Cypr zmienił zasady wjazdu dla Polaków

Cypr .Skała Afrodyty fot. Facebook/ Aldona Czerny

Zmieniły się zasady wjazdu na Cypr. Obywatele Polski, którzy teraz wjeżdżali na Cypr dość swobodnie teraz będą musieli okazać na granicy ważny Unijny Certyfikat Szczepień Covid 19( osoby zaszczepione, ozdrowieńcy ) lub ujemny wynik testu PCR zrobiony maximum 72 godziny przed przyjazdem .

Cypr. Kyrenia fot. Pinterest/ Max Wojtas

Polska od 18 października znalazła się w strefie pomarańczowej według cypryjskiego MSZ , a to oznacza koniec z ulgowym traktowaniem osób niezaszczepionych. Nowe zasady wjazdu obowiązują od 21 października br.

Nadal granicę morską czy powietrzną oraz lądową Cypru możesz przekraczać na mocy traktatu Unijnego z Schoengen na podstawie dowodu osobistego czy ważnego paszportu.

Ron Lach
Konto zielone
konto zielone

Brama w Gorce rośnie … droga do niej iście góralska

Brama w Gorce .Pawilon edukacyjny fot. Facebook / bramawgorce

Jedna z największych atrakcji Gorców wchodzi w fazę końcową . Na finiszu okazuje się, że Miasto Nowy Targ nie jest gotowe na nalot turystów , ani pod względem komunikacyjnym ani pod względem parkingowym .

Brak współpracy pomiędzy spółką Brama w Gorce sp. z.o.o a miastem Nowy Targ i Gminą Nowy Targ oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym i Starostwem Nowy Targ właśnie daje o sobie znać . Radny Miasta Nowy Targ Artur Kret zwraca uwagę na fakt, że w dobie otwarcia wieży widokowej i ścieżki edukacyjnej w koronach drzew tj, Bramy w Gorce mieszkańców Nowego Targu czekają uciążliwe korki.

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp, zoo

Turystów zaś , którzy szczęśliwie dojadą na Długą Polanę może spotkać niemiła niespodzianka w postaci braku miejsc parkingowych . Wszystko z powodu braku współpracy między samorządami, administracją rządową i Parkiem Narodowym .

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp.z.o.o / Marcin Kolasa

Miasto Nowy Targ wprawdzie zapewnia , ze w swoich granicach już rozpoczęło przygotowania do usprawnień komunikacyjnych , ale nie może nic zrobić , kiedy teren do niego nie należy. Może okazać się , że główna atrakcja Gorców utknie w jednym wielkim korku . Czy takie widoki z Bramy w Gorce zrekompensują czas zmarnowany na czekanie na wolne miejsce parkingowe , a seans filmowy z odgłosami natury w tle ukoi zszargane nerwy ? Tego nie wiemy, ale bazując na zdjęciach zamieszczonych przez spółkę realizującą projekt jesteśmy pewni, że jest o co powalczyć .

Brama w Gorce Spółka z o.o.

2 października o 21:43  · Widoki⛰☀️ z wieży🗼 zapierają dech w piersiach🤗, a jeszcze 3 poziomy do góry💪#Chyba zobaczymy szczyty😁
#kaktusrośnie

Brama w Gorce . Ścieżka w koronach drzew fot. Facebook / bramawgorce sp. z,o,o
Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Nowa atrakcja Małopolski nadal czeka na odbiór. Leśne molo na Miejskiej Górze w Nowym Sączu ciągle zamknięte .

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Piękne widoki z panoramą na miasto, niebo i góry to główne atuty Leśnego Mola, które już stoi w Starym Sączu .Ścieżka w koronach Tatr chociaż jest już gotowa to nadal czeka na odbiór, a to oznacza, że wydłuża się poślizg otwarcia obiektu. Według pierwszych zapowiedzi turystyczna atrakcja Starego Sącza miał być gotową pod koniec sierpnia 2021 . Tymczasem mamy już drugą połowę października, a obiekt nadal nie jest oddany do użytku.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

 Leśne Molo to ścieżka w koronach drzew z punktem widokowym, pomostami, hamakami i siatkami. Oryginalnie prezentują się pomosty, które częściowo są przeszklone i umieszczone aż 18 metrów nad ziemią tworząc trakt o długości prawie 300 metrów.  Najdłuższe elementy konstrukcji stalowej mają 18 metrów i ważą 5 ton.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Leśne Molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze to nie tylko obiekt z piękną panoramą miasta , czy miejsce podnoszące ciśnienie tym, którzy cierpią na lęk wysokości , ale i obiekt edukacyjny. To tu historia Starego Sącza staje otworem przed zwiedzającymi , a dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, zainstalowanym w kapsułach – kulach zajrzymy bezinwazyjnie do świata tutejszej fauny i flory.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Indie gotowe na turystów

Indie fot, pexels/ Richard Mcalister

Malownicze Indie 15 października 2021 otwierają się po pandemicznej przerwie wywołanej epidemią wirusa Covid 19. Rząd w Dahli zdecydował, że po rocznym zamknięciu znów do Indi będa mogli wjechać turyści zagraniczni.

Indie fot /pexels/ Arti Agarwat

Decyzję o otwarciu granic podjęto po spotkaniu z sektorem turystyki.Na stronie ambasady polskiej w Indiach umieszczono następujący komunikat :

Władze indyjskie poinformowały o możliwości wjazdu do Indii cudzoziemców posiadających dowolny rodzaj wizy. Od 15 października ma być możliwy przyjazd turystyczny grup zorganizowanych (przy użyciu lotów czarterowych). Od 15 listopada mają być dozwolone przyjazdy turystów indywidualnych.

Podróżni przed rozpoczęciem podróży obowiązani są posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Test należy dołączyć do deklaracji o stanie zdrowia wypełnianej online. Wyjątek stanowi wyłącznie przyjazd w związku ze śmiercią w rodzinie.

Pasażerowie z Wielkiej Brytanii, Europy i Bliskiego Wschodu poddawani są dodatkowo testowi PCR po wylądowaniu. W przypadku negatywnego testu pasażer powinien samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia (brak kwarantanny w tym przypadku). Pasażerowie przylatujący z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii pomimo otrzymania negatywnego wyniku testu zobowiązani są do odbycia 7-dniowej kwarantanny domowej zakończonej kolejnym testem. W przypadku pasażerów z Wielkiej Brytanii kwarantanna ma trwać 10 dni.

Pasażerowie z innych kierunków nie są poddawani testom po przylocie.

Algorytm postępowania w przypadku przylotów do Indii oraz dalszego tranzytu wewnątrz kraju dostępny jest poniżej.

Aktualne regulacje znaleźć można również na stronie: https://boi.gov.in/content/advisory-travel-and-visa-restrictions-related-covid-19-1. Podczas pobytu w Indiach należy przestrzegać obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego w miejscach publicznych.

Indie fot . Nishant Aneja

Polski MSZ przypomina, by w Indiach uważąć na ataki terrorystyczne i zamieszki na tle religijnym oraz stronić od miejsc, gdzie grasują kieszoknkowcy i oszuści. Prosi się też , by kobiety nie wybierały się w podróż samotnie, bo ataki na tle seksualnym są tutaj powszechne.

Indie fot. Arivind Shakya

Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek (szczególnie na lotniskach zaleca się korzystanie wyłącznie z tzw. pre-paid taxi lub radio-taxi).

W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność i wystrzegać się samotnego podróżowania po Indiach.

Indie leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od kwietnia do czerwca oraz od września do grudnia występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub cyklonu

Indie . Salem fot. Praksam. R

W Indiach w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 250 mln osób, co stanowi około 20 proc. populacji. Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ze środy co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 49 proc. mieszkańców kraju.

Indie fot. Gaagan Kaur

Indie, Republika Indii – państwo położone w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. Jest 7. krajem świata pod względem powierzchni oraz 2. pod względem liczby ludności; jest także najludniejszą demokracją świata.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

Singapur otwiera się na turystów

ot Twitter / Reuters

Agencja Reuters podała dziś, że założony przez Brytyjczyków Singapur znosi obostrzenia pandemiczne dla obywateli większości państw. Władze Singapuru chcą odzyskać status międzynarodowego węzła lotniczego. Teraz w Singapurze nie będzie już obowiązywać kwarantanna . Wszystko to w ramach programu walki o normalność i życia w dobie ataku Covid 19 .

Przed pandemią Singapur należał do największych portów i centrów finansowych świata .W 2018 Singapur odwiedziło 14,47 mln turystów z całego świata – był piątym najczęściej odwiedzanym miastem świata. Turystyka w tym czasie generowała dla Singapuru dochód w wysokości prawie 20 miliardów dolarów.

fot. fototapety Skyline

W Singapurze istnieją liczne zakazy karane wysokimi mandatami pieniężnymi. Obok karania za palenie papierosów w miejscach publicznych czy rozmowę przez telefon komórkowy w czasie jazdy można otrzymać mandat m.in. za plucie,, niespłukanie wody w ubikacji czy spacerowanie po swoim mieszkaniu nago. Od 1992 roku w Singapurze obowiązuje zakaz żucia gum z cukrem . Te bezcukrowe dostaniesz tylko na receptę . Obecnie obowiązuje zakaz nie tylko żucia gumy, ale nawet jej sprzedaży. Złamanie tego zakazu jest dość kosztowne. Żucie gumy bowiem to mandat w wysokości 1000 dolarów.

Zgodnie z singapurskimi przepisami celnymi całkowitym zakazem wwozu objęte są m.in.:

 • guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia w celach leczniczych);
 • tytoń do żucia;
 • e-papierosy
 • zapalniczki w kształcie pistoletów;
 • kontrolowane leki i środki psychotropowe (zasady przywozu leków przepisanych przez lekarza – znajdują się na stronie internetowej singapurskiego urzędu badań medycznych – Health Science Authority);
 • róg nosorożca i produkty z niego wykonane;
 • sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki;
 • określone rodzaje środków telekomunikacyjnych;
 • obsceniczne przedmioty, artykuły, publikacje, w tym również utrwalone na komputerowych nośnikach informacji;
 • materiały o charakterze buntowniczym i wywrotowym.
 • na granicy musisz deklarować wożenie kwoty powyżej 20 tys dolarów.

Prawo jest skrupulatnie przestrzegane i surowo egzekwowane. W Singapurze orzekana jest dodatkowo – również za drobne przestępstwa i wykroczenia, np. wandalizm – kara chłosty.

Za posiadanie narkotyków grozi kara śmierci. Surowe prawo miało z założenia zapobiec problemowi narkomanii przy bliskim położeniu tzw. Złotego Trójkąta oraz przy dużym przeładunku towarów na międzynarodowych lotniskach

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Mamut w Szczawnicy ? – Czy loty narciarskie będą w Pieninach?!

Skocznia narciarska mamucia w Obersdorfie

Do Mamutów w Planicy, Vikersund, Tauplitz/Bad Mitterndorf i Oberstdorfie dołączył teraz wirtualny projekt K- 200 w Szczawnicy. Dokładna lokalizacja Mamuta w Szczawnicy to wzgórze Jarmuta , z którego roztacza się widok na całe Pieniny. Autorem projektu jest student Politechniki Karkowskiej Dominik Pacholik . Polski Mamut- o ile zostanie zrealizowany – może być piąta na świecie skocznią narciarską o punkcie konstrukcyjnym K – 200 i pierwszym tego typu kompleksem w Polsce.

Skocznia Mamucia w Vikersund

Pomysł utworzenia Centrum Skoków Narciarskich w Szczawnicy zakłada budowę pięciu obiektów: K-40, K-60, K-95, K-120, K-200. Praca magisterska została ukierunkowana na Szczawnicę dlatego, by budowa pierwszej w kraju skoczni mamuciej była również impulsem do rozwoju miasta leżącego w centrum Pienin .

Dawid Kubacki na podium w Seefeld

Dawid Kubacki – mistrz świata z Seefeld twierdzi, że :’

– Projekt robi duże wrażenie z wizualnego punktu widzenia. Takiego kompleksu skoczni nie ma nigdzie na świecie, szczególnie tak połączonego wybiegami.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Vulcano budzi się po 130 latach

Fot. Wikipedia.org/ Brisk.G

Na Vulcano- włoskie Wyspy Liparyjskie- , położonej na Morzu Tyrreńskim zaobserwowano większą aktywność sejsmiczną wulkanu. Wulkan budzi się po raz pierwszy od 130 lat.

Według statystyk 21 m kw. wyspy Vulcano zamieszkuje około 700 osób. Rzymianie nazwali wyspę Vulkano wierząc , że to tutaj znajduje się komin kuźni Boga ognia, Vulkanusa, który to wykuwał broń dla boga wojny czyli Marsa.Za czasów Burbonów wydobywano tu ałun i siarkę . W 1860 roku Vulcano kupił  Szkot James Stevenson .Ponownie otworzył kopalnie i założył winnice oraz sady drzew owocowych i fig. Mieszkał na wyspie aż do wielkiej erupcji wulkanicznej w 1888.

Po wielkiej erupcji w latach 1888-1890 życie na Vulkano zamarło. Wyspa opustoszała . Dopiero po II wojnie światowej pojawili się tutaj znów mieszkańcy. Dziś podstawą rozwoju tego zakątka jest turystyka , ale niepokojące wieści znów mogą zniweczyć ludzkie stania .

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Mauritius otwiera się na turystykę

Mauritius zdjęcie ilustracyjne

Mauritius na Oceanie Indyjskim znów otwiera się na turystów. Władze tego kraju ogłosiły, że od 1 października rezygnują z wszelkich restrykcji utrudniających rozwój sektora turystycznego Turystyka przed pierwszą falą pandemii w marcu 2020 roku przynosiła zyski w wsokości 24 proc. PKB Mauritiusa.

Na Mauritiusie życie 100 tys. rodzin zależy od turystyki. Wyspa odkryta przez Portugalczyków, skolonizowana kolejno : przez Holendrów, Francuzów i Brytyjczyków dziś należy do turystycznych potentatów. Tylko w 2019 roku, według statystyk Mautirius odwiedziło 11 tys turystów z Polski .

„Od 1 października 2021 r. osoby w pełni zaszczepione będą mogły poruszać się swobodnie po wyspie. Warunkiem wjazdu będzie negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godzin przed podróżą” – czytamy w komunikacie polskiego MSZ.

Kierunek : Wyspy Oceanu Indyjskiego

W przypadku podróży na Malediwy czy Seszele, inne popularne kierunki turystyczne Oceanu Indyjskiego, należy posiadać negatywny wynik testu PCR, który wykonano w ciągu 72 godzin przed przylotem. Dodatkowo wymagane jest wypełnienie formularza online dostępnego na stronach rządowych państw. Podróżni udający się na Seszele zobowiązani są także do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego ewentualne koszty związane z Covid-19, takie jak koszty kwarantanny, izolacji czy leczenia.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Podhale :Szus rowerem wśród bobrów.

torfowisko Baligówka

Odrowąż i Czarny Dunajec na Podhalu połączy jesienią 2022 roku malownicza trasa rowerowa przez urokliwe torfowisko na Baligówce . Będzie to pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa biegnąca przez bobrowisko.

Bóbr fot, Pinterest

Nową trasę rowerową wytyczono w dziewiczym terenie : po bagnach i torfowiskach. Z uwagi na uwarunkowania wykorzystana zostanie tutaj austriacka , dawna metoda budowy zwana ” dylówką”, a to oznacza, że w bagnach zostaną zatopione zostaną połówki drzew modrzewiowych .

Ścieżka będzie dostępna jedynie dla rowerzystów . Przed ruchem samochodowym chronić ja mają specjalne zapory.

Ścieżka rowerowa prowadzić będzie kładką rowerowa na Potoku Piekielnickim. Atrakcją dla jadących tą trasą będą… bobry. Ścieżkę bowiem poprowadzono przez bobrowisko tak, by można było popatrzeć na życie europejskich gryzoni.

Symboliczną łopatę pod budowę nowej ścieżki rowerowej Czarny Dunajec – Baligówka – Odrowąż w lipcu 2021 roku. Planuje się, że inwestycja zakończy się jesienią 2022 roku.

Torfowisko . Zagroda Baligówka fot. bolgspot.com

Ważne jest i to, że w dotychczasowej jedynej atrakcji tego zakątka gminy , w Zagrodzie Edukacyjnej Baligówka( tuż przy przystanku autobusowym) zawsze możemy chwilę odpocząć po lub przed trasą . Zjeść dobrego oscypka, napić się żętycy , posłuchać o historii pasterstwa i zobaczyć jak wytwarza się sery regionalne , a wędrując 3 km odcinkiem bagien zwanych ścieżką edukacyjną na 13 tablicach poczytać o wyjątkowych okazach fauny i flory torfowiska , którego historia zaczęła się przed 11 tys. lat i które pamięta cofanie się lodowca z kotliny Nowotarsko- Orawskiej.

mapa Baligówki

Istotne dla nowej, ciągle jeszcze budowanej ścieżki rowerowej z szusem przez bobrowisko jest to, że zostanie włączona w system tras rowerowych Podhala i będzie łączyć się ze Szlakiem wokół Tatr i międzynarodową rowerostradą Vello Dunajec . To daje jej dodatkową szansę na włączenie się w turystyczne atrakcje Podhala odwiedzane przez turystów z całego świata.

Baligówka fot. tumałopolska.pl

Trochę wiedzy

Baligówka :pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika i na lewym brzegu potoku Piekielnik, na średniej wysokości 660 m n.p.m. Hydrologiczną atrakcją Baligówki jest to, że przez płaskie tereny torfowiska biegnie dział wód między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku

Powstawanie torfowisk na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej zaczęło się około 10-11 tysięcy lat temu. Po ustąpieniu lodowca kotlina pokryta była rozlewiskami i młakami, które stopniowo zamulane było niesionymi przez wodę osadami tworzącymi stożki napływowe, równocześnie też podlegały zarastaniu, w którym wielki udział miał mech torfowiec. Z jego obumarłych szczątków tworzył się torf. Rocznie przybywa około 1 mm torfu.

Unikatowa flora bagien na Baligówce :bagnica torfowa, bagno zwyczajne, czermień błotna, przygiełka biała, rosiczka długolistna, siedmiopalecznik błotny, turzyca bagienna, turzyca skąpokwiatowa, żurawina drobnoowocowa.

Z rzadkich gatunków zwierząt występują motyle czerwończyk nieparek i modraszek nausitous, ptaki błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, cietrzew zwyczajny, derkacz zwyczajny, włochatka zwyczajna

żródło; gmina Czarny Dunajec, wikipedia, Tu Małopolska

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone