Brama w Gorce rośnie … droga do niej iście góralska

Brama w Gorce .Pawilon edukacyjny fot. Facebook / bramawgorce

Jedna z największych atrakcji Gorców wchodzi w fazę końcową . Na finiszu okazuje się, że Miasto Nowy Targ nie jest gotowe na nalot turystów , ani pod względem komunikacyjnym ani pod względem parkingowym .

Brak współpracy pomiędzy spółką Brama w Gorce sp. z.o.o a miastem Nowy Targ i Gminą Nowy Targ oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym i Starostwem Nowy Targ właśnie daje o sobie znać . Radny Miasta Nowy Targ Artur Kret zwraca uwagę na fakt, że w dobie otwarcia wieży widokowej i ścieżki edukacyjnej w koronach drzew tj, Bramy w Gorce mieszkańców Nowego Targu czekają uciążliwe korki.

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp, zoo

Turystów zaś , którzy szczęśliwie dojadą na Długą Polanę może spotkać niemiła niespodzianka w postaci braku miejsc parkingowych . Wszystko z powodu braku współpracy między samorządami, administracją rządową i Parkiem Narodowym .

Brama w Gorce fot. Facebook/ bramawgorce sp.z.o.o / Marcin Kolasa

Miasto Nowy Targ wprawdzie zapewnia , ze w swoich granicach już rozpoczęło przygotowania do usprawnień komunikacyjnych , ale nie może nic zrobić , kiedy teren do niego nie należy. Może okazać się , że główna atrakcja Gorców utknie w jednym wielkim korku . Czy takie widoki z Bramy w Gorce zrekompensują czas zmarnowany na czekanie na wolne miejsce parkingowe , a seans filmowy z odgłosami natury w tle ukoi zszargane nerwy ? Tego nie wiemy, ale bazując na zdjęciach zamieszczonych przez spółkę realizującą projekt jesteśmy pewni, że jest o co powalczyć .

Brama w Gorce Spółka z o.o.

2 października o 21:43  · Widoki⛰☀️ z wieży🗼 zapierają dech w piersiach🤗, a jeszcze 3 poziomy do góry💪#Chyba zobaczymy szczyty😁
#kaktusrośnie

Brama w Gorce . Ścieżka w koronach drzew fot. Facebook / bramawgorce sp. z,o,o
Redakcja2019
Józek Batkiewicz
Konto zielone
konto zielone

Kolejką na Kasprowy Wierch nie wjedziesz.

Kolej na Kasprowy Wierch fot. PKL

Od poniedziałku 18 .10.2021 roku do 5 listopada 2021 włącznie kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie nieczynna . Powód ? Sezonowy przegląd techniczny.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo w tym czasie zostaną przeprowadzone  zaplanowane coroczne prace konserwatorskie kolei na Kasprowy Wierch.

Za utrudnienia przepraszamy.– czytamy na stronie PKL

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Nowa atrakcja Małopolski nadal czeka na odbiór. Leśne molo na Miejskiej Górze w Nowym Sączu ciągle zamknięte .

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Piękne widoki z panoramą na miasto, niebo i góry to główne atuty Leśnego Mola, które już stoi w Starym Sączu .Ścieżka w koronach Tatr chociaż jest już gotowa to nadal czeka na odbiór, a to oznacza, że wydłuża się poślizg otwarcia obiektu. Według pierwszych zapowiedzi turystyczna atrakcja Starego Sącza miał być gotową pod koniec sierpnia 2021 . Tymczasem mamy już drugą połowę października, a obiekt nadal nie jest oddany do użytku.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

 Leśne Molo to ścieżka w koronach drzew z punktem widokowym, pomostami, hamakami i siatkami. Oryginalnie prezentują się pomosty, które częściowo są przeszklone i umieszczone aż 18 metrów nad ziemią tworząc trakt o długości prawie 300 metrów.  Najdłuższe elementy konstrukcji stalowej mają 18 metrów i ważą 5 ton.

Stary Sącz .Leśne Molo na Miejskiej Górze

Leśne Molo w Starym Sączu na Miejskiej Górze to nie tylko obiekt z piękną panoramą miasta , czy miejsce podnoszące ciśnienie tym, którzy cierpią na lęk wysokości , ale i obiekt edukacyjny. To tu historia Starego Sącza staje otworem przed zwiedzającymi , a dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, zainstalowanym w kapsułach – kulach zajrzymy bezinwazyjnie do świata tutejszej fauny i flory.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Indie gotowe na turystów

Indie fot, pexels/ Richard Mcalister

Malownicze Indie 15 października 2021 otwierają się po pandemicznej przerwie wywołanej epidemią wirusa Covid 19. Rząd w Dahli zdecydował, że po rocznym zamknięciu znów do Indi będa mogli wjechać turyści zagraniczni.

Indie fot /pexels/ Arti Agarwat

Decyzję o otwarciu granic podjęto po spotkaniu z sektorem turystyki.Na stronie ambasady polskiej w Indiach umieszczono następujący komunikat :

Władze indyjskie poinformowały o możliwości wjazdu do Indii cudzoziemców posiadających dowolny rodzaj wizy. Od 15 października ma być możliwy przyjazd turystyczny grup zorganizowanych (przy użyciu lotów czarterowych). Od 15 listopada mają być dozwolone przyjazdy turystów indywidualnych.

Podróżni przed rozpoczęciem podróży obowiązani są posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Test należy dołączyć do deklaracji o stanie zdrowia wypełnianej online. Wyjątek stanowi wyłącznie przyjazd w związku ze śmiercią w rodzinie.

Pasażerowie z Wielkiej Brytanii, Europy i Bliskiego Wschodu poddawani są dodatkowo testowi PCR po wylądowaniu. W przypadku negatywnego testu pasażer powinien samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia (brak kwarantanny w tym przypadku). Pasażerowie przylatujący z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii pomimo otrzymania negatywnego wyniku testu zobowiązani są do odbycia 7-dniowej kwarantanny domowej zakończonej kolejnym testem. W przypadku pasażerów z Wielkiej Brytanii kwarantanna ma trwać 10 dni.

Pasażerowie z innych kierunków nie są poddawani testom po przylocie.

Algorytm postępowania w przypadku przylotów do Indii oraz dalszego tranzytu wewnątrz kraju dostępny jest poniżej.

Aktualne regulacje znaleźć można również na stronie: https://boi.gov.in/content/advisory-travel-and-visa-restrictions-related-covid-19-1. Podczas pobytu w Indiach należy przestrzegać obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego w miejscach publicznych.

Indie fot . Nishant Aneja

Polski MSZ przypomina, by w Indiach uważąć na ataki terrorystyczne i zamieszki na tle religijnym oraz stronić od miejsc, gdzie grasują kieszoknkowcy i oszuści. Prosi się też , by kobiety nie wybierały się w podróż samotnie, bo ataki na tle seksualnym są tutaj powszechne.

Indie fot. Arivind Shakya

Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek (szczególnie na lotniskach zaleca się korzystanie wyłącznie z tzw. pre-paid taxi lub radio-taxi).

W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność i wystrzegać się samotnego podróżowania po Indiach.

Indie leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od kwietnia do czerwca oraz od września do grudnia występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub cyklonu

Indie . Salem fot. Praksam. R

W Indiach w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 250 mln osób, co stanowi około 20 proc. populacji. Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ze środy co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 49 proc. mieszkańców kraju.

Indie fot. Gaagan Kaur

Indie, Republika Indii – państwo położone w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. Jest 7. krajem świata pod względem powierzchni oraz 2. pod względem liczby ludności; jest także najludniejszą demokracją świata.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

” Dojrzałość ” czyli 19.Festiwal Muzyki Współczesnej – Sacrum Profanum 2021 w Krakowie

Zapoczątkowana rok temu idea muzycznej metafory życia w tym roku pokaże drugą odsłonę . W Krakowie startuje festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum i potrwa od 29 września do 3 października w różnych przestrzeniach na terenie miasta.

„Dojrzałość” – hasło tegorocznej edycji będzie kontynuacją ubiegłorocznej idei „Młodość” . Zwieńczeniem metafory życia wokół Sacrum Profanum będzie edycja planowana za rok. Trylogia jest humanistyczną rozmową o szeroko rozumianej Muzyce Współczesnej .

Po pandemicznej przerwie wywołanej światową epidemią wywołaną przez wirusa SARS 2 COVID 19 festiwal z przestrzeni internetowej przenosi się w sferę żywej konfrontacji Dojrzałości z Młodością. Podczas festiwalu usłyszymy zarówno klasyczne , a czasem nawet nawet zapomniane kompozycje, jak i zupełnie nowe i premierowe utwory.

Festiwal rozpocznie się 29 września w Łaźni Nowej od spektaklu „Purification” Katarzyny Karwat z muzyką Agaty Zubel. Widowisko to eksperyment na granicy muzyki i teatru, stawiający pytanie o styk tych dwóch sfer i istniejące pomiędzy nimi napięcie.

30 września koncert w ICE Kraków. Organizatorzy postanowili zestawić ze sobą młodą belgijską kompozytorkę Mayę Verlaak z Olivierem Messiaenem, a awangardowego gitarzystę Jima O’Rourke’a z Igorem Strawińskim oraz konceptualną twórczynię Ryoko Akama z Antonem Webernem. Na bazie trzech muzycznych tradycji: klasycznej, współczesnej i awangardowej – zbudowano program koncertu „Trzy kolory”, zainspirowanego słynną trylogią filmową Krzysztofa Kieślowskiego.

Koncert solowy Martyny Zakrzewskiej :„Akordy ezoteryczne” będzie okazją do poznania twórczości fortepianowej Barbary Buczek, wybitnej polskiej kompozytorki, której utwory przez wiele lat uchodziły za niemożliwe do wykonania z racji nagromadzenia trudności wykonawczych i skrajnej różnorodności. Miejsce koncertu zostanie podane w ostatniej chwili tym, którzy kupili nań bilet.

)1.2021.„Muzyka niedawna” w Auli Florianka to koncert muzyki: Pawła Mykietyna, Agaty Zubel i Pawła Szymańskiego. Trzy osobowości nie wpisujące się w żadne trendy . Każda rozwija swoje własne style, tworząc często utwory odbijające się głośnym echem w środowisku artystycznym. I

Koncerty „LEM: Lapidarna Ekspresja Moderny” oraz „Summa Lemmologiae” (2 października w ICE Kraków) Sacrum Profanum włączy się w obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Przygotowane specjalnie dla festiwalu dwa programy z premierowymi kompozycjami, wykonają na żywo zespoły proMODERN oraz Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble z sopranistką Joanną Freszel.

„Dojrzałość” (3 października w ICE Kraków) – wyznacznikiem będzie nowa kompozycja Olego Hübnera, zainspirowana czasem izolacji, pandemii, przyspieszonym dojrzewaniem w obliczu wyzwań oraz domową sonosferą. Usłyszymy też utwory Kelley Sheenan, Neo Hülckera i Marty Śniady. Całość w wykonaniu Ensemble Kompopole.

Finał Specjal : (3 października w ICE Kraków) rocznicowy koncert zatytułowany „47 ½ Anniversary” zagra ceniony Arditti Quartet. Usłyszymy wyłącznie kompozycje napisane dla tegoż zespołu, Usłyszymy utwory współczesnych kompozytorek i kompozytorów – Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligeti, Xenakis i Lachenmann

żródło; Materiały prasowe

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Podhale :Szus rowerem wśród bobrów.

torfowisko Baligówka

Odrowąż i Czarny Dunajec na Podhalu połączy jesienią 2022 roku malownicza trasa rowerowa przez urokliwe torfowisko na Baligówce . Będzie to pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa biegnąca przez bobrowisko.

Bóbr fot, Pinterest

Nową trasę rowerową wytyczono w dziewiczym terenie : po bagnach i torfowiskach. Z uwagi na uwarunkowania wykorzystana zostanie tutaj austriacka , dawna metoda budowy zwana ” dylówką”, a to oznacza, że w bagnach zostaną zatopione zostaną połówki drzew modrzewiowych .

Ścieżka będzie dostępna jedynie dla rowerzystów . Przed ruchem samochodowym chronić ja mają specjalne zapory.

Ścieżka rowerowa prowadzić będzie kładką rowerowa na Potoku Piekielnickim. Atrakcją dla jadących tą trasą będą… bobry. Ścieżkę bowiem poprowadzono przez bobrowisko tak, by można było popatrzeć na życie europejskich gryzoni.

Symboliczną łopatę pod budowę nowej ścieżki rowerowej Czarny Dunajec – Baligówka – Odrowąż w lipcu 2021 roku. Planuje się, że inwestycja zakończy się jesienią 2022 roku.

Torfowisko . Zagroda Baligówka fot. bolgspot.com

Ważne jest i to, że w dotychczasowej jedynej atrakcji tego zakątka gminy , w Zagrodzie Edukacyjnej Baligówka( tuż przy przystanku autobusowym) zawsze możemy chwilę odpocząć po lub przed trasą . Zjeść dobrego oscypka, napić się żętycy , posłuchać o historii pasterstwa i zobaczyć jak wytwarza się sery regionalne , a wędrując 3 km odcinkiem bagien zwanych ścieżką edukacyjną na 13 tablicach poczytać o wyjątkowych okazach fauny i flory torfowiska , którego historia zaczęła się przed 11 tys. lat i które pamięta cofanie się lodowca z kotliny Nowotarsko- Orawskiej.

mapa Baligówki

Istotne dla nowej, ciągle jeszcze budowanej ścieżki rowerowej z szusem przez bobrowisko jest to, że zostanie włączona w system tras rowerowych Podhala i będzie łączyć się ze Szlakiem wokół Tatr i międzynarodową rowerostradą Vello Dunajec . To daje jej dodatkową szansę na włączenie się w turystyczne atrakcje Podhala odwiedzane przez turystów z całego świata.

Baligówka fot. tumałopolska.pl

Trochę wiedzy

Baligówka :pod względem geograficznym jest to region Kotliny Nowotarskiej. Torfowisko znajduje się po prawej stronie drogi z Czarnego Dunajca do Piekielnika i na lewym brzegu potoku Piekielnik, na średniej wysokości 660 m n.p.m. Hydrologiczną atrakcją Baligówki jest to, że przez płaskie tereny torfowiska biegnie dział wód między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku

Powstawanie torfowisk na Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej zaczęło się około 10-11 tysięcy lat temu. Po ustąpieniu lodowca kotlina pokryta była rozlewiskami i młakami, które stopniowo zamulane było niesionymi przez wodę osadami tworzącymi stożki napływowe, równocześnie też podlegały zarastaniu, w którym wielki udział miał mech torfowiec. Z jego obumarłych szczątków tworzył się torf. Rocznie przybywa około 1 mm torfu.

Unikatowa flora bagien na Baligówce :bagnica torfowa, bagno zwyczajne, czermień błotna, przygiełka biała, rosiczka długolistna, siedmiopalecznik błotny, turzyca bagienna, turzyca skąpokwiatowa, żurawina drobnoowocowa.

Z rzadkich gatunków zwierząt występują motyle czerwończyk nieparek i modraszek nausitous, ptaki błotniak łąkowy, orlik krzykliwy, cietrzew zwyczajny, derkacz zwyczajny, włochatka zwyczajna

żródło; gmina Czarny Dunajec, wikipedia, Tu Małopolska

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Warszawska restauracja Der Elefant tylko dla zaszczepionych .

fot.Galeria Der Elefant,

Restauracja przy palcu Bankowym w Warszawie Der Elefant jako pierwsza w Polsce od 1 października b.r będzie wpuszczać tylko zaszczepionych przeciw COVID-19, mających status ozdrowieńca albo posiadających negatywny test na koronawirusa wykonany maksymalnie 48h wcześniej pisze Wprost – To pierwszy taki przypadek w Polsce. Rząd dotąd nie wydał rozporządzeń , które wprowadzałyby taki ład. Tymczasem w e=wielu europejskich miastach bywanie w restauracjach narzuca wymóg zaszczepienia się na Covid -19

Redakcja2019
Marylka Błażusiak
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Robert Samborski ” Sakrament Obłudy. Wspomnienia z seminarium” – rekomendują; Ewa Skuta < Jacek Imiela , Daga Gormann

fot. empik.com

Każdy, kto ma jakie takie pojęcie o zadaniach, które czekają księdza w pracy na parafii przyzna, że niezwykle ważnym przedmiotem była pedagogika i dydaktyka – przecież przyszli duchowni mieli być też katechetami.
Z całego wykładu zapamiętałem tylko jedno zdanie – i wcale nie żartuję, brzmiało ono dokładnie tak, jak je przytaczam:
„Jan Paweł II był wielkim pedagogiem ludzkości”.
Naszym wykładowcą był zblazowany dyrektor Caritasu, który z całą powagą jako pożyteczne pozycje bibliograficzne do tematu swojego wykładu podał nam „Katedrę i sześcian” oraz „Odwagę bycia katolikiem” autorstwa swojego ukochanego pisarza, Georga Weigla.
Nie uczyłem się do egzaminu z tego przedmiotu. Na zadane mi pytanie naopowiadałem wykładowcy mnóstwo bzdur, co drugie zdanie wstawiając wyrażenia typu: „Jak to powiedział największy pedagog ludzkości Jan Paweł II…” „Jan Paweł II, który był wielkim pedagogiem ludzkości, nauczał że…”
Wykładowca był wniebowzięty – pisze niedoszły duchowny w swojej książce.

Robert Samborski – duchowny, który został wyrzucony z seminarium tuż przed święceniami dzieli się traumatycznymi spostrzeżeniami na temat polityki kościoła katolickiego w Polsce. subiektywny obraz kształtowania postaw przyszłych księży, którzy mają mieć BMW, ale sami muszą spełniać kryteria BMW ( Bierny, Mierny , Wierny) . Przerysowana pedagogika wg Jana Pawła II i zarys metod łamiących charaktery młodych ludzi . Gorzka prawda o polskich seminariach w tej książce [okazana jest oczami ucznia wyrzuconego z grona duchowieństwa na krok przed staniem się kapłanem . Wciągając a fabuła jest doskonałym materiałem dydaktycznym, z którym powinien się zapoznać każdy , kto chce być księdzem.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Turbacz Downhill

materiały prasowe organizatora

18 września 2021r. o godzinie 12.00 wystartują z Turbacza uczestnicy II Mistrzostw Polski w zbieganiu górskim -Turbacz Downhill.

Start przy schronisku PTTK , meta na Długiej Polanie w Nowym Targu. Atrakcją imprezy jest bieg trasą nowotarskiego biegacza Piotra Biernawskiego. Poniżej wywiad z Piotrem Biernawskim z Nowego Targu.

Zapisy do biegu pod adresem https://b4sportonline.pl/turbacz_trail/zapisy_na_ii_mistrzostwa_polski_w_z_bieganiu_gorskim_turbacz_dh?fbclid=IwAR1X_Q391_je1EsWNeWx6zojvPnTT7I6VoGf48_iYBo-GNeSskoWcoIMdSI

Szczegółowe informacje na profilu FB wydarzenia https://www.facebook.com/events/280201330051535/?active_tab=discussion

A teraz wiadomość z ostatniej chwili tj. 18.09.2021

WYNIKI TURBACZ DOWNHILL ad. 2021

fot. TurbaczTriall

Kobiety:

Katarzyna Biernacka (00:19:27.35)

Alicja Białobłocka (00:20:03.75)

Ewa Sobiło (00:21:09.25)

fot. Turbacz Triall


Mężczyźni:

1.Konrad Wejchenig (00:15:33.95)

2.Michał Dudczak (00:15:34.70)

3.Mateusz Semper (00:15:51.00)

Najbliższe planowane wydarzenie z serii Turbacz Trail
12-13 lutego Turbacz Winter Trail – 2 dni zimowych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla
siebie, dystanse od 10 do prawie 50 kilometrów:

  • Nocna Dycha 10km
  • Zimna połówka 21km
  • AK-47 km
  • Turbaczowe Love – czyli niedzielny bieg dla par na dystansie ok. 5km
    Planujemy wiele dodatkowych atrakcji: bieg dla dzieci, ognisko, koncerty, losowanie nagród, after
    party w Gorącym Potoku i wiele innych.
Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Kraków : 20. Wielka Parada Smoków

Wielka Parada Smoków pod Wawelem fot. Teatr Groteska

Dziś tj. w sobotę 11.09.2021 o godz. 22.00 w Krakowie rozpocznie się jubileuszowa 20-taWielka Parada Smoków. Realizację wielkiego widowiska plenerowego powierzono w tym roku ekipie Teatru Groteska, który świętuje 75-te urodziny.

W sobotę nad Wisłą pojawi się kilkanaście wielkogabarytowych smoków, w tym kilka zupełnie nowych. Figury zaprojektowane przez Piotra Plesnera wykonały pracownie Teatru Groteska. Największe z nich mają od kilkunastu do 25 metrów długości.

Wielka Parada Smoków fot. Teatr Groteska

Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób. Tegoroczne będzie nawiązywać do barokowych „fedów” – „feux d’artifices”, czyli spektakularnych pokazów fajerwerków popularnych zwłaszcza na książęcych i królewskich dworach, gdzie pirotechnika i prospekty czyli malowane elementy scenograficzne były powszechnie wykorzystywane. Twórcy widowiska, którego bohaterami są smoki sięgną po najnowocześniejsze technologie: reflektory, lasery i efekty pirotechniczne, a dramaturgię spektaklu zbuduje muzyka. Co ważne- tegoroczne widowisko będzie miało nową, proekologiczną formułę. Podczas pokazu zostanie użyta pirotechnika „silence” – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna.

 To, że możemy przedstawić jubileuszową 20. Paradę Smoków to dla nas wielki zastrzyk energii i ogromna radość – powiedział PAP dyrektor Teatru Groteska i pomysłodawca parady Adolf Weltschek, podkreślając, że -Mamy nadzieję, że wywołamy u widzów zdumienie i zachwyt nad pięknem i zmiennością obrazów 

Wielka Parada Smoków fot. Teatr Groteska

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest krakowski Teatr Groteska, po raz pierwszy została zorganizowana w 2000 roku.

Impreza każdego roku pod Wawelem gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów. Smoczy spektakl nawiązuje bezpośrednio do legendy o Smoku Wawelskim i z czasem -jak pomnik Smoka pod Wawelem – wtopił się w krajobraz grodu Kraka. Tradycyjnie już podczas Wielkie Parady Smoków ,ulicami Krakowa płynął barwny pochód, podczas którego przedszkolaki i uczniowie małopolskich szkół prezentowali zaprojektowane i wykonane własnoręcznie figury smoków, najpiękniejsze z nich były nagradzane.

Ważnym elementem smoczego święta w grodzie Kraka był piknik rodzinny oraz plenerowe widowisko „światło i dźwięk” na Wiśle.

Statystyki mówią , że do 20-letniego jubileuszu Wielkiej Parady Smoków w wydarzeniu wzięło udział około miliona osób.

Wielka Parada Smoków była też zapraszana do wielu miejsc na świecie. Gościła m.in : w Irlandii, Portugalii, Walii, Czechach, Norwegii, a nawet w Chinach.

Krakowski Teatr Groteska został założony w 1945 roku. Jest teatrem , który obok ciekawych w formie i tematyce bajkowych spektakli dla dzieci i młodzieży proponuje także spektakle dla widzów dorosłych. Na scenie Teatru Groteska przez 75-lat istnienia zanotowano ok. 500 premier.

żródło: PAP, e-teatr

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone