Cypr zmienił zasady wjazdu dla Polaków

Cypr .Skała Afrodyty fot. Facebook/ Aldona Czerny

Zmieniły się zasady wjazdu na Cypr. Obywatele Polski, którzy teraz wjeżdżali na Cypr dość swobodnie teraz będą musieli okazać na granicy ważny Unijny Certyfikat Szczepień Covid 19( osoby zaszczepione, ozdrowieńcy ) lub ujemny wynik testu PCR zrobiony maximum 72 godziny przed przyjazdem .

Cypr. Kyrenia fot. Pinterest/ Max Wojtas

Polska od 18 października znalazła się w strefie pomarańczowej według cypryjskiego MSZ , a to oznacza koniec z ulgowym traktowaniem osób niezaszczepionych. Nowe zasady wjazdu obowiązują od 21 października br.

Nadal granicę morską czy powietrzną oraz lądową Cypru możesz przekraczać na mocy traktatu Unijnego z Schoengen na podstawie dowodu osobistego czy ważnego paszportu.

Ron Lach
Konto zielone
konto zielone

Podhalański Obszar Funkcjonalny a rozwój turystyki

Rysy z rynku w Nowym Targu. fot. Jacek Mrugacz -Z aparatem przez Podhale
Zakopane, napis
Zakopane

Obrona wspólnych interesów, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i rozwój społeczno – ekonomiczny. Wspólna realizacja wskazanych celów , jeden front działań , pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji, rozwój przedsiębiorczości, edukacji i kultury czy wzmocnienie roli turystyki. Do tego dochodzą jednolite decyzje w sprawie w rozwoju gospodarczego,. poprawy jakości powierza w tym termomodernizacji budynków, promocji odnawialnych źródeł energii czy edukacji ekologicznej. Współpraca ma także dotyczyć poprawy komunikacji, gospodarki odpadami czy zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków.- to główne zadania jakie stoją przed Stowarzyszeniem Podhalański Obszar Funkcjonalny , które na wniosek strategów rozwoju województwa małopolskiego muszą powołać u siebie górale z Zakopanego o Nowego Targu.

W myśl nowych założeń strategii wytyczającej kierunki odpowiedzialnego rozwoju w Małopolsce Zakopane i Nowy Targ jako miasta średnie w regionie, które tracą z dnia na dzień swoje funkcje gospodarcze mają nadawać ton w miejskim Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym dbając jednocześnie o interes otaczających go gmin i miejscowości .

GORCE : Czoło Turbacza 1285 m,n,p,m Fot. Maya BOR
Tatry Czerwone Wierchy . Jesień

Taka forma współpracy ma poprawić nie tylko rozwój obu jednostek, ale także efektywność świadczenia usług publicznych. W wojewódzkiej perspektywie finansowej jest możliwość wsparcia dla tworzących się obszarów funkcjonalnych pod warunkiem, że zawrą one formalne partnerstwo, do którego pierwszym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia . Górale z Nowego Targu już ten krok mają za sobą . Teraz pora na rozpieszczone, przeinwestowane i rozwrzeszczane Zakopane. Pewne jest tylko to, by sięgnąć po kasę z Małopolski Nowotarżanie i Zakopiańczycy muszą współpracować razem w Podhalańskim Obszarze Funkcjonalnym .

Wbrew pozorom to wielka szansa dla obydwu miast. Łączy je kultura , tradycja , i wielowiekowa historia . Teraz pora na egzamin z dojrzałości regionalnej . Nowy Targ już pokazał , że gotów jest zmierzyć się z nowym ładem . Zakopane dopiero ma podjąć decyzję .

Redakcja2019
Bartek Bachleda
Konto zielone
konto zielone

Indie gotowe na turystów

Indie fot, pexels/ Richard Mcalister

Malownicze Indie 15 października 2021 otwierają się po pandemicznej przerwie wywołanej epidemią wirusa Covid 19. Rząd w Dahli zdecydował, że po rocznym zamknięciu znów do Indi będa mogli wjechać turyści zagraniczni.

Indie fot /pexels/ Arti Agarwat

Decyzję o otwarciu granic podjęto po spotkaniu z sektorem turystyki.Na stronie ambasady polskiej w Indiach umieszczono następujący komunikat :

Władze indyjskie poinformowały o możliwości wjazdu do Indii cudzoziemców posiadających dowolny rodzaj wizy. Od 15 października ma być możliwy przyjazd turystyczny grup zorganizowanych (przy użyciu lotów czarterowych). Od 15 listopada mają być dozwolone przyjazdy turystów indywidualnych.

