Obrobił biuro i zniknął. Policja publikuje wizerunek złodzieja i prosi o pomoc.

..a ta sobie wpadł do biura , ukradł utarg i zniknął. Policja poszukuje sprawcy kradzieży … Może go rozpoznasz?

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu poszukuje sprawcy kradzieży pieniędzy z biura jednej z firm z materiałami budowlanymi przy ulicy Szaflarskiej w Nowym Targu. Złodziej zniknął zagarniajàc kilkaset złotych z szuflady. Męźczyzna niał pecha, bo nagrały kamery monitoringu .Do kradzieży doszło w dniu 21 czerwca 2019 roku (piątek) o godzinie 13.13. Na prośbę policji publikujemy wizerunek złodzieja

Wszelkie informacje mogące mieć znaczenie w ustaleniu tożsamości osoby widocznej na zdjęciach proszę zgłaszać do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu pod nr tel. 18 26 10 400 lub 18 26 10 456.

Redakcja2019Maja Lenart.

konto czerwone
konto czerwone

” Polityka”Patryka Vegi chce pobić rekord oglądalności kinowej „Ogniem i Mieczem”

” Polityką” chce pobić rekord ” ogniem i Mieczem ” Premiera nowego filmu Patryka Vego 6 września 2019 r

7 mln widzów to kinowy rekord ” Ogniem i Mieczem ” , z którym chce się zmierzyć reżyser głośnego jeszcze przed premierą filmu Polityka .Patryk Vega zapowiada kolejne odcinki ” Polityki” Serial powstanie jeśli w jesiennych wyborach PiS znów wygra wybory. Na ewentualność represji ze strony władzy załatwia sobie zieloną kartę do USA. Vega ,Swoją obecność w życiu publicznym w roli polityka na dziś zdecydowanie wyklucza twierdząc, że w polityce za mało płacą

https://www.youtube.com/watch?v=zGI1xDlTRSE
Oficjalny zwiastun „Polityki” Patryka Vegi

Patryk Vega nie zamierza zmienić strategii reklamowej. Na antenie w TOK FM dowodził, że skandal jest niezwykle ważny w przypadku „Polityki”. Przyznał też, że zanim rozpoczął prace nad filmem, zrobił badania, na które wyłożył kilkaset tysięcy złotych. Uważa, ze na sześć tygodni przed premierą kampania promocyjna ” Polityki” jest warta 25 mln zł

– Badam każdą rzecz, począwszy od trendów ludzkich. Badam segmentację rynku. Sprawdzam, co muszę powiedzieć do ludzi, żeby przyszli na mój film do kina – zdradzał audycji Jacka Żakowskiego metodologię swojego sukcesu. Reżyser pokazuje jasno, że   jego cel to publiczność

https://www.youtube.com/watch?v=UcOoSlreGM0
Zwiastun ” Polityki”

Patryk Vega zapowiada też, ze ” Polityka ” może stać się serialem. Warunek? – Jeśli PiS wygra jesienne wybory będę kręcił dalsze części.- mówi , a pytany przez Żakowskiego czy nie obawia się konsekwencji Vega oświadczył :

-Choć działania, które były podejmowane przeciwko mnie, temu przeczą, to jednak mam nadzieję, że nie żyjemy w Korei Północnej – mówił Vega na antenie TOK.FM dodając- że w momencie eksploatacji filmu nie spodziewa się żadnej afery. To byłoby zbyt oczywiste. (..) Jest możliwa sytuacja, że będę represjonowany po kilku miesiącach. I będzie to robione w białych rękawiczkach – twierdził gość TOK FM,zapewniając że jest na to przygotowany. Załatwia sobie zieloną kartę w Stanach Zjednoczonych.

źródło: TOK.FM & Fakt & Youtube

Redakcja2019Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

NASA ostrzega :Burza Słoneczna może spowodować chaos na Ziemi

31 lipca lub 1 sierpnia NASA zapowiada wielką burze słoneczna na Ziemi. Według naukowców mieszkańcy półkuli północnej będą mogli obserwować zjawisko podobne do zorzy polarnej. Piękno w tym wypadku jest drapieżne i niebezpieczne .

