii szczepień mija się z prawdą .

Z najnowszych rządowego raportu wynika, że do 26 marca wykonanych zostało dokładnie 5 594 790 szczepień. Pierwszą dawkę podano 3 666 008 osobom i to właśnie spośród nich 1 928 782 otrzymało drugą dawkę.– czytamy na stronach Gazeta,pl –Zaszczepieni dwiema dawkami stanowią podzbiór zaszczepionych jedną dawką. Nie zaszczepiono więc pięciu milionów Polaków, a jedynie 3,6 mln osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. – dowodzą dziennikarze prostując medialne wypowiedzi członków rządu .

Tymczasem nowy lockdown sprawił , że partia rządząca straciła mocno na popularności . Dziś PiS nie mógłby już samodzielnie rządzić . Przy 29 % poparciu PiS musiałby dziś szukać nowego koalicjanta. Tuż za PiS z 25 % poparciem plasuje się ruch Szymona Hołowni ,Polska 2050 , a koalicja obywatelska w wyborach, które odbyłyby się dziś mogła by liczyć na 18% poparcie.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone