Strefa wolna …od turystów

Erytrea poganiacze wielbładów

Mieszkańcy wielu wypoczynkowych kurortów często maja dość obecności gości w swoim mieście . Tłok ,ścisk , przewalająca się ciągle lawa ludzi może być uciążliwa .Jeden z mieszkańców Zakopanego w rozmowie z nami chciałby, by w mieście wyznaczono strefę wolna od turystów . Marzenie ściętej głowy ? a skąd !Erytrea jest tego najlepszym przykładem .

Erytrea < Hotel w stolicy kraju

Erytrea należy do najbardziej niebezpiecznych państw na kontynencie afrykańskim. Obowiązuje tutaj stały zakaz wyjazdu cudzoziemców poza stolicę kraju – Asmarę. Aby podróżować po kraju niezbędna jest specjalna przepustka, której uzyskanie jest jest szalenie trudne , ale to wcale nie znaczy, że niemożliwe że niemożliwe

Redakcja2019Adam Mareczek

Konto zielone
konto zielone

Sri Lanka znosi wizy turystyczne

Sri Lanka znosi opłaty za wizy turystyczne . Darmowe wizy będą ważne przez 6 miesięcy

Sri Lanka Aguram Bay fot. Pexels

Sri Lanka ogłosiła zniesienie opłat za wizy turystyczne . Darmowe wizy otrzymają obywatele 48 krajów w tym Polski. To sposób rządu tego kraju na zniwelowanie strat rynku turystycznego , który odnotował potężne straty po niedawnym ataku terrorystycznym . To trzeci zamach na trzeci największy sektor gospodarki kraju, który dopiero po wojnie domowej i tsunami w 2004 roku , a przede wszystkim po podpisaniu traktatów pokojowych od 2009 roku notował napędzał gospodarkę wyspy.

Sri Lanka fot Pexels

Na liście państw , których obywatele mogą korzystać z wiz turystycznych bez opłat znalazły się tez inne Unii Europejskiej i USA oraz m.in. Rosja, Indie i Chiny. Dotąd wizy kosztowały turystów ok. 20-40 dol.

– Darmowe wizy będą dostępne przez sześć miesięcy, a po tym czasie rząd oszacuje stratę wpływów z tytułu wiz – powiedział agencji Reutera urzędnik ministerstwa ds. rozwoju turystyki cytowany przez PAP

Sri Lanka fot. Pexels

W Niedzielę Wielkanocną, 21 kwietnia, zginęło ponad 250 osób. Do aktu terroru przyznała się grupa terrorystów z lokalnej organizacji islamistycznej o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ), która z pomocą Państwa Islamskiego, przeprowadziła atak samobójczy na trzy kościoły i cztery hotele na Sri Lance. Po atakach wiele krajów wydało ostrzeżenia dla turystów planujących urlop na Sri Lance. Liczba turystów wówczas spadła o 13,4 proc. w pierwszej połowie br

Przed atakiem terrorystycznym przewidywano, że wpływy do buddżetu tego wyspiarskiego państwa z turystyki w 2019 roku sięgać będą 5 mld dolarów. Eksperci szacują, że w tym roku wpływy z turystyki mogą spaść o 1,5 mld dol

W 2018 r. turystyka przyniosła gospodarce Sri Lanki ok. 4,4 mld dol. wpływów, co stanowi 4,9 proc. PKB kraju.

żródło; PAP, Polskie Radio

Redakcja2019Maja Lenart

Konto zielone
konto zielone

Hiszpanka wracająca z Madagaskaru złapana na Okęciu. Przemycała 5 kg heroiny

5 kg heroiny znaleziono w bagażu turystki z Hiszpanii , która wracała po wakacjach z Madagaskaru . Wartość przemytu schowanego w trzech pakietach w walizce z podwójnymi dnem i wzmocnionymi ściankami oszacowano na 1 mln zł . To nie pierwsza tego typu akcja . Pod koniec czerwca zatrzymano obywatele Grecji, który przemycał 6 kg heroiny .

Hiszpanka, która przyleciała do Warszawy z Madagaskaru została skierowana do kontroli , bo podejrzliwość funkcjonariuszy wzbudziło nietypowe zachowanie turystki podczas przeprowadzanych czynności. Kobieta nie potrafiła logicznie uzasadnić pobytu w Afryce. Szczegółowa kontrola bagażu pokazała , że Hiszpanka ma wiele do ukrycia .

Funkcjonariusze KAS ujawnili trzy pakiety narkotyków ukryte w podwójnych ściankach i dnie walizki. Paczki, o łącznej wadze ponad 5 kilogramów, zawierały beżowy proszek, który został poddany badaniu narkotestem. Wynik wskazał, że podejrzana substancja to heroina. Rezultat testu został potwierdzony w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym.

W te sprawie funkcjonariusze zatrzymali jeszcze jedna osobę biorącą udział w przemycie ujawnionych narkotyków. Po przesłuchaniu w Prokuraturze, wobec zatrzymanych, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego  aresztu.

„Przeciwdziałanie przemytowi narkotyków jest jednym z priorytetowych działań w zakresie bezpieczeństwa naszych obywateli, które realizują funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na mazowieckich lotniskach.

Warto pamiętać, że w okresie wakacyjnym można łatwo stać się ofiarą przemytników. Dlatego, przypominam, aby nie przyjmować do swojego bagażu paczek od nieznanych osób, ponieważ mogą one zawierać nielegalne substancje lub inne towary. Nieświadomość nie zwalnia przed odpowiedzialnością i sankcjami grożącymi za przewóz środków odurzających” – powiedział Radosław Borowski, Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego

Redakcja2019Ula Starzyk

konto czerwone
konto czerwone

Polska na szlaku ” pigułki gwałtu” .

CBŚP zlikwidowało kanał przerzutowy pigułek gwałtu. Szacuje się , ze czarnorynkowa wartość towarów transportowanych m.in przez Polskę sięgała nawet 21 mln euro.

CBŚP fot. zdjęcia operacyjne policji Rzeszów

Na prawie 21 milionów euro szacowany jest przerzut 335 ton środków psychotropowych zwanych GBL tj. „pigułką gwałtu” czy ” kropelkami gwałtu.”, którego kanał przerzutowy przebiegał przez Polskę .Funkcjonariusze KAS i CBŚP przejęli 1,2 tony GBL tj. 2,5 mln działek narkotyku znajdującego się w paczkach kurierskich . W sprawie zatrzymano dotąd dwie osoby

Z pierwszych ustaleń policjantów CBŚP wynikało, że substancja była przesyłana z Chin na Litwę, a następnie przez Polskę docierała do krajów Europy Zachodniej i Południowej oraz Wielkiej Brytanii. Ustalono, że w sprawę jest zamieszanych kilka osób, a wśród nich obywatele Polski, Holandii i Litwy.

pigułka gwałtu

Centralne Biuro Śledcze Policji w Rzeszowie ustaliło, że przez Polskę przebiega szlak tranzytowy niebezpiecznej substancji psychoaktywnej GBL. Narkotyk zwany potocznie ,,kropelkami gwałtu” lub ,,pigułką gwałtu” ma działanie wywołujące stany śpiączkowe, krótkotrwałą amnezję i utratę świadomości. Przedawkowanie lub połączenie z alkoholem może grozić nawet śmiercią.( Nota bene najczęściej wrzucany jest do drinków)

W toku śledztwa wykazano, że pod szyldem legalnie prowadzonej działalności, podejrzani mogli przerzucić ponad 335 ton narkotyku, o czarnorynkowej wartości ponad 21 mln euro. Przesyłki poprzez firmy kurierskie trafiały do państw europejskich, a stamtąd także do Polski, a nawet do krajów Ameryki Północnej i Azji.

Łącznie policjanci CBŚP zatrzymali dwie osoby, a dwie kolejne stawiły się do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie przedstawiono im 20 zarzutów.

Według CBŚP sprawa ma charakter rozwojowy

Redakcja2019Jasiek Hajno

konto czerwone
konto czerwone