Burza słoneczna, to nic innego jak burza magnetyczna zwana tez geomagnetyczną . Wywołuje ją zjawisko intensywnej zmiany pola magnetycznego Ziemi, które jest wynikiem zmian parametrów wiatru słonecznego.

Naukowcy NASA uważają , że 31 lipca lub 1 sierpnia br ziemska orbita zrówna się z dziurą w górnej atmosferze Słońca i to spowoduje , że nasza planeta będzie narażona na bombardowanie cząsteczkami gwiazdy, a to oznacza ni mniej ni więcej jak burzę słoneczną.

Magnetosfera jest przy okazji bombardowana przez wiatry słoneczne , a to z olei rodzi nadzieję na widoki wspaniałych, niebieskich świateł, przypominających zorzę polarną. Będą widoczne przede wszystkim na północnej półkuli Ziemi.

Konsekwencje burzy magnetycznej mogą jednak być znacznie poważniejsze.

Przede wszystkim pole magnetyczne Ziemi chroni ludzi przed napromieniowaniem. Zmiany spowodowane przez burze słoneczne mogą wpływać też na technologię satelitarną.

Satelity na Orbicie mogą na ten stan zareagować m.in brakiem : nawigacji GPS, sygnału telefonu komórkowego i telewizji satelitarnej. Burza słoneczna może wywołać przeciążenia linii energetycznych, a co za tym idzie wywoła totalny brak ;prądu.

Według danych NASA, istnieje 12 proc. szans, że w  nadchodzącej dekadzie dojdzie do ekstremalnej burzy słonecznej, która może doprowadzić do uszkodzenia wszystkich sieci energetycznych na świecie. Konsekwencje ekonomiczne takiego kataklizmu są szacowane na około 2 biliony dolarów, a powrót do normalności może potrwać nawet kilka lat.


 
NASA po raz pierwszy wystosowała ostrzeżenie przed hiperaktywnością słoneczną w 2009 roku. Ekstremalnie silna burza magnetyczna może doprowadzić do topienia miedzi w uzwojeniach transformatorów w wielu miejscach jednocześnie. Skutkiem tego jest nieuchronna zapaść systemu energetycznego. W bardzo krótkim czasie pobór prądu w takiej sieci spada do zera. To poważny problem, bo bloku energetycznego nie da się wyłączyć natychmiast . Jest to procedura trwająca kilkadziesiąt minut.
 
Problem ten dotknie elektrownie węglowe. Blok może eksplodować, jeśli pobór prądu spadnie nagle do zera.Wybuch bloku węglowego to jednak inny rodzaj konsekwencji dla środowiska niż eksplozja w elektrowni atomowej. „Atomówek” w samej Europie jest kilkaset. Czy i ile z nich jest przygotowanych na stawienie czoła wyzwaniu, jakim taki hipotetyczny sztorm słoneczny ?  

W 2012 roku media poinformowały o potężnym koronalnym wyrzucie masy na Słońcu. To wówczas stało się jasne, że prognoza NASA nie jest tylko abstrakcją, ale spełniłaby się, gdyby podobna burza trafiła w naszą planetę. Wtedy zjawisko wystąpiło tydzień wcześniej , tydzień póżniej prawdopodobnie uzyskałoby zdolność uderzenia w Ziemię.
 
W marcu 1986 roku, kiedy 6 milionów ludzi w kanadyjskiej prowincji Quebec zostało pozbawionych energii elektrycznej na dziewięć godzin z powodu stosunkowo niewielkiej burzy słonecznej miało miejsce podobne zjawisko, ale w bardzo łagodnej formie .

Naukowcy NASA twierdzą , że gdyby doszło do zdarzenia tej klasy, co słynne wydarzenie carringtońskie z 1859 roku, byłby to koniec dla internetu, telefonów komórkowych i innych zdobyczy technologicznych ostatnich lat. 

Ocenia się też , że skutki takiego zjawiska teraz byłyby dość niesamowite. Współczesne społeczeństwo jest o wiele bardziej podatne na skutki złej pogody kosmicznej, właśnie ze względu na uzależnienie od sieci elektrycznych, które są coraz bardziej ze sobą powiązane. Antidotum nie ma , chociaż naukowcy NASA twierdzą, ze powinniśmy się przygotowywać na to zjawisko tak jak Japończycy na tsunami. W przypadku niektórych emisji słonecznych możemy mieć kilka dni na opracowanie obrony i przetrwanie naporu cząstek elementarnych.
 
 Szansą mają być obecne na orbicie satelity śledzące Słońce, daje nam szansę, aby dokonać prewencyjnych, kontrolowanych wyłączeń naszej globalnej infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej, do momentu, gdy burza ustanie. NASA przyznaje , że nie ma też przygotowanych stosownych procedur alarmowych na takie okoliczności

Baśka Łapsa

konto czerwone
konto czerwone

HOT TOP : Znalazł niewypał i zaniósł do domu

W lesie w Lipnicy Wielkiej góral używając wykrywacza metali znalazł na30 cm pod ziemią metalowy przedmiot, który zapakował i zaniósł do domu . Była niedziela . Dopiero w poniedziałek góral wymyślił , że znalazł niewypał i postawił na nogi policję i saperów oraz pirotechników .,

Policja ewakuowała mieszkańców , zabezpieczyła miejsce znalezienia pocisku moździerzowego i powiadomiła Saperów z Krakowa , Dziś to jest we wtorek 30.07.2019 roku saperzy zabrali znalezisko do Krakowa , gdzie zostanie zdetonowane. Ì

Góral, który szybko zabrał znalezisko i naraził życie i zdrowie innych ludzi będzie teraz odpowiadał przed sądem . W najlepszym razie zapłaci grzywnę za bezmyślność.

Policja przypomina, że znalezienie niewybuchu, niewypału czy innego przedmiotu nieznanego pochodzenia wymaga rozwagi, nie przenoszenia go w inne miejsce , nie wolno go też dotykać czy wkładać do ogniska . Należy natomiast natychmiast powiadomić np. policje , by domniemamy skarb nie był ostatnim widokiem w życiu,

w materiale wykorzystano zdjęcia operacyjne policji

Redakcja2019Jasiek Hajno

konto czerwone
konto czerwone

HOT TOP: Egzekucja długu czyli oklep z odbiciem ofiary i finałem w areszcie

Sceny niczym z kryminalnych filmów rozegrały się na boisku sportowym w Ostrowsku koło Nowego Targu . To tam do 25-latka i jego koleżanek podjechało trzech nowotarżan w wieku 21-54 lat . Mężczyźni spuścili mu tzw oklep żądając zwrotu pożyczonych pieniędzy. Egzekutorzy nie oszczędzili tez broniących chłopaka dziewczyn. Jednej z nich złamano rękę

To, co działo się na boisku sportowym we wsi Ostrowsko to było dopiero preludium.

W końcu napastnicy zapakowali swoją ofiarę do samochodu i odjechali w kierunku wsi Waksmund . Jak się okazało ostatecznie gangsterzy przywieźli dłużnika do kotłowni domu i dopiero tam zaczęli tortury właściwe.

25 -latek został nie tylko bestialsko skopany. Złamano mu nos , uszkodzono głowę a do tego podduszano i przykładając do głowy przedmiot przypominający broń ,grożono śmiercią

Gdyby nie interwencja postronnych osób, które doprowadziły do uwolnienia ofiary z rąk egzekutorów nie wiadomo jakie byłyby finalnie losy chłopaka .

Policja aresztowała sprawców napadu egzekucyjnego Najmłodszy z zatrzymanych gangsterów ma 21 -lat , kolejny członek szwadronu egzekucji 24 -lata , najstarszy to 54-latek . wszyscy to recydywiści , w przeszłości karani więzieniem za pobicia i próby pozbawienia wolności . Sąd wobec 21 i 54 -latków zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy jako środek zapobiegawczy .

Redakcja2019 Maja Lenart

konto czerwone
konto czerwone

Turystyka; Komunikacja : Strefa Płatnego Parkowania teraz też przy ulicy Kazimierza Wielkiego

Chcieliście to macie . Jeszcze w sierpniu br rusza Strefa Płatnego Parkowania przy ul. Kazimierza Wielkiego w Nowym Targu

fot. pexels

W Nowym Targu rośnie strefa płatnego parkowania . Teraz za parking trzeba będzie płacić tez przy ulicy Kazimierza Wielkiego w tzw strefie P7 od Rynku do ulicy Królowej Jadwigi . Strefa Płatnego Parkowania jak twierdzi dyrektor Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu Wojciech Wielkiewicz ruszy najpóźniej za trzy tygodnie .

fot. Googlemaps

Opłaty za postój samochodu zostały wprowadzone , jak twierdzą urzędnicy miejscy, na wniosek samych mieszkańców ulicy Kazimierza Wielkiego , Z naszych informacji wynika, że na tym krótkim odcinku drogi zostaną zainstalowane parkomaty pobierające opłaty . Warto zatem zaopatrzyć się w aplikacje mobilną ułatwiającą wiele czynności ( aplikację znajdziecie pod linkiem zamieszczonym na dole )

Według cennika

CENY ZA POSTÓJ W STREFIE:STREFA P1 – RYNEK
do 30 min – 1,00 zł
za pierwszą godzinę – 3,00 zł
za drugą godzinę – 3,50 zł
za trzecią godzinę – 4,00 zł
za czwartą godzinę i każdą kolejną godzinę – 3,00 zł  

STREFA P2 – P6 /Plac Słowackiego, Szkolna, Krzywa, Parkowa, Długa /od Jana Kazimierza do Krzywej/ do 50 min – 1,00 zł
za pierwszą godzinę – 2,00 zł za drugą godzinę – 2,40 zł
za trzecią godzinę – 2,80 zł
za czwartą godzinę i każdą kolejną godzinę – 2,00 zł

.http://www.zgzir.nowytarg.pl/strefa-platnego-parkowania

Redakcja2019
Stasek Kawecki

konto czerwone
konto czerwone

Kultura: Inwestycje: Face lifting MOK za 35 mln zł

Rusza remont Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu . według szacunkowych danych ma kosztować 35 mln zł.

MOK wizualizacja obiektu 2016

34,6 mln zł ma kosztować remont i modernizacja Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu . Rada Miasta właśnie zaakceptowała finansowanie inwestycji , do której dołoży ponad 25 mln zł . Inwestycja nie obejmuje organizacji terenów zielonych, oraz tzw wykończenia architektury wejścia czy organizacji parkingów .

Za tę kwotę sala widowiskowa zyska 99 miejsc, a sam MOK pomieszczenia po bibliotece.( którą Urząd Miasta chce wyprowadzić na tereny przy Spółdzielni Mieszkaniowej czyli na skwer przy ul. Kopernika – ostatnie większe tereny zielone przy blokowisku.)

Dyskusja chociaż długa i burzliwa już w przedbiegach była skazana na fiasko . Karna burmistrzowa maszynka radnych do podnoszenia rąk po stronie burmistrza i tym razem nie zawiodła( 12 os/ 21 ) .Wbrew też oczekiwaniom nie popisała się opozycja( 9 os/21) zdecydowanym sprzeciwem . Każdy tu załatwiał własne interesy .

Radny Andrzej Swałtek ( PiS) z PiS nie tyle martwił się o finanse publiczne w sprawie MOK , jak o to by nie stracił jego rodzimy zakład MZK.

Uchwałę w sprawie MOK sprytnie bowiem połączono z uchwałą o dofinansowaniu MZK w jedną całość .

Z bloku 9 osobowego zostało już tylko 8 osób w opozycji . Z tych tylko 2 osoby zdecydowanie były przeciwko inwestowaniu w modernizację MOK aż 35 mln:słusznie uważając , że za te pieniądze wybudowano by nowy i bardzo nowoczesny obiekt. Dla przypomnienia podamy , że w Bytomiu zainwestowano 40 mln w nową halę lodową.

6 radnych wykazało postawę zachowawczą i wstrzymało się od głosu , mimo że gros z nich na szali kładło z jednej strony finansowanie MOK a z drugiej zastopowanie wszelkich inwestycji w mieście.

ZA i PRZECIW czyli analiza swatch na sali obrad Urzędu Miasta

Radny Bartłomiej Garbacz pokusił się o głębsza analizę : Za remont sali widowiskowej de facto mieszczącej 499 osób i 28 miejsc postojowych zapłacimy 35 mln zł ?- pytał radny – dostajemy ten sam obiekt tylko na nowo wykończony . Ostatecznie obiekt wygeneruje koszty w postaci wzrostu zatrudnienia z 10 do 17 osób. – argumentował – Jedynym wyróżnikiem ma być bardzo dobra akustyka sali i to tylko tyle . Budynek według ekspertyzy nie jest w opłakanym stanie , o czym świadczy własnie ta ekspertyza: stan techniczny jest dobry – czytając ocenę firmy Stanisława Apostoła podkreślał Bartosz Garbacz -Stać nas na to , by wydać 34 666 000 zł na remont budynku, który przyniesie tak niewiele korzyści ?

Reprezentujący koalicyjną stronę radny Krzysztof Sroka uderzał w tony narodowe mówiąc , ze budowa ( lata 70-te) liczącego sobie 45 lat MOK to wydarzenie historyczne i powinno jednoczyć , by budować go wspólnie .

Radny Michał Glonek twierdzi, że : „Mamy bubel projektowy. wiemy, że jest potrzeba remontu sali widowiskowej , ale są elementy na które nas po prostu nie stać np : Fontanna za 1 mln zł to megalomania . .Gros rzeczy kosztuje tu koszmarne pieniądze, ale fontanna za 1 mln zł to przesada. Po co nam fontanna za 1 mln zł ?- pytał wyliczając – 2,5 mln elewacja niedawno przecież robiona. Jeden fotel na sali widowiskowej MOK to 0,5 mln zł- bo będziemy mieć ich tylko dodatkowo 90 , a mamy tylko 17 % dofinansowania . Jestem ciekaw, czy jeśli okaże się , że to za mało by MOK wybudować państwo bezrefleksyjni radni dołożą brakującą kwotę z własnej kieszeni ? Wyrzucamy bibliotekę z MOK. Trzeba wybudować dla niej nowy Obiekt. Dołożymy więcej niż tu jest napisane i możemy zapomnieć o budowie nowej hali lodowej( zdewastowany obiekt powstał w 1952 r).- mówił Glonek dodając : – powiem głośno to , co chodzi w kuluarach :Dziś robienie gęstej atmosfery jest obliczone na to , by zmniejszyć dotację dla hokeja , by obniżyć poziom sportowy i wybić z ręki argumenty, bo nie ma żadnych przesłanek by był teren pod obiecaną budowę hali lodowej i żadnych planów zagospodarowania dla tej inwestycji . Natomiast ta inwestycja ma obronić zarząd przed tym, że kolejna kadencję nie udało mu się nic zrobić . 1 mln na fontannę , 2,5 mln na elewację i w efekie 35 mln na face lifting obiektu ?- z punktu zdroworozsądkowego apeluję by zrezygnować z tej inwestycji i tylko zrobić remont sali widowiskowej ,by nie blokować przy okazji innych ważnych inwestycji .

Radny Marek Fryźlewicz , były wielokadencyjny burmistrz zauważał, ze w dobie realizacji ważnych miejskich inwestycji dofinansowanie zewnętrzne sięgało 55%

_ No co myśmy tam tylko zrobili ten dziś będący wizytówką miasta rynek za 6,5 mln zł z dofinansowaniem rzędu 55% .Przy MOK było dofinansowanie unijne czy z budżetu państwa , ale było dawno – przypominał Marek Fryźlewicz -czy ono ma funkcje zachowawczą?( chodzi ok 9 mln przyznane z unijnych środków przez służby marszałka Małopolski Jacka Krupy.

Radna Katarzyna Wójcik szefowa komisji sportu apelowała , by raz na 40 lat coś zrobić( tu ma na myśli tylko MOK – przyp. redakcji ) mówiąc o zwiększonej dotacji na hokej i zręcznie pomijając problem 67 letniej Hali Lodowej

Inna radna Danuta Szokalska -Stefaniak z koalicji opowiadała o stęchliźnie i grzybie, których osobiście doświadczyła w piwnicach MOK czekając na wnuczkę. Budując obraz dramatyczny nędzy i rozpaczy ,w którym MOK zagraża bezpieczeństwu dzieci , nie zapomniała o apelu by budować MOK nomen omen w tym samym kształcie na miarę innych pokoleń .

Pani się rozmija z prawdą – kontrargumentował bazujący na dokumentach radny Bartłomiej Garbacz czytając raz jeszcze – ekspertyza mówi : Stan techniczny budynku jest dobry, możliwa jest rozbudowa i nadbudowa .

Radny Leszek Pustówka z ugrupowania koalicyjnego burmistrza broniąc idei remontu MOK uderzał w wysokie tony: Jesteśmy miastem powiatowym , nie bądźmy zaściankiem. Czas na nowy MOK , niezależna bibliotekę i nowe Muzeum Podhalańskie

Radna Agata Michalska co do potrzeby budowania MOK wątpliwości nie ma , ale namawiała do powtórnej analizy . -Budowa balkonu i usytuowanie miejsc dla niepełnosprawnych właśnie na balkonie( Czy po to by budować windę?) pytała Michalska -Zamiast wydawania 50 mln zł ( tyle jej zdaniem finalnie kosztować będzie inwestycja – przyp. redakcji) może lepiej zbudować w Nowym Targu kilka stref gospodarczych , albo w końcu atrakcję, która przyciągnie turystów z zewnątrz . Ostatecznie przecież można za taką kwotę wybudować całkiem nowy obiekt , obiekt bez ograniczeń i faktycznie na miarę naszych czasów i przyszłych pokoleń.

Dyrektor MOK Bolesław Bara naturalnie wszystkim przyznał rację . Twierdził tez , że MOK działa warunkowo i tylko dlatego, ze zapomniały o swoich obowiązkach takie służby jak straż pożarna i sanepid .

Ekspertyza robiona przez firmę znanego pana Stanisława Apostoła i projekt MOK wykonany przez Zakopiańczyka : Jana karpiela Bułeckę to efekt wielu kompromisów – tłumaczył Bara , Ostatecznie daleki od jakichkolwiek wyjaśnień czy liczb, argumentów i dowodów , zaprosił radnych na specjalna komisję objazdową do MOK.

Głos zabrała tez w-ce burmistrz d/s m.in kultury Joanna Iskrzyńska – Steg. Z jej ust usłyszeliśmy tezę, że kultura jest ważniejsza od dróg i mostów i apel, by budować MOK na 10-lecia i nie robić prowizorki .

O dziwo – wygląda też to, że nie dyrektor MOK Bolesław Bara ani w-ce burmistrz d/s inwestycji Waldemar Wojtaszek znają każdy szczegół dotyczący inwestycji jaką jest modernizacja MOK . To Iskrzyńska – Steg tłumaczy radnym, że wszystko kosztuje , a fontannę z baranami mieszkańcy uznali za dziedzictwo kulturowe i żądali wręcz jej obecności i owa skandaliczna kwota 1 mln zł na fontannę wynika stąd , ze tyle kosztują mechanizmy, które trzeba tam wymienić , by ona działała.

Za to w-ce d/s inwestycji burmistrz Waldemar Wojtaszek jak na byłego wójta przystało strzelił matczyną mowę trawę o dobroczynnym wpływie MOK na wychowanie dzieci i młodzieży budując obraz wsi sielskiej i anielskiej w mieście Nowy Targ .

Ostatecznie, tak jak przewidywaliśmy, projekt do realizacji skierowano większością głosów 13 za , 2 przeciw 6 wstrzymujących się .

Redakcja2019Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

HOT TOP: Rozbito gang farmaceutów

Zatrzymano 8 os. w sprawie wyłudzeń refundacji leków od NFOZ. W grę wchodzi niebagatelna kwota 10 mln zł.

Ponad 10 mln zł z tytułu refundacji leków z Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia wyłudził działający m.in w Małopolsce gang farmaceutów . Centralne Biuro Śledcze Policji aresztowało na razie w tej sprawie 8 osób.

Śledczy ustalili, że proceder uprawiany był od 12 .05.2011 roku. Patent był prosty. Recepty wstawiane były na osoby , które nie były uprawnione do refundacji leków . Zrealizowane medykamenty były sprzedawane poza granicami kraju. Policzono , że z tytuły refundacji aptecznych recept Narodowy Fundusz Zdrowia stracił ponad 10 mln. zł

Sprawa według policji jest rozwojowa .

Redakcja2019
Józek Batkiewicz
konto czerwone
konto czerwone

Dobra Książka : Katarzyna Zawojska :” Kot psuje się od ogona „- rekomendują Ewa Skuta i Daga Gormann

Czy zdjęcia czterech martwych pup to wystarczający powód , by rozpocząć śledztwo na własną rękę ?… i co wspólnego ma z tym kot?
Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie z pewnością w książce ” Kot psuje się od ogona „

fot.empik.com

Kot – najbardziej magiczne z żyjących stworzeń .Ma ponoć siedem żyć , zawsze spada na cztery łapy, chodzi swoimi drogami i nie toleruje niczyjej dominacji .

Ponoć kot jest też darem od absolutu. Bóg dał człowiekowi kota , by człowiek pozostał świadom swej ułomności i nie wpadł w samouwielbienie.

Trudno się zatem dziwić, że wraz z pojawieniem się kota dzieją się w naszym życiu różne rzeczy, nawet takie o których nie śniło się nawet filozofom.

U Danki słodki, puchaty kot pojawia się w chwili, kiedy życie wywróciło jej się do góry nogami , rozpada się jej związek i zaręczyny zostają zerwane To nie jest zwykły kot sankcjonujący syndrom starej panny. To ot , który lubi herbatę z cukrem i cytryną…

Kiedy kot wycisza naszą czujność i zagłębiamy się w miękkie futro kota bohaterka znajduje na wycieraczce zdjęcia czterech kobiet. Tyle , że to nie zupełnie ich zdjęcia, a raczej wybrany fragment ciała. Danka znajduje na zdjęciach pupy czterech martwych kobiet . Tu dreszczyk odkrycia zamienia się w rasowy thriller.

Dziewczyna najpierw stara się zignorować prezent od ” dupoświra „, ale atakujące ją pytania nie dają jej spokoju: kto i z jakiego powodu podrzucił fotografie?Czy zdjęcia to głupi żart, czy ostrzeżenie? czy toś ją usiłuje ją wrobić w zabójstwo ?… a może ostatecznie to obrzydliwy podarunek od byłego narzeczonego ?

Tak czy siak Danka postanawia się zmierzyć z zagadkę . W jej teamie jest przyjaciółka Baśka i znajomy policjant. czy im się uda rozwikłać tajemnice zdjęć ? ….. nie dowiecie się wcześniej niż wtedy, gdy książka znajdzie się na półkach księgarskich . Premiera książki 14.08.br

redakcja2019Ewa Skuta

Redakcja2019Daga Gormann

konto czerwone
konto czerwone

Zdrowie : Ginekologia w Zakopanem, neonatologia w Nowym Targu – nowa koncepcja na płynność obsługi w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im Jana Pawła II

Wyprowadzą ginekologię z Nowego Targu? czy dadzą wszystkim lekarzom podobne stawki …. Największa Podhalańska lecznica w dobie standardowego kryzysu stoi w obliczu kluczowych decyzji

fot.pexels

Tylko do końca miesiąca oddział ginekologiczny w nowotarskim szpitalu ma zapewnione funkcjonowanie . Największa lecznica na Podhalu stoi w obliczu potężnego kryzysu , u podstaw którego leżą : pieniądze , czas pracy , liczba zatrudnionych i ekonomia. Już teraz zawieszone są zabiegi operacyjne . Porodówka i neonatologia funkcjonują na razie normalnie . według oficjalnych danych lekarze ginekolodzy żądają podwyższenia stawki godzinowej o ponad połowę . W kuluarach mówi się o 150 a nawet 200 zł .

Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, Marek Wierzba do czasu zakończenia negocjacji z lekarzami o pieniądzach i ich roszczeniach nie chce rozmawiać .Problem podwyżek płac scedowuję na radę powiatu nowotarskiego .- To od państwa zależy czy oddział zostanie zamknięty czy będzie funkcjonował dalej- tłumaczył na sesji .

fot.pexels

Ponoć lekarzy ginekologów Marek Wierzba szuka w całej Małopolsce. gotów jest nawet zatrudnić studentów z Ukrainy, którzy studiując medycynę dopiero będą zdobywać uprawnienia do wyboru specjalizacji.

Głośno tez przyznaje, że wobec braków kadrowych gotów jest przyjąć lekarzy z Ukrainy i Białorusi .

Sytuacja w Szpitalu jego zdaniem jest bardzo trudna i może się wydarzyć lada moment na każdym innym oddziale.

-To staje się bardzo dynamiczne.Pieniądze nie zawsze załatwiają wszystko : Sto, dwieście czy nawet trzysta złotych na godzinę – Inaczej to wygląda , kiedy się o tym czyta , a inaczej kiedy się rozmawia z tymi ludźmi . Czasem to już oni nawet nie chcą tych pieniędzy , bo nie widują z powodu pracy swoich rodzin. – mówi Wierzba

PSzS im Jana Pawła II w Nowym Targu fot PSzS

W toku dyskusji pojawiło się kilka opcji :

1.rozwiązać oddział i oddać go w zarząd ginekologom: niech tworzą sobie oddział prywatny, podpiszą umowy z NFZ i sobie sami działają skoro to takie kokosy i będą wiedzieć jaki to biznes- radził radny Stanisław Waksmundzki

2.-dać wszystkim lekarzom identyczne podwyżki -radny Jan Kuczkowicz – lecz przy okazji wprowadzić model Słowacki , by lekarz zatrudniony w szpitalu publicznym nie mógł jednocześnie prowadzić prywatnej praktyki , ani się zatrudniać w takich gabinetach .Ustawowo tez należałoby nałożyć na każdego studenta medycyny w Polce obowiązek odpracowania w kraju 15-lat po studiach – mówił Kuczkowicz

fot.rynekzdrowia

Sam Wierzba twierdzi, że gotów jest zatrudnić Ukraińców i Białorusinów, by zapewnić funkcjonowanie oddziału . Sugeruje też, by podjąć rozmowy ze szpitalem w Zakopanem, gdzie ginekologia jego zdaniem lepiej funkcjonuje i w ramach cięcia kosztów oddział ginekologiczny przenieść do Zakopanego zostawiając neonatologię w Nowym Targu

neonatologia fot.pexels

W dobie, kiedy dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im Jana Pawła II w Nowym Targu mówi o finansowej nieopłacalności utrzymywania oddziału ginekologicznego w Nowym Targ i niemożności dojścia do porozumienia z lekarzami, do swojej gigantycznej pensji dostaje 40 tys rocznej premii uznaniowej przyznawanej przez zarząd powiatu. Premii, która według starosty ” po prostu mu się należy”. Przeciwnicy uważają, że kryzys w szpitalu to teraz egzamin dla dyrektora Wierzyby i jego umiejętności negocjacji.

Redakcja2019ula starzyk

Konto zielone
konto zielone