Podróżni przed rozpoczęciem podróży obowiązani są posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Test należy dołączyć do deklaracji o stanie zdrowia wypełnianej online. Wyjątek stanowi wyłącznie przyjazd w związku ze śmiercią w rodzinie.

Pasażerowie z Wielkiej Brytanii, Europy i Bliskiego Wschodu poddawani są dodatkowo testowi PCR po wylądowaniu. W przypadku negatywnego testu pasażer powinien samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia (brak kwarantanny w tym przypadku). Pasażerowie przylatujący z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii pomimo otrzymania negatywnego wyniku testu zobowiązani są do odbycia 7-dniowej kwarantanny domowej zakończonej kolejnym testem. W przypadku pasażerów z Wielkiej Brytanii kwarantanna ma trwać 10 dni.

Pasażerowie z innych kierunków nie są poddawani testom po przylocie.

Algorytm postępowania w przypadku przylotów do Indii oraz dalszego tranzytu wewnątrz kraju dostępny jest poniżej.

Aktualne regulacje znaleźć można również na stronie: https://boi.gov.in/content/advisory-travel-and-visa-restrictions-related-covid-19-1. Podczas pobytu w Indiach należy przestrzegać obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego w miejscach publicznych.

Indie fot . Nishant Aneja

Polski MSZ przypomina, by w Indiach uważąć na ataki terrorystyczne i zamieszki na tle religijnym oraz stronić od miejsc, gdzie grasują kieszoknkowcy i oszuści. Prosi się też , by kobiety nie wybierały się w podróż samotnie, bo ataki na tle seksualnym są tutaj powszechne.

Indie fot. Arivind Shakya

Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek (szczególnie na lotniskach zaleca się korzystanie wyłącznie z tzw. pre-paid taxi lub radio-taxi).

W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność i wystrzegać się samotnego podróżowania po Indiach.

Indie leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od kwietnia do czerwca oraz od września do grudnia występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub cyklonu

Indie . Salem fot. Praksam. R

W Indiach w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 250 mln osób, co stanowi około 20 proc. populacji. Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ze środy co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 49 proc. mieszkańców kraju.

Indie fot. Gaagan Kaur

Indie, Republika Indii – państwo położone w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. Jest 7. krajem świata pod względem powierzchni oraz 2. pod względem liczby ludności; jest także najludniejszą demokracją świata.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal
Konto zielone
konto zielone

Awaryjne lądowanie polskich turystów wracających z Kenii i wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich .

Wakacje fot. pexels

Samolot linii Enter Air z polskimi turystami na pokładzie zmuszony był wylądować awaryjnie w Etiopii. Pasażerami wracającymi z Kenii , na miejscu zaopiekował się Ambasador i Konsul RP. Awarię w końcu usunięto i polscy turyści wrócili do kraju . Niestety część walizek została w Afryce.

Mapa La Palma

W niedzielę ( 19,09,2021 ) na należącej do Wysp Kanaryjskich La Palmie doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wybuch wulkanu poprzedziły tygodniowe silne wstrząsy sejsmicznie . Lawa zniszczyła 166 domów , zablokowane są dwie główne ulice . Ewakuowano ponad 6 tysięcy osób z wyspy , którą zamieszkuje 8o tys. osób. Nie wiadomo kiedy ziejący lawą wulkan się uspokoi.

Wulkan Cumbre Vieja fot. blogspot.com

Wulkan Cumbre Vieja był nieaktywny przez 50 lat. Naukowcy są zdania, że jeśli spadnie się stożek wulkanu lub zapadnie się ściana Hiszpanii , a nawet Portugalii, Francji, Irlandii , Brazylii Kanadzie oraz wschodnim wybrzeżom USA grozi wielkie niebezpieczeństwo.

Erupcja wulkanu może wywołać gigantyczne tsunami. Ustalono bowiem, że wybuch wulkanu przed pół wiekiem wywołał potężną falę sięgającą od 200 do 600 metrów, a lokalnie nawet 900 m . Wówczas skutki erupcji wulkanu Cumbre Vieja były katastrofalne i odczuwalne w różnych częściach świata.

Redakcja2019
Maja Lenart
Konto zielone
konto zielone

Unia Europejska znowelizowała listę państw bezpiecznych.

USA fot. Michał Ludwiczak

Unia Europejska skreśliła z listy państw bezpiecznych sześć kolejnych krajów świata. Z unijnych kierunków „bezpiecznych podróży” zostały skreślone Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Oznacza to, że obywatele tych państw podczas przekraczania granic Unii Europejskiej zostaną poddani większej kontroli.

UE nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza UE, którzy są w pełni zaszczepieni. Co ważne, w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do UE. Chociaż Euroland nadaje ton polityce bezpiecznego podróżowania w dobie pandemii to każde państwo w UE prowadzi również autonomiczną politykę w tym zakresie.

Ula Starzyk

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Italia :Green Pass przy wejściu do budynków użyteczności publicznej . Sycylia w żółtej strefie.

Włochy, Sycylia, Katania fot. Giovanna

Włosi zaostrzyli przepisy pandemiczne. Okazanie paszportu covidowego tzw Green Pass ,będzie nie tylko przepustką do wjazdu do kraju, ale też przepustką do wejścia na basen czy do restauracji, przed wejściem do teatrów, kin, na imprezy i zawody sportowe, do muzeów, siłownie, a także do parków rozrywki czy kasyn.

Paszport covidowy będzie konieczny, żeby wejść na pokład samolotu (dotyczy to zarówno lotów krajowych, jak i międzynarodowych), statków i promów, pociągów Intercity czy autobusów dalekobieżnych kursujących przez więcej niż dwa regiony,

Obostrzenia nie dotyczą komunikacji miejskiej, czyli np. metra czy autobusów, a także pociągów regionalnych. We Włoszech od 1 września paszporty covidowe będą obowiązkowe dla nauczycieli wszystkich szczebli oświaty i studentów oraz pracowników szkół , w tym również szkół wyższych.

Sycylia jako jedyny region Italii znalazła się w żółtej strefie. Liczba dobowych zakażeń wirusem COVID 19 bije tu wszelkie rekordy.

Wskaźnik zachorowalności na Covid-19 wyniósł 187 osób na 100 tys. mieszkańców (za bezpieczny próg ISS uznaje 50 osób). Rośnie również liczba chorych pacjentów w szpitalach – przekroczony został krytyczny pułap 15 proc. zajętych łóżek. Z kolei obłożenie oddziałów intensywnej terapii na Sycylii wynosi obecnie 12 proc. (limit został przekroczony o 2 proc.). Na Sycylii do lekarzy trafiają całe rodziny zarażone koronawirusem .

Ogłoszenie na Sycylii żółtej strefy wiąże się z przywróceniem części obostrzeń, m.in. obowiązkowego noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), skrócenia czasu pracy restauracji (chodzi o życie nocne) oraz ograniczenia do czterech liczby osób siedzących przy jednym stoliku w restauracji.

Redakcja 2019
Kaśka Steskal

Konto zielone
konto zielone

Albania wprowadza obostrzenia

Albania, Seranda fot. Itaka

Albania 6 września wprowadza restrykcje pandemiczne . Turyści wybierający się tutaj na wakacje zobowiązani będą do okazania certyfikatu dwukrotnego zaszczepienia przeciwko wirusowi SARS2 COVID 19 . Dotąd Albania nie wymagała żadnych testów i była hitem wakacyjnym 2021 .

30 sierpnia albański Komitet Ekspertów ds. Szczepień ogłosił, że od 1 września w kraju obowiązywać będzie godzina policyjna od 23:00. a od 6 września, każdy kto wjeżdża do Albanii, musi: być zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi (ostatnia dawka 2 tygodnie przed przyjazdem) lub być ozdrowieńcem, albo okazać negatywny test (PCR wykonany w ciągu 72 godzin lub szybki test antygenowy wykonany w ciągu 48 godzin).- podają agencje prasowe

Albania , Saranda fot. itaka

Restrykcje dotkną też samych obywateli Albanii. W kraju mają obowiązek nosić maseczki. Jeśli teraz wracają do kraju i nie są zaszczepieni muszą poddać się 10 dniowej kwarantannie , a po jej zakończeniu muszą okazać wynik testu.

Inna ważna wiadomość to taka, że do budynku lotniska od 6 września b.r wejść będą mogli tylko odlatujący i przylatujący podróżni.

Albania Saranda fot. Itaka

W Albanii nieprzestrzeganie zaleceń wiąże się z nałożeniem kary. Za brak maseczki w lokalu można dostać mandat w wysokości 3 tys. leków albańskich (ok. 115 zł). W przypadku ponownego złapania kara będzie wyższa i wyniesie 5 tys. albańskich leków .

Władze Albanii wprowadzają obostrzenia z powodu wzrostu liczby nowych przypadków COVID-19 i wzrostu liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa. W Albanii, która była rajem wakacyjnym, odnotowano dotychczas 144 tys. 847 przypadków zarażenia. Tylko w  ostatnim tygodniu przybywa prawie 1000 nowych zakażonych dziennie .

Redakcja2019
Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Bułgaria . Awaryjne lądowanie w Burgas . Na pokładzie polscy turyści .

fot.wizzar

Airbus A320-200 należący do floty Wizz Air podczas lotu z Burgas do Warszawy krótko po starcie lądował awaryjnie. Pierwszy kapitan poinformował, że przyczyną awarii jest zderzenie z ptakiem. Linie lotnicze dotąd nie skomentowały wydarzenia.

Z relacji pasażerów wynika, że kilka minut przed godziną 10-tą samolot lądował na lotnisku Burgas w Bułgarii. Zaraz po starcie pasażerowie odczuli silne uderzenie i usłyszeli dziwny warkot. Potem podróżujący samolotem mieli wrażenie, ze samolot przestaje się wznosić , a warkot silnika znów zakłócił ich spokój.

Pierwszy pilot, zaraz po tych wydarzeniach poinformował podróżnych, ze samolot zderzył się z ptakiem i w tej sytuacji musi wylądować w Burgas. Samo lądowanie przebiegało bezproblemowo. Obsługa lotniska poprosiła, by pasażerowie odebrali swoje bagaże. Linie lotnicze SMS-ami powiadomiły pasażerów o opóźnieniu i przeprosiły za niedogodności.

Airbus A320-200 oferuje pasażerom168 miejsc.

Redakcja2019
Adam Mareczek
Konto zielone
konto zielone

Turcja” Bodrum – ewakuowani turyści zamieszkali w innych hotelach

Turkey fot. ERDEM SAHIN

Ewakuowani z kurortu Bodrum na Morzu Egejskim turyści ,łodziami zostali przewiezieni w bezpieczne miejsca i zakwaterowani w innych hotelach w Turcji. Na pomoc wypoczywającym na zagrożonych pożarem terenach wypłynęły statki straży przybrzeżnej oraz prywatne łodzie i jachty..

W wyniku pożarów , jakie od środa szaleją w śródziemnomorskich miejscowościach Turcji :6 osób zmarło, 500 jest rannych , setki ludzi zostało bez dachu nad głową .

Tureckie władze twierdzą, ze do soboty udało im się opanować 91 ze 101 pożarów .Jeden z pożarów został wzniecony przez dzieci , co do innych turecka policja nadal prowadzi dochodzenie. Przypominajmy, że akcje gaśniczą utrudniały upały , a przede wszystkim mocno wiejący wiatr.

Ofiary śmiertelne odnotowano w pożarach popularnych, turystycznych kurortów  Manavgat( 5 osób) i Marmaris( 1 osoba). Teraz pożary gaszą samoloty. Flotę turecką sześciu samolotów gaśniczych w tym zakresie wzmocnili Ukraińcy i Rosjanie. Teraz łącznie pożary w Turcji gasi 13 samolotów .

Straty są niewyobrażalne. W pięciu prowincjach ogłoszono stan klęski.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone

Akcja ratownicza nad Jeziorem Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie , wodny patrol fot. zdjęcia operacyjne policji / KPP Nowy Targ

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał do szpitala nieprzytomnego 16-latka, którego wyłowiono z Jeziora Czorsztyńskiego. Natychmiastowa akcja ratunkowa i reanimacja przyniosła rezultaty. 16-latek zaczął oddychać .a

Wypadek wydarzył się w chwili, kiedy 16-latek wypoczywający w gronie rówieśników wszedł do wody. Nagle zniknął. Na pomoc ruszyli natychmiast jego koledzy i przygodnie wypoczywający tam ludzie , włącznie z ratownikiem medycznym korzystającym z urlopu.

Śmigłowiec LPR w akcji fot . OSP Maniowy

Według naocznych świadków zdarzenia chłopak nagle zniknął pod wodą i się nie wynurzał . Kiedy wyciągnięto go na brzeg chłopak był nieprzytomny i nie oddychał . Ludzie, którzy w tym czasie również wypoczywali nad Jeziorem Czorsztyńskim powiadomili pogotowie i policję oraz straż pożarną , na pomoc wezwano też LPR.

Ostatecznie, poszkodowanego , śmigłowcem przetranspirowano do szpitala. Teraz lekarze walczą o jego życie .Policja ustala przyczyny wypadku.

Ula Starzyk
Konto zielone
konto zielone