X Europejskie Targi Produktów Regionalnych

10. edycja Targów odbędzie się w dniach 11–15 sierpnia na Równi Krupowej. Tradycyjnie swoje produkty zaprezentują producenci m.in żywności regionalnej z kraju oraz z zagranicy, będzie to okazja do zapoznania się z dziedzictwem kulinarnym różnych regionów Europy.


. Szczegółowy program Targów znajdziecie na stronie www.produkty-regionalne.eu.

Mistrz Europy z Limanowej.

Michał KovalDzik Kowalczyk jest złotym medalistą Mistrzostw Europy{8 sierpnia b.r] w wyciskaniu leżąc. Tytuł wywalczył w Luksemburgu pewnie zaliczając wszystkie trzy podejścia (145-150-155)

Michał Kowalczyk to najmłodszy z trójki braci, którzy tworzą team KovalDzik i których pasją są sporty siłowe

W przygotowaniach do zawodów pomagał Michałowi trener Sebastian Kot z Rudy Śląskiej oraz bracia Mistrza Europy: Piotr i Bartłomiej.

Piękny weekend przed nami

Cudowny weekend się szykuje. Wygrał ten, kto zaplanował w górach sierpień . Do końca wakacji zostały jeszcze trzy tygodnie. Nie zmarnujcie ich oglądając góry przez lornetkę

fot.pexels

Ciepło , burzowo i słonecznie – nadchodzący weekend zapowiada się dość przyzwoicie. Termometry pokażą od 23 ( piatek-27( sobota ) – 25 ( niedziela) stopni Celsjusza. Najcieplejsza będzie sobota ,a najzimniejszy piątek. To nie koniec dobrych wiadomości . Następny tydzień zapowiada się równie ciepło. Wykorzystajcie czas i skorzystajcie z aktywnych form wypoczynku .

Kolejka na Kasprowy Wierch fot. Ula Starzyk

TATRY

Finał wakacji pod Tatrami obfituje w imprezy i wydarzenia kulturalno turystyczne . Pod Giewontem tłok , a na najpopularniejszych szlakach turystycznych w Tatrach tworzą się kolejki jak na Zakopiance. Nawet w kasach biletowych TPN apogeum odwiedzających kumuluje się między godz. 10:00 a 12:00 i wtedy trzeba chwilę odstać w kolejce. Czekać w kolejce na kolejkę to naturalnie domena Kużnic. Tu na wjazd na Kasprowy Wierch turyści kupujący bilety w kasie czekają od 2 do 6 godzin. W dobie szczytu trzeba też swoje 30 min odstać przed kasami pod Gubałówką . Przypominamy Wam, że bilety na Kolejki PKL i uprawniające do wejścia na teren TPN możecie kupić on-line.

Na Czerwonych Wierchach trwa regeneracja szaty roślinnej w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków turystycznych. Widnieją tam informacje dotyczące prowadzonej akcji oraz piktogramy informujące o zakazie schodzenia ze szlaków i rozdeptywania poboczy.- czytamy w komunikacie TPN , który prosi o wsparcie działań.


Atrakcją Tatr jest kulturowy wypas owiec . Te spotkacie z juhasami i bacami na polanach: Wyżnia i Niżnia Kira Miętusia, Polana Cudakowa oraz na Starych Kościeliskach i na Zahradziskach.  

W Tatrach mamy pełnię kwitnienia różnych letnich roślin np: zerwy kulistej, siekiernicy górskiej, wrotycza alpejskiego , naparstnicy ( Kasprowy), wierzbówka( Hala Gąsienicowa) oraz na stanowiskach wapiennych kwitnie znana wszystkim szarotka alpejska.

We wczesnych godzinach rannych lub późnym popołudniem na szlakach można spotkać jelenie, sarny, a czasem niedźwiedzice z młodymi( Dolina Strążyska, Dolina Kościeliska . Wędrując na Świnicką Przełęcz czy na Granaty, można obserwować świstaki zbierające sadełko na nadchodzącą zimę Na Rusinowej nadal można obserwować bociana czarnego żerującego na Białce. Przy drodze w rejonie potoku Waksmundzkiego często przebywa łania z cielęciem

Palenica Białczańska , Łysa Polana, dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Kużnice – to najpopularniejsze szlaki zmotoryzowanych turystów . By zaparkować trzeba wyjechać wcześnie rano . Tłumy jak zwykle walą szlakami turystycznymi . W tym roku rekordy biją Granaty, Gęsia Szyja i Dolina Rusinowa.

Turbacz fot. M. Kolasa

GORCE

Góry idealne dla rodzinnych wypadów z dziećmi. Niższe niż Tatry, mniej strome i pełne górskiej flory i fauny . To raj dla amatorów borówki czarnej czyli jagody, borówki czerwonej, poziomek i grzybów Schroniska na turystycznych szlakach pełne wygód i smakołyków. Gorce są górami sprzyjającymi czworonogom. To jedne z nielicznych gór , po których na Podhalu możesz spacerować z czworonogiem .

Flisacy
Flisacy fot. UMWM

Pieniny

Główną atrakcją Pienin jest turystyczny szlak na trzy korony.Tarasy widokowe i słynna sosna na Sokolicy oraz żródełko św. Kingi przyciągają tłumy. Nie narzekają tez flisacy pienińscy. Spływ w Sromowcach Kątach to jedna z największych atrakcji regionu, a że niebawem zaczną kwitnąc buki do malowniczych tras dołączą kolory lasów.

Dolina Konradowa fot. Ula Starzyk

Warunki na szlakach( TPN)

Ruch turystyczny w Tatrach jest bardzo duży. Wybierając się do Morskiego Oka, zalecamy skorzystać z komunikacji zbiorowej (busy), ponieważ parkingi na Łysej Polanie oraz na Palenicy Białczańskiej bardzo szybko zapełniają się, a na drodze dojazdowej tworzą się korki.

Opad deszczu przyczyniły się, iż na leśnych odcinkach szlaków, miejscami jest błoto oraz ślisko. W partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Niewielkie utrudnienia związane z remontem szlaków napotkamy na szlaku w rejonie Jarząbczego i Kończystego Wierchu. Prosimy w tych miejscach stosować się do poleceń pracowników Parku. Przy łańcuchach pod kopułą szczytową Giewontu oraz na szlaku na Rysy tworzą się zatory spowodowane bardzo dużą ilością turystów, co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Prosimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy. W rejonie Białego Żlebku na szlaku prowadzącym przez Świstową Czubę jest częściowo osunięta ścieżka. Należy zachować tam szczególną ostrożność.

fot. pexels

PROGNOZA POGODY DLA TATR i PODHALA( IMGW-BIP)

Ważność: od godz. 07:30 dnia 09.08.2019
do godz. 07:30 dnia 10.08.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C, w partiach szczytowych Tatr około 14°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie nad ranem silne zamglenia. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C, w partiach szczytowych Tatr około 9°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 10.08.2019
do godz. 07:30 dnia 11.08.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Wieczorem na zachodzie możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C, w partiach szczytowych Tatr około 16°C. Wiatr słaby, południowy i południowo-zachodni, skręcający po południu na zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresowo opady deszczu, początkowo burze. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C, w partiach szczytowych Tatr około 11°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

Dyżurny synoptyk: Krzysztof Jania
Godzina i data wydania: 2019-08-09 04:26

Redakcja2019Jano Janas

Konto zielone
konto zielone