Czekolada – turystyczny must have

fot. Polina Tankielevitch

Czekolada – jeden z największych smakołyków na świecie. Dostarcza magnezu, podnosi poziom endorfin i natychmiast niweluje górskie wahania samopoczucia. szczególnie przydatna dla tych, co zdobywają szczyty. Polska jest czwartym eksporterem czekolady w świecie . Plasuje się zaraz za Niemcami, Belgią i Włochami. Rok temu wartość światowego rynku czekolady szacowano na 106 mld dolarów.

Spożycie czekolady wzrosło o około 30 proc. – z 4 kilogramów w 2007 roku do 5,2 kilograma obecnie. Według danych statystycznych , w porównaniu do światowych liderów konsumpcji, nadal przeciętny Polak zjada sporo mniej czekolady niż na przykład Austriacy czy Niemcy (8,3 kg rocznie na mieszkańca), a o ponad 2 kg rocznie wyprzedzają nas Szwajcarzy, Brytyjczycy i Szwedzi.

Wbrew krążącym opiniom dobra czekolada nie jest przyczyną otyłości. Jest za to bombą energetyczną , która wyzwala mnóstwo pozytywnej energii

Redakcja2019
Stasek Kawecki
Konto zielone
konto zielone

Dobra Książka : Emma Loewe & Lindsay Kellner ” Moc rytuałów. Przewodnik po świecie Self- Care ” – rekomendują : Ewa Skuta. Jacek Imiela, Daga Gormann

fot. empik.com

Saef care to nowy trend , jaki psychologia zaszczepia na gruncie prywatnego życia .Chodzi o to, by w tym pędzącym pociągu codzienności znależć czas na odrobinę rozpieszczania siebie. Egoistyczne ? … A skąd! w dobie, gdy troszczymy się o tysiące mniej lub ważnych spraw, ludzi , świat, życie zapominamy, że mamy moralny obowiązek postawić sobie priorytet jakim jest dopieszczanie samego siebie . Wydawcy ksiązki piszą o niej tak :

„Wyrusz w podróż do świata samodbania.

Usiądź wygodnie, rozluźnij się i weź głęboki oddech. Podaruj sobie chwilę wytchnienia. Poczuj siebie i otaczający cię świat – przed tobą wyjątkowa podróż do świata self-care.

„Moc rytuałów” czerpie ze starożytnych tradycji duchowych, medycyny chińskiej i ajurwedy. Wzbogacona wypowiedziami lekarzy i terapeutów, pomoże ci odnaleźć spokój i równowagę wewnętrzną dzięki rytuałom wykorzystującym medytację, jogę, ćwiczenia oddechowe i aromaterapię.

Celebruj cztery pory roku z przewodnikiem po świecie samodbania, sięgając po rytuały wzbogacające ciało i ducha:

 • Zimą zanurz się w refleksji i wyznacz cele na cały nowy rok
 • Wiosną wsłuchaj się w swoje wnętrze, uwolnij się od blokad i zmartwień
 • Latem zadbaj o wypoczynek i otwórz się na miłość
 • Jesienią świętuj swoje sukcesy i wzmocnij samoocenę

Opiekuj się sobą i korzystaj z mocy rytuałów przez cały rok!”

sefl care to naszym zdaniem bardzo dobry kierunek.

redakcja2019
Ewa Skuta
Redakcja 2020
Jacek Imiela
Redakcja2019
Daga Gormann
Konto zielone
konto zielone

Lawa wyrzucana przez Cumbre Vieja dotarła do oceanu.

Wybuch wulkanu na La Palmie. Lawa dotarła do oceanu
erupcja wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł na początku zeszłego tygodnia na kanaryjskiej Wyspie La Palma, dotarła już do oceanu. Spowodowało to uformowanie się nad wybrzeżem ciemnej chmury. Nowe porcje rozżarzonej lawy wciąż napływają na brzeg. sytuacja staje niebezpieczna , bo przy zetknięciu lawy z wodą oceaniczną tworzą się związki kwasu solnego , pary i lawy i popiołów wulkanicznych. Oddychanie takimi oparami jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Wulkan pobił już swoja największą moc z 1971 roku Teraz emituje już o 3 mln. metrów sześciennych popiołów . Tylko do niedzieli wyrzucił 46,3 mln metrów sześciennych popiołu.

Wulkanolodzy zauważyli też , że od poniedziałkowego popołudnia erupcja stała się nietypowa, .Wulkan emituje fale grawitacyjne. Ten rodzaj erupcji zwany hawajskim, charakteryzuje się rzadszymi eksplozjami. Lawa stała się rzadsza i bardziej lepka , a to oznacza złe wieści, bo będzie miała lepszą zdolność przemieszczania się .

Lawa zniszczyła już na La Palmie około 260 hektarów ziemi oraz ponad 700 budynków. Ewakuowanych zostało ok. 6 tys. domów, w tym trzy całe miejscowości, w których rejonie miał nastąpić kontakt rozgrzanej lawy z chłodnym oceanem.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

Warszawska restauracja Der Elefant tylko dla zaszczepionych .

fot.Galeria Der Elefant,

Restauracja przy palcu Bankowym w Warszawie Der Elefant jako pierwsza w Polsce od 1 października b.r będzie wpuszczać tylko zaszczepionych przeciw COVID-19, mających status ozdrowieńca albo posiadających negatywny test na koronawirusa wykonany maksymalnie 48h wcześniej pisze Wprost – To pierwszy taki przypadek w Polsce. Rząd dotąd nie wydał rozporządzeń , które wprowadzałyby taki ład. Tymczasem w e=wielu europejskich miastach bywanie w restauracjach narzuca wymóg zaszczepienia się na Covid -19

Redakcja2019
Marylka Błażusiak
Konto zielone
konto zielone

Pogoda na weekend:

Babie Lato w Gorczańskim Parku Narodowym fot. facebook/ GPN/MJ

Burza , która przeszła nad Podhalem w czwartek jest początkiem ochłodzenia. Temperatura wyraźnie spadnie z 14 stopni w piątek i w sobotę do 9 stopni w niedzielę . Wygląda na to, że jeszcze w piątek i sobotę Podhale będzie deszczowe , a dopiero w niedzielę się nieco rozpogodzi. Pamiętajcie więc , że o parasolach i kurtkach przeciwdeszczowych i nie podchodźcie do wezbranych górskich potoków, które przy opadach nabierają niezwykłej mocy .

W samych Tatrach piątek i sobotą będą słoneczne. Synoptycy zapowiadają temperatury oscylujące w granicach 15 stopni w piątek, 16 w sobotę i w niedzielę 14 stopni Celsjusza. W niedzielę też nastąpi załamanie pogody i może w Tatrach nie tylko popadać , ale i zagrzmieć.

Przypominamy, że w Tatrach słowackich turystów obowiązują pandemiczne obostrzenia. Od poniedziałku, 13 września b.r Tatry słowackie znajdują się w strefie pomarańczowej (okolice Liptowskiego Mikulasza) i czerwonej (Tatry Wysokie).

To oznacza , że w strefie pomarańczowej można korzystać z noclegów, także w górskich schroniskach, ale nocleg udzielany jest wyłącznie osobom, które okażą paszport sanitarny. Osoby niezaszczepione nie mają wstępu do środka restauracji – posiłki spożywać mogą tylko w ogródkach.

W strefie czerwonej niezaszczepieni mogą korzystać z restauracji tylko w opcji na wynos. Dodatkowo osoby niezaszczepione nie mogą korzystać z kolejek linowych, którymi podróżuje się w zamkniętych kabinach, ale mają do dyspozycji wyciągi krzesełkowe na powietrzu.

od 19 lipca 2021 roku każda osoba wjeżdżająca do Republiki Słowackiej jest zobowiązana do dokonania uprzedniej rejestracji formularza e-hranica oraz posiadania podczas wjazdu i w trakcie pobytu na jej terytorium potwierdzenia dokonania tej rejestracji.

Osoby niezaszczepione podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania przez nich negatywnego wyniku , dodamy słowackiego testu RT-PCR na COVID-19, przy czym mogą poddać się temu testowi najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Osoby zaszczepione zwolnione są z kwarantanny. Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, jej nie podlegają.

Uważajcie na szlakach i trzymajcie się zdrowo.

Tatry, Zadni Granat fot, TPN

TATRY: Warunki na szlakach( TPN)

Szlaki są miejscami mokre i śliskie. W wyższych partiach Tatr w godzinach porannych w miejscach zacienionych po stronie północnej mogą występować oblodzenia. Na niektórych szlakach na odcinkach leśnych występuje błoto.

Na szlaku w Dolinie Tomanowej oraz w Staników Żlebie występują utrudnienia związane z remontem. Należy zachować ostrożność.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Zawrat – Kozia Przełęcz zostaje zamknięty od 13 września 2021 r. do odwołania z powodu prac remontowych.
 • Czerwono znakowany szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 1 września 2021r. do odwołania z wyłączeniem sobót i niedziel. Remont potrwa ok. 2-3 tygodnie, w zależności od warunków pogodowych. W przypadku wybierania się w weekend na Rysy należy zachować szczególną ostrożność. Na szlaku znajduje się sporo luźnych skał, a oznaczenie szlaku na niektórych odcinkach może być niewidoczne.
 • Niebiesko znakowany szlak turystyczny prowadzący dołem Polany Kalatówki na odcinku: Pustelnia Brata Alberta – koniec Polany Kalatówki zostaje zamknięty w obu kierunkach od 26 sierpnia 2021r. do odwołania, z powodu prac remontowych.
 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
   
Pieniny fot. Facebook/ PPN? Aleksander Dańda

PIENINY : Warunki na szlakach ( PPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie.
Warunki do uprawiania turystyki dobre.

Uwaga! Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego przebywa niedźwiedź. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy o zakazie zbaczania z wyznaczonych szlaków turystycznych.

Na trasie Sromowce Niżne – Kosarzyska (szlak zielony) trwa remont. Prosimy o ostrożność.

Beskidy . Akademicka Perć fot. BgPN/ Wojciech Wilczyński

BESKIDY: Warunki na szlakach ( BgPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie. Ogólnie :Warunki do uprawiania turystyki dobre.

GORCE: Warunki na szlakach ( GPN)

Szlaki miejscami zabłocone i śliskie. Warunki do uprawiania turystyki dobre. Uważajcie w piątek na szlakach Turbacz – Długa Polana w Nowym Targu . W samo południe startuje tu bieg z górki czyli Turbacz Downhill.

Redakcja2019
Jano Janas
Konto zielone
konto zielone

Zakopane : Żarty się skończyły . Niedźwiedź spaceruje po Gubałówce

niedźwiedź brunatny fot. web

Król Tatr znów dał o sobie znać. Spacerującego po Gubałówce niedźwiedzia nawet nagrali mieszkańcy. Zwierzę w otoczeniu ludzkich osiedli czuje się dość swobodnie. Zdaniem leśników , jak wielu innych przedstawicieli dzikiej przyrody brunatny miś przywędrował na Gubałówkę zwabiony zapachem jabłek . Dla niedźwiedzi brunatnych właśnie rozpoczął się czas intensywnego żerowania przed zimowym , długim snem .

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą by nie narażać się na bezpośrednie spotkanie z niedźwiedziem, ponieważ może ono zakończyć się atakiem na człowieka.

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Unia Europejska znowelizowała listę państw bezpiecznych.

USA fot. Michał Ludwiczak

Unia Europejska skreśliła z listy państw bezpiecznych sześć kolejnych krajów świata. Z unijnych kierunków „bezpiecznych podróży” zostały skreślone Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Oznacza to, że obywatele tych państw podczas przekraczania granic Unii Europejskiej zostaną poddani większej kontroli.

UE nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza UE, którzy są w pełni zaszczepieni. Co ważne, w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do UE. Chociaż Euroland nadaje ton polityce bezpiecznego podróżowania w dobie pandemii to każde państwo w UE prowadzi również autonomiczną politykę w tym zakresie.

Ula Starzyk

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Italia :Green Pass przy wejściu do budynków użyteczności publicznej . Sycylia w żółtej strefie.

Włochy, Sycylia, Katania fot. Giovanna

Włosi zaostrzyli przepisy pandemiczne. Okazanie paszportu covidowego tzw Green Pass ,będzie nie tylko przepustką do wjazdu do kraju, ale też przepustką do wejścia na basen czy do restauracji, przed wejściem do teatrów, kin, na imprezy i zawody sportowe, do muzeów, siłownie, a także do parków rozrywki czy kasyn.

Paszport covidowy będzie konieczny, żeby wejść na pokład samolotu (dotyczy to zarówno lotów krajowych, jak i międzynarodowych), statków i promów, pociągów Intercity czy autobusów dalekobieżnych kursujących przez więcej niż dwa regiony,

Obostrzenia nie dotyczą komunikacji miejskiej, czyli np. metra czy autobusów, a także pociągów regionalnych. We Włoszech od 1 września paszporty covidowe będą obowiązkowe dla nauczycieli wszystkich szczebli oświaty i studentów oraz pracowników szkół , w tym również szkół wyższych.

Sycylia jako jedyny region Italii znalazła się w żółtej strefie. Liczba dobowych zakażeń wirusem COVID 19 bije tu wszelkie rekordy.

Wskaźnik zachorowalności na Covid-19 wyniósł 187 osób na 100 tys. mieszkańców (za bezpieczny próg ISS uznaje 50 osób). Rośnie również liczba chorych pacjentów w szpitalach – przekroczony został krytyczny pułap 15 proc. zajętych łóżek. Z kolei obłożenie oddziałów intensywnej terapii na Sycylii wynosi obecnie 12 proc. (limit został przekroczony o 2 proc.). Na Sycylii do lekarzy trafiają całe rodziny zarażone koronawirusem .

Ogłoszenie na Sycylii żółtej strefy wiąże się z przywróceniem części obostrzeń, m.in. obowiązkowego noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), skrócenia czasu pracy restauracji (chodzi o życie nocne) oraz ograniczenia do czterech liczby osób siedzących przy jednym stoliku w restauracji.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal

Konto zielone
konto zielone

TATRY : Niedźwiedzie robią „masę” . Uważaj na szlakach

Niedźwiedź brunatny fot. pexels/ Rasmus Svinding

W polskich górach rozpoczął się okres intensywnego żerowania niedźwiedzi. Brunatne misie robią masę przygotowując się do zbliżającej się zimy. Żerowanie niedźwiedzi sprawia, że stają się dość widoczne, ale i bardzo niebezpieczne.

Szlaki , którymi po górach wędrują turyści coraz częściej stają się również szlakami wędrówek niedźwiedzi . Widać to szczególnie nocą , kiedy większość dzikich zwierząt rozpoczyna intensywne życie.

Tatrzański Park Narodowy apeluje do wszystkich turystów, by przed zmrokiem opuszczali szlaki turystyczne . Człowiek dla niedźwiedzia i każdej innej dzikiej zwierzyny może stać się obiektem ataku. Z takich opresji ludzie rzadko wychodzą obronną ręką , o czym świadczą znajdowane w Tatrach co jakiś czas ludzkie szczątki.

W tej chwili niedźwiedzie przygotowują się do długiego zimowego snu . Jedzą bardzo dużo by nabrać masy , która pozwoli im na wielomiesięczny sen . Ten czas jest dla nich czasem wiecznego poszukiwania jedzenia i pochłaniania wszystkiego , co spotkają na swojej drodze.

Redakcja2019
Madzia Rubiś
Konto zielone
konto zielone

Gdynia : Agresor na pokładzie promu

Prom Stena Line

Dziś rano zatrzymano w Gdyni 30-letniego mężczyznę z plecakiem . Agresywny mieszkaniec Gdyni straszył pasażerów i załogę opowieściami o rzekomo podłożonych ładunkach wybuchowych na całym statku.

Zachowującego się w stosunku do podróżnych i załogi mężczyznę obezwładnili członkowie załogi i przekazano go w porcie w Gdyni w ręce policji w Polsce.

Teraz trwa akcja Policjantów z Gdyni i pirotechników, którzy sprawdzają pokład promu.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone