Brama w Gorce rośnie … droga do niej iście góralska

Brama w Gorce .Pawilon edukacyjny fot. Facebook / bramawgorce

Jedna z największych atrakcji Gorców wchodzi w fazę końcową . Na finiszu okazuje się, że Miasto Nowy Targ nie jest gotowe na nalot turystów , ani pod względem komunikacyjnym ani pod względem parkingowym .

Brak współpracy pomiędzy spółką Brama w Gorce sp. z.o.o a miastem Nowy Targ i Gminą Nowy Targ oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym i Starostwem Nowy Targ właśnie daje o sobie znać . Radny Miasta Nowy Targ Artur Kret zwraca uwagę na fakt, że w dobie otwarcia wieży widokowej i ścieżki edukacyjnej w koronach drzew tj, Bramy w Gorce mieszkańców Nowego Targu czekają uciążliwe korki.

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp, zoo

Turystów zaś , którzy szczęśliwie dojadą na Długą Polanę może spotkać niemiła niespodzianka w postaci braku miejsc parkingowych . Wszystko z powodu braku współpracy między samorządami, administracją rządową i Parkiem Narodowym .

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp.z.o.o / Marcin Kolasa

Miasto Nowy Targ wprawdzie zapewnia , ze w swoich granicach już rozpoczęło przygotowania do usprawnień komunikacyjnych , ale nie może nic zrobić , kiedy teren do niego nie należy. Może okazać się , że główna atrakcja Gorców utknie w jednym wielkim korku . Czy takie widoki z Bramy w Gorce zrekompensują czas zmarnowany na czekanie na wolne miejsce parkingowe , a seans filmowy z odgłosami natury w tle ukoi zszargane nerwy ? Tego nie wiemy, ale bazując na zdjęciach zamieszczonych przez spółkę realizującą projekt jesteśmy pewni, że jest o co powalczyć .

Brama w Gorce Spółka z o.o.

2 października o 21:43  · Widoki⛰☀️ z wieży🗼 zapierają dech w piersiach🤗, a jeszcze 3 poziomy do góry💪#Chyba zobaczymy szczyty😁
#kaktusrośnie

Brama w Gorce . Ścieżka w koronach drzew fot. Facebook / bramawgorce sp. z,o,o
Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Nowa atrakcja Małopolski nadal czeka na odbiór. Leśne molo na Miejskiej Górze w Nowym Sączu ciągle zamknięte .

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Piękne widoki z panoramą na miasto, niebo i góry to główne atuty Leśnego Mola, które już stoi w Starym Sączu .Ścieżka w koronach Tatr chociaż jest już gotowa to nadal czeka na odbiór, a to oznacza, że wydłuża się poślizg otwarcia obiektu. Według pierwszych zapowiedzi turystyczna atrakcja Starego Sącza miał być gotową pod koniec sierpnia 2021 . Tymczasem mamy już drugą połowę października, a obiekt nadal nie jest oddany do użytku.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

 Leśne Molo to ścieżka w koronach drzew z punktem widokowym, pomostami, hamakami i siatkami. Oryginalnie prezentują się pomosty, które częściowo są przeszklone i umieszczone aż 18 metrów nad ziemią tworząc trakt o długości prawie 300 metrów.  Najdłuższe elementy konstrukcji stalowej mają 18 metrów i ważą 5 ton.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Leśne Molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze to nie tylko obiekt z piękną panoramą miasta , czy miejsce podnoszące ciśnienie tym, którzy cierpią na lęk wysokości , ale i obiekt edukacyjny. To tu historia Starego Sącza staje otworem przed zwiedzającymi , a dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, zainstalowanym w kapsułach – kulach zajrzymy bezinwazyjnie do świata tutejszej fauny i flory.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Mamut w Szczawnicy ? – Czy loty narciarskie będą w Pieninach?!

Skocznia narciarska mamucia w Obersdorfie

Do Mamutów w Planicy, Vikersund, Tauplitz/Bad Mitterndorf i Oberstdorfie dołączył teraz wirtualny projekt K- 200 w Szczawnicy. Dokładna lokalizacja Mamuta w Szczawnicy to wzgórze Jarmuta , z którego roztacza się widok na całe Pieniny. Autorem projektu jest student Politechniki Karkowskiej Dominik Pacholik . Polski Mamut- o ile zostanie zrealizowany – może być piąta na świecie skocznią narciarską o punkcie konstrukcyjnym K – 200 i pierwszym tego typu kompleksem w Polsce.

Skocznia Mamucia w Vikersund

Pomysł utworzenia Centrum Skoków Narciarskich w Szczawnicy zakłada budowę pięciu obiektów: K-40, K-60, K-95, K-120, K-200. Praca magisterska została ukierunkowana na Szczawnicę dlatego, by budowa pierwszej w kraju skoczni mamuciej była również impulsem do rozwoju miasta leżącego w centrum Pienin .

Dawid Kubacki na podium w Seefeld

Dawid Kubacki – mistrz świata z Seefeld twierdzi, że :’

– Projekt robi duże wrażenie z wizualnego punktu widzenia. Takiego kompleksu skoczni nie ma nigdzie na świecie, szczególnie tak połączonego wybiegami.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Podhale :Szus rowerem wśród bobrów.

torfowisko Baligówka

Odrowąż i Czarny Dunajec na Podhalu połączy jesienią 2022 roku malownicza trasa rowerowa przez urokliwe torfowisko na Baligówce . Będzie to pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa biegnąca przez bobrowisko.

Bóbr fot, Pinterest

Nową trasę rowerową wytyczono w dziewiczym terenie : po bagnach i torfowiskach. Z uwagi na uwarunkowania wykorzystana zostanie tutaj austriacka , dawna metoda budowy zwana ” dylówką”, a to oznacza, że w bagnach zostaną zatopione zostaną połówki drzew modrzewiowych .

Ścieżka będzie dostępna jedynie dla rowerzystów . Przed ruchem samochodowym chronić ja mają specjalne zapory.

Ścieżka rowerowa prowadzić będzie kładką rowerowa na Potoku Piekielnickim. Atrakcją dla jadących tą trasą będą… bobry. Ścieżkę bowiem poprowadzono przez bobrowisko tak, by można było popatrzeć na życie europejskich gryzoni.

Symboliczną łopatę pod budowę nowej ścieżki rowerowej Czarny Dunajec – Baligówka – Odrowąż w lipcu 2021 roku. Planuje się, że inwestycja zakończy się jesienią 2022 roku.

Torfowisko . Zagroda Baligówka fot. bolgspot.com

Ważne jest i to, że w dotychczasowej jedynej atrakcji tego zakątka gminy , w Zagrodzie Edukacyjnej Baligówka( tuż przy przystanku autobusowym) zawsze możemy chwilę odpocząć po lub przed trasą . Zjeść dobrego oscypka, napić się żętycy , posłuchać o historii pasterstwa i zobaczyć jak wytwarza się sery regionalne , a wędrując 3 km odcinkiem bagien zwanych ścieżką edukacyjną na 13 tablicach poczytać o wyjątkowych okazach fauny i flory torfowiska , którego historia zaczęła się przed 11 tys. lat i które pamięta cofanie się lodowca z kotliny Nowotarsko- Orawskiej.

mapa Baligówki

Istotne dla nowej, ciągle jeszcze budowanej ścieżki rowerowej z szusem przez bobrowisko jest to, że zostanie włączona w system tras rowerowych Podhala i będzie łączyć się ze Szlakiem wokół Tatr i międzynarodową rowerostradą Vello Dunajec . To daje jej dodatkową szansę na włączenie się w turystyczne atrakcje Podhala odwiedzane przez turystów z całego świata.

Baligówka fot. tumałopolska.pl

Trochę wiedzy

Baligówka :pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika i na lewym brzegu potoku Piekielnik, na średniej wysokości 660 m n.p.m. Hydrologiczną atrakcją Baligówki jest to, że przez płaskie tereny torfowiska biegnie dział wód między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku

Powstawanie torfowisk na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej zaczęło się około 10-11 tysięcy lat temu. Po ustąpieniu lodowca kotlina pokryta była rozlewiskami i młakami, które stopniowo zamulane było niesionymi przez wodę osadami tworzącymi stożki napływowe, równocześnie też podlegały zarastaniu, w którym wielki udział miał mech torfowiec. Z jego obumarłych szczątków tworzył się torf. Rocznie przybywa około 1 mm torfu.

Unikatowa flora bagien na Baligówce :bagnica torfowa, bagno zwyczajne, czermień błotna, przygiełka biała, rosiczka długolistna, siedmiopalecznik błotny, turzyca bagienna, turzyca skąpokwiatowa, żurawina drobnoowocowa.

Z rzadkich gatunków zwierząt występują motyle czerwończyk nieparek i modraszek nausitous, ptaki błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, cietrzew zwyczajny, derkacz zwyczajny, włochatka zwyczajna

żródło; gmina Czarny Dunajec, wikipedia, Tu Małopolska

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Turbacz Downhill

materiały prasowe organizatora

18 września 2021r. o godzinie 12.00 wystartują z Turbacza uczestnicy II Mistrzostw Polski w zbieganiu górskim -Turbacz Downhill.

Start przy schronisku PTTK , meta na Długiej Polanie w Nowym Targu. Atrakcją imprezy jest bieg trasą nowotarskiego biegacza Piotra Biernawskiego. Poniżej wywiad z Piotrem Biernawskim z Nowego Targu.

Zapisy do biegu pod adresem https://b4sportonline.pl/turbacz_trail/zapisy_na_ii_mistrzostwa_polski_w_z_bieganiu_gorskim_turbacz_dh?fbclid=IwAR1X_Q391_je1EsWNeWx6zojvPnTT7I6VoGf48_iYBo-GNeSskoWcoIMdSI

Szczegółowe informacje na profilu FB wydarzenia https://www.facebook.com/events/280201330051535/?active_tab=discussion

A teraz wiadomość z ostatniej chwili tj. 18.09.2021

WYNIKI TURBACZ DOWNHILL ad. 2021

fot. TurbaczTriall

Kobiety:

Katarzyna Biernacka (00:19:27.35)

Alicja Białobłocka (00:20:03.75)

Ewa Sobiło (00:21:09.25)

fot. Turbacz Triall


Mężczyźni:

1.Konrad Wejchenig (00:15:33.95)

2.Michał Dudczak (00:15:34.70)

3.Mateusz Semper (00:15:51.00)

Najbliższe planowane wydarzenie z serii Turbacz Trail
12-13 lutego Turbacz Winter Trail – 2 dni zimowych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla
siebie, dystanse od 10 do prawie 50 kilometrów:

  • Nocna Dycha 10km
  • Zimna połówka 21km
  • AK-47 km
  • Turbaczowe Love – czyli niedzielny bieg dla par na dystansie ok. 5km
    Planujemy wiele dodatkowych atrakcji: bieg dla dzieci, ognisko, koncerty, losowanie nagród, after
    party w Gorącym Potoku i wiele innych.
Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Regaty na malowniczym Jeziorze Czorsztyńskim.

Żaglówki na Jeziorze Czorsztyńskim fot. Jacht Klub

Dziś na Jeziorze Czorsztyńskim powalczą żeglarze. Nowotarski Yacht Club zaprasza o godz. 12.00 na regaty o puchar burmistrza miasta Nowy Targ. Zawodnicy wystartują z przystani Maniowy . Do godz 10.00 w sobotę prowadzone będą zapisy na listę startową.

Piłka Nożna : Cezary Kulesza zastąpi legendarnego Zbigniewa Bońka na miejscu prezesa PZPN

Cezary Kulesza fot PZPN

Zbigniew Boniek właśnie zakończył wszystkie możliwe kadencje na fotelu PZPN . W tych wyborach już nie mógł startować . Jego miejsce zajmie związany z Jagiellonią Białystok , a ostatnie wiceprezes PZPN d/s piłki zawodowej : Cezary Kulesza. W wyborach na szefa PZPN został wybrany stosunkiem głosów 92: 23 : 1 ( wstrzymujący się ) pokonując drugiego wiceprezesa PZPN , Marka Koźmińskiego

Cezary Kulesza to współwłaściciel Jagiellonii Białystok. W ” Jagę ” zainwestował w 2008 roku. Był też dyrektorem sportowym (2008-10) i prezesem tego klubu (2010-21). Za jego kadencji Jaga odniosła największe sukcesy w historii: sięgnęła po dwa srebrne (2017, 2018) i jeden brązowy (2015) medal mistrzostw Polski oraz przede wszystkim po Puchar i Superpuchar Polski (2010).

Kulesza przez cztery ostatnie lata był wiceprezesem PZPN d/s piłki zawodowej. Piłka nożna to nie jedyne pole działania nowego prezesa PZPN . Kulesza majątku dorobił się na wytwórni „Greenstar”. To właśnie ta wytwórnia stoi za sukcesami najbardziej znanych zespołów gatunku disco polo. W jej stajni były m.in. Akcent i Zenek Martyniuk, Boys, Milano czy Toples. Mówi się nawet o osobistym zaangażowaniu Kuleszy w sukces muzyków . Prezes PZPN jest też właścicielem dwóch hoteli – w Białymstoku i Jeżewie.

żródło PZPN

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Tour de Pologne na Podhalu

Rodzinny Rajd Rowerowy fot. Ula Starzyk

Wyścig kolarski Tour de Pologne 12 sierpnia b.r dotrze na Podhale . IV i V etap słynnych zmagań kolarzy dotrze z Tarnowa do Bukowiny Tatrzańskiej .

W specjalnym komunikacie zakopiańska policja poinformowała ,że

we czwartek 12 sierpnia i z tego powodu zamknięte będą niektóre drogi i ulice w gminie Bukowina Tatrzańska, tj:- w Bukowinie Tatrzańskiej, od godz. 6 do 11 pojawią się utrudnienia z przejazdem przez rondo im Władysława Hrabiego Zamoyskiego („Na Klinie”), szczególnie z dojazdem od ul. Kościuszki. Natomiast od godziny 11 do 22 nastąpi całkowite zamknięcie Ronda.- w Bukowinie Tatrzańskiej od godziny 6 do 16 pojawią się utrudnienia z przejazdem przez ul. Długą i ul. Kościuszki, a od godziny 16 do 20 nastąpi całkowite zamknięcie tych ulic (Długa i Kościuszki) oraz ul. Sportowej. – w Czarnej Górze od godziny ok. 17.30 do ok. 18.30 na ul. Tatrzańskiej nastąpią przerwy w ruchu na czas przejazdu peletonu.- w Jurgowie od godziny ok. 17.30 do ok. 18.30 na drodze krajowej nr 49 (od Czarnej Góry do skrzyżowania z drogą powiatową do Rzepisk) nastąpią przerwy w ruchu na czas przejazdu peletonu – w Rzepiskach od godz. 16.30 do 18.30 nastąpi całkowite zamknięcie ul. Potok Grocholów i ul. Potok Wojtyczków.
Ruch drogowy będzie regulowany przez służby zabezpieczające. Godziny zamknięcia ulic mogą ulec zmianie. Dokładne rozpiski godzinowe startu wyścigu znajdziecie na stronie https://www.tourdepologne.pl/

fot.78.Tour de Pologne

łącznie podczas IV etapu 78 Tour de Pologne kolarze pokonają 160 km . W kolejnym V etapie peleton kolarski pojawi się w Chochołowie , Czarnym Dunajcu i Bielsku- Białej . W ten sposób zakończy się przygoda kolarzy z trudnym terenem górskim.

Balon na drzewie . Jedna osoba wypadła z gondoli.

Pieniny wypadek balonu fot. OSP Szczawnica

Balon, który w sobotni ranek wystartował z Nowego Targu odnaleziono we wsi Szlachtowa( pow nowotarski , woj małopolskie) .Aerostat zawisł na drzewie. Jeden z pasażerów wypadł z gondoli.

Do wypadku doszło po godz. 9:00. Balon na ogrzane powietrze przy fatalnej pogodzie utracił sterowność. Czasza ogrzewanego gorącym powietrzem areostatu zahaczyła o koronę drzewa . Wtedy jeden z pasażerów wypadł z gondoli. Rannego w głowę baloniarza opatrzyli wezwani medycy. Inni pasażerowie balonu wyszli z całej opresji bez szwanku. Strażacy pomogli zdjąć konstrukcję z drzewa .

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone