Vulcano budzi się po 130 latach

Fot. Wikipedia.org/ Brisk.G

Na Vulcano- włoskie Wyspy Liparyjskie- , położonej na Morzu Tyrreńskim zaobserwowano większą aktywność sejsmiczną wulkanu. Wulkan budzi się po raz pierwszy od 130 lat.

Według statystyk 21 m kw. wyspy Vulcano zamieszkuje około 700 osób. Rzymianie nazwali wyspę Vulkano wierząc , że to tutaj znajduje się komin kuźni Boga ognia, Vulkanusa, który to wykuwał broń dla boga wojny czyli Marsa.Za czasów Burbonów wydobywano tu ałun i siarkę . W 1860 roku Vulcano kupił  Szkot James Stevenson .Ponownie otworzył kopalnie i założył winnice oraz sady drzew owocowych i fig. Mieszkał na wyspie aż do wielkiej erupcji wulkanicznej w 1888.

Po wielkiej erupcji w latach 1888-1890 życie na Vulkano zamarło. Wyspa opustoszała . Dopiero po II wojnie światowej pojawili się tutaj znów mieszkańcy. Dziś podstawą rozwoju tego zakątka jest turystyka , ale niepokojące wieści znów mogą zniweczyć ludzkie stania .

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Lawa wyrzucana przez Cumbre Vieja dotarła do oceanu.

Wybuch wulkanu na La Palmie. Lawa dotarła do oceanu
erupcja wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł na początku zeszłego tygodnia na kanaryjskiej Wyspie La Palma, dotarła już do oceanu. Spowodowało to uformowanie się nad wybrzeżem ciemnej chmury. Nowe porcje rozżarzonej lawy wciąż napływają na brzeg. sytuacja staje niebezpieczna , bo przy zetknięciu lawy z wodą oceaniczną tworzą się związki kwasu solnego , pary i lawy i popiołów wulkanicznych. Oddychanie takimi oparami jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Wulkan pobił już swoja największą moc z 1971 roku Teraz emituje już o 3 mln. metrów sześciennych popiołów . Tylko do niedzieli wyrzucił 46,3 mln metrów sześciennych popiołu.

Wulkanolodzy zauważyli też , że od poniedziałkowego popołudnia erupcja stała się nietypowa, .Wulkan emituje fale grawitacyjne. Ten rodzaj erupcji zwany hawajskim, charakteryzuje się rzadszymi eksplozjami. Lawa stała się rzadsza i bardziej lepka , a to oznacza złe wieści, bo będzie miała lepszą zdolność przemieszczania się .

Lawa zniszczyła już na La Palmie około 260 hektarów ziemi oraz ponad 700 budynków. Ewakuowanych zostało ok. 6 tys. domów, w tym trzy całe miejscowości, w których rejonie miał nastąpić kontakt rozgrzanej lawy z chłodnym oceanem.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

Awaryjne lądowanie polskich turystów wracających z Kenii i wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich .

Wakacje fot. pexels

Samolot linii Enter Air z polskimi turystami na pokładzie zmuszony był wylądować awaryjnie w Etiopii. Pasażerami wracającymi z Kenii , na miejscu zaopiekował się Ambasador i Konsul RP. Awarię w końcu usunięto i polscy turyści wrócili do kraju . Niestety część walizek została w Afryce.

Mapa La Palma

W niedzielę ( 19,09,2021 ) na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wybuch wulkanu poprzedziły tygodniowe silne wstrząsy sejsmicznie . Lawa zniszczyła 166 domów , zablokowane są dwie główne ulice . Ewakuowano ponad 6 tysięcy osób z wyspy , którą zamieszkuje 8o tys. osób. Nie wiadomo kiedy ziejący lawą wulkan się uspokoi.

Wulkan Cumbre Vieja fot. blogspot.com

Wulkan Cumbre Vieja był nieaktywny przez 50 lat. Naukowcy są zdania, że jeśli spadnie się stożek wulkanu lub zapadnie się ściana Hiszpanii , a nawet Portugalii, Francji, Irlandii , Brazylii Kanadzie oraz wschodnim wybrzeżom USA grozi wielkie niebezpieczeństwo.

Erupcja wulkanu może wywołać gigantyczne tsunami. Ustalono bowiem, że wybuch wulkanu przed pół wiekiem wywołał potężną falę sięgającą od 200 do 600 metrów, a lokalnie nawet 900 m . Wówczas skutki erupcji wulkanu Cumbre Vieja były katastrofalne i odczuwalne w różnych częściach świata.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Awaria bonu turystycznego . ZUS twierdzi, że to wina operatorów sieci komórkowych.

Tatry fot. Ula Starzyk

W ten weekend wiele osób miało poważne problemy z realizacją bonu turystycznego. Państwowy dodatek w wysokości 500 zł jaki przysługuje dzieciom do 18 roku życia w wielu regionach kraju nie działał, a rodzice usiłujący z niego skorzystać odbijali się od kasy.

Kłopoty zaczęły się zaraz po tym , jak ZUS poinformował o pracach konserwatorskich systemu PUE, który obsługuje m.in bon turystyczny. Roboty miały się zakończyć w sobotę rano. Jednak w niedzielę w mediach społecznościowych pojawił się wysyp informacji o problemach z realizacją płatności bonem turystycznym.

Przypomnijmy, że zgodnie z procedurą po zalogowaniu się na platformę i wypełnieniu formularza klient powinien otrzymać SMS-a zwrotnego . Ten jednak często nie przychodził.

W niedzielę ZUS oficjalnie poinformował, że system się zawiesił , a następnie , że program obsługujący bon turystyczny działa poprawnie, a wina leży po stronie operatorów sieci komórkowych. Zapewniono też , ze zespół informatyczny ZUS usiłuje w porozumieniu z pionem technicznym operatorów sieci komórkowych usunąć problem, ale nie podano żadnych konkretnych informacji na temat terminu zakończenia prac.

Doraźnie dzwoniący na infolinię bonu turystycznego instruowano , jak obejść problem : należało po zalogowaniu się do systemu w formularzu zmienić numer lub wpisać go ponownie .

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Italia :Green Pass przy wejściu do budynków użyteczności publicznej . Sycylia w żółtej strefie.

Włochy, Sycylia, Katania fot. Giovanna

Włosi zaostrzyli przepisy pandemiczne. Okazanie paszportu covidowego tzw Green Pass ,będzie nie tylko przepustką do wjazdu do kraju, ale też przepustką do wejścia na basen czy do restauracji, przed wejściem do teatrów, kin, na imprezy i zawody sportowe, do muzeów, siłownie, a także do parków rozrywki czy kasyn.

Paszport covidowy będzie konieczny, żeby wejść na pokład samolotu (dotyczy to zarówno lotów krajowych, jak i międzynarodowych), statków i promów, pociągów Intercity czy autobusów dalekobieżnych kursujących przez więcej niż dwa regiony,

Obostrzenia nie dotyczą komunikacji miejskiej, czyli np. metra czy autobusów, a także pociągów regionalnych. We Włoszech od 1 września paszporty covidowe będą obowiązkowe dla nauczycieli wszystkich szczebli oświaty i studentów oraz pracowników szkół , w tym również szkół wyższych.

Sycylia jako jedyny region Italii znalazła się w żółtej strefie. Liczba dobowych zakażeń wirusem COVID 19 bije tu wszelkie rekordy.

Wskaźnik zachorowalności na Covid-19 wyniósł 187 osób na 100 tys. mieszkańców (za bezpieczny próg ISS uznaje 50 osób). Rośnie również liczba chorych pacjentów w szpitalach – przekroczony został krytyczny pułap 15 proc. zajętych łóżek. Z kolei obłożenie oddziałów intensywnej terapii na Sycylii wynosi obecnie 12 proc. (limit został przekroczony o 2 proc.). Na Sycylii do lekarzy trafiają całe rodziny zarażone koronawirusem .

Ogłoszenie na Sycylii żółtej strefy wiąże się z przywróceniem części obostrzeń, m.in. obowiązkowego noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), skrócenia czasu pracy restauracji (chodzi o życie nocne) oraz ograniczenia do czterech liczby osób siedzących przy jednym stoliku w restauracji.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal

Konto zielone
konto zielone

Albania wprowadza obostrzenia

Albania, Seranda fot. Itaka

Albania 6 września wprowadza restrykcje pandemiczne . Turyści wybierający się tutaj na wakacje zobowiązani będą do okazania certyfikatu dwukrotnego zaszczepienia przeciwko wirusowi SARS2 COVID 19 . Dotąd Albania nie wymagała żadnych testów i była hitem wakacyjnym 2021 .

30 sierpnia albański Komitet Ekspertów ds. Szczepień ogłosił, że od 1 września w kraju obowiązywać będzie godzina policyjna od 23:00. a od 6 września, każdy kto wjeżdża do Albanii, musi: być zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi (ostatnia dawka 2 tygodnie przed przyjazdem) lub być ozdrowieńcem, albo okazać negatywny test (PCR wykonany w ciągu 72 godzin lub szybki test antygenowy wykonany w ciągu 48 godzin).- podają agencje prasowe

Albania , Saranda fot. itaka

Restrykcje dotkną też samych obywateli Albanii. W kraju mają obowiązek nosić maseczki. Jeśli teraz wracają do kraju i nie są zaszczepieni muszą poddać się 10 dniowej kwarantannie , a po jej zakończeniu muszą okazać wynik testu.

Inna ważna wiadomość to taka, że do budynku lotniska od 6 września b.r wejść będą mogli tylko odlatujący i przylatujący podróżni.

Albania Saranda fot. Itaka

W Albanii nieprzestrzeganie zaleceń wiąże się z nałożeniem kary. Za brak maseczki w lokalu można dostać mandat w wysokości 3 tys. leków albańskich (ok. 115 zł). W przypadku ponownego złapania kara będzie wyższa i wyniesie 5 tys. albańskich leków .

Władze Albanii wprowadzają obostrzenia z powodu wzrostu liczby nowych przypadków COVID-19 i wzrostu liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa. W Albanii, która była rajem wakacyjnym, odnotowano dotychczas 144 tys. 847 przypadków zarażenia. Tylko w  ostatnim tygodniu przybywa prawie 1000 nowych zakażonych dziennie .

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Bułgaria . Polscy turyści oszukani ? Biuro podróży nie zapłaciło za ich pobyt.

Bułgaria fot. pexels

30 Polaków , którzy wykupili wyjazd do Bułgarii kilka godzin spędziło na schodach przed hotelem, w którym mieli zamieszkać . Obsługa hotelu powiadomiła ich, że nie mogą zostać zakwaterowani, bo biuro TUI nie zapłaciło za ich pobyt. Rezydent opiekujący się Polakami z ramienia TUI zniknął zaraz po przyjeździe z lotniska. W biurze nikt nie odbierał telefonów .

Po wielu godzinach oczekiwania , w końcu udało się dodzwonić do TUI z prywatnego telefonu i po negocjacjach z obsługą hotelu zakwaterowano Polaków warunkowo na 2 dni. Serwis Onet twierdzi, ze była to dobra wola dyrekcji hotelu, która dała czas organizatorowi wyjazdu na wyjaśnienie sprawy .

To nie pierwszy raz , kiedy wyjazd z biurem podróży zaczyna się lub kończy w sposób mocno denerwujący . Polscy turyści, albo po przylocie dowiadują się, ze nie mają opłaconego pobytu, albo mają trudności z wykwaterowaniem i powrotem do kraju, z uwagi na nierzetelnych partnerów .

Tym razem , mimo, że turyści z Polski powiadomili Ambasadora o trudnościach z płatnościami TUI na razie nie wiadomo, czy w ogóle placówka dyplomatyczna podjęła jakiekolwiek kroki, by zażegnać kryzys w środku którego znalazło się 30 obywateli Polski.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Gdynia : Agresor na pokładzie promu

Prom Stena Line

Dziś rano zatrzymano w Gdyni 30-letniego mężczyznę z plecakiem . Agresywny mieszkaniec Gdyni straszył pasażerów i załogę opowieściami o rzekomo podłożonych ładunkach wybuchowych na całym statku.

Zachowującego się w stosunku do podróżnych i załogi mężczyznę obezwładnili członkowie załogi i przekazano go w porcie w Gdyni w ręce policji w Polsce.

Teraz trwa akcja Policjantów z Gdyni i pirotechników, którzy sprawdzają pokład promu.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Turcja” Bodrum – ewakuowani turyści zamieszkali w innych hotelach

Turkey fot. ERDEM SAHIN

Ewakuowani z kurortu Bodrum na Morzu Egejskim turyści ,łodziami zostali przewiezieni w bezpieczne miejsca i zakwaterowani w innych hotelach w Turcji. Na pomoc wypoczywającym na zagrożonych pożarem terenach wypłynęły statki straży przybrzeżnej oraz prywatne łodzie i jachty..

W wyniku pożarów , jakie od środa szaleją w śródziemnomorskich miejscowościach Turcji :6 osób zmarło, 500 jest rannych , setki ludzi zostało bez dachu nad głową .

Tureckie władze twierdzą, ze do soboty udało im się opanować 91 ze 101 pożarów .Jeden z pożarów został wzniecony przez dzieci , co do innych turecka policja nadal prowadzi dochodzenie. Przypominajmy, że akcje gaśniczą utrudniały upały , a przede wszystkim mocno wiejący wiatr.

Ofiary śmiertelne odnotowano w pożarach popularnych, turystycznych kurortów  Manavgat( 5 osób) i Marmaris( 1 osoba). Teraz pożary gaszą samoloty. Flotę turecką sześciu samolotów gaśniczych w tym zakresie wzmocnili Ukraińcy i Rosjanie. Teraz łącznie pożary w Turcji gasi 13 samolotów .

Straty są niewyobrażalne. W pięciu prowincjach ogłoszono stan klęski.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

„Oko Ognia Oceanu” w Zatoce Meksykańskiej – awaria rurociągu .

płonące morze w Zatoce Meksykańskiej

Płonie morze w pobliżu Półwyspu Jukatan w Zatoce Meksykańskiej . Powód , rozszczelnienie rurociągu transportującego paliwo z pobliskiej platformy wiertniczej.

Do awarii doszło w piątek o świcie. Rozszczelnienie podwodnej arterii rurociągu doprowadziło do wybuchu i pożaru.

Pomarańczowe płomienie ognia widoczne były na oceanie około 150 metrów od platformy wiertniczej Pemex na zachód od Półwyspu Jukatan w Meksyku. Gaz wydostawał się nad wodę, gdzie ulegał samozapłonowi.

Obraz zapytania wyszukiwania wizualnego

Z żywiołem przez pięć godzin walczyło kilka statków. Ostatecznie pożar udało się ugasić – poinformował meksykański koncern naftowy Pemex. -Nikt nie został ranny.
Tymczasem w sieci krążą filmy i zdjęcia z pożaru, który internauci ochrzcili okiem ognia oceanu.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone