Pogoda na weekend :

jesień fot. Ludvig Hedenborg

Ten weekend temperaturami nas nie rozpieści. W Tatrach 5-6 stopni Celsjusza, w okolicach Babiej Góry 8 stopni Celsjusza ( w sobotę trochę popada) , W Pieninach 7-9 stopni Celsjusza , a w Gorcach 6-8 kresek powyżej zera. Szału temperaturowego więc nie będzie , ale słońce już tak i powody do ruchu coraz większe. Do 5 listopada nie będzie kursować kolej linowa na Kasprowy Wierch- trwa przegląd techniczny przed kolejnym sezonem turystycznym. Wybierając się w góry uważajcie . Na szlakach jest dość ślisko. Pamiętajcie o rakach i czekanach , a przede wszystkim o bezpiecznych odległościach i Trzymajcie się zdrowo.

Kolej na Kasprowy Wierch fot. PKL

TATRY:Warunki na szlakach( TPN)

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega cienka warstwa śniegu oraz występują liczne oblodzenia, zwłaszcza po stronie północnej. Jest bardzo ślisko. Poruszanie się w tej części Tatr wymaga dużego doświadczenia górskiego, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, raczki, czekan, kask) jak również umiejętności posługiwania się nim. Odradzamy wycieczki w te partie Tatr. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się silny wiatr, który może uniemożliwić, bądź utrudnić poruszanie się.

Na leśnych odcinkach szlaków jest mokro, ślisko oraz błotniście, miejscami również występują oblodzenia, szczególnie w miejscach zacienionych jak: Ścieżka nad Reglami czy Droga pod Reglami.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego jest zamknięty od 4 października 2021 r. do odwołania (w obu kierunkach).
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka jest zamknięty z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania (w obu kierunkach).
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) jest zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
   
Pieniny fot. Facebook PPN I love Pieniny/ Marek Pieczonka

PIENINY: Warunki na szlakach( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.


Od 20 października
Utrudnienia na Drodze Pienińskiej (szlak czerwony) na odcinku od pawilonu edukacyjnego PPN do granicy państwa. Ze względu na przegląd zbocza i usuwanie luźnych kamieni ruch będzie chwilowo wstrzymywany. Dojście do przewozu międzybrzegowego od strony Szczawnicy możliwe od godziny 9:00.


Uwaga! Szlak żółty od Krościenka do przełęczy Szopka jest zamknięty w dni robocze od 5.10.2021 do odwołania.

fot. facebook/BgPN

BESKIDY :Warunki na szlakach( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre. W Babiogórskim Parku Narodowym rozpoczął się sezon na sadzenie jodły. W szkółkach pojawiły się nowe nasiona i nowe rośliny, które już niebawem szumieć będą nad naszymi głowami.

Gorczański Park Narodowy fot. GPN

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Brama w Gorce rośnie … droga do niej iście góralska

Brama w Gorce .Pawilon edukacyjny fot. Facebook / bramawgorce

Jedna z największych atrakcji Gorców wchodzi w fazę końcową . Na finiszu okazuje się, że Miasto Nowy Targ nie jest gotowe na nalot turystów , ani pod względem komunikacyjnym ani pod względem parkingowym .

Brak współpracy pomiędzy spółką Brama w Gorce sp. z.o.o a miastem Nowy Targ i Gminą Nowy Targ oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym i Starostwem Nowy Targ właśnie daje o sobie znać . Radny Miasta Nowy Targ Artur Kret zwraca uwagę na fakt, że w dobie otwarcia wieży widokowej i ścieżki edukacyjnej w koronach drzew tj, Bramy w Gorce mieszkańców Nowego Targu czekają uciążliwe korki.

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp, zoo

Turystów zaś , którzy szczęśliwie dojadą na Długą Polanę może spotkać niemiła niespodzianka w postaci braku miejsc parkingowych . Wszystko z powodu braku współpracy między samorządami, administracją rządową i Parkiem Narodowym .

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp.z.o.o / Marcin Kolasa

Miasto Nowy Targ wprawdzie zapewnia , ze w swoich granicach już rozpoczęło przygotowania do usprawnień komunikacyjnych , ale nie może nic zrobić , kiedy teren do niego nie należy. Może okazać się , że główna atrakcja Gorców utknie w jednym wielkim korku . Czy takie widoki z Bramy w Gorce zrekompensują czas zmarnowany na czekanie na wolne miejsce parkingowe , a seans filmowy z odgłosami natury w tle ukoi zszargane nerwy ? Tego nie wiemy, ale bazując na zdjęciach zamieszczonych przez spółkę realizującą projekt jesteśmy pewni, że jest o co powalczyć .

Brama w Gorce Spółka z o.o.

2 października o 21:43  · Widoki⛰☀️ z wieży🗼 zapierają dech w piersiach🤗, a jeszcze 3 poziomy do góry💪#Chyba zobaczymy szczyty😁
#kaktusrośnie

Brama w Gorce . Ścieżka w koronach drzew fot. Facebook / bramawgorce sp. z,o,o
Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Kolejką na Kasprowy Wierch nie wjedziesz.

Kolej na Kasprowy Wierch fot. PKL

Od poniedziałku 18 .10.2021 roku do 5 listopada 2021 włącznie kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie nieczynna . Powód ? Sezonowy przegląd techniczny.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo w tym czasie zostaną przeprowadzone  zaplanowane coroczne prace konserwatorskie kolei na Kasprowy Wierch.

Za utrudnienia przepraszamy.– czytamy na stronie PKL

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Remigiusz Mróz „Przepaść” rekomendują : Ewa Skuta ,Jacek Imiela ,Daga Gormann

fot. empik.com

Nowa książka autora największych bestselerów już niebawem przeniesie Was w scenerię Zachodnich Tatr, To tam ginie bez wieści turystka z Warszawy . Kobietę po raz ostatni widziano na czerwonym szlaku Trzydniowiańskiego Wierchu w towarzystwie czterech mężczyzn. Tu ślad po niej ginie .

Policja ustaliła, że Warszawianka przyjechała do Zakopanego sama. Dziewczyna chciała tu spędzić weekend . To był jej pierwszy wyjazd w góry i to właśnie w tych górach ginie bez wieści.

Tropem turystki rusza policjant. Ma nadzieję, że odnajdzie ją żywa. W Tatrach odnajduje coś, co być może rzuci nowe światło na całą sprawę .

„Przepaść” czyta się jednym tchem . Dla kochających góry to wielka niespodzianka . Dla śledzących górskie zaginięcia to echo historii jeszcze mocno nowej. W Tatrach ginie 40-letnia turystka z Warszawy. Kobietę po raz ostatni widziano w okolicach schroniska Murowaniec (w Tatrach Zachodnich i Wysokich) Poszukiwania nie dawały rezultatu. Dopiero rok po zaginięciu przypadkowo badacze natknęli się na należący do niej plecak , a potem ktoś daleko od szlaku znalazł kości . Dla wielu ta historia mogła być pierwowzorem dla ” Przepaści ” Remigiusza Mroza – autora największych polskich bestsellerów

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Nowa atrakcja Małopolski nadal czeka na odbiór. Leśne molo na Miejskiej Górze w Nowym Sączu ciągle zamknięte .

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Piękne widoki z panoramą na miasto, niebo i góry to główne atuty Leśnego Mola, które już stoi w Starym Sączu .Ścieżka w koronach Tatr chociaż jest już gotowa to nadal czeka na odbiór, a to oznacza, że wydłuża się poślizg otwarcia obiektu. Według pierwszych zapowiedzi turystyczna atrakcja Starego Sącza miał być gotową pod koniec sierpnia 2021 . Tymczasem mamy już drugą połowę października, a obiekt nadal nie jest oddany do użytku.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

 Leśne Molo to ścieżka w koronach drzew z punktem widokowym, pomostami, hamakami i siatkami. Oryginalnie prezentują się pomosty, które częściowo są przeszklone i umieszczone aż 18 metrów nad ziemią tworząc trakt o długości prawie 300 metrów.  Najdłuższe elementy konstrukcji stalowej mają 18 metrów i ważą 5 ton.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Leśne Molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze to nie tylko obiekt z piękną panoramą miasta , czy miejsce podnoszące ciśnienie tym, którzy cierpią na lęk wysokości , ale i obiekt edukacyjny. To tu historia Starego Sącza staje otworem przed zwiedzającymi , a dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, zainstalowanym w kapsułach – kulach zajrzymy bezinwazyjnie do świata tutejszej fauny i flory.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend : Będzie cieplej

Jesień , fot. Dawid Bartus

Sobota i niedziela w górach zapowiada się pogodnie . Temperaturowego szoku nie będzie. Termometry pokażą : w Tatrach 9-10 , w Beskidach 7-9, w Pieninach 10-12 i w Gorcach 17-20 stopni Celsjusza. Istotne jest to, że synoptycy nie przewidują absolutnie żadnych opadów . Więcej ten weekend będzie zapowiedzią cieplejszej , drugiej połowy października . Czeka więc nas weekend pełen jesiennego uroku, słonecznych promieni, szelestów liści i stukotu spadających kasztanów i szyszek .Te same prognozy mówią., że do 29 października będziemy wchłaniać uroki Złotej Polskiej Jesieni. Korzystajcie więc z darów natury i trzymajcie się zdrowo.

Jesień fot, pexels/ pixabay

TATRY : Warunki na szlakach( TPN)

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach, są niekorzystne. Na szlakach w wielu miejscach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych błotniście. W wyższych partiach Tatr pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu oraz występują oblodzenia. Odradzamy wycieczki w te partie Tatr.

Na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinkach: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kalatówki – Hala Kondratowa, występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Jesień fot. pexels/ Alice Alinari

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową został zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową został zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz został zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Od 4 października 2021 r. został zamknięty fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego (w obu kierunkach).
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka zotał zamknięty (w obu kierunkach) z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) został zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).

 •  
Jesień fot. pixabay

PIENINY :Warunki na szlakach ( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Uwaga! Szlak żółty od Krościenka do przełęczy Szopka jest zamknięty w dni robocze od 5.10.2021 do odwołania

Jesień fot. pixabay

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Gorce fot. Olga Shenderova

GORCE : Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Czekolada – turystyczny must have

fot. Polina Tankielevitch

Czekolada – jeden z największych smakołyków na świecie. Dostarcza magnezu, podnosi poziom endorfin i natychmiast niweluje górskie wahania samopoczucia. szczególnie przydatna dla tych, co zdobywają szczyty. Polska jest czwartym eksporterem czekolady w świecie . Plasuje się zaraz za Niemcami, Belgią i Włochami. Rok temu wartość światowego rynku czekolady szacowano na 106 mld dolarów.

Spożycie czekolady wzrosło o około 30 proc. – z 4 kilogramów w 2007 roku do 5,2 kilograma obecnie. Według danych statystycznych , w porównaniu do światowych liderów konsumpcji, nadal przeciętny Polak zjada sporo mniej czekolady niż na przykład Austriacy czy Niemcy (8,3 kg rocznie na mieszkańca), a o ponad 2 kg rocznie wyprzedzają nas Szwajcarzy, Brytyjczycy i Szwedzi.

Wbrew krążącym opiniom dobra czekolada nie jest przyczyną otyłości. Jest za to bombą energetyczną , która wyzwala mnóstwo pozytywnej energii

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Podhale znów pełne turystów.

Wykupione wszystkie miejsca parkingowe w rejonie Morskiego Oka . Wolno poruszający się sznur aut z ludźmi w weekendowych nastrojach . Większe kolejki w sklepach już od piątkowego popołudnia . Od jakiegoś czasu taki obraz Podhala wpisał się w górski krajobraz.

Morskie Oko fot, facebook/ waldemar Ałdaś

To nic , że rano już mroźno, że wieje dość mocno. Amatorzy górskich wędrówek jadą w kierunku Tatr , Pienin , Babiej Góry i Gorców . Krupówki zapchane , a w Szczawnicy na deptaku jak w ulu. Gdzieś pomiędzy grupkami turystów przemykają się grzybiarze i lokalni sprzedawcy .

Podhale wabi i rowerzystów. Tysiące ścieżek , Szlak wokół Tatr i wielka rowerostrada EuroVelo Dunajec …. malownicze widoki i ciepło jesiennego słońca służą weekendowym wypadom i ładowaniu akumulatorów przed nadchodzącym tygodniem pracy.

Na szlakach tłok, a nawet niewyobrażalne korki . takiego najazdu na Podhale nie pamiętają nawet najstarsi górale.

Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend: Ciepło, jesiennie , spacerowo

Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Weekend wbrew panującym obrazom za oknem zapowiada się ciepło i pogodnie , ale chmurnie . W Tatrach termometry pokażą 10 stopni Celsjusza , a na Podhalu 9 w sobotę i 10 w niedzielę .

Uważajcie w Bukowinie Tatrzańskiej na grzybiarzy. Według lokalnego portalu podhale 24 są uzbrojeni w siekiery i broń. – ponoć grasują tam niedźwiedzie. Dziwi tu postawa TPN , które nie reaguje na takie pogłoski, mimo, że Bukowina Tatrzańska jeśli nie należy do Parku to do jego otuliny, a niedźwiedzie są pod ścisłą ochroną .Na dodatek Bukowina Tatrzańska to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na Podhalu.

W Pieninach – będzie nieco cieplej : 10 stopni w sobotę i 11 w niedzielę. Cieplej i bezchmurnie będzie w Babiogórskim Parku Narodowym . Tu słupek rtęci podskoczy do 12 kresek. Najcieplejszy weekend zapowiada się jednak w Gorcach . Tu meteorolodzy wieszczą temperatury w granicach 14- 16 stopni Celsjusza. Co ważne , synoptycy nie przewidują ani kropli deszczu. Wykorzystajcie piękną polską jesień na aktywny wypoczynek. Do zobaczenia na szlaku i Trzymajcie się zdrowo.

Tatry. Zawrat- Świnica

TATRY: Warunki na szlakach( TPN)

Na szlakach jest w wielu miejscach mokro i ślisko. W wyższych partiach Tatr wciąż wieje silny wiatr. Na leśnych odcinkach szlaków występuje gdzieniegdzie błoto.

Na szlakach w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką występują utrudnienia związane z remontem. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Od 4 października 2021 r. do odwołania zostaje zamknięty fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego (w obu kierunkach).
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka zostaje zamknięty (w obu kierunkach) z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) zostaje zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).

 •  
Pieniny , Jesień Dunajec fot. Pixabay

PIENINY : Warunki na szlakach( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Uwaga!Szlak żółty od Krościenka do przełęczy Szopka jest zamknięty w dni robocze od 5.10.2021 do odwołania.

Tylko do końca października będzie można skorzystać ze spływu Dunacjem. Na amatorów tej atrakcji teraz czekają piękne krajobrazy i wyjątkowe buczynowe stoki Pienin.

Beskidy. Babia Góra fot. BgPN

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

W sobotę 9 października 2021 roku o godz. 15-stej na parkingu przy dyrekcji BgPN w Zawoi Barańcowejspotykają się amatorzy nordic- walking – czytamy na stronach Babiogórskiego Parku Narodowego –

. Zapraszamy do wspólnej dwugodzinnej wędrówki z kijkami lub kijami po jednej ze ścieżek edukacyjnych tworzących „Babiogórską Parzenicę”. Spacer z kijami chcemy zakończyć ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasy na Polance Odkrywców. Prosimy o zabranie nie tylko kijków lub kijów, ale przede wszystkim dobrego humoru.

Ze względów aprowizacyjnych prosimy do 7 października 2021 r. o powiadomienie telefoniczne lub przesłanie mailowo potwierdzenia wzięcia udziału w naszej imprezie.

Gorce. Polana Zielenica fot. GPN / DK

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone