Pogoda na weekend :

jesień fot. Ludvig Hedenborg

Ten weekend temperaturami nas nie rozpieści. W Tatrach 5-6 stopni Celsjusza, w okolicach Babiej Góry 8 stopni Celsjusza ( w sobotę trochę popada) , W Pieninach 7-9 stopni Celsjusza , a w Gorcach 6-8 kresek powyżej zera. Szału temperaturowego więc nie będzie , ale słońce już tak i powody do ruchu coraz większe. Do 5 listopada nie będzie kursować kolej linowa na Kasprowy Wierch- trwa przegląd techniczny przed kolejnym sezonem turystycznym. Wybierając się w góry uważajcie . Na szlakach jest dość ślisko. Pamiętajcie o rakach i czekanach , a przede wszystkim o bezpiecznych odległościach i Trzymajcie się zdrowo.

Kolej na Kasprowy Wierch fot. PKL

TATRY:Warunki na szlakach( TPN)

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega cienka warstwa śniegu oraz występują liczne oblodzenia, zwłaszcza po stronie północnej. Jest bardzo ślisko. Poruszanie się w tej części Tatr wymaga dużego doświadczenia górskiego, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, raczki, czekan, kask) jak również umiejętności posługiwania się nim. Odradzamy wycieczki w te partie Tatr. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się silny wiatr, który może uniemożliwić, bądź utrudnić poruszanie się.

Na leśnych odcinkach szlaków jest mokro, ślisko oraz błotniście, miejscami również występują oblodzenia, szczególnie w miejscach zacienionych jak: Ścieżka nad Reglami czy Droga pod Reglami.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Przełączka nad Dolinką Buczynową jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Czarno znakowany szlak turystyczny na odcinku: Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego – Przełączka nad Dolinką Buczynową jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Żółto znakowany szlak turystyczny na odcinku: Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz jest zamknięty (w obu kierunkach) od 2 października 2021r. do odwołania z powodu remontu.
 • Fragment Ścieżki nad Reglami na odcinku: Polana Kalatówki – do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Doliny Białego jest zamknięty od 4 października 2021 r. do odwołania (w obu kierunkach).
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Psia Trawka – Rówień Waksmundzka jest zamknięty z powodu remontu od 29 września 2021r. do odwołania (w obu kierunkach).
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) jest zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
   
Pieniny fot. Facebook PPN I love Pieniny/ Marek Pieczonka

PIENINY: Warunki na szlakach( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.


Od 20 października
Utrudnienia na Drodze Pienińskiej (szlak czerwony) na odcinku od pawilonu edukacyjnego PPN do granicy państwa. Ze względu na przegląd zbocza i usuwanie luźnych kamieni ruch będzie chwilowo wstrzymywany. Dojście do przewozu międzybrzegowego od strony Szczawnicy możliwe od godziny 9:00.


Uwaga! Szlak żółty od Krościenka do przełęczy Szopka jest zamknięty w dni robocze od 5.10.2021 do odwołania.

fot. facebook/BgPN

BESKIDY :Warunki na szlakach( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre. W Babiogórskim Parku Narodowym rozpoczął się sezon na sadzenie jodły. W szkółkach pojawiły się nowe nasiona i nowe rośliny, które już niebawem szumieć będą nad naszymi głowami.

Gorczański Park Narodowy fot. GPN

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend: Jesień już dziś idzie.

Beskidy . Babia Góra . Babie lato fot. BgPN

W Tatrach weekend zapowiada się pogodnie . Synoptycy na sobotę i niedzielę przewidują odpowiednio od 19 do 22 stopni Celsjusza. Złota polska Jesień , która dziś właśnie zaczyna królować w kalendarzu będzie więc w górach pysznić się całą swoją krasą . Im niżej tym więcej chmur. Na całym Podhalu pojawią się przejściowe zachmurzenia, ale za to temperatury oscylować będą wokół 19 i 22 stopni Celsjusza. Dużo cieplej będzie w Gorcach i Pieninach. Tu synoptycy wieszczą temperaturę 22 – 24 kresek powyżej zera. Pierwsze dni kalendarzowej jesieni zapowiadają się w górach pogodnie i pięknie, ale też i głośno. Trwa rykowisko . Uważajcie na jelenie. Byki są teraz mocno rozdrażnione. Do zobaczenia na szlaku i Trzymajcie się zdrowo.

Dolina Konratowa Tatry fot. Ula Starzyk

TATRY : Warunki na szlakach( TPN)

Warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. W niższych partiach Tatr pada deszcz, natomiast w wyższych śnieg. Cienka warstwa śniegu utrzymuje się już od wysokości około 1450 m n.p.m. Szlaki są w wielu miejscach oblodzone i jest bardzo ślisko. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur utrudniający widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń.

Na leśnych odcinkach szlaków jest mokro, w wielu miejscach zalega błoto oraz występują kałuże.

Na szlakach w Dolinie Tomanowej, w Staników Żlebie oraz na odcinku: Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką, występują utrudnienia związane z remontem. Należy zachować ostrożność. Utrudnienia napotkamy również na szlaku prowadzącym nad Smreczyński Staw – ma tam miejsce usuwanie zagrażających bezpieczeństwu drzew.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 1 września 2021r. do odwołania z wyłączeniem sobót i niedziel. W przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący górą Polany Kalatówki na odcinku od schroniska na Polanie Kalatówki  – do końca Polany Kalatówki  (do odejścia na Halę Kondratową) zostaje zamknięty w obu kierunkach od 20 września 2021 r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
  Dojście na Halę Kondratową możliwe tzw. dolnym szlakiem prowadzącym przez Dolne Kalatówki .
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).

Pieniny fot. flisacy.pl

PIENINY : Warunki na szlakach ( PPN)

Szlaki zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki utrudnione.

Na trasie Sromowce Niżne – Kosarzyska (szlak zielony) trwa remont. Prosimy o ostrożność. Do 31 października trwa sezon flisacki. Przy dobrej pogodzie przełom Dunajca o tej porze roku wabi kolorami czerwonych liści drzew, które porastają stoki Pienin.

Jeleń, Rykowisko fot. BgPN/ T. Klimczok

BESKIDY : Warunki na szlakach ( BGPN)

Szlaki są śliskie i zabłocone. Na dodatek panują stosunkowo niskie temperatury. uprawianie turystyki jest teraz dość trudne. Pamiętaj by nie wybierać się w góry samotnie i by do plecaka włożyć też ciepłą i przeciwdeszczową odzież.

Gorce, Salamandra fot. GPN/ JL

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Warunki do uprawiania turystyki dość trudne. Szlaki są mocno mokre i śliskie . W Gorcach rozpoczęło się rykowisko. Uważajcie na jelenie , bo są teraz mocno pobudzone. Zapach miesiączki u kobiet może być przyczyną ich ataku.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Śnieg w Tatrach

Kasprowy Wierch fot. facebook,/ PLK/ Paweł Dutka

Nocne ochłodzenie podczas weekendu zaowocowało opadami śniegu wysoko w Tatrach. Dziś na Kasprowym Wierchu zamiast pięknej złotej jesieni lekka zima. Szlaki stały się oblodzone i śliskie , a kilku centymetrowa warstwa śniegu przypomniała już nam kolejny raz o Zimie.

Zimowe były też temperatury. Teraz w Tatry idziemy nie tylko z zapasem na ewentualny deszcz, ale i na śnieg.

Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych miejscami może zalegać błoto. W wyższych partiach Tatr mogą występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Awaryjne lądowanie polskich turystów wracających z Kenii i wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich .

Wakacje fot. pexels

Samolot linii Enter Air z polskimi turystami na pokładzie zmuszony był wylądować awaryjnie w Etiopii. Pasażerami wracającymi z Kenii , na miejscu zaopiekował się Ambasador i Konsul RP. Awarię w końcu usunięto i polscy turyści wrócili do kraju . Niestety część walizek została w Afryce.

Mapa La Palma

W niedzielę ( 19,09,2021 ) na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wybuch wulkanu poprzedziły tygodniowe silne wstrząsy sejsmicznie . Lawa zniszczyła 166 domów , zablokowane są dwie główne ulice . Ewakuowano ponad 6 tysięcy osób z wyspy , którą zamieszkuje 8o tys. osób. Nie wiadomo kiedy ziejący lawą wulkan się uspokoi.

Wulkan Cumbre Vieja fot. blogspot.com

Wulkan Cumbre Vieja był nieaktywny przez 50 lat. Naukowcy są zdania, że jeśli spadnie się stożek wulkanu lub zapadnie się ściana Hiszpanii , a nawet Portugalii, Francji, Irlandii , Brazylii Kanadzie oraz wschodnim wybrzeżom USA grozi wielkie niebezpieczeństwo.

Erupcja wulkanu może wywołać gigantyczne tsunami. Ustalono bowiem, że wybuch wulkanu przed pół wiekiem wywołał potężną falę sięgającą od 200 do 600 metrów, a lokalnie nawet 900 m . Wówczas skutki erupcji wulkanu Cumbre Vieja były katastrofalne i odczuwalne w różnych częściach świata.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Moda na loty kosmiczne . Inspiration 4 bije na głowę prekursorów kosmicznych lotów pasażerskich.

Inspiration4 fot. AP

Inspiration 4 pobiła na głowę wszystkie dotychczasowe rewelacje na temat turystyki kosmicznej. Czworo amatorów- astronautów: podkreślamy amatorów, którzy przeszli tylko półroczne podstawowe szkolenie kosmiczne w nocy z środy9 15,09,2021 ) na czwartek( 16,09.2021) dotarło na orbitę Ziemi tj. na wysokość 585 km. Członkowie misji Inspiration4 dotarli tym samym dalej niż ktokolwiek wcześniej. Amatorzy kosmicznych lotów spędzą na orbicie trzy dni.

inspiration4 /AP

Prekursorzy turystycznych lotów orbitalnych :

Richard Branson wysokość ok. 85 km.

Jeff Bezos wysokość ok. 105 km

Na czele misji Inspiration 4 stoi fundator – przedsiębiorca z branży e-commerce, oferującej usługi finansowe Shift4 Payments, Jared Isaacman. Miliarder wykupił miejsca dla pozostałych osób – geolożki Sian Proctor, lekarki Hayley Arceneaux i informatyka Chrisa Sembroskiego.

Celem misji jest zebranie 200 milionów dolarów dla szpitala świętej Judyty, gdzie pracuje trójka z czwórki uczestników lotu. Eksperci, w tym temacie – mimo charytatywnych intencji lotu – są zgodni – to początek turystyki kosmicznej. To jest pierwsza w historii lotów kosmicznych misja na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA lub innych agencji kosmicznych. Astronauci-amatorzy wystartowali z portu kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie. Na orbitę dotarli po około 12 minutach lotu. Kapsuła załogowa trafiła na wysokość około 575 kilometrów ponad Ziemią. Powrotne wodowanie zaplanowano na Atlantyku.

Redakcja2019
Jasiek Hajno
Konto zielone
konto zielone

W Tatrach spadł śnieg . TOPR apeluje o rozwagę

Sierpniowy atak zimy w Tatrach dotyczy przede wszystkim szczytów wznoszących się ponad 2000 m.n.p.m . Jest niebezpieczny, bo niesie ze sobą pierwsze oblodzenia, a na to o tej porze roku jeszcze nikt nie jest gotowy . Przypomnijmy mamy sierpień i prawie miesiąc do kalendarzowej jesieni.

TOPR w tej sytuacji zwrócił się do turystów z apelem o wyrzucenie ze swoich planów ataków na wyższe szczyty Tatr. Oblodzone szlaki to niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia, szczególnie rankiem i próżnym popołudniem. Ratownicy przyznają, że śniegu w Tatrach spadło niewiele, ale i tak jest bardzo niebezpiecznie.

Przypomnijmy, że opady śniegu w Tatrach poprzedziło widmo Brockenu. Na forach zaroiło się od zdjęć swojego odbicia w chmurach. Legenda mówi, że kto zobaczy swój cień w chmurach otoczony glorią doświadczy klątwy i umrze w górach. Zjawisko widoczne jest tylko dla osoby, który rzuca cień. Klątwę może odwołać tylko trzykrotne zobaczenie własnego cienia na chmurze. Ta sama legenda mówi , że po trzykrotnym spotkaniu ze swoim cieniem taka osoba w górach będzie zawsze bezpieczna.

widmo Brockenu fot. wikipedia .org

Widmo Brockenu to nic innego jak zjawisko optyczne. Obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza i odgrywa rolę ekranu. Zjawisko obserwowane w górach daje ponadto efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora – projekcja naturalnej wielkości cienia obserwatora na tle oddalonych gór sprawia, iż wydaje się on powiększony. Zjawisko nazywane „widmem Brockenu” po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780

Zbliża się noc spadających gwiazd.

fot. pexels

Zbliża się noc spadających gwiazd. Spektakularne widowisko będzie widoczne najlepiej w miejscach, gdzie nie ma elektrycznych świateł

„Deszcz meteorytów” pojawia się na niebie w ciepłe letnie noce, od 17 lipca do 24 sierpnia. Maksimum roju Perseidów w tym roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na bezchmurnym niebie w ciągu godziny z reguły pojawia się 100 spadających Perseidów .

Tak naprawdę to widzimy na niebie kosmiczny pył, który powstał w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Cząsteczki gwiezdnego pyłu z komety pędzą w stronę ziemi nawet 60 kilometrów na sekundę i ulegają spaleniu w momencie zetknięcia się z atmosferą. Efekt tego rozbłysku pozostawia na niebie ślad nawet na długości kilkudziesięciu kilometrów.

Ludzie mówią, ze kiedy widzisz spadającą gwiazdę pomyśl sobie życzenie , a ono się spełni .

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Meteor rozbił się w Norwegii ?

Po raz pierwszy o przelatującym meteorze usłyszano gdzieś w okolicach 1 w nocy w niedzielę . Świadkowie mówili o wielkim rozbłysku na niebie i charakterystycznym dudnieniu.

Agencja Reuters podała, ze fragment meteoru mógł uderzyć w duży zalesiony teren, jakieś 60 km od stolicy Norwegii , Oslo. Do tej pory jednak nie natrafiono na jego ślad . Z tych informacji wynika, ze poszukiwania go mogą zająć kilka lat.

Naoczni świadkowie twierdzą, że poczuli mocny powiew wiatru. Meteor leciał z prędkością 15/20 km/h.

W rozmowie z agencją Reuters , jeden ze świadków zdarzenia Morten Bilet. powiedział , że :

To, z czym mieliśmy do czynienia zeszłej nocy, to duża skała podróżująca prawdopodobnie z obszaru między Marsem a Jowiszem, czyli naszego pasa asteroid –

Na swoim facebookowym profilu ,mieszkający w AS Morten Bilet napisał tak :

Akkurat nå kl ca 01.10 kraftig meteor over østlandet. Sitter ute og ser to veldig kraftige lysglimt og voldsom buldring i flere sekunder!!Meteoritt har landet et sted i nærheten!!

Obecnie około godz ( przyp, red) 01.10- oglądam eksplozję ciężkich meteorów w kraju wschodnim. Siedzę na zewnątrz i oglądam dwa bardzo potężne błyski światła i słyszę gwałtowne uderzenia przez kilka sekund!!Meteoryt wylądował gdzieś w pobliżu!!

<Meteor , zdanie Mortena Bileta mógł się rozpaść na kawałki . Znaleziony czarny, okrągły kamień, prawdopodobnie może okazać się okruchem meteorytu.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Kosmos :Richard Branson wyprzedził Jeffa Barosa. To był pierwszy lot na krawędzi kosmosu z udziałem pasażerów

Załoga niedzielnego lotu Virgin Galactic. Od lewej: Dave Mackay, Colin Bennett, Beth Moses, Richard Branson, Sirisha Bandla, Michael Masucci.

SpaceShipTwo noszący nazwę VSS Unity, po raz pierwszy w historii firmy Virgin Galactic wyniósł pełną, czteroosobową załogę na wysokość ponad 80 km nad Ziemię. Na pokładzie kosmicznego statku był Richard Branson, założyciel firmy Virgin Galactic, która przygotowała lot

Na krawędzi kosmosu uczestnicy wyprawy mieli okazję poczuć kilkuminutowy stan nieważkości, zobaczyć z perspektywy 17 okien statku komicznego nieziemskie widoki i w końcu doświadczyć mocy grawitacji, która zaczęła przyciągać VSS Unity z powrotem na Ziemię.

Realizacja marzenia zbudowania statku kosmicznego, który mógłby zapoczątkować turystykę kosmiczną runęła po raz pierwszy w 2014 roku. Wówczas, w październiku 2014 r. pierwsza odsłona samolotu kosmicznego, nazywana VSS Enterprise, rozpadła się w połowie lotu nad pustynią Mojave. W wyniku katastrofy zginął jeden z pilotów, a drugi został ranny. Od 2016 roku wszystkie loty organizowane przez firmę brytyjskiego miliardera zakończyły się pomyślnie.

„Today” podało, że w przyszłym roku Virgin Galactic planuje zorganizować pierwsze loty kosmiczne z turystami na pokładzie. Na liście chętnych już teraz znajduje się 700 osób, takich jak Tom Hanks, Justin Bieber czy Lady Gaga,

Start kosmicznego samolotu Virgin Galactic odbył się zaledwie kilka dni przed lotem w kosmos z udziałem Jeffa Bezosa( amerykańskiego przedsiębiorcy, prezesa, dyrektora generalnego i przewodniczącego zarządu Amazon.com, od 2018 roku najbogatszy człowiek świata według rankingu agencji Bloomberg)

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

NASA poszukuje śladów życia na Marsie

Mars należy do najczęściej badanych planet. Tym razem NASA wysłało na czwartą planetę Układu od Słonecznego wysłano zaopatrzony w 23 kamery łazik Perseverance. Zdjęcia robione przez system tele obiegają świat.

Dotąd jednak nie znaleziono śladów życia. Chociaż postawiono tezę, że na Marsie może być woda. Jedna z najmniejszych planet zdaniem naukowców posiada ślady świadczące o obecności wód solankowych, ale biorąc pod uwagę, że temperatura na Marsie sięga -63 stopni, aż trudno uwierzyć , że taka woda mogłaby by być źródłem życia na tej pozornie suchej planecie.

W dobie planowania pierwszych turystycznych lotów w kosmos ,badania na Marsie mogą być pierwszym krokiem , który pozwoli na rozwój tego rodzaju formy wypoczynku.

Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone